Sestra verzus priateľ. Ako sa mám rozhodnúť?

diana20
10. apr 2016

Ahojte. Bude to dlhšie, ale aby som všetko vysvetlila, musím sa rozpísať. Dúfam, že sa nájde niekto, kto si to celé prečíta.
Takže začnem tým, že som mala s priateľom vzťah na diaľku. Keď som ho prišla pozrieť otehotnela som. Obaja sme sa rozhodli si bábätko nechať. Bolo to najlepšie rozhodnutie. Ale napriek môjmu tehotenstvu som musela ešte 6 mesiacov ostať na Slovensku, aby som dokončila školu. Keď som sa mala nasťahovať k priateľovi, zľakol sa a povedal, že už si nie je istý svojimi citmi ku mne a že bude lepšie ak spolu nebudeme. Moja sestra, ktorá je tiež vo Francúzsku, ako môj priateľ, mi vtedy pomohla najviac. Priateľ nestrácal záujem o dieťa, iba o mňa.. Sestra mi pomohla tak, že povedala, že mi pomôže vo Francúzsku si nájsť prácu a tak a že môžem bývať u nej. Teraz má môj syn 6 mesiacov, ešte pred jeho narodením sme sa dali s priateľom znovu dokopy, lebo oľutoval svoje chyby a ja som sa rozhodla dať mu druhú šancu, keď nie kvôli mne, tak aspoň kvôli malému. Som už mesiac u sestry, hľadám si prácu, ale nemá mi kto strážiť malého, priateľ je na druhej strane Francúzska a chce, aby som prišla. Je to pol roka a s malým bol len 5krát, stále si skypujeme, ale to nestačí. Chce, aby som šla tam, lebo tam má dobrú prácu a šéf mu s veľa vecami pomáha a teraz ho aj povýšil.. Moja sestra však nechce, aby som odišla, hovorí, že ak to urobil raz, tak to urobí znovu a že ak tam pôjdem, tak to už medzi nami nebude ako predtým.. Ja chcem byť s priateľom, ale nechcem stratiť sestru, zároveň nechcem čakať kým to s našim vzťahom priateľ vzdá, lebo je to takto veľmi ťažké.. už je to pol roka čo na mňa čaká, chodí nás sem aj pozrieť, ale to sa dá kvôli práci len na tri dni.. zakaždým je ťažšie odísť a potom vydržať bez toho druhého. Mám pocit, že ak tam nepôjdem stratím zase jeho a viem, že to asi pokazí aj môj vzťah so sestrou, lebo vie, že tu ostávam kvôli nej, aby sa na mňa nehnevala. Ak tam pôjdem tak určite stratím sestru. Najviac mi pomohla a jej pomoc si vážim, ale uviazla som, neviem ako ďalej, nechcem aby bol niekto kvôli mne smutný a nechcem nikoho stratiť.. Ako sa mám rozhodnúť?

suzzi7
10. apr 2016

Riad sa ❤ ak to sním nepôjde verím že sestra ťa príjme späť. Alebo sa s ňou normálne porozpravaj určite to pochopí vela šťastia

4ocka
10. apr 2016

@diana20 sestra je sestra. A musi ta nechat robit chyby a stat pri tebe. Vysvetli jej ze ju mas velmi rada ze si stastna byt jej sestrou..za vsetko podakuj a povedz ze dufas...ze tymto rozhodnutym dat mu sancu ju nesyratis. Musis to skusit aj keby sa to malo pokazit. Musis vediet ze si urobila vsetko pre rodinu..az to raz nebudes lutovat..a aby si mohla synovi pozret do oci a povedat - robila som vsetko co som mohla..drzim prsty..

sissy27
10. apr 2016

@diana20 no mne toto nepripadá, žeby sa ťa sestra nejakým spôsobom zriekla ak k nemu pôjdeš, len proste bude chvíľu urazená, že malá sestrička neposlúchla staršiu sestru a možno nebude druhýkrát ochotná poskytnúť ti azyl, lebo "ja som ti to hovorila"... Ale ako som už písala - ak si bola dosť dospelá priviesť na svet dieťa, tak buď dospelá vo všetkom... Keby si bola samostatná tak nemusíš riešiť čo a ako sestra dovolí či nedovolí... Toto si rieš prvé.

