Som škodoradostná a sebecká

engi123
10. dec 2014

Chcem poznať Váš názor a možno zistiť, či nás je takých škodoradostných viac... Vôbec ma to neteší a veľmi by som to chcela zmeniť ale nejde mi to. Jednoducho ma teší cudzie nešťastie. Viem, že je to zlé, ale je to niekde hlboko vo mne. Je tu ešte niekto taký, resp. máte s tým skúsenosť a podarilo sa Vám to zmeniť? Dakujem

guinevre
10. dec 2014

@engi123 Spapaj tabletku a bude vsetko v pohode 😉

mawka
10. dec 2014

mas sama so sebou problem, nevazis si samu seba a svoje zlyhania, neuspechy, nenaplnene sny, tuzby, ciele si kompenzujes takto. kazdy clovek je jedinecny a nie je nic krajsie ako dopriat inym uspech v akejkolvek oblasti zivota. a samozrejme, vyjadrit ucast, ak sa niekomu nedari. iba tak z teba bude osobnost. a iba tak si mozes zacat vazit samu seba.
ludia, ktori si vazia sami seba nech su aki su aj so svojimi nedostatkami ci uz fyzickymi alebo zivotnymi nemaju potrebu sa tesit z nestastia inych. su spokojni, stastni a dopraju aj inym.
osobne sa sebcom a skodoradostnym ludom vyhybam oblukom, pre mna su to ubohe, zakomplexovane stvorenia, ktorym pomoze uz len odbornik alebo nejaka riadna facka od zivota.

bonaqa2013
10. dec 2014

@engi123 no myslím, že na Sk je takých podstatne viac. Závisť a škodoradosť sa stáva národným športom Slovákov. Vierozvesci Cyril a Metod by mali prísť ešte raz na Sk - to nie je z mojej hlavy to som čítala také zamyslenie nad Slovákmi.
Mňa by skor zaujímalo, či aj v zahraničí sú ľudia k sebe taký zlí.....

engi123
autor
10. dec 2014

@mawka vďaka za názor. Úplne s Tebou súhlasím, ale ako to zmeniť??? Obdivujem ľudí, ktorí sa vedia úprimne tešiť z úspechov a šťastia iných aj keď sami sú na tom zle. Ja to nedokážem ☹ Aj keď, nemôžem povedať, že by mi niečo v živote chýbalo, mám rodinu, manžela, dieťa ale nedokážem sa úprimne tešiť ak niekto toho dokáže viac ako ja a je úspešnejší... Neviem, či je to v mojej (súťaživej a bojovnej) povahe, alebo sa s tým dá niečo robiť aby som taká nebola. Odbornú pomoc určite hľadať nechcem

mawka
10. dec 2014

@bonaqa2013 zatial som sa s takym niecim nestretla ani v UK, ani v A ani v DE. mala som tu cest s normalnymi a prajnymi ludmi. ked mi bolo naprd, tak so mnou citili, ked mi bolo ok, tak sa so mnou radovali. zatial som sa v zahranici stretla s ochotou. a aj ked som v styku s cudzimi ludmi, hoci si mozu mysliet o mne ze bohvie co som a neviem co, tak su vzdy mili a uctivi. co sa teda o slovensku rozhodne povedat neda. tolko polien pod nohy dokazu ludia na SK hadzat, ze cloveku sanka pada. neprajnost, zavist /ano, na sk si ludia zavidia s prepacenim aj hovno/. ale iste sa najdu mili ludia aj u nas. mam az takych 5 ludi okolo seba. pri ostatnych si drzim odstup prave kvoli tomu, o com sa v tejto teme hovori.

mawka
10. dec 2014

@engi123 tak si potom nepomozes, ked si pomoct nechces. no co ine ti na to odpoviem. ja som tiez sutaziva a bojovna povaha, ale uspechy inych ma praveze motivuju byt este lepsia. ale s tym, ze sa dokazem tesit z toho, ked je aj niekto sikovnejsi. neviem, ja toto mam v sebe. asi aj vdaka vychove. nedokazem zavidiet, nepriat . aj ked casto na sk na mna pozeraju ako na vola, ak poviem na niekoho, ze super, kuknite jaka je uzasna, co dokazala a podobne. to malokto chape. lebo u nas kazdy musi mat nejaky negativny komentar na uspech.... v style "ano, dokazala to, ALE....."

