Spoločné dovolenky so spolužiakmi deti

skumavka
25. jan 2016

Ahojte maminky. Zaujimal by ma vas nazor na travenie spolocnych dovoleniek so spoluziakmi vasich deti. Ide o to, ze uz mame za sebou nie velmi pozitivnu skusenost so spolocnou dovolenkou s rodinou dcerinej spoluziacky a pravdupovediac, trvalo nam par rokov, kym sme sa tychto ludi a ich "lepkaveho stylu" zbavili. Teraz sa nam opat crta spolocna dovolenka s rodinou synovho spoluziaka a my mame po predchadzajucich skusenostiach obavy. V oboch pripadoch ide o rodiny, ktore mali/maju jedinacika a preto chapem ich snahu o nadvazovanie kontaktov. My to zase az tak velmi nepocitujeme. Sme cudni, ak si pocas tyzdna dovolenky chceme oddychovat po svojom? Rozumej vypadnut mimo beznych kontaktov, zmenit prostredie i tvare s ktorymi sa denno denne vidame? Ja mam psychicky dost vycerpavajucu pracu (pracujem s ludmi) a som vdacna za chvile s rodinou osamote. Inak sme dost spolocenski, mame aj dost priatelov, no a na dovazok akosi pritahujeme tieto situacie, ze sa niekto vyslovene pricleni k nam nakompletku- t.j.ten isty hotel, termin atd... Ako toto vidite vy? Mate s tym nejake skusenosti? Vitate ci naopak vyhybate sa takymto situaciam? Dakujem za vase postrehy.

alicka850
27. jan 2016

@timea7 presne ako hovoris. My sme to tak zrealizovali a vsetci boli spokojni. ☺ Nakoniec sme to zhodnotili pozitivne,aj ako rodina sme si oddychli,aj mala sa mala s kym zahrat. Ale zalezi od typu ludi ,ako to pochopia tu spolocnu dovolenku ☺

ada274
28. jan 2016

@skumavka dost ta lutujem, teraz uz s tym nic neurobis. Aspon si zapamatas ze netreba mat podrezany jazyk. A na dovolenke budes mat prilezitost trenovat asertivitu. Nemas sa preco citit trapne, nepozvala si ich. A ked sa budu vypytovat na vas program, odpovedaj neviem uvidime alebo natvrdo, ze chcete byt sami. Drzim palce.

My s muzom tiez neznasame spolocnost na dovolenke. Dovolenka je cas kedy sa venujeme len sebe a detom. Interakcii s rodinou, susedmi, kamaratmi mame dost cez rok.

fidorka7
28. jan 2016

@skumavka rozumiem tvojim obavám. Ja tiež robím s ľuďmi a dovolenku si predstavujem tak, že nič neriešim, robím to, čo práve chcem a nikomu sa neprispôsobujem, najmä teraz, keď už s nami nechodia dospelé deti... problémy klientov riešim celý rok, takže na dovolenke nemienim riešiť nikoho problémy.
Najväčší kľud som zažila v hoteli s prevažne nemeckou a holandskou klientelou - zámerne som vybrala na pláži miesto medi holanďanmi - ja som nerozumela im, oni mne, nebol problém, že by počúvali, o čom sa s mužom bavíme. Takto sme oddychovali 4 dni a na piaty holanďania vyrazili na fakultatívny výlet a ich miesto obsadil taký starší manželský český pár... pohoda v prdeli, lebo akonáhle zistili, že nám rozumejú, neustále chceli diskutovať a inak sa kontaktovať. Došlo to k tomu, že akonáhle sme ich videli prichádzať, zmizli sme do mora, potom ešte do bazénu na drink a keď sa nedalo vyhnúť, tvárila som sa že som na lehátku zaspala...neznášam takéto pijavice - ja sa rada pozhováram aj s cudzím človekom, ale musí byť vôľa na oboch stranách, nielen na jednej. Nezávidím Ti, určite si neoddýchneš. Nemala by si robiť v tomto kompromisy - máš svoju predstavu a cieľ, prečo to chceš poňať rodinne, vo štvorici a mala by si sa ho držať, tu niet priestoru na falošnú slušnosť. koniec koncov Vás dovolenka bude stáť dosť peňazí na to, aby si za ne nemohla chcieť to, čo si predstavuješ.

