Rozchod a odchod z domu

mimiq
7. okt 2013

Ahojte babulky...keďže nechcem stále dávať príspevky na stenu tak som sa rozhodla že vytvorím diskusiu...tie ktoré ma poznáte viete...takže kde by som začala...po 5,5 roku som sa rozišla s priateľom...13 mesiacov sme sa snažili o bábätko ,plánovali sme spoločné bývanie,mali sme už vybraté obrúčky...zo dňa na deň sa zobral a odišiel...jeho jediný dôvod bol že ho už nebaví chodiť hore dole..aby som to uviedla na správnu mieru...(bývali sme spolu u našich no on musel každý deň dochádzť domov pomáhať ocinovi keďže je chorý..doma má 2 bratov..oni dvaja neurobia absolútne nič...)...keď som mu nato povedala že to je dosť slabý dôvod tak mi povedal že to nechce riešiť...viete si predstaviť ako mi je...dosť som si poplakala a aj si ešte dlho poplačem...viem nemala by som plakať kvôli niekomu komu na mne už nezáleží ale je to ťažké...Keďže sme spolu plánovali že sa osamostatníme tak som sa rozhodla že to urobím aj bez neho...všetko mi ho doma pripomína a nemôžem tu byť...ešte mi aj doma všetci nadávajú že čo som mu JA urobila..a mňa to dosť psychicky deptá...Chcem teda odísť z domu...nájsť si nejaký 1-izový bytík..ale neviem či mi to finančne výjde...mám síce stály mesačný príjem..no mesačne platím 100 eur spotrebák,35 poistku, 30 paušál +nejaký ten benzín,kozmetika a ešte aj nájom...plat mám okolo 550-580 €...nič moc ale vyberať si nemôžem...tak mi poraďťe ísť do toho či počkať a najskôr niečo našetriť ?

nivi
7. okt 2013

po kolko tam su 1iz. byty nevyslo by ti na hypoteku? s tym, zeby si si z hypo vyplatila ten spotrebak.

maribell
7. okt 2013

@mimiq ahoj samozrejme ze sa to da zvladnut ale bude sa ti podla mna zacinat velmi tazko ... lepsie je ked su na to dvaja a to mi da za pravdu kazdy... nebolo by lepsie keby vysvetlis rodicom ze to on sa vykaslal na teba a nech stojia pri tebe?... neviem ci ti bude samej lepsie...predsalen podpora rodiny je na nezaplatenie

janinna11
7. okt 2013

@maribell Ja by som sa chcela na tvojom mieste ck najskor.osamostatnit. Ale je pravda, ze s takym platom si toho sama nebudes moct veka dovolit. Rozumnejsie by bolo byvat este nejaky ten rok doma a tvrdo zacat setrit. Kolko mas rokov a odkial si, ake.drahe su u vas byty? Lebo mat len prenajom je vyhadzovanie penazi..

zuzlicek44
7. okt 2013

@mimiq hypoteku nad tým ani neuvažuj...a jasne že to zvladnes..su aj ludia ktorý nemaju tolko peniažkou a v pohode sa dá, netreba sa báť🙂 popírpade spolubývanie.. mam znamych ktorí su aj tak a je to oka prenich..na začiatok samozrejme🙂

sissy27
7. okt 2013

@mimiq čo sa týka hypotéky - tvoj príjem musí byť splátka hypo + tuším 320€, takže teoreticky na nejaký jednoizbák by ti to mohlo vyjsť, ale s odretými ušami, buď sa budeš musieť hodne uskromniť, alebo nájsť ešte nejakú brigádu...

fuska
7. okt 2013

@mimiq Ak si chces kupit byt, tak rozhodne nie 1 izbak. V dvojizbaku dokazete zit aj 4 clenna rodina, ale 1 izbak je cista tragedia. Viem, o com hovorim.

lujza123
7. okt 2013

@mimiq jasne ze najlepsie co mozes zrovna spravit je trochu sa osamostatnit.