engi123
autor
10. dec 2014

@bonaqa2013 asi to závisí od povahy... Myslím, že všade sú takí ľudia, a na Slovensku vďaka ekonomickej situácií určite viac . Chcela by som to zmeniť ale ako??? Rada by som počula názor od človeka s podobnou povahou a myslením ako ja.

mima4
10. dec 2014

@engi123
mozno problem je v tvojich rodicoch, mozno zanedbali emocionalnu stranku u teba, neviedli ta k radosti, spokojnosti, laske, sudrznosti...
Mala si v nich pozivitny vzor? lubili sa? robili nejake dobrovlnictvo a aktivne ta do toho zapajali?
Tieto veci velmi ovplyvnuju zivot cloveka.

Ekonomicka situacia nema nic spolocne s charakterom cloveka. Ked arogantna socka zbohatne, bude len arogantnym zbohatlikom...

ivivaiveta
10. dec 2014

keby sa vlastnosti dali kupovat, kupila by som som si trochu od teba, som totalny opak 🙄 kazdy extrem zle...neskusala si nejaku terapiu?...to, ze si to uvedomujes, je fajn..horsie, keby si si myslela, ze je to ok...

ivca88
10. dec 2014

myslím že nie si prvá ani posledná 😉 dobte je že si to uvedomujes 😉 a ak tak sa poteš v hlave no zahryzni do jazyka 😀

janderka
10. dec 2014
natalym
10. dec 2014

No ak to o sebe vieš, a priznávaš to takto, tak to s Tebou nebude až také zlé..................

sense
10. dec 2014

nuz nie nadarmosa vravi skodoradost je najvacsia radost....

ivivaiveta
10. dec 2014

@janderka 😀 co uz, neda sa to...tak mi povedz, lebo si to neviem predstavit..."skodoradostnis" len na tych, ktori ti nieco urobili, ci?...uplne neprajes nikomu, ci ako?...jezisi, pre mna fakt nepochopitelne...

engi123
autor
10. dec 2014

@ivca88 ja tú svoju povahu nedávam znať navonok, a práve to ma zlostí - tá rozdvojenosť. Poviem jedno a myslím si niečo iné. To ma zožiera

karolina04
10. dec 2014

nečitala som čo ti radia iní ,ale skus sa modliť aby si dosiahla pokoj svojej duše, a potom sa budeš aj tešiť ,dopraj šťastie inym, a bude dopriate šťastie aj tebe samozrejme každemu v inej podobe 😉

lauricka
10. dec 2014

ved chod k psychologovi, ak chces vediet, ako to zmenit. Tam sa treba prekopat k podstate problemu, preco to tak je. Ale mam pocit, ze to je na Slovensku bezna vlastnost. Tebe sluzi ku cti, ze si to takto verejne priznavas.

engi123
autor
10. dec 2014

@natalym hej. len ako to zmeniť. Myslím, že to, že to o sebe viem, je na tom to najhoršie. Keby mi to bolo jedno, tak by som to neriešila a bola by som v pohode. Teda aspoň by som si to myslela

ajsenz
10. dec 2014

Či sa to dá zmeniť to neviem. Veľa ovplyvní aj výchova a ak si bojovna a až príliš cieľavedoma ide to ruka v ruke. Samozrejme aj mňa niekedy zamrzí ak niekto dokáže viac než ja ,ale som nahnevaná na seba nie na dotyčnu osobu. Určite psycholog pomôže poprípade poradí ako vnímať šťastie a úspechy iných. Lebo tebe to prekáža teraz, ale kľudne tak môžeš vychovať aj svoje dieťa a ani nebudeš vedieť ako.
Držím palce

mawka
10. dec 2014

@engi123 no a preco nechces odbornika? ved to nie je hanba. alebo sa citis taka dokonala, ze to zvladnes sama? vies co, na jednej strane fajn, ze si to uvedomujes, ale na druhej strane dalsi problem, ze citis inak, hovoris inak. proste niekde hlboko vnutri je problem a kym neprides na pricinu, tak ju nikdy neodstranis. budes riesit len symptomy. a to je uplne zbytocne.

