Som asi jediná, ktorá už nevládze

marianqa
3. dec 2013

To som asi naozaj jediná mamička ktorá už nevládze....S malou som stále sama,ide o to že má 4-mesiace a za všetko plače,vypľuje dudlík začne revať,otočím sa a trošku sa malej nevenujem zase plač....Manžel ak ju chce dať spinkať bude plakať kým neprídem a nedám ju spinkať ja....A takto je to každý deň,bude plakať ako o život a prídem a úsmev od ucha k uchu...Milujem svoju dcéru ale niekedy už je toho veľa,tu suseda má malé dieťa a vôbec ho nepočuť,zato moja je ako pavián,máte s tým niektorá skúsenosť?Každý vraví že je na mňa,veľmi navyknutá...Ale nikto mi nepríde pomôcť,ako mám teda zvládnuť aj domácnosť?

lalinko2010
3. dec 2013

@marianqa ahoj, toto som mala aj ja. deti sú všelijaké a ako to zmeniť? nijako, a ako všetko stíhať? nijako a čo s tým robiť? no nič!
si unavená, preto na teba všetko dolieha, ale ver že sa to zmení a toto všetko ti bude chýbať!
mne stále hovorili - vydrž mesiac, potom vydrž dva mesiace a podobne, len čo ma naštvali. ale drobec sa zmeni tak po druhom roku veku a teraz je veľký škôlkár, ale furt len so mnou a pritom ja som šla do roboty keď mal 6 mesiacov a predsa len mama kde si?????
Bude to ok uvidíš! Držím palce!

bosoriak
3. dec 2013

@marianqa Toto su uplne normalne pocity a mas uplne normalne dieta. V prvom rade dobra rada - uz nikdy neporovnavaj svoje dieta s inymi. Usetris si vela nervov, pretoze aj to, co sa navonok javi ako pokojne a bezproblemove dieta, moze byt v skutocnosti uplne inak. A ak aj je niekore dieta kludnejsie, co ti to asi pomoze. Akurat co budes zavidiet a to veru nie je pekny pocit. 🙂

V druhom rade - stvormesacne babetko je uplne prirodzene priputane k mame. A na koho ma byt naviazana, na suseda? 😀 Mojkaj, hladkaj, bud k dispozicii na 110%, objimaj, nos, venuj sa jej. Ver mi, ze sa ti to neskor milionnasobne vrati.

Skus si zakupit alebo pozicat ergonomicky nosic a skus ju tam nosit, kludne aj cely den. A na domacnost sa mozes s prepacenim vyprdnut. Co ti je prednejsie, spokojne dieta lebo cista podlaha? A navarit a povysavat a poprat sa da aj s dietatom v nosici, na ostatne sa mozes vykaslat.
Drzim palce.

takyna
3. dec 2013

@marianqa kašli na domacnost, povznes sa na to, ze nemas napr....umyty riad...povysavane..., hormony s tebou este biju, je to vycerpavajuce , hlavne mysli na to, ze akonahle ti mala spi, lahni si aj ty, popros mm , aby napr. navaril, urobil nakup, uzivaj si malu, po par minutach ju skus nechavat castejsie s muzom nech si zvykaju jeden na druheho 🙂 , uvidis, pomaly sa dostanete do azuritu, dieta sa meni z mesiaca na mesiac, aj jeho naroky,
hlavne ty musis byt v pohodicke psychickej a potom to zvladnes ani sa nenazdas,
drzim palce 🙂 vsetky sme si tym presli 😉

zobacik12
3. dec 2013

@marianqa ahoj ja mam take iste dieta ma uz 2,5 roka pomaly a stale je taka.tvoja ma este len 4 mesiace mas sancu to zmenit ak ju otec chce tak ho nechaj nech je s nou.moj muz s nou nechcel byvat a tak sa mu to teraz vypomstilo.Nemozes dovolit aby ti dieta robilo harmonogram tvojho dna ale ty jej .si povec necham ta revat kym neozehlim alebo kym nevyvesam nie k nej skakat

terina25
3. dec 2013

@marianqa poznám to ,takže nie si jediná 🙂 ja už mám 2 deti a pri oboch to bola tak.dokonca aj teraz je to tak a to sú už väčší.stále musí všetko urobiť len mama.