Nad hypotekov ani nerozmyslaj...si mlada, naco si nicit zivot nejakym splacanim. Neviem co s tou hypotekou vsetci maju, poznam xxxxx ludi co si tym len zbabrali zivot. Nabrali hypoteky hlava nehlava lebo vsak nebudu predsa platit najom, plat niekde nad hranicou minima, robota taka ze nevedia ci ich zajtra nevyhodia, baba na materskej, nemozu si dovolit nic okrem najlacnejsieho tesco jedla, ziadna dovolenka ani vylet, len same hadky koli peniazom, stresy co bude zajtra. AAALE HLAVNE ZE BYVAJU VO SVOJOM. To si nechaj na dobu ked budes zarabat lepsie alebo ked budete dvaja. Teraz mas jedinecnu sancu trochu si uzit zivot, cestovat, studovat, venovat sa nejakemu konicku. Mozno aj to ze sa vam nepodarilo dietatko ma svoje dovody, proste ono pride ale inokedy a s niekym inym.

Najom v pohode zvladnes, garsonky v NMnV idu tak po 200 EUR, no urcite vyhodnejsie by bolo pre teba si prenajat izbu. Napriklad v Trencine - studentske mesto najdes takychto podnajmov strasne vela. Budes byvat v byte s par dalsimi babami, vlastnu izbu zozenies tak za 100 - 150 EUR mesacne. Aspon si trochu precistis hlavu, spoznas novych ludi....

hradnapani
7. okt 2013

@mimiq do podnajmu, pre mladeho slobodneho cloveka uplne fajn. Zistis aspon ako to financne zvladas a hypo si zober, ked najdes muza svojich snov a zoberiete si hypo spolocne. Jednoizbovy byt je uplna somarina,casom ho budes predavat a kupovat vacsi a akurat na tom len preplatis.

haslerka27
7. okt 2013

zrataj si,cisla ti ukazu co mas robit.jednoducha matematika😉drzim palce a a ti to vyjde,tak na neho zabudni,pride mi to ako lacna vyhovorka ako vycuvat zo vztahu ktory ma nebavi....
@hradnapani no tu v ba podnajom je drahsi ako hypo na 2izbak- nam sa viac oplatilo kupit bytik 2izbovy ako platit cudziemu viac

hradnapani
7. okt 2013

@haslerka27 viem ake su tu ceny, a viem, ze sa to da. Dlho sme byvali v prenajatych bytoch a obcas si trieskam hlavu, ze sme v nich nezostali. S takym prijmom o akom sa tu bavime, neviem ci by jej tu na dvojizbak vyslo (ked bude ziadat o hypo sama). Je este mlada, ma cas a na zaciatok a osamostatnenie sa je podla mna prenajom idealny.
(ps: aj banka je "cudzia")

monciky
7. okt 2013

@mimiq
ja by som na zaciatok zvolila nejaku ubytovnu alebo byt kde ste viaceri a budes mat vlastnu izbu...

mimiq
autor
7. okt 2013

baby ale ja ani len nerozpýšľam nad hypotékou...už mám jeden spotrebák a ďalšiu už nechcem...

mirat
7. okt 2013

@mimiq odporúčam ti radšej odísť do zahraničia(nemecko,rakúsko,škandinávia,anglicko atď)hádam nemusím písať prečo. 😎

hradnapani
7. okt 2013

@mimiq tak potom nemas nad cim vahat 🙂 Osamostatni sa, ak ti to vyjde z tvojho zarobku. Nemas na co velmi cakat a z toho zarobku aj tak na vlastne byvanie tak lahko nenasetris. Mas idealny vek na to, aby si odisla z domu 😎

svetluska82
7. okt 2013

@mimiq skus si poistku znížiť, pripadne zrušiť a nechaj si len urazovku.... Ja by som riesila asi cez hypo 1 izbák prípadne garzonka..... Podla mna je zbytočné ist do podnajmu a platit cuzdím ludom, to radsej spacat hypo. 🙂 No kazdopadne aspon prídes na ine myslienky, ked sa osamostatníš, a zacnes si zit podla seba... A mozno aj tvoj ex si vsimne, že si nezavisla osoba...........A chlapi maju radi samostatne ženy, ktoré vedia čo od života chcu.....drzim palce.

adri266
7. okt 2013

@mimiq v prvom rade, keby som nemala teraz dcerku a nechal by ma manzel, isla by som za hranice...do sveta, do Australie, do USA, cestovat, zarobi, zazit.... 😎 😎 😎 Inak, my sme s manzelom za dva roky v UK zarobili na 4-izbovy byt a auto...