guinevre
10. dec 2014

Jeezis aka debata sa tu rovyla, to fakt ste si nevsimli ze si niekto robi srandu? No, moze byt tema idiotickejsia? 😀

natalym
10. dec 2014

@guinevre No a?

haslerka27
10. dec 2014

vies,to je take slovenske...clovek zavidi druhemu aj nos medzi ocami..suvisi to s vnutornou nespokojnostou,zlyhanim cloveka...mas dojem,ze sa mas dobre len ked vidis,ze ini maju ovela horsie problemy,ze trpia...toto je mentalitou,nie je to choroba...ked mas dojem ze toto je cesta kt.chces ist,chod

oladuna
10. dec 2014

@engi123 neviem ci som bola zavistliva alebo skodoradoatna, ale urcite som bola taka, ze som vsetko chcela mat, co sa tyka krasneho oblecenia, doplnkov, sperkov. Raz som isla do Afriky (pred 9 rokmi) a tento vylet/dobrodruzstvo ma uplne v tomto smere zmenilo.Vidiet ako ludia doslovme ziju z ruky do ust bolo neskutocne.Nejako to so mnou pohlo a odvtedy davam viac veci charite namiesto vyhadzovania do smeti a zbytocne nekupujem potraviny, ktore neskonzumujeme doma. Z tych zvysnych v chladnicke vzdy zvladnem zosmolit nejaku slusnu veceru.
Mozno by si sa sama mala zamysliet, ako by si chcela ist na tie svoje "zlozvyky" a to riesenie by ta mozno zmenilo.ako tu bolo povedane, nejaka charitativna cinnost by ti asi prospela...hlavne v zavisti druhym, si myslim.
A ostatne pride tiez...

guinevre
10. dec 2014

@natalym Netusim co si s tym chcela povedat.

natalym
10. dec 2014

@guinevre To neva 😀

vroni
10. dec 2014

V prvom rade sa rozhodni, ci si skodoradostna allebo zavistliva. Skodoradostny sme takmer kazdy. Uchechtavame sa na cudzich breptoch, skrytej kamere, cele komedie su postavene na normalnej ludskej skodoradosti, ti lepsie vychovani sa ju snad snazime pro forma trochu kasirovat, ale inak..... Pokial to neprekroci normalne hranice (ze by ta rozosmialo, ze susedovi zhorel dom, napriklad), tak sa nic nedeje. Zavist je nieco celkom ine - destruktivne a hlupe. Takze pokial si naozaj "len" skodoradostna a sebecka - tak sa obcas zasmej aj na vlastny ucet. Uspokojis skodoradost i sebectvo v jednom a este ta budu mat za prijemneho spolocnika 😉

segalka6
10. dec 2014

@engi123

Asi Ťa niečo trápi, možno si to ani neuvedomuješ a preto nie si vyrovnaná, cítiš vnútornú nespokojnosť, frustráciu. Človek sa najskôr musí uzmieriť sám so sebou. Treba sa snažiť.

Vieš čo skús? Povedz si, že možno funguje karma. Ak budeš Ty škodoradostná a závistlivá, budú aj iní voči Tebe. A to Ti uškodí. Ak budeš prajná, budú aj oni k Tebe a hneď bude život krajší. 🙂

zeriempizzu
10. dec 2014

@engi123 aj skodoradostnost a sebeckost su ludske, tak klud a pohoda. Nemozeme byt vsetky jemne uprimne kvetinky 😛
Ak sa chces zmenit, urob to len pre seba a nie pre inych ci okolie.

nistika
10. dec 2014

skôr by ma zaujímalo a dokážeš sa tešiť aj z ľudského šťastia? alebo z toho keď ty spôsobíš niekomu niečo pozitívne? (myslím mimo rodiny)