Sestra verzus priateľ. Ako sa mám rozhodnúť?

diana20
10. apr 2016

Ahojte. Bude to dlhšie, ale aby som všetko vysvetlila, musím sa rozpísať. Dúfam, že sa nájde niekto, kto si to celé prečíta.
Takže začnem tým, že som mala s priateľom vzťah na diaľku. Keď som ho prišla pozrieť otehotnela som. Obaja sme sa rozhodli si bábätko nechať. Bolo to najlepšie rozhodnutie. Ale napriek môjmu tehotenstvu som musela ešte 6 mesiacov ostať na Slovensku, aby som dokončila školu. Keď som sa mala nasťahovať k priateľovi, zľakol sa a povedal, že už si nie je istý svojimi citmi ku mne a že bude lepšie ak spolu nebudeme. Moja sestra, ktorá je tiež vo Francúzsku, ako môj priateľ, mi vtedy pomohla najviac. Priateľ nestrácal záujem o dieťa, iba o mňa.. Sestra mi pomohla tak, že povedala, že mi pomôže vo Francúzsku si nájsť prácu a tak a že môžem bývať u nej. Teraz má môj syn 6 mesiacov, ešte pred jeho narodením sme sa dali s priateľom znovu dokopy, lebo oľutoval svoje chyby a ja som sa rozhodla dať mu druhú šancu, keď nie kvôli mne, tak aspoň kvôli malému. Som už mesiac u sestry, hľadám si prácu, ale nemá mi kto strážiť malého, priateľ je na druhej strane Francúzska a chce, aby som prišla. Je to pol roka a s malým bol len 5krát, stále si skypujeme, ale to nestačí. Chce, aby som šla tam, lebo tam má dobrú prácu a šéf mu s veľa vecami pomáha a teraz ho aj povýšil.. Moja sestra však nechce, aby som odišla, hovorí, že ak to urobil raz, tak to urobí znovu a že ak tam pôjdem, tak to už medzi nami nebude ako predtým.. Ja chcem byť s priateľom, ale nechcem stratiť sestru, zároveň nechcem čakať kým to s našim vzťahom priateľ vzdá, lebo je to takto veľmi ťažké.. už je to pol roka čo na mňa čaká, chodí nás sem aj pozrieť, ale to sa dá kvôli práci len na tri dni.. zakaždým je ťažšie odísť a potom vydržať bez toho druhého. Mám pocit, že ak tam nepôjdem stratím zase jeho a viem, že to asi pokazí aj môj vzťah so sestrou, lebo vie, že tu ostávam kvôli nej, aby sa na mňa nehnevala. Ak tam pôjdem tak určite stratím sestru. Najviac mi pomohla a jej pomoc si vážim, ale uviazla som, neviem ako ďalej, nechcem aby bol niekto kvôli mne smutný a nechcem nikoho stratiť.. Ako sa mám rozhodnúť?

segga
11. apr 2016

@diana20 Vidis....sama si si na to odpovedala...sestra je sama, preto nechce aby ste odisli. Ak si priatelovi naozaj odpustila, je cas mu dat sancu dokazat, ze sa poucil a ze bude dobrym otcom aj muzom. Poznam jednu zenu - znamu, ktora sa presne takto nechala "vydierat" sestrou. Sestre sa nepacilo, ze travi cas s priatelom a nie s nou - nasledovali hadky, plac, ohovaranie. Chlap to nevydrzal a rozisli sa. Chlap nestastny, zenska nestastna a nakoniec aj sestra, alebo vztahy medzi sestrami sa uplne po... 😖

