Rodinné podnikanie

tuppe
20. jún 2016

Ahojte,
už dlhšie ma trápi môj manžel. Po niekoľkých rokoch manuálnej práce, kde si muž odskákal kade čo - nezaplatenie za dobre vykonanú prácu, naťahovanie sa s ľuďmi a pod. sa rozhodol, že manuálnu prácu zavesí na klinec a začne sa venovať obchodu. Ja ho chcem a aj sa snažím plne podporovať, ale mám pocit, že ma nemá za rovnocenného partnera. Ja som ešte doma na MD, ale snažím sa ako viem, robím papierovačky, reklamu a pod. No stále mám pocit, že to manželovi nestačí a nedá na môj názor. Možno sú to pre niekoho maličkosti, ale mňa hnevá, ak mu napr. poviem, že ak potrebuje nový paušál, OK, ale čo sa týka kúpi mobilu, na služobné účely - podotýkam LEN na volanie mu stačí obyčajný lacný mobil. On nie, on musí kúpiť /nehovorím najdrahší, ale nový dotykový mobil/. Hnevá ma, že nevie šetriť aspoň na takýchto veciach.. a že ma jednoducho nepočúva :(( Teraz máme dosť vysoké náklady s reklamou, tak ja sa snažím okresávať, čo sa dá - podotýkam aj na úkor mńa a dcéry. Neviem už, ako manžela donútiť, aby aj mňa aspoň raz počúval a nerobil vždy len a len podľa seba ???? On mi povie, ale veď to nie je drahý mobil (90€) - áno, sú aj drahšie, ale prečo nemôže len na volanie kúpiť obyčajný napr. za 30 € a tých 60 € sme mohli využiť nejako inak. A to je len jedna vec z mnohých, s ktorými si nedá povedať :(

worker_falcon
20. jún 2016

fuuu, skúsila by mi manželka nadávať, že som si kúpil mobil... A to som si kúpil násobne drahší, ako ten tvoj, skoro až 10-násobne...

Chlap si pripadá, že on robí hlavnú časť roboty, on zarába peniaze. Ty si nejaké zarobila, či iba ich míňaš? Lebo tak mu to pravdepodobne pripadá. A teda ich môže aj míňať. Vidí, koľko prinesie do firmy, a ak mu niekto, kto neprinesie (priamo) nič, bude rozprávať, že nemá míňať, tak...

Dobre si to zhodnotila, nemá v tebe rovnocenného partnera. ak ho presvedčíš, že pre firmu máš rovnaký prínos ako on, tak potom možno budeš rovnocenný partner. Zatiaľ mu iba pomáhaš, a nemáš moc nárok ho obmedzovať.

Skús ísť na to inak, nie priamo cez vyčítanie nákladov. Ak máte vo firme málo peňazí, tak si k tomu sadnite a vecne preberte finančnú situáciu, očakávania, a spôsoby zlepšenia.

Je rozdiel, či firma "potrebuje náklady", alebo nemá peniaze navyše. Ale robiť škandál z blbého mobilu raz za 2-3 roky, ešte k tomu takému lacnému, je úplne mimo. Podnikateľ potrebuje sebavedomie, nie byť buzerovaný pre jednorázový výdavok... "zlá krv" má horší vplyv na firmu, ako taký drobný výdavok, aj keď možno zbytočný.

janinah
20. jún 2016

vo firme je šéfom kto? tak sa podľa toho správaj,povedať svoj názor môžeš,ale nútiť ho,aby počúval teba? čo je on nesvojprávny alebo hlúpy? a 90 eurovy mobil je akože v dnešnej dobe pridrahý?, také už aj deti v škole majú aj drahšie....neviem presne ako okrsávaš na úkor aj dieťaťa,ale zas aj žiť treba ,nielen živoriť,lebo firma..tak sa rozbiehajte pomalšie,ak sa inak momentálne nedá

alaguema
20. jún 2016

@tuppe neviem presne v čom podnikáte, ale ak prichádza do kontaktu s rôznymi obchodnými partnermi a klientmi, tak slušný telefón potrebuje. Aj kvôli možnostiam, ktoré ponúka a žiaľ, dnes sa kladie veľký dôraz aj na imidž. Ani mne sa to nepáči, ale hlavou múr neprerazím. 90EUR za mobil naozaj nie je veľa. Nehovoriac o aplikáciách a internete, ktoré doslova potrebujem k práci. Dnes už nikto nečaká, kedy sa z cesty vrátim k PC, aby som odpísala na mail, robím to priebežne z mobilu, takže určite ho nemám len na volanie.