fidorka7
28. jan 2016

@skumavka a ešte sa zamysli nad tým, že dovolenka je dosť stresujúci podnik podľa psychológov a aj partneri majú v mnohých prípadoch problém ju zvládnuť bez hádok a stresu. Aj keby si išla s blízkou rodinou, bolo by to náročné, tobôž s cudzími ľuďmi - vôbec netušíš, aké majú záujmy, názory, politické presvedčenie, zvyky a návyky, výchovné metódy ... nie, na toto by som svoje peniaze a svoj čas neobetovala, nech ma všetci považujú za sebca. Za rok si zvyknem takto "ukradnúť" s mužom práve tých 7 dní, kedy chcem tým sebcom byť, 358 dní som tu pre ostatných.

skumavka
autor
29. jan 2016

@ada274
@fidorka7 presne takto to citim. Holt, teraz uz len dufat, ze nejako bude, no zaumienila som si nezlavovat zo svojich predstav a ostat asertivna, uz aj vzhladom k tomu, ze my sme ich nikam nevolali.
Inak, toto su celkovo tak citlive veci, je to aj skola zivota, ja napr.by som sa k nikomu len tak neprichometla na dovolenku, no zjavne su ludia, ktori s tym nemaju problem, ba dokonca na take veci cihaju (teraz nemyslim tuto konkretnu rodinu).
Mame s tym svoje skusenosti ( a vidite aj tak opakujem rovnake chyby). Vrcholom bolo, ked sa nam par rokov dozadu stala taka vec s tou druhou rodinou, ze ona odo mna vylakala konkretnu odpoved co planujeme na predlzeny vikend, tak zo mna vypadlo, ze mame v plane trosku pochodit Prahu, na co nebola nijaka vynimocna reakcia ani otazka ze by sa radi pridali. No a vecer pred nasim odchodom prisla sms, ze kedy rano vyrazame, pretoze oni su uz tam!!! Chapete to? Dalej som na to nereagovala, nastvalo ma to, samozrejme napriek tomu, ze Praha je velka, aj tak sme sa nechtiac stretli, bol to cisty trapas- myslim pre nich, vtedy ma to totiz fakt dozralo, takze sme sa len pozdravili a sli kazdy inym smerom, hoci oni evidentne cakali nieco ine. V sucasnosti sa uz nekontaktujeme...

libka1
29. jan 2016

jedna skusenost mi stacila na to, aby som uz s nikym nikdy spolocnu dovolenku neplanovala. nasa dcera si nesadla s ich dcerou a celu dovolenku sme nic ine neriesili ako rozbroje. takze dakujem, toto si viac neprosim. ked nahodou sme niekde pobliz s niekym, tak vybehneme spolu na veceru, pivo, ale ziadne spolocne vylety a vylehavanie na plazi. to fakt nepotrebujem. kludne to takto aj poviem, ak nahodou ma niekto tendencie sa moc zblizovat 😅

ada274
29. jan 2016

@skumavka ak ta mozem utesit podobne prusery si vyrabam aj ja. Nemyslim teraz dovolenku, ale hocijake ine situacie v kt. Sa ziada reagovat pohotovo. No co ked to nevieme musime sa ucit na vlastnych chybach. Moj si niekedy klope na celo, ale on je ina povaha, vzdy si obhaji veci tak ako chce na priamo ale diplomaticky. Odhodlana si ze to vyriesis tak sa neboj, dobre to dopadne.

cervenaruza123
29. jan 2016

@skumavka Po mojej skusenosti by som s nikym na dovolenku nesla. Boli sme tam viac rodin, namiesto uzivania si dovolenky sa stale pol dna uvazovalo kam pojdeme, aby to vyhovovalo vsetkym a potom po obede vsetci uznali, ze sa neoplati chodit nikam a trcali sme vkuse v hoteli. Namiesto peknych vyletov boli najprv stresy, kym sa dohodlo kam sa pojde, vzdy to niekto musel ohundrat a navrhnut nieco ine a aj v meste jedna rodina chcela chodit len po hrackarstvach, druha len jest, my sme chceli pozerat pamiatky. Ak spolu na dovolenku, tak s tym, ze kazdy si robi svoj program a dajme tomu po veceroch sme spolu, deti nech sa pohraju, dospeli poklebetia. Ale ze spolocny program cele dni, to nie, kazdy ma inu predstavu a nakoniec si dovolenku neuzije nikto. Takze si to takto zariadte, ze cez den mate vlastny program. Nehovorte ho dopredu a dajte jasne najavo, ze chcete byt sami a ze vecer na hoteli mozte byt spoli, zahrat si nejake spolocenske hry alebo tak, ak vobec o to budete mat zaujem.