charlie1980
11. apr 2016

@adel222 Zas som nepoukazovala na otcov, ktoru otcami naozaj su...poukazovala som napr.na jeden rozsudok, kedy to malo velmi podobny priebeh ako tu. Matka bola tehotna so Spanielom, ten sa k nej pocas tehotenstva nemal. Ona zila v Spanielsku. Uz si nepamatam, kde rodila, kazdopadne otec zacal po porode prejavovat zaujem, tak matka cestovala hore dolu, scasti v Spanielsku, scasti na SK....prestahovala sa k nemu. Nakoniec sa rozisli a matka odisla na SK definitivne. Natahovacky roky...unos....nakoniec sa musela vratit. A ako bonus- dieta zverili do starostlivosti otca za matkin priestupok, aby sa tomu v buducnosti predislo. Predtym bola dcerka v jej starostlivosti, po odchode na SK v otcovej. Ja viem, ze kazdy otec ma pravo byt otcom, ktory ten otec byt chce....no kde bol predtym ??? A vies preco rozhodol medzinarodny sud o navrate dietata do krajiny ? Pretoze v Spanielsku sa dieta zdrzovalo AZ o 22 dni dlhsie dokopy ako na SK. Islo o 14mes dieta. Preto znova navazujem na moj 1.prispevok k tejto teme....zakony stoja nad vsetkymi emociami....napriek tomu, ze otec dietata bol k matke vulgarny, musela s nim zit v jednej domacnosti, aby sa mohla starat o svoje dieta. A otec bol dovtedy nevedno kde.

terezka1947
11. apr 2016

@diana20 zaujimava tema,aj problem
zaujimalo by ma,ci si sestre slubila,ze pri nej=u nej ostanes=ci na chvilu,ci dlhsie?
ak si nic neslubila....je to lahsie,lebo sluby sa maju dodrzat a voci surodencom uplne

a inak,trosku suhlasim aj so sestrou,lebo zrejma sa na vas vztah pozera triezvejsie
mne napadlo,ze si vo Fr.mesiac,co tak pockat este a aj napriek stazenemu stretavaniu sa,vydrzat=ak vas ma rad a naozaj sa vela veci zmenilo,vztah moze posilnievat,ak ma naozaj tak uzasnu pracu,nech vytvori domcek pre vas=nie podnajom,hladaj si pracu v jeho okoli....atd
babatko ma 6mesiacov?kde sa ponahlas?bude ti tam mat kto pomoct?je tvoj priatel uz zrely na to,ze mate dieta a ze uz nestacia chvilkove stretka,ale pride aj rutina?
a este mi napadlo=co tak svadba???hm?istota nejaka...ked sa tak lubite?kvoli tvojmu bezpeciu,vacsej istote v cudzine
si uvedom,TY si prisla za nim...teraz nech on urobi nieco pre vas

mozno to cele vidim zle,ale tak toto je moj skromny nazor

myslim,ze sestra ti branit nebude=ani na teba nezabudne...mozno jej bude luto,ale nestavala by som ju do pozicie,ze je taka sebecka,ze ti neumozni ist za svojim stastim
neviem,ale mozno pre teba zatial urobila viac ako otec tvojho dietata....hm?

klaudusik7
11. apr 2016
Používateľ klaudusik7 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od klaudusik7.

si v tazkej situacii a snad sa dobre rozhodnes

trdelnik234
11. apr 2016

@sense Presne, moze to byt kludne iba francuzsky obcan napr. alzirskeho, marockeho ci ineho exotickeho povodu. Inak pises, ze chces ist do prace a nemas kam dat dieta? Uz si ho zapisala do jasli v meste bydliska? Ako si to hladanie prace vlastne predstavujes? V akej oblasti hladas? Kde konkretne so sestrou teraz byvas?

trdelnik234
11. apr 2016

@terezka1947 Ono by to ani nemala byt tema ja a moja sestra ale skor ja a moj dusevne nevyzrety manzel cudzinec. Ako sorry, ale preber sa dievca a radsej zostan pri segre.

trdelnik234
11. apr 2016

@charlie1980 Super postreh, persne tak to je. Bacha na to, baby.

trdelnik234
11. apr 2016

@charlie1980 Nezijes vo FR? Skoda, rada by som sa s tebou pokecala.