charlie1980
10. apr 2016

Prvorady je tvoj vztah. Az potom vztah sestra - ty. No ja osobne a uplne nezavisle si myslim, ze tendencia, ze to urobi znova, je velka, ked to urobil pocas tehotenstva. To, ze tomu mas dat sancu, sa pekne cita a mozno je to zrealizovatelne. No nezabudaj na to, ze ak by si sa rozhodla vratit sa na SK s dietatom, uz to mozne nikdy nebude. Cim dlhsie tvoje dieta bude zit v cudzine, tym viac nadobuda obvykly pobyt v zahranici a cesta spat bude narocna. Pretoze zakony stoja nad vsetkymi emociami 😉

bluka2
10. apr 2016

Moj osobny dohad je, ze sestra v tom ma viac jasno, nez ty. Ked to tak citam, ze ani rodicia ho nepoznaju, .... chlap co sa vykasle na zenu v tehotenstve a videl syna za 6 mesiacov 5x by sa teraz mal snazit o rodinu ON!!! Je rad na nom. A myslim poriadne snazit - porozpravat sa s Tvojou sestrou, snazit sa spoznat Tvojich rodicov. Alebo aj navrhnut, ze si najde pracu v meste, kde je sestra. Proste znaky, ze chce byt za kazdu cenu s vami. Robi nieco z toho prakticky, ci len mele nieco na Skype? Daj nam konkretne priklady, ako sa snazi on, nech posudime.
Pisalo sa tu niekde, kolko mate vsetci traja rokov?
Inak by som si dobre premyslela, kde chces byt v dlhodobej buducnosti (v ktorom state). Ak nie vo FR, tak odtial padaj cim skor a dufaj, ze Ti nebude robit problemy nasledujucich 6 mesiacov. Ako pise
@charlie1980

charlie1980
10. apr 2016

@bluka2 Staci, ze otec dokaze, ze ziju/zili spolocne v jednej domacnosti a hned sa veci inak maju. Zatial je ona "na koni" Akonahle sa k nemu prestahuje, v pripade, ze by sa po case rozhodla odist, nebude to mozne. Mozno uz ani len do ineho okresu 😉 Zalezi od konkretneho statu. Nezelam to nikomu, ziadnej matke, ktora by mala na vyber : znasat vsetko od chlapa, alebo sa pobrat domov, ale bez dietata 😉

bluka2
10. apr 2016

@charlie1980 Preto by som si sakra dobre rozmyslela, ci sa k nemu prestahujem. V tomto pripade to nie je len tak, ze ak to nevyjde, tak aspon som skusila. Ak to nevyjde, moze jej robit poriadne problemy. Najma ak dieta bude v nejakej skolke/jaslach uz tam, mat svojich amis, moze sa jej stat, ze sa nebude moct s dietatom odstahovat. Ja by som za nim isla len ak by som z jeho strany videla uprimnu a poriadnu snahu. A nie skusat.

bluka2
10. apr 2016

Aspon si poriadne nastuduj lokalne rodinne pravo a mozno investuj do 1h s pravnikom. Aby si vedela do coho ides.

elisa7
10. apr 2016

myslim, ze to co si napisala sem, musis v prvom rade povedat sestre..zdoverit sa s pocitmi, s pochybnostami...ze si uvedomujes, ze nevies ako to dopadnes, ale je to otec tvojho dietata, a vycitala by si si ak by si to neskusila. ja by som jej asi aj dopredu povedala ze si uvedomujem, ze to je mozno chyba, a ze pridem so sklopenymi usami sklamana prosit ju o utocisko, ale tym sa definitivne uzavrie tema otec a tvoj vztah s nim. a myslim, ze toto je naozaj vec, ktorej vysledok sa predpokladat neda, ked uz nie tebe, tak uz duplom nam-neznalym detailom. precitaj, analyzuj, no sud podla seba.

sense
10. apr 2016

Ak sa k nemu aj odstahujes urob predtym aspon tu rozumnu vec ze si nechas zverit dieta do isobnej starostluvosti plus vyzivne napriek tomu ze budete spolu zit....pre pripad zeby to nevyslo....aby ti nemohol ken tak zobrat dieta

charlie1980
10. apr 2016

@sense Bohuzial, v tychto pripadoch je to uplne nerozhudujuce. Rozhodujuci je len a len obvykly pobyt a pokial viem, aj vo Francuzsku plati : spolocne rodicovske prava. To znamena, ze za predpokladu, ze dieta bude dlhodobo zit v zahranici resp.viac dni ako na SK (zatial je to male babatko, pocita sa to na dni), tak to dieta patri do Francuzska a za predpokladu, ze s nim odide, bude ona matka-unoskyna.

alaguema
10. apr 2016

@diana20 tvoje kroky a rozhodnutia nejdem komentovať. Ale sestra by ich mala rešpektovať. Si dospelá, ak urobíš ďalšiu chybu, ponesieš následky. Pripadá mi to ako citové vydieranie a dosť nezdravá väzba na teba a možno aj na tvoje dieťa. Nebudeš predsa celý život bývať u sestry.