a ako to zvládať?ty máš ešte malé bábo,takže chce to čas.čo sa týka domácnosti ,tak sa vykašli na robenie poriadku.urob len to najnutnejšie čo musíš tj.navar a ostatné nerob.a aj varenie si môžeš uľahčiť - napr.zavolať donášku, kúpiť z obchodu hotové jedlo,príp.navariť na viac dní,urobiť len niečo ,,narýchlo,,Viem,že teraz sa ti to zdá hrozné,lebo je to pre teba nové, zmenil sa ti od základu život a ty sa musíš venovať len dcére a na nič iné nemáš čas.ale bohužiaľ, musíš si na to zvyknúť.máš ešte malé dieťa pre ktoré si stredobodom vesmíru 😉 najmä teraz ťa najviac potrebuje.

takže musíš len ,,stisnúť,, zuby a vydržať.iná rada tu nie je.a upratovanie počká 😉

lucinocka
3. dec 2013

@marianqa neboj bude lepsie ked bude stvronzkovat alebo sediet a ked zacne chodit to uz bude parada🙂 moja bola taka zarevana, az kym nezacala chodit, teraz si ide kde chce, vyberie si na hranie co chce, vonku sa vylieta, unavi a doma je uz lepsia 🙂 musis vydrzat, aj ja som si tym presla , kooolko noci som prerevala na zachode, ze naco som ju vobec mala a jaka je zla 🙂 teraz je nam super, uz sme partacky🙂

jul11
3. dec 2013

@marianqa skus knizky Harvey karp nejstastnejsi miminko v okoli a Nejstastnejsi batole v okoli. Je tam o placi a navykoch a funguje to. A je to normalne,ze nestihas. Nechaj domacnost tak,dieta je prednejsie a ked mozes,vypytaj si pomoc od rodiny.

emmilly
3. dec 2013

ahoj nie si jedina neboj. ja mam predcasnaitko narodene v 32tt teraz ma 8 mesiacov. je to chlapcek ktory je velky bojovnik ale tiez vyzadoval velku pozornost a hlavne moju pretoze domov prisiel ako 2kg babo a kazdy sa bal co len ho chytit. cize je naviazany tiez na mna. ale naozaj je pravda co baby hovoria kazde dieta sa zmeni.neboj kazda z nas tym prechadza a viem ze je to vycerpavajuce. moj maly tym ze bol predcasniatko tak vela plakal vela sa pucil a ani neviem ako a preslo to. uvedomila som si ze to preslo az ked sa ma kamoska raz na navsteve opytala ci sa este puci bo vidi ze nie. a ja ved fakt on sa nepuci .🙂 neboj vsetko zvladnes a po tych 6 mes. sa dietatko urcite vyrazne zmeni. moj drobcek je na mna naviazany furt chce byt so mnou malo co sa pohra sam ale navadi. venujem mu vsetok svoj cas.predtym spal len 20min. teraz pospi aj 2 hodinky a prislo to tak zrazu. takze neboj kazde dietatko je ine. a bud rada ze ho mas 🙂 tak vela stasticka a uzivajte si jeden druheho .

ichbinich
3. dec 2013

@marianqa:
Znie to, ze mas tzv. narocne babo, po anglicky fussy baby, po nemecky Schreibaby. Pod tymito klucovymi slovami toho dost najdes. O narocnych detoch je tu na koniiku cela diskusia.
Urcite nie si jedina. A urcite to nie je tvoja chyba. Bohuzial to nezmenis. Pomozes sebe aj babu tak, ze bude stale pri tebe v nosici a ze sa s tym zmieris. Ked si unavena, kasli na domacnost a oddychni si. Ked ti niekto bude kecat, tak nech ti radsej pride upratat a navarit. Kuo si satku alebo ergonomicky nosic. Aspon cast prac v domacnosti sa da s nim spravit. Neskor mozes dat dieta na chrbat a pojde to este lepsie.
Syna som az do odchodu do porodnice s dcerou mohla ulozit na spanok tiez iba ja. Vo vynimocnych pripadoch svokra. Manzel nie... Ma 4 roky a vyzaduje fyzicku pritomnost pri zaspavani doteraz. Takze kazdy vecer, az na vynimky, ked povie, ze ma ist s nim spat manzel, som pri nom pol hodiny az hodinu, kym zaspi...
Podla moznosti kadejake kecy a mudre "rady"ostatnych ignoruj a hned ako zazneju, vypusti z hlavy. S manzelom sa dohodnite na podeleni prac v domacnosti. Kedze tvoja dcera sa neda manzelom utisit, nech rpeberie manzel ine prace v domacnosti alebo starostlivost o dceru, ked je prave kludna.
Domacnost zredukuj alebo si to uprav tak, ze jeden den kupelka a wecko, druhy den kuchyna, a pod. Teda nie chciet mat upratane vzdy vsetko naraz. Ale postupne. A ked jeden den nestihnes nic, co si mala v plane, no tak nie. Dolezitejsie ako vyluxovany byt je, aby ste mali co jest a boli ako-tak oddychnuti.
Vsrtko dobre a pevne nervy!

