Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Som tehotná a priateľ ma opustil

nikuska6478
3. sep 2016

Ahojte. Som v 14 tyzdni a pred troma tyzdnami sa priatel z nicoho nic prestal ozyvat. Vidno ze mu nezalezi ako sa citim a ci je male v poriadku. Ja nechcem byt ta prva co mu vsetko oznami, Mi brali krv ci je male v poriadku no nespytal sa ani na vysledok. Ma deptal ked sa dozvedel ze bude otcom. No na druhej strane sa tesil mozno viac ako ja a teraz sa z nicoho nic prestal ozyvat, Som zistila ze si uz nasiel aj nahradu za mna, kvoli tomu ze ma deptal a psychicky som bola na dne som teraz spokojnejsia ze sa neozyva no ked sa male narodi tak by som chcela aby uznal ocovstvo a platil na male. Ako je to teraz s vyzivnym? Musi mat jeho priezvisko aby platil na male?

svetluska82
3. sep 2016

@nikuska6478 tak v tvojom pripade sa obavam ze to pojde len cestou sudu, kedze sa neozyva a pochybujem, ze ked sa male narodi uzna otcovstvo( tusim otec dietata musi cosi podpisat na matrike)

nivea777
3. sep 2016

@nikuska6478 priezvisko myslim,ze nie..on by musel ist na urad/matriku,neviem presne a tam priznat ze je otcom dietata a ty ho mozes nahlasit pri porode ako otca..toto iste budem musiet aj ja absolvovat pred porodom.ak ho neprizna za svoje tak potom na sud kde mu priznaju otcovstvo a urcia alimenty..kolko mate obaja rokov?

nivea777
3. sep 2016

@nikuska6478 ak priznanie/vyhlasenie otcovstva pred porodom nevybavi tak ho nemozes v porodnici nahlasit ako otca..do porodnici sa chodi bud so sobasnym listom alebo tymto vyhlasenim o otcovstve

svetluska82
3. sep 2016

@nivea777 ale ak ho aj nahlasi v porodnici ako otca a na matrike to on nepodpise, tak do rodneho listu ho neuvedu. Ci?

nikuska6478
autor
3. sep 2016

nivea777
Ja ma 38 a on 32 rokov

miushik765
3. sep 2016

Ak nepodate obaja spolu na matrike súhlasné vyhlasenie o otcovstve tak jedine formou sudu po pôrode. Plus by som ti poradila odkladať si všetky bločky z nakupu pre babätko bude ti musieť polovicu preplatiť ak ich predložiš na sude a žiadaj vyživne radšej vyššie aby popripade mal súd z čoho znižovať. Prajem veľa šťastia

anatalia77
3. sep 2016
marcelatje
3. sep 2016

@nikuska6478 dieta ma meno na akom sa jeho rodicia dohodnu. Priezvisko po otcovi nie je podmienkou platenia vyzivneho. Na zapisanie otca do RL treba priniest potvrdenie o priznani otcovstva. Robi sa to na matrike. Da sa to pred ale aj po porode. Ak otcovstvo priznat nechce treba ist sudnou cestou. Musis si vsak zvazit vsetky ore a proti. Priznanim otcovstva mu nevznika len vyzivovacia povinnost ale ma na dieta rovnake pravo ako matka.

nivea777
3. sep 2016

@svetluska82 presne to neviem,nezistovala som..a mojim problem nebude bud spravi vyhlasenie alebo spravine malu svadbu..co ja viem je,ze do porodnici musis ist s tym alebo s tym.inak ti otca do RL nezapisu a bude otec neznamy..Ak sa niekto vyzna viac nech ma opravi

nikuska6478
autor
3. sep 2016

@miushik765 Dakujem moc sa bojim o to ako to sama finacne zvladnem. Som citala o tom ake su naklady na dieta no som si male neccela dat zobrat lebo nemam este deti a uz nebudem mat asi moznost otehotniet

svetluska82
3. sep 2016

@nikuska6478 urcite to zvladnes, dostanes aj porodne myslim ze je to na rozbeh celkom slusna suma. Vekovo si zrela zena, takze nevidim dovod preco by si to nezvladla 🙂

vladka7392
3. sep 2016

No je to tak ze musi ist stebou na matriku kde podpise sa a tym suhlasi ze je otec.iny pripad je ze date ho na sud s tym ze priznanie otcovstva plus vyzivne a oni to poriesia.ked vam nebude platit hned rieste exekuciu.jednoduche je dieta urobit a este rychlejsie scupitat.len sa nedajte.