elisa7
10. apr 2016

@charlie1980 v tom pripade by som sa ku nemu nastahovala naschval...pochybujem ze co i len tusi ake je to zit s malym dietatom, a ak by sa potom rozhodla odist, bude len rad a nebude o dieta bojovat. predpokladam ze by rad podpisal suhlas aj za cenu alimentov. ale samozrejme idealne by bolo keby si uvedomil ze ma dieta a snazil sa mat rodinu pri sebe, bohuzial idealny svet neexistuje, aj ked by som to autorke zelala....

charlie1980
10. apr 2016

@elisa7 Taketo "naschval" doporucujem praktizovat na "domacej pode" a nie v zahranici. Totiz taketo "naschval" by sa jej mohlo vypomstit. Ale to by si musela mat trochu nastudovane medzinarodne pravo, aby si porozumela suvislostiam, prip. zazit. Samozrejme, ja jej tiez prajem idealny vztah a kompletnu rodinu. Chcela som len poukazat na to, ze takymto ustupovanim sa clovek moze dostat do riadnych problemov. Nebude ani prva a ani posledna. Mozno jej sestra je predvidavejsia a kedze tam zije dlhsie, mozno si je vedoma tychto skutocnosti a teda, jej obavy povazujem celkom za "na mieste".

elisa7
10. apr 2016

@charlie1980 mas pravdu, medzinarodne prava v jednotlivych krajinach sa mozu pre nas laikov prekvapivo lisit. otvorenu debatu so sestrou povazujem urcite za najlepsie riesenie, kto by jej chcel lepsie ako vlastna sestra....a ak ona naozaj stale stoji o otca svojho dietata, nikto jej ho nevyhovori....vysledok nedokaze predpokladat nikto, ukaze len cas

bluka2
10. apr 2016

@elisa7 To ja by som neriskovala. Nepozname ho a aj keby sme ho poznali, ludia vedia byt nepredvidatelni...nemozes predpokladat, ze mu bude prednejsie neplatit a ze s nou bude robit takeho dohody. Nejako to ohrdnute ego, trochu idiotizmu, zili spolu a zrazu moze byt ziadost na sude s kopec klamstvami

elisa7
10. apr 2016

@bluka2 ano, to je tiez jedna z moznych pravd...ale ktora ,,pravda" je ta prava sa dozvieme az casom. ja len dufam ze sa sa vyriesi vztah ku sestre..

bluka2
10. apr 2016

@elisa7 Prezentujes to ako keby to autorka nemohla ovplyvnit a len musela cakat na to, ktora "pravda" sa stane. Prave naopak. Teraz si musi napisat moznosti, ich plusy a ich rizika a potom sa srdcom, ale INFORMOVANE (t.j. aj rozumom) rozhodnut

jeennyv
10. apr 2016

@diana20 necitala som co radili baby, ale za mna ma tvoja sestra pravdu, priatel sa rozhoduje podla toho ako mu to aktualne vyhovuje ci na co sa citi , obcasne stretnutia a komunikacia cez skype nie je kazdedenny rodinny zivot a spolunazivanie, ona na to pozera triezvo podla mna, uz raz sa pre teba nerozhodol a kedykolvek sa to moze opakovat...priatel sa uz na zaciatku zlakol starosti, plus ked je mlady clovek zalubeny, tak prave sa partnera drzi a nezuteka...ty mas dieta a potrebujes oporu a aby sa niekto o vas postaral...co ked si znova zmysli, ze toto nie..podla mna ty si zalubena a nepozeras na to realne, ja by som chlapovi co sa zlakne ze s nim cakam dieta a potom sa akoze vrati neodpustila...ale tvoj zivot....

monikaparson
10. apr 2016

Ty si zodpovedaná za seba a za to malé, nie si zodpovedná za nikoho iného, toto si pamätaj.
Šla by som, ak to chceš, budeš to ľutovať, ak to aspoň neskúsiš. Sestre to vysvetli, ona bude pri tebe, je to tvoja rodina, určite to pochopí. Nemám nejak, čo by som k tomu viac písala, aj keď isto by bolo, čo. Chceš ísť, tak choď. Nepôjdeš, budeš sa trápiť. Ak o vás stojí, tak to ti veľmi rýchlo dokáže, keď tam prídete. Držím ti palce.

bluff
10. apr 2016

A priateľ je uznaný na rodnom liste ako a otec? Lebo keď nie, nemá na dieta právo akokoľvek dlho bude vo Francuzsku.