terina25
3. dec 2013

s názorom zobacika12 si dovolím nesúhlasiť.nechať dieťa revať kým nepožehlím?a ako sa dá urobiť 4 mesačnému dieťaťu harmonogram?to ho bude budiť,keď bude spať?ak máš dieťa - takéto maličké,tak ty sa musíš podriadiť jeho potrebám a nie ono tvojím.nakojíš ho keď je hladné, pohladkáš ho,keď si to vyžaduje,prebalíš ,keď je to nutné.a nie nakojím,keď sa ja tak rozhodnem,prebalím,keď netreba,zobudím,lebo mne sa už nechce spať.

monhla
3. dec 2013

Nie si jediná. Moje deti sú tiež "mamičkine". Hlavne staršia. Tak som bola stále s ňou. 2 roky len pre ňu - bola som zrelá do blázninca 😀 . Potom časom zistila, že mamička je tu pre ňu a už má istotu. Teraz nemá problém prespať u babky, ísť na viacdňový výlet iba s tatinkom, o škôlke nehovoriac. Vôbec nechápala, prečo iné deti v škôlke plačú za mamičkou, keď si pre ne po obede príde. Moja je teraz samostaná, sebavedmá, šikovná a sebestčná osôbka 😀 😀 😀

ancovec
3. dec 2013

Asi som ja divná, ale podľa mňa je pre psychické zdravie matky dôležité občas "vypadnúť" od dieťaťa. A aby bolo navyknuté len na matku, nič nerieši, čo keď bude nútená odísť na niekoľko hodín, dní niekam, otehotnie? Nikam to nevedie. A áno aj 4mesačné dieťa sa dá naučiť na režim, nerobme z nich mrzákov, treba vedieť kedy plače že niečo potrebuje, a kedy len z "rozmaru" lebo 4 mesačné dieťa je už dosť veľké aby vedelo s rodičmi mávať ako ono chce, je to individualita už od prvých minút, ktorá keď vycíti, že keď spravím toto tak všetci budú okolo mňa skákať tak to bude praktikovať.

Tejto mamičke to asi nevyhovuje, takže treba s tým niečo robiť, sú ženy ktoré to tak chcú, a "neobťažuje" ich to. Aj žena sa musí cítiť "pohodlne" vo svojej novej úlohe matky. Je matka nie otrok dieťaťa. A teraz ma ukameňujte 😎

marianqa
autor
3. dec 2013

Dik Baby ani neviete ako ste mi pomohli,ak sa niekoho s okolia spýtam,tak mi tvrdia že ich deti sú úplne kľudné,máte pravdu moje je aká je a ja to nezmením,ani neviete ako ste mi pomohli 😉 už som dnes až plakala...

marianqa
autor
3. dec 2013

@ancovec toto isté mi povedala aj sestra že dieťa má oboch rodičov nie len jedného tak nech sa povenuje aj manžel a ja mám vypadúť sa zabaviť že vraj mi inak prepne 😀

bosoriak
3. dec 2013

@ancovec Nejdem ta kamenovat, ale snazit sa vnutit nejaky rezim dietatu do tych 6-8 mesiacov, je podla mna absolutne zbytocne. Dieta si robi rezim a este sa nevie prisposobit. Mozme lamat uhora cez koleno, ale je to uplne zbytocne a vysledkom je vacsinou vynervovane dieta a mama a okolie. To hovorim len z vlastnej skusenosti, kazde dieta je ine, mozno na niektore to zafunguje.