charlie1980
11. apr 2016

@trdelnik234 No to som tu uz radsej ani nespomenula, pretoze nevieme, odkial otec v skutocnosti je. No ak je z tychto krajin a rozhodne sa s dietatom vratit, tak s dietatom sa musi nadobro rozlucit, pretoze tieto staty nepodpisali Haagske dohovory a vylucnym pravom na dieta v tychto krajinach ma otec. Staci prekrocit hranicu tohto statu a nikto mu nemoze nariadit navrat dietata matke 😉

trdelnik234
11. apr 2016

@diana20 kde sa narodilo dieta, tu ci na SK? Ty nedostavas prispevok od CAF? Na akej adrese ste prihalseni vo FR? Na tej u segry?

trdelnik234
11. apr 2016

@bluka2 Vies co, podla toho, co tu o sebe popisala nema potrebne socialne zrucnosti aby sa postavila na vlastne nohy a pozistovala tieto pravne veci. Ved ani nenapisala, ako to ma s vyzivnym. Ona nebude ten typ zeny, co si veci pozistuje, premysli a potom kona, skor ten typ, co najprv kona a potom ide vyplakavat ku segre. Tak potom babo rad. Ved ja vo FR tu je len kvoli chlapovi, ktory sa uz raz na nu vykaslal, takze asi tak.

bluka2
11. apr 2016

@trdelnik234 Mna by zaujimalo kolko maju rokov.... Hej, zda sa mi divne diskutovat urazenost sestry, ked su dolezite pravne veci neporiesene. Nielenze neporiesene, vyzera to tak, ze sa nimi ani nezaobera. Ale mozno este odpise a uvedie nas do obrazu.

Inak kukala som tie 2 mesta na mape (pre zaujimavost, ze kde to je) a spojenia vyzeraju nestastne, ze to moze byt rovno aj v Madride alebo v Bratislave - je to min. 6,5h cesty, lebo obe su mimo hlavnych trati a najrychlejsie vlakove spojenia mi to naslo cez Pariz - dost od ruky.

bluka2
11. apr 2016

@charlie1980 Pisala, ze je Francuz bez nejakeho ineho pozadia...ze pozna jeho rodinu.

charlie1980
11. apr 2016

@bluka2 Tak to je ten lepsi pripad😉

sense
11. apr 2016

@bluka2 myslim ze 600km nemoze byt problemom pre niekoho kto chce byt s rodinou....mozno nie denne ale urcute viac ako 5x za polroka

bluka2
11. apr 2016

@sense Jasne, ak aj nemal chalan peniaze na TGV, dal by to aj stopom - ak by chcel

diana20
autor
13. apr 2016

@sense 5 mesiacov z tých 6 som bola na Slovensku.. preto ho videl tak málo, na Slovensko sa ťažšie cestuje.. tak zaplatil cestu mne a bola som tam zakaždým 2 týždne, poznám jeho rodičov, súrodencov a aj kamarátov a stretla som skoro celú rodinu keďže som bola na oslave, kde bolo 100 ľudí.. boli tam všetci.. čo som tu tak tu raz bol tri dni, teraz nemohol dva týždne, lebo jeho kolega mal dovolenku a o týždeň sem ide zas.. na Slovensku som aj rodila, otec nie je v rodnom liste a ani to nejak neponáhľam..
@trdelnik234 teraz sme v hoteli u sestry.. je ubytovaná tam, kde pracuje.. nemám tu poistenie ešte, dá sa to až po troch mesiacoch a až s poistením mi dá CAF príspevok.. už mám dohodnuté rendez-vous na úrade práce a roznášam si životopisy či niekde nehľadajú na polovičný úväzok..
@terezka1947 už našiel dom, len čaká na rozhodnutie, či mu ho dajú.. svadbu nechcem unáhliť, ale je možné že by sme vyhlásili, že sme spolu..
je tu toho tak veľa, že neviem ako na všetko odpovedať.. ja mám 21, sestra 24 a priateľ 27..

