Spor o starostlivosť o dieťa v Nemecku, na čo mám práva?

luci_ia
2. dec 2019

Ahojte.
Momentalne sa nachádzam vo veľmi ťažkej životnej situácii a tak sa chcem na vás obrátiť, možno mi bude vedieť niektorá z vás pomôcť alebo sa podeliť o svoju skúsenosť.
Žijem v Nemecku, nasla som si tu priatelia a mame spolu už 1.5rocneho synčeka. Od začiatku vzťahu sme mali nejaké problémy no vždy sme to prekonali a išli sme ďalej no teraz už fakt nevládzem v tomto vzťahu ďalej pokračovať veľmi ma to psychicky ničí a taktiež viem, že dieťa nemôže šťastné vyrastať v takejto rodine. Proste on ma fakt psychicky tyra, myslím si ze ma nejaký psychicky problém, samozrejme on si nič neprizná. Jeden deň je ku mne milý, potom mi nadáva,potom je zase všetko ok, zase mi nadáva uráža ma ze som najhoršia matka na svete, kur*** a všetko možné. Potom znova to isté a takto to ide dokola už veľmi dlho.
Vždy sme asa snažili všetko prekonať no cítim ze takto to už ďalej nejde. Tiež som v tomto vzťahu urobila chyby a keď ma urážal tak aj ja jeho proste nikto nie e dokonalý. No problém je teraz ten že som mu povedala ze už nechcem pokračovať vo vzťahu a chcem sa vrátiť na Slovensko a od tohto momentu sa mi vyhráža že malého už nikdy neuvidím, že nemám žiadnu šancu ho dostať a podobne veci. Ze on ma všetky práva a ja žiadne.
Neviem co mam robiť a na koho sa mám obrátiť. Ja som mu nikdy nepovedala, že mu chcem malého zobrať, len už s ním nechcem žiť. No preňho neexistuje možnosť, že by sme neboli spolu a normálne sa bavili ako dospeli ľudia. Bud budeme spolu alebo sa musíme nenávidieť....
Mate podobnú skúsenosť? Viete mi poradiť aké práva mam ako matka ale v zahraničí? Malý sa narodil v nemecku, má priateľov meno, občianstva ma obidve.
Dajú sa takéto spory riešiť mimo súdu aj keď on s ničím nesúhlasí iba sa mi vždy vyhráža že ho nikdy nedostanem a nech idem preč ale sama? Alebo viem ho dostať k nejakému lekárovi? Fakt si myslím ze ma nejaký psychicky problém, on je veľmi milý a poviem mu jedno slovo ktoré mu nevyhovuje a v tom momente vybuchne a stane sa z neho iný človek.... Ďalšia otázka co sa týka súdu, ako dlho zvykne taky súd trvať?
Ďakujem vám za všetky odpovede 🙏🙏🙏

.

evalin88
2. dec 2019

@luci_ia na slovensku existujrle Centrum právnej pomoci, google by ti mal najst stranku, napis im mail prip. zavolaj, mozno ti k tomu nieco povedia, poradia. Aby si vedela aké máš možnosti. Možno by ti vedeli poskytnut advokata, treba sa informovať.

janickacrazy
2. dec 2019

@luci_ia No budeš to mať ťažké, lebo kedže malý sa narodil a celý svoj život prežil v Nemecku, tak sa nemožeš len tak zbaliť a odísť s ním na SK bez súhlasu otca. Skús napísať do skupiny právne poradenstvo.

deti95060810
3. dec 2019

mm je občan Nemecka? alebo je zo Slovenska a len žije v Nemecku....Ak to prvé tak to bude ťažké...
Ak nechceš žiť s mm v jednej domácnosti, tak zostaň v Nemecku, ale odsťahuj sa do inej časti - štvrti mesta. Dieťa bude v kontakte aj s otcom....Skús tento postup navrhnúť otcovi dieťaťa...
K lekárovi ho nedostaneš proti jeho vôli...

kopytko03
3. dec 2019

Sú dve varianty - ak chceš po rozchode ostať s malým v Nemecku, rozhodovať budú nemecké súdy, ale v podstate by problém byť nemal.
Ak sa chceš vrátiť na Slovensko, pravdepodobne budú tiež rozhodovať nemecké súdy, ale hlavne konzultuj svoj postup s Centrom pre medzinárodnoprávnu ochranu detí (www.cipc.sk), aby si nakoniec nebola obvinená z únosu dieťaťa.
Veľa šťastia

eliska13
3. dec 2019

@luci_ia kde si pracovala pred tehotenstvom?tu ci v zahranici?mas na Slovensko nieco byt, rodicov?
Len pevne verim, ze priatel je Slovak