@marianqa Pochopitelne, ze ak si uplne vystavena, tak je lepsie ist na pol hodinu do obchodu, nez potom od vycerpania vrieskat na dieta. Ja som to ale nikdy nedokazala, bola som vzdy nervozna, ci mala neplace a nic som si to neuzila. To uz asi zalezi od kazdej mamy individualne. 🙂

ancovec
3. dec 2013

@bosoriak nehovorím, že prekopať režim dieťaťa uplne naopak ako ho ma prirodzený, ale prispôsobiť sa na normálne fungovanie. Dieťa musí vedieť vydržať samé istú dobu s tatinom.

bosoriak
3. dec 2013

@ancovec To je OK, ale myslim, ze sa nezhodneme. 🙂
Pre male dieta (ako som pisala tych 6-8 mesiacov) je jednoducho prirodzene byt len s mamou, ved bolo 9 mesiacov v nej. Ja osobne som bola vyflusnuta ako zuvacka, ale nedokazala som nechat ani jednu dceru doma s tatinkom, ked som vedela, ze bude celu dobu kricat za mnou. Neskor to uz bolo lepsie, to je vsetko. Ale nemyslim, ze existuje jediny spravny postup a kazda mama to robi najlepsie ako vie.

lenkadlo
3. dec 2013

Nic si s toho nerob, moja ma 5 rokov a ked sa aspon raz do dna nevyreve tak by sa jej asi den nepocital. Ked bola mala ako tvoja ani na WC som nemohla ist, lebo hned bola az fialova. Zato maly ma 20 mesiacov a neplakal dokopy ani tolko co ona za jeden mesiac 🙂 Ale neboj sa bude sa to zlepsovat, skracovat 😀

hameeda
3. dec 2013

@marianqa : nie si sama, ja mám štyri deti ale z mojej najmladšiej ma ide poraziť, keď bola menšia to isté čo tvoja, no vtedy som to ešte brala ok, no teraz je staršia má rok a tri mesiace a vôbec sa to nezmenilo, ťahá sa za mnou ako chvost, fakt niekedy už jej mám plné zuby 😖 , no stále si poviem že už vydržať len pár mesiacov a pôjde do škôlky tam sa dúfam trochu osamostnatní 😀, v noci spí v postieľke s tým problém nemáme no keď odídem z izby za minútu je hore a to je jedno koľko je hodín alebo ako dlho spí, a to chodím po špičkách, najnovšie už štvornožkujem z izby 😀

hameeda
3. dec 2013

@bosoriak: moji chlapci ostávali s manželom prakticky od narodenia aj pár hodín sami, ak som mala pracovné stretnutie, normálne aj dve tri hodiny boli s ním, a myslím že je to veľmi, veľmi, veľmi fajn ak dieťa ostane aj s druhým partnerom, veď sme matky a nie otrokyňe

marianqa
autor
3. dec 2013

A to som ešte zabudla povedať že moja svokra mi povedala že nemám malú nikdy nechať plakať lebo príde sociálka a mi ju vezmú....ale ak raz ju nemôžem za minútu upokojiť tak čo mám robiť?je to dieťa nie pes...

ewca
3. dec 2013

No nam sa teraz narodilo druhe dieta, teda pred dvomi mesiacmi a to alebo sip alebo place...medzi tym nic nie je...tiez chce byt stale na rukach...starsia dcra taka nebola, tu som vacsinou nosila, len pri premistnovani z bodu A do bodu B a tuto chlapcisko by sa len tulkalo a aj to nie je zaruka, ze bude ticho, veakrat pace aj na rukach... paradoxne to nesiem lepsie ako pri dcere, dokonca toho aj viacej porobim ako pri dcere....ked som s nim sama, je to pohoda, aj ked place, ale ked mam doma aj dceru, ktora vobec esi, tak to je ulna katastrofa...unavena som ako kon, lebo maly mi neda spat v noci a mala cez den... ale pri nej som mala tiez presne take iste pocity ako ty...tiez som nevladala, nic nesihala bola v srese a o bola podstatne kludnejsia...co uz, musime vydrzat :(

mamainprogress
3. dec 2013

Daj si ju cez den do nosica a bude jej dobre, pri tebe. Casom sa to bude zlepsovat, ako bude rast. Domace prace minimalizuj, uber z narokov.

bzzzz
3. dec 2013

Neboj, nie si jediná. Aj moja taká bola, dokonca cez deň takmer vôbec nespala. Keď som si sem - tam skúsila ľahnúť s ňou, tak sa zobudila skôr ako som ja stihla vôbec zavrieť oči. Ale veľmi rada sa kočíkovala, tak som ju vždy dala do kočíka a chodili sme... Niekedy sme za deň obehli 3 krát celú dedinu. A bolo to menej namáhavé ako mať ju celý čas na rukách.