evittam
3. sep 2016

@nivea777 Ahoj, pokiaľ ešte nie ste manželia a chceš aby tvoje dieťa malo priezvisko po otcovi tak spíšete na matrike pred narodením -vlastne ty prehlásenie, že chceš aby sa dieťa volalo po otcovi (je to nezvratné) a on to podpíše, že súhlasí, toto ak odovzdáš v pôrodnici tak sa dieťa bude hneď volať po otcovi, ak by ste to nestihli tak sa bude volať po narodení po tebe a spravíte to po pôrode - v rodnom liste bude mať už otcove priezvisko.
Čo sa týka toho, že žena nahlási otca dieťaťa do rodného listu tak myslím, že to tak môže spraviť - neviem ako to je teraz ale pred 38mimi rokmi to bolo normálne - môj otec nepriznal otcovstvo, mama ho dala do rodného listu a on si v mojich 2 rokoch nechal spraviť testy DNA - a normálne platiť výživné. Takže si myslím, že sa to dá aj dnes - len o výživné treba požiadať súdnou cestou ale do RL ho môže kľudne dať zapísať. Dieťa sa bude volať ale normálne po nej.

miushik765
3. sep 2016

@nikuska6478 Neobavaj sa 🙂 Ja mám 18 a keď to zvládnem ja tak ty lavou zadnou 🙂 Sice mám partnera ale aj tak 🙂 Ty si sa rozhodla správne a zvládneš to tak ako každá jedna z nás ja by som si ho tiež nedala vziať aj keby som ho mala vychovávať sama 🙂 Držim prsty

nivea777
3. sep 2016

@nikuska6478
@svetluska82 no bude to tazke ale urcite sa to da zvladnut..mala by si z neho dostat nejake peniaze lebo co som si ja ratala vybavu tak 1500€ s kocikom postielkou.tam su fakt zakladne veci potrebne pre babo na par dni,tak mimo tejto sumy budeme este dokupovat po prichode z porodnici..dostanes kocikovne vo vyske 829€ .ale dostanes to az ked babo bude mat mesiac..ak robis a splnas NP 270 dni,dostanes MD podla platu

svetluska82
3. sep 2016

@nivea777 1500??? Ja som mala syna v 19stich, postielku mal po mne, kocik za 200e z polska z trznice, par veci som kupila na oblecenie, nekupovala som blbosti, ktore mamicky kupuju a potom to pouziju 3x a myslim ze som sa vtesnala do 500e. Nekojila som, od 2 tyzdnov, kedze som stratila mlieko a syn je tu bez ujmy na zdravi 🙂 Sice to bolo pred takmer 15 rokmi.

nivea777
3. sep 2016

@svetluska82 kocik 400..postielka 200..monitor dychu 100 a uz sme na 700€ je to drahe vsetko..plus je ze vela veci dostaneme..tal nieco usetrime

svetluska82
3. sep 2016

@nivea777 monitor dychu union dava zadarmo...Inak ja som prezila aj bezmonitoru 🙂 Prip. sa da kupit aj z bazaru nieco

marcelatje
3. sep 2016

@evittam v sucasnosti je to tak ze otca do RL bez jeho suhlasu nezapisu

nivea777
3. sep 2016

@svetluska82 ani jeden nie je poisteny v unione .pozerala som aj na bazari ale predavaju to mozno o 30€ lacnejsie ako kupim novy.. to uz radsej kupim novy so zarukou a necham ked tak pre druhe..

evittam
3. sep 2016

@svetluska82 My tiež - mám dve deti a ani pri jednom som nemala monitor dychu - za mňa pri zdravom dieťati úplná zbytočnosť. 😉

svetluska82
3. sep 2016

@evittam no my zrejme patrime do inej generacie mamiciek. Zrejme sme nemuseli pre babo mat vsetko co najdeme na nete 😀 . Ale chapem, ze mamicky chcu pre svoje babatka to najlepsie a co kukam po okoli tak sa predbiehaju, ktora ma krajsie oblecene dieta, to ze doma potom nemaju co do ust, je vedlajsie...Logicky zakladatelka ma urcite nejake kamosky, rodicov, surodencov, kolegyne, ktore ju pridu po porode kuknut a urcite nieco donesu pre babo. Takze oblecenie aspon jeho cast vykryta. Kedze nema 18 zrejme aj nejake uspory sa najdu, prip. poistky, ktore jej cosi vyplatia

ali08
3. sep 2016

Kočík zozenies pekný a dobry aj cez bazár a ešte aj usetris.to iste aj s postieľkou.novorodeniatko žiadny prepich nepotrebuje. Stačí ti základ a na internet sú aj web stránky kde dávajú balíky oblečenia za cenu poštovného. Ja som tak poslala mamičke možno tri balíky novorodeneckych veci. Aspoň na začiatok a potom už pomaly dokúpiť.lacne vecičky kúpiš aj v pepcu. Snaž sa kojiť.neboj všetko ok.hl.nestresuj a ak sa ti da pomaly si začni nakupovať.ja som mala postieľku ale aj tak deti spali so.mnou lebo som kojila a aby som sa aj ja vyspala bolo mi ľahšie keď boli pri mne.postielku som ani nevyužila.
@nikuska6478