Ale neviem, ci to moze byt Tvoj pripad, kedze vidim, ze mas dve deti. To sa chcete vsetci vojst do 1-izboveho bytu? A nejaku hypoteku pre mladych by si este nemohla vybavit? Moji znami maju hypoteku a platia mesacne len 90 Eur.

mimiq
autor
7. okt 2013

@adri266 ja este nemam deti...

mirat
7. okt 2013

@svetluska82 prepáč ale toto nieje dobré aby si tak mladá žena brala sama hp a ešte na 1-i... či garsónku.keď už tak dom či 4 izbový byt s partnerom.veď má ešte toľko možností 🙂 tak prečo ich premrhať? 😎
a čo sa týka ex tak ten už ukázal čo je zač a osobne odporúčam aby na neho zabudla.ten človek evidentne nieje ešte pripravení na spoločnú domácnosť a nebodaj aj budúcnosť .hmm ... no možno že mu krivdím ale treba byť opatrný pri výbere partnera na celý život.pretože by to kľudne mohlo skončiť rovnako ako 47% manželstiev.a to rozvodom. 😖

adri266
7. okt 2013

@mimiq to som si vsimla pod Tvojim prispevkom, ze mas dve deti a snazis sa, asi doslo k chybe

O to lepsie. Chod do sveta, bav sa, naberaj nove skusenosti, cestuj, zarob si...a o par rokov sa vratis s nejakym super chalanom, kupite si rovno domcek a ten Tvoj ex si moze vies co.... 😉

anatalia77
7. okt 2013

@mimiq jednoznačne by som sa neviazala priatelom ani hypotékou,si ešte mladá,máš len 22 rokov,treba si užívať život,a nie si ho zbytočne komplikovať závazkami.
Ak si chceš časom kúpiť byt,tak už teraz šetri,a časom sa uvidí.S peniazmi budeš mať vačšiu slobodu v rozhodovaní,ako ked budeš platit hypo a nebodaj si nájdeš priatela napr.od Bratislavy,tak potom budeš mať dilemu ako predať byt a niečo kúpiť spolu...
Nekomplikuj si život ked nemusíš!

kaktusik007
8. okt 2013

@mimiq z vlastnej skusenosti, ako pise
@anatalia77 - v 23 som sa vydavala prvykrat, kupila si byt a potom pri rozvode to boli iba a iba starosti... kopec poplatkov, preplateni.... lepsie by sme spravili ak by sme vtedy byvali v podnajme a peniazky si setrili 🙂))

skus si prenajat tu izbu niekde, je to financne najmenej narocne....

a ak je ti moc smutno, dojdi, som z Mesta, mozeme dat kafe 😀 😀 😀

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
mirat
8. okt 2013

@fidka79 ok jazyk je základ.no napr v Anglicku alebo v Nemecku si šikovný a nenároční človek prácu nájde.(určite vždy lepšiu ako na Svk.)

adri266
8. okt 2013

@fidka79 😀 😀 😀 nie, to vobec nie...ja som bola housekeeperka, manzel pracoval ako zahradnik pre tu istu rodinu. zarabali sme 7 libier na hodinu a robili cca 40 hod do tyzdna, plus niekedy cez vikend nadcasy...je pravda, ze za byvanie sme neplatili, ale platili sme plyn, co boli riadne palky, 500 libier za pol roka a to sme mali niekedy 12 stupnov rano 🙄 🙄 🙄
A tiez je pravda, ze sme kupili byt v PO tesne predtym ako isli trojnasobne hore, mali sme vtedy obrovske stastie...aj libra mala celkom dobry kurz...o 4 roky neskor sme uz zarobili len na auto a na nejaky nabytok a prerabku bytu. Uz sme mali dcerku, hodin bolo tym padom menej aj libra mala mensiu hodnotu....
Ale myslim, ze jazyk nie je az taka velka prekazka, je plno moznosti pracovat s Cechmi ci poliakmi

mima4
8. okt 2013

@mimiq
Mas 22, neviem aku pracu robis, ale pri takom nizkom prijme asi nic svetoborne (prepac za uprimnost). Ja by som na tvojom mieste spravila dve veci:

1. isla von, do zahranicia, aspon na 2-3 roky. Co ta drzi doma? Mozes ist robit narp. aj au pair, naucit sa super jazyk, ziskat skusenosti, pocestovat...

2. zrusila si tu hroznu poistku 😀 Je to 420 eur rocne vyhodenych 😉

mimiq
autor
10. okt 2013

Mojím veľkým snom bolo odísť aspoň na rok do Holandska...:/ teraz už ma doma nič nedrží tak to asi vyskúšam...