11nika11
3. dec 2013

Nie si jediná 🙂 u nás to tiež tak bolo a čiastočne je to tak dodnes.a to už má malá 2,5roka.síce neplakala ale vyžadovala si neustálu pozornosť.tato do noci v práci a rodina ďaleko.no na nervy 🙂 doteraz je z nej taký mô cicík 😉
Vykašli sa na domácnosť,nemusíš každý deň variť a zmývať podlahu a keď sa dá,tak relaxuj,oddychuj.využi na to každú voľnú chvíľu.
Maličká z toho vyrastie,časom to bude lepšie a lepšie..držím palce 🙂

echo
3. dec 2013

Ahoj, vsetky sme na tom rovnako, unavene, znicene ale aj tak stastne, hlavne ze su tie nease deticky zdrave. Nemam nijaku specialnu radu, kedze aj moje deti su na mna naviazane..hlavne ked mas prve dieta...krpana spavala 30 minut doobeda, a 30 minut poobede, uplna katastrofa..to si ani kavu nestihnes uvarit a vypit. Presne ako pisu ostatne maminky, rob len zakladne veci, dolezity je oddych. Inak budes nervozna ty, mala bude nespokojna z teba a manzel bude nanervy z vas oboch ;) Tiez som musela uspavat malu len ja, hucala kym som neprisla a v momente bol klud. Ked mala 2,2 tak som isla do porodnice zo synom, cca 3 tyzdne predtym som zacala riesit aby s nou zaspaval tatino..najprv sme ju uspavali obaja, a potom to prislo nejako lahko, ze si zvykla, hlavne ked som bola v nemocnici, mama jej nechybala a tato jej stacil.

A tvoja dcerka je este malinka, ked uz bude sediet a lozit, nebude ta tak k vsetkemu potrebovat, vystaci si na nejaky cas aj sama, tak to bude pre teba lahsie, vydrz este nejake 2 mesiace, zacne sediet, budu ju zaujmat vic hracky ako mama..budes aj oddychovat uvidis. Drzim palce a vydrz to . Krasne Vianoce prajem. 🙂

siska53
3. dec 2013

@marianqa a nosis ju? Myslim v takej tej satke.. To mnohym maminam pomohlo. Aj si porobili, aj deticky citili pritomnost mamin...
Ja som mala aspon pri malej vak na nosenie, aj to dost pomohlo, kedze mala bola kolikova, po kolikach zas zvedava a do toho domacnost a 2 rocny drobec.

marianqa
autor
3. dec 2013

@siska53 nie ale už pozerám na internete nieaké a tie šatky su bezpečné?

siska53
3. dec 2013

A pno potom sice bude lepsie, len zas bude chciet pomahat, takze vsetko bude trvat dlhsie. Ja mam teraz doma stuplov oboch 20mes. a 3 a pol roka, maly sa nedostal do skolky a som rada,ze mama spon nasich, ktori pridu pomoct a ja mozem aspon obcas v klude porobit v domacnosti, alebo mi aj mama pomoze, hlavne, ked mam aj dake vybavovacky, ci doktora.
Ono fakt, ak citis,ze uz nevladzes, popros niekoho,nech ti malu postrazi a ty niekam vypadni, odreaguj sa..
Ja tak chodim uz asi 9mesiacov cvicit raz do tyzna (uz som aj dva mesiace nebola, prosto sa nedalo), dost mi to pomaha na ubolenu chrbticu a nabije ma energiou, ze potom mam pocit, ze stihnem aj nemozne.
Ja ti teda radim satku a raz do tyzdna relax mimo dietata aspon na dve hodinky.

marianqa
autor
3. dec 2013

@echo dakujem krásne aj tebe krásne sviatky,a máš pravdu len vydržať 😉