evittam
3. sep 2016

@svetluska82 Asi tak nejak. 😉 A to, že nemám doma každú "vychytávku" a "kravinku" čo má druhá neznamená, že nechcem pre moje deti len to najlepšie a nemajú to čo potrebujú- u nás to nie je o financiách ale o trošku "zdravom rozume"....nekupujem všetko čo vidím a hlavne nie volovinky len preto lebo -"veď aj suseda to má".... 😀
No, a najviac sa vždy zabavím na tých "vystajlovaných" mamičkách - oblečená ako dieťa, kočík za pomaly 2000Eur-úplne nepraktický a zlatý bonus - nezdvihne ho ani na obrubník - ale dievča máááá.... 😀 😀 😀 😀

svetluska82
3. sep 2016

@evittam presne tak, moj stal v Polsku na trznici do 200 e a dal sa kadejako vyskladat, aj ako sportovy, aj pre novorodenca tam bola vanicka, taska k nemu bola, dokonca aj take rukavice na rucke...Ozaj vydrzal do 2 rokov syna. Obrubniky, ani vacsi sneh mi nevadili 😀

janickacrazy
3. sep 2016

@nivea777 Ja mám 3 deti a tiež som nemala monitor dychu vobec ani pri jednom, podľa mna je to úplná zbytočnosť, pokiaľ je teda dieťa zdravé a donosené. U nás v nemocnici ho inak tiež požičiavajú a nemusíš byť ani poistená v Unione.
@nikuska6478 Výbavička sa dá kúpiť aj na bazare, baby aj tu na MK ponúkajú krásne vecičky za úplne smiešne sumy, malé bábatko veci nestačí zodrať, sú ako nové. Tiež tak kúpiš aj kočík aj postieľku za lacný peniaz. Prípadne sa popýtaj po príbuzných alebo kamoškách, či by ti niečo nepodarovali. Ak pracuješ, tak to určite zvládneš.

maciatkolulu
3. sep 2016

@nivea777 ale, ale, ale, monitor sa da aj pozicat, vsetko sa da, nemusi bat vsetko nove a drahe a ver tomu, ze aj na sude zoskrtaju co sa da, lebo realne ked na to rodicia nemaju, nemusia mat drahe veci, takze ked sa prinesie blocek za monitor za 100 eur, skrt, skrt a je to, navyse to nie je "povinna"vybava novorodenca, teda pokial sa narodi zdrave a nerizikove a tak je to aj s kocikom, uplne zbytocne sa donesie blocek za 1000eur kocik, ked moze mat aj za 300 z bazaru atd,atd, za mna nechapem ako moze otehotniet skoro 40rocna zena s chlapom, ktory si za tri!!!!!!tyzdne najde nahradu a rovnako si myslim, ze v jej veku to nie je ziadna katastorfa, teda ak normalne pracovala, co si myslim, ze asi pracovala, tak bude mat matersku a potom hold, nic sa neda robit, do jasiel a bude mat po financnych problemoch, ale teda, ze zena v 40tke nevie ako sa robia deti, hmmm

janickacrazy
3. sep 2016

@maciatkolulu Tak možno to dieťa chcela, ale chlap sa zľakol a zdupkal, to sa stáva. Napr. mojej kamoške sa toto isté stalo po 4ročnom vzťahu so slobodným 30ročným, ona mala vtedy 25, chodili spolu, plánovali rodinu, atd. Ked otehotnela, chlap sa normálne zľakol a zdupkal. O dieťa nejavil záujem 7rokov, potom sa zrazu zobudil, že ho chce vídať. A to si teda ani hned nejakú inú nenašiel. Proste magor.

pribinak
3. sep 2016

Moja suseda je osamelá matka, da sa to zvládnuť. Materská je pekných 8mes, dostanes kocikove, takze si to treba rozložiť, navyse sk mas 38rokov, zrejme riadne pracuješ, cite budes mat sj nejake úspory ci poistky
Takze to nebude sz take tragické

Navyse od roka mozes dat dieta fo jasli, stat ti pekne prispeje

Dieta nepotrebuje nivy kocik, ani postieľku za 200e, blbosti ako monitor dychu, ....
Potrebuje matku a jej teplo, náruč a lasku

Vela veci urcite dostanes, vela sa da zohnať na bazariku, lidl ci Tesco maju kvalitne veci za normalne ceny

Vyzivne ak chces, musis riesit otazku ci ho chces dat zapísať do RL, lebo s povinnosťou platit vyzivne, prichádzajú aj prava druheho rodica

nivea777
3. sep 2016

@evittam
@svetluska82 vsetko zas nebude mat :D urcite ho nebudem rozmaznavat. radsej dam 100 a nech mam dusu na mieste..kocik nebude mat najdrahsi..babu je jedno ci ma kocik za 1000 alebo 400... ist do polska sa mi neoplaca a ani by som nechcela ten najlacnejsi z polska..beriem to tak ze nebudem kupovat za kazdu cenu najlacnejsie..este aj tych 400 co som si vybrala je z tych lacnejsich..