sophieeee
13. apr 2016

@diana20 ja by som na tvojom mieste uprednostnila sestru. Je to predsa tvoja najblizsia rodina. Priatel sa ma zachovat ako chlap na zaciatku a nie to teraz zachranovat. Urcite by som sa mu neprisposobovala..ked ta miluje tak si k tebe najde cestu sam. Urcite to mas velmi tazke a hlavne vo Francuzsku kde su sialene ceny ale nespoliehaj sa na chlapa ktory sa na teba uz raz vykaslal. Drzim ti palce nech to zvladnes a dufam ze ostanes so sestrou lebo tam mas podla mna vacsie istoty.

pragmaticka
13. apr 2016

urcite by som tomu dala sancu. Koli dietatu urcite. Sestra ta nema co takto citovo vydierat! Ak to s priatelom a otcom tvojho dietata neklapne, nebudes si to aspon cely zivot vycitat ze si svoje dieta urkatila o otca. Takze za mna urcite ano. A ak vam to neklapne, bude sestra urcite pripravena ti znovu pomoct a chapat z akych dovodov si to potrebovala este znovu vyskusat.

Este k tvojmu zivotu- bez poistovne, v cudzine u sestry..ako sorry ale uz vedies zodpovednost aj za svojho syna! Takze bez ohladu na to ako sa rozhodnes, daj si urychlene doporiadku svoj zivot!!! a ak to nepojde vo francuzsku tak sup domov na svk!

diana20
autor
13. apr 2016

@pragmaticka mám európske poistenie, to je ešte na dva mesiace, až potom je možné poistiť sa tu.. mám právo ísť k doktorovi aj všetko, nešla by som sem, keby sa nedalo, aj chodím s malým na kontroly..

gabika_tkacikova
13. apr 2016

@diana20 na tvojom mieste by som jednoznačne išla za priateľom. Sestra sa možno bude hnevať, ale prejde ju to. Dôležitejšie je aby malý oboch rodičov - aj keď to možno Vám dvom nevyjde, skúsiť to treba.

trdelnik234
13. apr 2016

@diana20 A pracu hladas kde? V Annecy alebo v Poitiers? A v akej oblasti? A kto bude s malym, kym budes v praci?

Ak by sa mne maly narodil na Slovensku, nebol by vo FR v ziadnom systeme CAF, SECU a pod., otec dietata by sa na nas pred porodom vykaslal a nebol by uvedeny v rodnom liste, tak by ma tu nic ale fakt nic nedrzalo. Urcite by som nebyvala v nejakom hoteli ( inak, co spravis, ked segra nahodou pride o pracu a aj o ubytko?)a nezivila v sebe nadeje o kompletnej rodine po tom, cim si si presla. A uz vobec by som nezila z uspor.
Prispieva ti otec dietata na jeho potreby vobec, kedze oficialne nemusi?

Je pravda, ze mas pravo chodit k lekarovi, len hacik je v tom, ze platis plnu sumu za osetrenie, tj v priemere 38 euro u pediatra za kazdy navstevu a poistovna ti to nepreplati. Alebo si "ayant droit" cize pripoistena cez segru s provizornym cislom poistenca?

Inak tipovala som, ze budes asi veeelmi mladunka mamina. Pracovala si vo FR pred narodenim syna?
Sorry za tento pomerne suchy a administrativny prispevok, ale zivot nie je len o emociach, velkej laske, ale aj o zodpovednosti.

