Rozvádzam sa. Čo robiť?

zuzanka410
13. sep 2015

Ahoj žienky prosím o rady a pomoc. Manžel podal žiadosť o rozvod a chce deti k sebe. Vlastne jeho matka a on mi chcú zobrať deti. Vyhodili má z bytu lebo vedia ze to im hraje na súde na ich prospech a vedia ze som bez peňazí. Prácu som si už našla takže si hľadám aj byt. Ide o to ci môžem teraz od neho žiadať výživné na naše dve malé deti aj keď nie sme ešte rozvedený. Na koho sa mám obrátiť?

aduskatt
13. sep 2015

O výživné požiadať, samozrejme, môžeš a myslím, že z bytu Ťa vyhodiť nemôže len tak, kedy si zmyslí.

timea7
13. sep 2015

@zuzanka410 zájdi zajtra na sociálku, tam ti poradia. Ako že ťa vyhodil z bytu? Čí je byt? Inak mám pocit, že som tu niekde na MK čítala, že ako manželku ťa z bytu len tak ´vyhodiť nemôže, aj keby ho nadobudol pred manželstvom, ale radšej si to over. Požiadaj o ich zverenie do tvojej starostlivosti, ak ťa ešte muž nepredbehol.

zuzanka410
autor
13. sep 2015

Môže lebo majiteľka bytu je jeho matka

pribinak
13. sep 2015

Obrat sa na Úrad prace a rodiny, odbor sociálno-právnej ochrany deti s mládeže, služby poskytuju zdarma, pomôžu ti spísať papiere
Komu patrí byt?
Aké sú staré deti?

zuzanka410
autor
13. sep 2015

@timea7 veď to ze už on podal v návrhu aby deti boli sním. Deti majú 5 a 3 roky

timea7
13. sep 2015

@zuzanka410 tak to asi môže....píšeš, že si bez peňazí, bola si zrejme doteraz na MD, ale tvoj manžel zarábal, do bytu, domu ste neinvestovali, keď ste žili u svokry, peniaze sú spoločné, len nemáš k nim zrejme prístup. Má ti kto pomôcť? Aspoň na začiatok - rodičia, teta, babka.....

timea7
13. sep 2015

@zuzanka410 on podal zrejme v návrhu na rozvod, aby deti boli s ním, zájdi hneď zajtra na sociálku, tam ti poradia. Kde si teraz? On je schopný sa o deti postarať? Alebo bude strážiť svokra?

moonlight1210
13. sep 2015

@zuzanka410 a s kym su deti teraz?

zuzanka410
autor
13. sep 2015

Zatiaľ som v spoločnej domácnosti ale 1.10 musím opustiť byť samozrejme ze svokra sa v návrhu na rozvod zaviazala že sa o deti postará že im bude platiť škôlku a všetko čo budú potrebovať. Ona si myslí že prvého odídem z domu a deti nechám tu. Tá sviňa vie ze nemám kam ísť, že nemám na právnika čo oni majú

pribinak
13. sep 2015

Baby, schopný postarať sa o deti asi bude, lebo slečna dcérka je uz predškolácka a chlapček asi bude škôlkar tiez, takze ak povie ma duše, ze sú väčšinu dňa v MS a potom mu bude pomáhať mama, je schopný zvládnuť starostlivosť o deti

Ona si proste musí zabezpečiť strechu nad hlavou, aby mohla bojovať o deti, buď podnájom, alebo nejake krízové centrum
Nepíše, ze kde je teraz, ale toto musí prioritne riešiť a tiez príjem, lebo z prídavkov a výživného to nezvládne

vejda
13. sep 2015

jasne ze ta z bytu moze vyhodit ked nie si jeho vlastnikom a nenadobudli ste ho spolocne, o vyzivne nema zmysel poziadat, nedostanes ho pokial vas nerozvedu a pokial nieco na teba zle vytiahne mozes prist aj o deti, taka je realita

pribinak
13. sep 2015

@vejda to co píšeš, je hlúposť, výživne môže dostať aj ked nebudú rozvedeni

pribinak
13. sep 2015

U nej je hlavný problém strecha nad hlavou a normálny príjem

zuzanka410
autor
13. sep 2015

Príjem mam len ta strecha nad hlavou ale aj na tom sa pracuje

pribinak
13. sep 2015

@zuzanka410 máš pracu?