whitecat666
20. jún 2016

@tuppe
Pytas sa ako manžela donútiť aby aspoň raz počúvol teba?
Na to nikto z nas neda spravnu odpoved. 😖
Zalezi aku ma povahu a co nanho plati. Ak si bola cele roky pasivna a nechala si vzdy o vsetkom rozhodovat jeho, tak nemozes cakat, ze sa kvoli rodinnej firme zmeni...
Nechcela by som byt v tvojej kozi, uprimne s tebou sucitim, ja som bola vzdy dominantna a neviem si predstavit, ze by ma muz v nicom (hlavne v dolezitych veciach) nepocuval (no je pravda, ze takeho by som si ja nevzala).

natalym
20. jún 2016

@tuppe No lenže zákazníci ťa posudzujú aj na základe toho aký máš mobil. Slováci zvlášť. Nie som za zbytočne investované peniaze do reklamy, väčšinou sú to vyhodené prachy, to si treba zvážiť. Reklama sa dá robiť aj lacno a účinne.

maria117
20. jún 2016

@tuppe ak by to nebol Tvoj manzel, ale kolega,ci "cudzi" partner s kt ste zacali pracovat, tak tiez by si sa s nim komunikovala takymto sposobom? Kazdy ma ine priority, peniaze mina na ine, je potrreebne snazit sa porozumiet a akceptovat....tiez si myslim,ze to nie je drahy mobil na dnesnu dobu pre dospeleho...

lubkavargova1
20. jún 2016

No da sa to po zlom a da sa aj dpo dobrom...
1. po zlom: rozdelit BSM sudom, a nechat draheho padnut na hubu (lebo ked nestri a je to typicky chlap co si mysli, ze hned bude alfa samec a superbohac)
2. po dobrom: pekne krasne mu spravit raz mesacnu uzavrierku v ucto aby videl co kolko-kde ide.

worker_falcon
20. jún 2016

@lubkavargova1 ty si niečo pila, prosím ťa? alebo vieš o situácii viac, ako napísala zadávateľka otázky?
mimochodom, ak si firma nemôže dovoliť telefón za 90€ hoc aj raz za mesiac, tak by to mali zabaliť čím skôr.

0silvia0
20. jún 2016

@tuppe no ak je to starý chren, tak sa dá nahovoriť aj na 30-eurový lacný mobil možno. Ak je to mladý chlap, sorry, bolo by mu trápne vytiahnuť pred zákazníkom nejaký obyčajný mobil, bohužiaľ, dnes je to tak. Skús radšej menej minúť na reklamu a ten mobil mu dožič, niektorí chlapi si na elektronike dosť potrpia, a fakt 90-eurový mobil nie je dnes nič extra, to je to najmenej, čo mu môžeš dožičiť.

sue
20. jún 2016

No...je rozdiel setrit na "vyrobnom prostriedku" co v tomto pripade mobil je a rozdiel setrit na tom, ci kupim teplaky do piesku za 3€ v Pepcu alebo za 25€ v Nexte... Taktiez...hoci "spolu" podnikate, naucte sa STRIKTNE oddelovat pracu od sukromia, lebo vas to znici...partnersky aj obchodne...

Moja rada...porozpravat sa s manzelom a obch.partnerom o vizii pre firmu, vylozit svoju predstavu a vypocut jeho, ale ak je on sef, nechaj jeho rozhodnut...kedze sama si napisala, ze "len pomahas" 😉

worker_falcon
20. jún 2016

@sue úplný súhlas. manželstvo veľmi výrazne ničí, keď pracujú v jednej firme. o to viac, keď tá firma je ich. Treba striktne rozlišovať vzťah kolegov/podriadený vs. šéf a manželov.

takisto výrobné prostriedky sú investícia, nie vyhodené peniaze.

lubkavargova1
20. jún 2016

@worker_falcon no predstav si ze viem o rodinnom podnikani nieco...a ano pokial podnika jeden z partnerov a druhemu sa nieco nepozdava je uplne normalne (aj ked na SK nie prave bezne) ze sa majetok poisti, cize sudom zrusi BSM..lebo ked naaaaaahodou krachne rodinny biznis a pridu exekutory vyklopkavat, tak aby neostali s holou ritou...
A je velmi vela pripadov tiez, ze akonahle zacne podnikat, tak si ludia myslia, ze peniazky sa budu len tak sypat a zbohanut jedna radost. Lenze za dobrym podnikanim su roky driny a nie to ze kupim si najfasa mobil a najfasa auto a atd...

