Snúbenica chce po svadbe moje priezvisko s koncovkou -ová

pr85
1. jún 2020

Ako presvedčiť snúbenicu, aby si vzala po svadbe moje priezvisko bez koncovky -ová? Nástojí na tom, že źenské priezvisko s -ová je na Slovensku normálne, ale mne ženské priezvisko zakončené na -ová normálne nepripadá. Veď by ju každý pokladal v zahraničí za Rusku. Robím v nadnárodnej firme a tam má veľa slovenských žien vydatých nielen za cudzinca, ale aj Slováka, meno bez -ová. Veď v 19. storočí boli oficiálne všetky ženy bez tejto koncovky. Tak nechápem, prečo na tom tak nástojí. A to je dokonca maďarskej národnosti, čo by som automaticky predpokladal, že to nebude chcieť. Ja som zo zmiešaného maďarsko-slovenského manželstva (mama bola maďarskej národnosti, ale priezvisko s koncovkou -ová, otec má tiež po svojom otcovi maďarský pôvod), takže by som sa potešil, keby tú koncovku -ová nemala.

majka2959
7. dec 2021

@pr85 Mne to príde zvláštne. Máme susedov Vargových s tromi dievčatami a neviem si predstaviť, že by sme ich nevolali Vargové.

bestmate
24. feb 2022

za každým problémom hľadaj ženu, a platí to aj v tomto prípade, lebo -ová, prekliate 3 písmená, a šľak ma ide trafiť keď počujem alebo čítam - Lopezová, McManarrová, atď. Tak potom nech aj Slovenky v zahraničí nech sú bez -ová.

slavkadud
24. feb 2022

A nie je to jedno, ci tam bude to ova alebo nie? Pride mi to tak ako keby si hladal zbytocne problem a konflikt tam kde nie je. Ved zaklad bude tvoje priezvisko, tak by to malo byt jedno

ibrunova
24. feb 2022

@slavkadud no hádam to už za dva roky vyriešili 😂

nerya
24. feb 2022

@maxxim ja aj mám s ova a aj tak si to myslia 😂😂😂

maxxim
25. feb 2022

@nerya myslim ze nieje to az taký problém, i keď je to skôr vec pohladu na zvyk spolocnosti. V Polsku ak by žena mala koncovku ová" tak tam je to zevraj hanba. Je to vec pohladu, ale prečo sa odtrhať od zvyklostí , ktoré sú naše národné. Aj Vaša mama mala na 99% koncovku ová...🙂

nerya
25. feb 2022

@maxxim tak tak, bratrancova už teraz žena si tiež vzala ,,naše,, priezvisko po svadbe, ale bez koncovky, trošku nám s tým bola na smiech 🤦🏻🤦🏻

travelllerka
25. feb 2022

Aj ja poznám muža z nadnárodnej spoločnosti, vyššia funkcia, zobral si priezvisko ženy :D akože ak si jej dal argumenty a ona trvá na svojom, tak ju už len rešpektovať. Znie ako rozumná baba a nerobí si hlavu z nepodstatných veci. Ak túžiš len po žene, čo bude mať tvoje meno bez -ova, potom asi musíš nájsť inú 🙂

travelllerka
25. feb 2022

No teraz čítam, že Lenka Varga, to znie hrozne. Chápem priateľku. Radšej by som bola Lenka Vargova

jarinka33
25. feb 2022

@travelllerka tiez sa mi tam ta koncovka proste hodi viac. ako nechapem, preco niektori robia z toho taku vedu, ved aj ked tam bude mat tu koncovku, tak predsa zaklad priezviska je jeho

alanko20
25. feb 2022

@ave17 aj ja to tak mam, neviem si presstavit zmenit si meno zo dna na den. Pri tej predstave ma striasa.