mogaa
3. dec 2019

@luci_ia dieťa zväčša ostáva v krajine, kde má "obvyklý pobyt(lekára, škôlku,kamarátov)....Takže naozaj ak nepreukážeš že manžel/priateľ ubližuje(psychicky alebo fyzicky)dieťaťu, tak ho môžu prisúdiť jemu - keďže krajinou obvyklého pobytu je pre neho Nemecko, teda samozrejme ak on preukáže že sa o dieťa dokáže postarať....takže schodnejšia cesta je určite pre teba ostať v Nemecku a požiadať o zverenie do tvojej starostlivosti a žiadať výživné - vtedy by nemal by problém prisúdiť ho tebe....nemôžeš sa len tak s malým zobrať a odniesť ho do inej krajiny bez súhlasu druhého rodiča....Ak budeš mať zvereného syna, po určitej dobe môžeš súdne požiadať že chceš odísť s ním na Slovensko - opäť ak otec dieťaťa nebude súhlasiť, musí to byť súdne....môžeš poukázať že na Slovensku máš vytvorené lepšie zázemie - rodina, pomoc s dieťaťom.....alebo sa s otcom dieťaťa dohodne cez mediátora - že ak ťa nechá odísť so synom na Slovensko nebudeš požadovať žiadne výživné a so synom sa môže vidieť kedykoľvek bude chcieť....skús sa v Nemecku obrátiť najskôr na mediátora a až potom súdnou cestouäak nepristúpi na podmienky)....Mediátor urobí dohodu a nemusí to ísť na súd(oni ti aj poradia čo môžeš žiadať).....Ak je ale priateľ Slovák - tak by to bolo jednoduchšie , ale vychádzam z toho že je Nemec....

mogaa
3. dec 2019

@luci_ia iba zareagujem k tej vete že si mu povedala že malého mu nechceš zobrať - otec má rovnaké práva ako matka, takže ak zoberieš dieťa do inej krajiny, tak otec má naozaj obmedzené možnosti styku s dieťaťom - určite nebude cestovať každý druhý víkend na Slovensko aby videl syna.....obráť sa v Nemecku na mediátora - poradia ti ako to riešiť bez súdu alebo ti vysvetlia tvoje možnosti....ale tých veľa nemáš, keďže si na RD a nepracuješ....takže najskôr by som riešila prácu, syn jasle, prenájom (osamostatnenie sa so synom) a mediátora....ale kedže si bez prostriedkov a rodiny v cudzej krajine, tak by som osobne počkala do doby kedy je možné sa osamostatniť aj s dieťaťom

eliska13
3. dec 2019

@mogaa to len dedukujeme, že je bez prostriedkov malo napísala k tomu.Dalsi manipulator

mogaa
3. dec 2019

@eliska13 koho myslíš manipulátorom?

veronikaszabova
3. dec 2019

@mogaa inak ja mam pocit, ze "manipulator" je najoblubenejsie slovo niektorych mamiciek tu na MK. Kazdeho chlapa nim pocastuju 🙈🤣

luci_ia
autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
luci_ia
autor
3. dec 2019

@mogaa ďakujem 🙏

luci_ia
autor
3. dec 2019

@mogaa nechcem ho len tak zobrať.. Snažím sa s ním normálne dohodnúť lenže ako som písala to nejde. Bud musíme byť spolu a keď nie (aj keď v inej domácnosti v tom istom meste) tak už má nenávidí a neprohovori ani slovo... K mediátorovi ho dostať tiež neviem:( ale ďakujem za radu

luci_ia
autor
3. dec 2019

@eliska13 je Nemec :( a pracovala som v nemecku

luci_ia
autor
3. dec 2019

@kopytko03 ďakujem idem sa nato pozrieť

luci_ia
autor
3. dec 2019

@deti95060810 ďakujem no ako som písala preňho neexistuje takáto možnosť.. Bud sme spolu a keď spolu niesme tak ma nenávidí a takisto celá jeho rodina.. Je to proste choré na hlavu 😏 nedá sa s ním porozprávať ani na 5 min v tom zmysle ze by sme sa. Mohli normálne baviť aj keď spolu nebudeme

luci_ia
autor
3. dec 2019

@evalin88 ďakujem ti pozriem sa nato

mogaa
3. dec 2019

@luci_ia ale ja som ťa ani jedným slovom neurazila....prepáč ak ťa niečo urazilo nebolo to mojim zámerom, ja nepoznám ani tvoju finančnú situáciu len som vychádzala z toho že si na RD, takže asi nemáš príjem aby si vás vedela zabezpečiť (prenájom a podobné záležitosti).v každom prípade nemôžeš len tak dieťa zobrať a odísť s ním žiť do inej krajiny a súd zväčša prihliada na to kde je" krajina obvyklého pobytu dieťaťa"- t.j. kde má lekára, škôlku, kamarátov....ale ak ostaneš v Nemecku tak súdnou cestou žiadať o zverenie dieťaťa do tvojej osobnej starostlivosti - vzhľadom na vek a to že máš financie to nebude problém....jediným problémom je naozaj len to že dieťa nemôžeš zobrať na Slovensko(alebo hocikde do zahraničia)bez súhlasu otca, lebo by to bolo brané ako únos