worker_falcon
20. jún 2016

@lubkavargova1 v zahraničí ešte ľudia neobjavili výhody spoločnosti s ručením obmedzeným?

lubkavargova1
20. jún 2016

@worker_falcon tak dufajme, ze drahy pan manzel zakladatelmi mal tolko rozumu a si zalozil s.r.o a nepodnika ako zivnostnik kde ruci svojim majetkom aj po skonceni podnikania.

danieli
20. jún 2016

mozno to vyznie kruto, ale ty nie si jeho rovnocenny partner v podnikani, ako manzelka ano, ale v praci nie...sama pises, ze on podnika a ty si na MD...
pisem z vlastnej skusenosti-rovnako sme zacinali a rovnako sa hadali. potom som si povedala dost a prestala som mu kecat do podnikania, manzelstvo nam kvitne a v praci robim podla toho co sef (manzel) potrebuje, absolutne mu do nicoho nekecam, do prace chodim s radostou lebo som z pliec zhodila paradny naklad, ked potrebuje som tu a poradim, inak je to moj sef, nuz a ked si obcas vykame, ma to svoje caro...nehladiac na to, ze mi je moj muz vdacny za doveru v podobe nezasahovania do prace...

katarinamarkova
20. jún 2016

@tuppe sorry, ale keď už sa tak aktívne venuješ manželovmu marketingu a reklame, mohla by si vedieť, že dojem, serioznosť, vzhľad, k čomu v dnešnej dobe neoddeliteľne patrí aj mobil vie predať určite lepšie ako možno nejaký letáčik v schránke.

tuppe
autor
20. jún 2016

no vidím, že poniektorí ste tu veľmi múdri - tak objasním situáciu trošku bližšie. Áno, robím reklamu - opravujem sa robím IBA návrhy, nezadávam reklamy kade - tade, teda nerobím N ako sa mi zachce. 2. manžel má už jeden firemný mobil - dosť drahý a reprezentatívny a ten druhý potreboval čisto len na objednávky - ak mu niekto bude volať - tento mobil ho rozhodne nebude reprezentovať, keďže bude viac menej doma... A to, že "len" pomáham, je niečo menej ??? Ako som písala, v prvom rade som MATKA, som ešte na RD, dieťa je so mnou 24 hod denne, 7 dní v týždni, takže je LOGICKÉ, že nemôžem do podnikania doniesť toľko, čo manžel. A po ďalšie, nešlo mi ani tak o ten mobil, ale o PRINCÍP, čo ste tu drvivá väčšina nepochopila ....

tuppe
autor
20. jún 2016

a zabudla som dodať - ako som písala, manžel si už prešiel kade čím, aj tým, že ho XY ľudí pri manuálnych prácach odrbalo a nám ostali na krku len samé dlhy, ktoré môžem rátať na tisíce EUR.. preto sa snažím okresávať N, nie z rozkoše....

tuppe
autor
20. jún 2016

@danieli ďakujem, myslím, že asi ty jediná, si to pochopila ... mne nejde o to, že musím byť ja hlava v podnikaní, to nie, myslím, že na to ani nemám, ale nepáči sa mi, keď manžel robí všetko na vlastnú päsť.. a zvlásť, keď chce odo mňa radu a potom si aj tak urobí podľa seba :(
Ja sa ho snažím odbremeniť aspoň papierovačkami a tým, že sa starám o to, aby sme mali všetko na rozbeh podnikania - logá, letáky, prospekty atd. Ale keď vidím, že zbytočne vytvára ďalšie N a my potrebujeme splácať predošlé dlhy, nedá mi to mu do toho nezasahovat....

maria117
20. jún 2016

@tuppe moj ocko vravieva:"nie sme taki bohati,aby sme kupovali lacne veci".... chapem,ze mas na to iny pohlad,ale aspon skus sa na to vsetko pozriet z manzelovej strany.... prajem vela manzelskej pohody 😉

tuppe
autor
20. jún 2016

@maria117 no ja nepochopím, že ak má jeden drahý mobil, tak na čo mu ďalší :( Zvlásť, keď bude tento viac menej doma :( Ale mne išlo hlavne o princíp. Chce, aby som mu pomáhala, radila, ale i tak si nakoniec urobí podľa seba - tak na čo to je dobré ? nech sa ma radšej nič nepýta a robí dlhy ďalej :(