moonlight1210
29. jan 2016

Dovolenka s niekym inym ako iba rodina?
Len za podmienky, ze si rodina rozumie. Inak to skonci zle. Rozhodne jedna strana bude sklamana a nahnevana.
Alebo sa taka dovolenka stane slusny katalyzator vztahu.

Kamoska na to doplatila.
jej muz nielen ze pozval tu druhu rodinu s nimi, ale este jej tam robil peklo zo zivota, lebo musela kmitat podla toho, ako si dovolenku predstavovali oni. Pretoze on ich bral ako ich hosti, takze sa im vychadzalo v ustrety.
Oni boli traja dospeli a jedno dieta (ta pani si vzala so sebou mladsiu sestru, ktora im robila nieco ako au-pair, ked chcela mat pani volno alebo si s manzelom vyjst na prechadzku). Ona bola len s muzom a ich detmi.
prvy kamen urazu - varenie. kuchynka bola len jedna. ta druha rodina napad varit spolocne vetovala, takze varili oddelene, kazdy sebe (co kamoska vitala). co ale v praxi znamenalo, ze ona budila deti v predstihu, aby sa stihli naranajkovat, kym vstane druha rodina, aby mali volne pole.
varila tiez bud skoro rano (a to ju chodil muz napominat, ze ma varit co najtichsie, lebo ta druha rodina este spi a ze su na dovolenke, tak si ju chcu uzit a nesmie im ju kazit), alebo musela az po nich poobede, lebo pani chcela varit presne na obed.
dalsi kamen urazu - program. ten volila ta druha rodina. kamoska by bola vsetkymi desiatimi za, aby mali kazdy svoj, ale jej muz chcel chodit vsade s nimi. takze ak sa oni rozhodli, ze idu na plaz/do mesta/ nakupovat..., manzelia balili seba, ich pribuzna dieta a seba.
kamoskin muz sedel s nimi na balkone a natahoval cas (klebetil s nimi, aby nebolo trapne dlhe cakanie), kym kamoska kmitala okolo deti a balila veci na plaz/do mesta/na nakupy (najhorsie to bolo, ked oni uz dojedli obed a jej deti este len jedli a oni uz chceli ist a ju muz duril ako zdutu kozu, aby si svihla s deckami).
nie raz si vypocula polohlasnu poznamku, ze preboha podme uz, vsak sa nam neoplati ist. za co ju chodil potom muz pucovat, ze je neschopna a co si o nich myslia a ze vsetkych iba zdrzuje. zazila aj to, ze jej muz prisiel povedat, ze "oni" (ta druha rodina a on) uz idu napred, ma prist s detmi potom za nimi.
o tom, ze jej muz si vedel najst cas, aby sa venoval na plazi im a vedel si ho urobit aj pre tu mladsiu sestru a bavit sa s nou a tym drobcom (aby si vraj nepripadala taka odstrcena), kym kamoska bola na deti sama, ani nehovoriac.
dalsi kamen urazu - pratie a susenie veci od mora. kupelka bola len jedna a miesta na balkone nebolo dost, navyse balkon bol pristupny len z izby tej rodiny a oni tam chceli mat aj miesto pre stolik a kresla na poobednajsiu siestu (izbu si vyberali najprv oni, kamoska brala, co ostalo). kamoska teda vzdy najprv cakala, kym si poperu oni a susila kade mozne. potom samozrejme nestihala byt nacas schytana do mesta. kym pani poprala a posedela s manzelom na balkone a robili si plany, kam pojdu, kamoska este len prala a kmitala. ledva doprala, uz balila, lebo uz bol plan hotovy a chystali sa ist.
proste tam lietala s vyplazenym jazykom a ocenenim bola manzelova kritika.