zuzanka410
autor
13. sep 2015

Už áno našťastie

kikakik18
13. sep 2015

@zuzanka410 nemaj obavy, na Slovensku to takto nefunguje. Aby ti manžel zobral deti, musí dokázať, že sa o deti nestaráš, nezaujímaš sa o ne. Manžel možno podal žiaodsť o rozvod, ty ale podaj predbežné opatrenie. Rozvodové konanie môže trvať roky, ale o predbežnom opatrení musí súd rozhodnúť do 30 dní. Ak podal aj to, podaj ho čo najskôr aj ty. V predbežnom opatrení zveria deti jednému z rodičov, určia výsku výživného a ako často môže druhý rodič deti vidieť. Toto bude platiť, kým nepríde k súdnemu konaniu. Držím palce.

zuzanka410
autor
13. sep 2015

@kikakik18 prosím to predbežne opatrenie kde mam podať je na to niaka žiadosť alebo vzor

kikakik18
13. sep 2015

@zuzanka410 O tomto je najlepšie poradiť sa s právnikom, ten aj nie som. Píšem iba skúsenosť. Skús pozrieť na nete, určite nejaký vzor nájdeš. Viem, že paňazí na zvyš (na právnika) asi teraz nemáš. Predbežko sa podáva v mieste trvalého bydliska, na súd. Prípadne sa opýtaj na podateľni. A popozeraj na nete, možno v tvojom meste niekto poskytuje bezplatnú právnu pomoc, keď si v núdzi

vejda
13. sep 2015

nedostane ziadne vyzivne, ked ich rozvedu a pridelia jej deti tak to bude musiet doplatit

kikakik18
13. sep 2015

@vejda Moji rodičia rozvedení nie sú, ale keďže spolu nežijú, súd stanovil výšku výživného.

vejda
13. sep 2015

do roka vas rozvedu,ale priprav sa na vsetko,musis vediet odpovedat a reagovat na vsetko,vratabe sexu a inych partnerov

pribinak
13. sep 2015

@zuzanka410 to je super, ze máš pracu, lebo si rým pádom schopná im zabezpečiť potrebnú výživu, hľadaj nejake ubytko, na začiatok aj krízové centrum

Nemusíš mat právnika, kurátorky ti poradia aj zadarmo, vykonajú šetrenie a môžu sa veľmi pozitívne prehovoriť, aj ked vo vašom prípade sa da veľmi reálne počítať zo striedavou starostlivosťou

pribinak
13. sep 2015

Ak si z BA, tak je tu viacero krízových centier a aj mimovládne organizácie na pomoc deťom

nell77
13. sep 2015

urcite na rodinneho pravnika, kt. ma skusenosti...z bytu ak Ta vyhodil obmedzil ti styk s detmi a normalne fungovanie pre deti... ak s nimi ta vyhodil tak to ani nehovorim...urcite ti to hovori o jeho charaktere.
deti ti len tak nevezme pokial si sa riadne starala...dosvedcia aj ucitelky v skolke ci skole., susedy...nic sa neboj...tiez si si nasla pracu..si zodpovedna matka..drzim palce

timea7
13. sep 2015

@kikakik18 nemá kde s deťmi bývať, takže v tomto prípade má manžel bohužiaľ na vrch....Inak rozmýšľam, čo to je asi za ženu, tá svokra, keď je schopná oddeliť deti od matky, či ju napadlo, čo to urobí s ich dušičkami....neviem, čo je dôvodom rozvodu, aj keby chodila každý večer šlapať chodník, matka môže byť fantastická. Tým som v žiadnom prípade nechcela uraziť zakladateľku témy, to by som si nedovolila.

vejda
13. sep 2015

ja som absolvovala co ty teraz,mas sinych protivnikov,najhorsia kombinacia,svokra a muz a poviem ti keby som nepristala na jeho podmienky tak pridem o dieta, vytiahol na mna vsetko co sa dalo

kikakik18
13. sep 2015

Je naozaj smutné, keď manželia ako zbraň používajú dieťa. Je iné nevychádzať v ústerty bývalému a je iné ubližovať kvôli tomu vlastným deťom... Budem Ti držal palce, daj vedieť, ako to dopadlo. A skús sa obrátiť na svoju rodinu, určite ti pomôžu

libka1
13. sep 2015

@vejda tak ale asi mal na teba potom co vytiahnut, nie? ja si fakt neviem predstavit kebyze som na sude co by mohol na mna manzel vytiahnut 😅

@zuzanka410 http://www.lawblog.sk/pravna-pomoc/obcianske-pr...

vejda
13. sep 2015

na teba asi nic lebo ziadna neni taka ako ty.. 🙂