danieli
20. jún 2016

@tuppe mate to zlozitejsie, u nas neboli predosle dlhy, tiez som chcela pomahat, dusu by som zodrala a vdaka nikde 😀 teraz je to uz ine, rokmi overene, ale myslim, ze by ste si mali sadnut a vymedzit ulohy tak, aby hlavne tvoj manzel pochopil, ze ta nedovera je na mieste a najst nejaky kompromis na fungovanie, mozno naozaj aj rozdelenie BSM ako pisu dievcata

macatink82
20. jún 2016

Pisala si najskor, ze si na MD a potom dalej na RD, tak nie som si ista. Ak mate problem aj s minulymi dlhmi, nebolo by lepsie ist do prace? Napokon to mas ako vylepsenie vlastnej pozicie a presadzovania vlastneho nazoru.

worker_falcon
20. jún 2016

@tuppe on si kupil dalsi drahy mobil? Snad nemyslis ten za 90€.
Zakladna chyba podnikania je podkapitalizovanie. A ma druhotny vplyv hlavne na pocit pohody a ne/slobody. Ty sluzis ako katalyzator... Skutocne dolezita funkcia vo firme.
Je fajn, ze sa s tebou radi. Ale skus mu nehadzat polena pod nohy. Aby si nemala iluzie o svojom postaveni vo firme, mas hodnotu asi tak 100 e mesacne, za ktore by to spravila externa uctovnicka. Samozrejme, nehovorim o pozicii manzelky, ale to nie je dobre miesat. Povedal by som to tak. Doma mate kazdy po jednom hlase. Vo firme by sa to malo delit podla toho, kolko kto penazi do firmy donesie. Ak ty tych 100 eur, a manzel 5000, tak zaver si sprav sama.
Dobru radu ti dam, aj ked neviem, ci pochopis. Vela firiem sa trapi pre prilisne setrenie resp. podkapitalizovanie. Ale jedine investovane peniaze prinasaju dalsie peniaze. Nie tie, ktore usetris. Vacsi zmysel ma investovat 90€ do billboardu, ako si ich zdanit a poslat ocistene o odvody ma ucet.
Vsak nechces byt gulou na nohe?

tuppe
autor
20. jún 2016

@worker_falcon nemusíš mi vysvetľovať veci ohľadom N, daní a pod., to viem. Len presne ako si ty napísal - mohol tých 90 € namiesto mobilu dať niekde inde.. a po 2. písala som aj to, že máme dlhy, ktoré môžeme rátať na tisíce €. Bohužiaľ, viem aj to, že peniaze (ak máš kapitál) ti prinesú ďalšie peniaze - to vraví aj môj manžel - problém však je, ak tie peniaze nemáš - čo je náš prípad ....

medovka14
20. jún 2016

@tuppe ahoj, poslala som ti spravu 🙂

maminuska
20. jún 2016

@worker_falcon ja podnikám 12 rokov, a môžem povedať že dobre.
100 EU mesačne ....🙂, potom tie daňové kontroly aj tak vyzerajú . Veľa firiem nevie šetriť ... to je ich základný problém a nevie efektivne investovať peniaze .
Reprezentatívnosť mobilu je to posledné čo by ma trápilo . 🙂 , vidím to vo firmách ...reprezentatívne auto , všetko reprezentatívne a firma je do 2-3 rokov v prdeli .

maminuska
20. jún 2016

@tuppe ja mám 4 ročný mobil, bezdotykový ešte vyklápací a môžem s kľudným svedomím povedať že si zákazky vyberám .

tuppe
autor
20. jún 2016

@maminuska presne o tom hovorím ! Podľa mňa, v prvom rade človeka reprezentuje jeho vystupovanie, vyjadrovanie, a nie to, aký má mobil v ruke - ktorý podotýkam, ani v rukách mať nemusí pri kontakte s klientami. Tiež si myslím, že preto je veľa firiem čoskoro v prdeli, lebo nevedia efektívne peniaze vynakladať na to, čo úžitok prináša. A veru, nemyslím si, že mobil - to je jedno či 90 € či 580 € by vedel predať tovar, ak by ho osoba nevedela predať svojím presvedčivým vystupovaním ...

martina833
20. jún 2016

podnikanie by som nechala na manzela, ked s niecim potrebuje pomoct, tak mu pomoz, ale iba ked ta o zo poziada, ty si uzivaj RD a venuj sa domacnosti, bude to lepsie pre Vas vztah