trdelnik234
13. apr 2016

@pragmaticka Ahojky, s tebou by som si paradne rozumela, ja som pragmaticka cislo 2

diana20
autor
13. apr 2016

@trdelnik234 prispieva mi a aj keď niečo potrebujem, tak to kúpi.. sestra o prácu nepríde, lebo ju sem volali, aby tu robila, no toto je už fakt odveci.. je to práca mojej sestry a na Slovensko ísť nechcem, preto som šla sem, lebo to tu mám rada, už som tu robila, ale vždy len cez leto.. viem ako platím za doktorov. v Gexe je každú stredu zadarmo prehliadka malých detí.. ku sestre ma pripoistiť nechceli, preto mi neostáva než čakať kým budem mať právo na poistenie tu.. 21 podľa mňa nie je veeeeľmi mladunká, je to normálny vek, v ktorom rodila aj moja mama a poznám aj mladšie mamičky, nehovoriac o tom, že aj pre telo je lepšie byť mladá keď rodíš.. nebudem mať dieťa v 35.. och, toto nemá význam, automaticky ma považujete za hlúpu, z čoho ma poráža.. mám tu zabezpečené a vybavené všetky veci, ktoré som za mesiac stihla, keďže sa to tu nedá rýchlo, na každé stretnutie čakám týždeň a aj to som rada, že len týždeň.. to že mám aj emócie a že kvôli nim som dala príspevok neznamená, že som vypatlaná a nevybavujem si tu veci, ktoré sú potrebné..a o zodpovednosti mi nehovorte, pretože viem, že o nej je život a za svoje chyby som prevzala vždy zodpovednosť, o čom svedčí aj to, že mám dieťa a môžem s čistým svedomím povedať, že sa oň dobre starám, zabezpečujem mu všetko, čo treba a je mu dobre, je zdravý a má všetko, čo potrebuje.. ako veeľmi mladunká mamina som dosť zodpovedná, o tom mi nehovorte..

veronicka88
13. apr 2016

@diana20 neobhajuj sa-len dobrá rada...nemusis nikomu nič vysvetľovať...my o tvojom priateľovi nič nevieme a napr.práve preto ja nesudim!ak to tak cítiš daj mi šancu ak ti chýba a ty jemu,ľúbite sa,skúste to...myš sme to pokaslalai už počas manželstva,a sme už rok opat spolu,a som vďačná za druhú šancu a že som aj ja v sebe na ňu našla silu,ak sibju zaslúži choďte za ním,nemá význam byť so segrou...ja to vidím na malo,ked tatik pride z práce je až vo vytržení...neviem si predstaviť že by neprišiel...a takisto víkendy...drzim ti silno palce a napisem ešte raz:neobhajuj sa,nepis prečo robis a to a prečo...je to tvoja vec ak si za tým stojis...to ma naučilo dieťa,ke dsa mi každý staral do vychovy:hovoriť fakty a neobhajovat svoje rozhodnutia pred druhými...drzte sa...

trdelnik234
13. apr 2016

@diana20 Ahoj, ospravedlnujem sa, ak som sa ta nejakym sposobom dotkla. Neber si to zle, ale ak ti ma clovek poradit, tak by mal vedeit objektivne zhodnotit siutaciu z obidvoch stran, preto ten predchadzajuci prispevok. Zelam ti vela stastia a spravnu volbu pri rozhodovani.

trdelnik234
13. apr 2016

@veronicka88 Ahoj, nemyslim, ze sa obhajuje, len reaguje na moj predchadzajuci prispevok a dopoveda na co som sa pytala.

diana20
autor
13. apr 2016

@trdelnik234 ale to či tu mám vybavené potrebné veci a kde bývam atď. sa vôbec netýka mojej otázky.. ani právne veci, o ktorých sa tu rozvinula diskusia a ani môj vek..

simonka77
13. apr 2016

Ktovie aký názor na toto vsetko ma sestra....pretože ona bola ta, kto podal pomocnú ruku..
Prečítala som vsetko, a mam pocit, ze som jedna z mala, ktorá by mu druhu šancu nedala.

tanija133
13. apr 2016

Urcite by som dala sancu priatelovi a zaroven otcovi dietata, zaluzi si to ,aj on, aj Vase dieta aj ty..... Moze sa stat ze sa zlakol a postupne to napravi..... Bohuzial sestra ta dost citovo vydiera, a pokial je normlana musi to pochopit, ze mas pravo to urobit.