sense
11. apr 2016

@charlie1980ona mizno nebude mict len tak opustit francuzsko a a riesenie bude pidla francuzskych zakonov ale dieta bude jej...su krajiny v kt.pokial dvaja nie su manzelia patri dieta pravne matke nie obom

charlie1980
11. apr 2016

@sense To ano, taketo zverenie do starostlivosti by ju malo ochranit aspon na uzemi Francuzska. No ak sa k nemu prestahuje, dieta nahlasi na pobyt, je preukazatelne, ze sa starali spolocne. A teda, cim viac krokov, tym viac sa priblizi k tomu, ze na to dieta casom narok mat bude po pravnej stranke. Ano, niektore staty v pripade ak su dvaja nezosobaseni, to maju tak ako pises. No to nemeni na skutocnosti tej, ze aj v tomto pripade sa Otec dietata musi s prestahovanim v buducnosti zmierit, vyrovnat, suhlasit. Tento suhlas by bol napr.potrebny pri opatovnej uprave rodicovskych prav a povinnosti na slov.sude. Pretoze tato uprava je znova potrebna pri dalsej zmene bydliska/statu. Pretoze teoreticky uz ani navstevy by neboli mozne v takej frekvencii ako vo Francuzsku, tak isto vyska alimentov sa prisposobuje danej krajine, kde sa dieta v buducnosti bude zdrzovat. A popritom by slov. sudy cakali na vyjadrenie suhlasu s vystahovanim. To znamena, ze ona moze legalne odist z krajiny, bez toho aby mala nejaky financny postih, alebo porusila nejaky zakon vo Francuzsku, no napriek tomu toto vyjadrenie otca bude potrebne. A ked sa on s tym stahovanim nezmieri, bude sa musiet s dietatom aj tak vratit. Samozrejme, stale pisem za predpokladu, ze ona jedina a sama bude mat rodicovske prava v tomto state. No ale, nechceme mamicku strasit, len som jej chcela opisat to, aby bola vo svojich krokoch opatrna. Staci jediny nespravny....a veci sa mozu velmi rychlo zvrtnut v jej neprospech. Stale dufame v to, ze budu stastna a kompletna rodina.

sense
11. apr 2016

@charlie1980 zijes vo fr?

bluka2
11. apr 2016

@charlie1980 Pre mna naj krajina v EU pre slobodnu matku s medzinarodnym dietatom: Rakusko

sense
11. apr 2016

@charlie1980 apropo spolocna adresa by az tak nerozhodovala lebo prqvne by dieta patrilo jej len by nesmela opustit krajinu....zijem v susednej krajine s fr a hoci sm3 s muzom zili na hromadke aj bol urceny ako otec keby sa mne nieco stane tak by musel muz ziadat sud o zverenie a o dieta by sa do tej doby staral ombudsman, dokonca aj keby otec suhlasi a uzna rodicovst i dieta automaticky ziskalo meno po matke....aj take su zakony v inych krajinach

charlie1980
11. apr 2016

@bluka2 Zatial to tak vyzera, ano, ze Rakusko je v tomto top! Najhorsie je, ze Liga otcov si zacina presadzovat svoje prava vsade v Europe, Ale stale je najbezpecnejsou krajinou.
@sense Nie, nezijem. No v takychto pripadoch zacina vstupovat medzinarodne pravo, Haagske dohovory, ktore stoja nad vnutrostatnymi zakonmi.

adel222
11. apr 2016

@diana20 dianka a bavila si sa s frajetom o financiach? Bude zivit teba aj dieta, teda vas troch. Ja by som sa podla postoja k tejto teme zariadila. Pokial teba a dieta miluje pride po vas aj na koni o pol noci a samozrejme sa bude starat. Neviem ci mu chyba vasen, ci co je taky pripeceny. Na mna moc nezaposobil. Nezda sa ze robi vsetko mozne aby ste boli spolu. Dufam, ze sa mylim.

bluka2
11. apr 2016

@charlie1980 Tak je. Mimochodoch, cestovali sme same z EU z Rakuska (2x), Nemecka, Holandska a vsade okrem Rakuska sa dost pytali. Pri vstupe do UK pomerne normalne otazky, aky je moj vztah k dietatu, kontrolne otazky, kedy sa narodila, kde zijeme, kde je otec. Na letiskach v DE a NL si na mna poriadne posvietili, asi preto ze sme leteli do Azie a odtial by nas len tak lahko nedostali. V Rakusku pri letoch do mimo EU ani raz ani jedna otazka. Cudne, ale taka je moja skusenost.

adel222
11. apr 2016

@charlie1980 trosku si ma zarazila vetou..najhorsie je, ze liga otcov.. Preco najhorsie. Ved aj oni maju pravo, take iste ako matky. A maju to tazsie, ti otcovia