cesta domov prebehla rovnako zle. stálo sa, ked chceli stat oni (ked jej deti pistali, ze musia cikat, manzel soptil, ze to bude hanba, ze kvôli nim teraz budu musiet stat vsetci).
kym sa sestra tej pani bavila s drobcom, manzelia si dali kavu a kolacik. kamoska dala vycikat deti, napit, najest, popri tom nieco zbodla. jej muz sedel s nimi, popijal kavu a kecal.
v aute jej potom vycital, ze vsetci nic ine nerobia, len cakaju na nu. a okrem toho, ze je aj mizerna spolocnicka v aute, lebo je len ofucana a ze bolo trapne ako sa celu dovolenku tvarila oduto. ze si to vsetci vsimli, ze je naladova.
vrchol dosiahol, ked jej tu pani dal za priklad vzornej matky. (kedze sa dietatu venovala vtedy, ked mala na to naladu, takze bola samozrejme pozitivna, mila a trpezliva s drobcom). a ze si vedela urobit cas aj na manzela a tiez k nemu byt cely cas mila, obchadzala si ho, a ze ho pozvala na intimnu prechadzku na plaz a na sex (to sa mu pochvalil ten chlap). a ze ona sa na nic take nezmohla. nevedela ani deti dat spat tak, aby si nasla cas aj na neho.

po tomto kamoska odmietla mat este niekedy dovolenku s niekym. takze ked jej muz prisiel s tym, ze napriek tomu zas niekoho dohodol, bola hadka ako hrom. hlavne preto, ze on to uz slubil a jej to prisiel len oznamit. a zrazu ona chcela, aby to zrusil. vykrical jej, ze zo seba kvôli nej a jej hysterii nebude robit pred ludmi debila.
a ze ak nepojdu na dovolenku s tymi dohodnutymi, tak nech zabudne, ze vôbec niekam pojdu.
navyse sa v ramci toho dozvedela, ze tych iných pozyva, lebo byt len s nou a deckami ho nebavi, ze s nimi je cely rok. to by si dovolenku neuzil, ale nudil sa. a ze si s nou vlastne nema co povedat.

aktualne idu na dovolenku kazdy sam (ona s detmi a mamou, on vraj s kamosmi, ale vieme ako to byva a kde to konci, ked ide muzska partia z prevazne slobodnych chlapov na diskotekovu plaz). a rozvod maju na spadnutie.

takze im tieto skusenosti aspon precistili vztah.
aj ked, popravde, kamoska ma z toho hlavu v smutku. tazko sa jej zmieruje s tym, ze muz akosi ma za hlavnu zivotnu prioritu "aby ludia nepovedali" a "aby ma vsetci brali za skvelého" (tusila to, ale vypuklo sa to ukazalo az na tej dovolenke. inak ich prvej odkedy boli deti vo veku, ze s nimi chceli cestovat). mala by ho s radostnym úsmevom kopnut do zadnice, ale ju to striedavo stve a trapi.

horana
29. jan 2016

Tiez mame za sebou jednu dovcu s rodinou kamosov, s ktorymi sme inak jedna ruka, stretavame sa, chodime na vylety, casto sme jedny u druhych, stacil tyzden v jednom spolocnom zariadeni a boli sme dokonalo otraveni.

Ale poucenie super a overene a za usi si zapisat:
chodte spolu, ale kazdy inde, ine apartmany, nie od seba vzdialene ale ani nalepene na seba. Uplnoi samozrejmostou je kazdy zvlas kuchynku, kupelnu...vsetko... Byt v dosahu, ale nesledovat sa a program mat len zcasti spolocny, aj to nie kazdy den. Tak je to najlepsie. Vzdy si dopredu povedat kto by kam chcel dalsi den ist a bud sa ten druhy prerozhodne a pojde tiez, pridaju sa aj s detmi, staci povedzme na pol dna, ale inak nezavislost, odide si kazda rodina ked bude chciet a pod. Cize styl obcas sa stretneme, lebo sme sa spolocnom mieste, ale v zasade si robi kadzy program sam. Ziadna prilisne lepenie, menej je viac.
To je v mojom ponimani spolocna dovolenka, nejake vacsie previazanie temer na isto skonci minimalne docasnym zhorsenim vztahov.