Starostlivosť o dieťa zverené matke

jm92
22. jún 2018

Dobry den,prosim Vas.Mam taky problem.Odchadzam od otca dcery,nie sme zobraty,dcera ma priezvisko po mne.Idem si vybavovat vyzivne sudnou cestou a taktiez aby bola zverena do mojej starosltivosti (zakonny zastupca budem ja).Ale kedze by som rada cestovala s malou aj do zahranicia,budem ja potrebovat jeho suhlas? V rodnom liste je uvedeny ako otec dcery.Dakujem

conspi
22. jún 2018

@jm92 myslím, že budeš

sissy27
22. jún 2018

@jm92 podľa toho do akej krajiny, ale v rámci EU na krátkodobé pobyty jeho súhlas nepotrebuješ.

sonicka96
22. jún 2018

Taktiež si myslím že budeš musieť od neho potrebovať súhlas 🙂 keby si ho neuznala ako otca v RL tak by si nemusela žiadať 🙂 mna na toto varovali aby som svojho priateľa nedavala ako otca do RL ale má na to právo,tiež ju splodil a verím že sa vezmeme spolu 🙂 okrem toho otec má právo vedieť kde jeho drahe dieťa cestuje takže nevidim v tom problem a ešte ak si rozumná a on to vie 🙂

majcika
22. jún 2018

@sissy27 je to 100% infornacia? Najdem niekde nejaky zakon ci vyhlasku ci cokolvek?

kubkovamama
22. jún 2018

@jm92 pokiaľ chces vycestovať krátkodobo,napr.dovolenka, návšteva rodiny, študijný pobyt,vtedy súhlas nepotrebuješ. Resp.on by musel namietať na Upsvar,že to berie ako únos,úmysel presťahovať sa do zahraničia.. Stačí,keď mu pred odchodom zavoláš odchádzam na týždeň tam a tam a hotovo. Pokiaľ to nenaruší termín stretnutia s dcérou,nemusí to ani vedieť. Nie si povinná mu všetko hlásiť.

jm92
autor
22. jún 2018

My sa rozideme v zlom tak povediac.On uz 1 dceru s predch.manzelstva a absolutne si ju nebrava a povedal mi ze ani nasu si bravat nebude.ja problemy robit nechcem medzi nami ale inak to nejde.len odist.a pevne verim ze ked mu oznamim ze s malou odchadzam na dovolenku ze mi to neodsuhlasi.dakujem vam za kazdu odpoved

vevesh
22. jún 2018

@jm92 jeho suhlas potrebujes na vstup do niektorych krajin + na letiskach toto vyzaduju (na letisku nie vzdy, ale maju pravo). Bolo by dobre napisat nejake vseobecne a casovo neobmedzene prehlasenie u notara, ze suhlasi s vycestovanim za ucelom dovolenky. Inac sem tam a podla krajiny dovolenky mozes mat problem...

jm92
autor
22. jún 2018

dievcata dakujem vam velmi pekne.ale skusim sa obratit na nejkae pravne poradenstvo ale dakujem ze ste si nasli na mna cas 🙂

sissy27
22. jún 2018

@majcika ja som to riešila pri ceste do USA, odpoveď z MZV aj ambasády bola, že nepotrebujem jeho súhlas, stačí mi úradný preklad súdneho rozhodnutia o zverení dieťaťa do mojej starostlivosti (v praxi som ho ani raz nepoužila, nikto nepýtal). V rámci EU je pokiaľ viem voľný pohyb osôb. Neviem si predstaviť 3x za týždeň pýtať súhlas od exa či môžem s deckom do AT / HU / CZ. To by som mu rovnako mala hlásiť, že ideme do múzea, kina, ku kamoške, k babke, lebo ako tu bolo spomenuté "otec má právo vedieť, kde je jeho dieťa"? Môže zavolať a spýtať sa keď ho to zaujíma, nie som ja povinná udávať polohu.
Ak cestujem mimo EU, je najlepšie overiť si priamo na ambasáde tej ktorej krajiny, aké majú podmienky. Ale v rámci EU pokiaľ nemením dieťaťu miesto pobytu / školu, tak môžem ísť kam chcem aj bez jeho vedomia a súhlasu.
Toto by ti mohlo pomôcť
https://www.mzv.sk/cestovanie-a-konzularne-info...

jm92
autor
22. jún 2018

baby este jedna vec prosim vas.vyzivne a aby bola zverena mne do starostl. aby som bola zak.zastupca ja to sa riesi naraz ?alebo najskor mi muis byt zverena a az potom vyzivne? dakujme

sissy27
22. jún 2018

@jm92 ako zákonný zástupca dieťaťa od neho štandardne súhlas nepotrebuješ. Niektoré krajiny ho ale vyžadovať môžu, resp. budú chcieť doklad o tom, že dieťa je v tvojej výlučnej starostlivosti https://www.mzv.sk/cestovanie-a-konzularne-info...

sissy27
22. jún 2018

@jm92 môžeš to žiadať v jednom návrhu - úprava rodičovských práv a povinností, zverenie dieťaťa do starostlivosti jedného z rodičov, stanovenie výživného a úprava styku s druhým rodičom

jm92
autor
22. jún 2018

Dakujem Vam vsetkym...

1zvoncek1
22. jún 2018

preco si myslis, ze ti nedovoli ist s malou na dovolenku, ked sa vyjadril, ze si ju bravat nebude, podla mna k nej nema vybudovany ziadny citovy vztah

letfenixa
22. jún 2018

Zákonným zástupcom bude aj otec. Musel by byť zbavený rodičovských práv, aby ním nebol (napr. keby bol vo väzení).

sissy27
22. jún 2018

@letfenixa pokiaľ je dieťa zverené do starostlivosti jednému z rodičov, tak zákonným zástupcom je len tento jeden rodič.

majcika
22. jún 2018

@sissy27 co v pripade ak sud rozhodne o zvereni jednumu rodicovi ale aj druhy ma nejake prava o rozhodovani, napr.zdravot.starostlivost. financie, skola?

letfenixa
22. jún 2018

@sissy27 Je to bezny omyl, ale nie je to tak. Viď tento clanok
http://www.pluska.sk/mamina/vztahy/sama-mama/za...

letfenixa
22. jún 2018

@majcika Citacia z vyssie spomenuteho clanku
"Zákonnými zástupcami sú aj po rozvode obaja rodičia. Upozorňujem, že právo zastupovať a spravovať majetok dieťaťa rodičom, ktorému bolo zverené do osobnej starostlivosti, sa vzťahuje výlučne na bežné veci týkajúce sa dieťaťa, nie na veci podstatné. O podstatných otázkach výchovy rozhodujú i naďalej rodičia spoločne. Za podstatné veci súvisiace s výkonom rodičovských práv a povinností sa podľa paragrafu 35 zákona o rodine považuje najmä trvalé vysťahovane dieťaťa do cudziny, zmena jeho štátneho občianstva, priezviska, rozhodovanie o príprave na budúce povolanie a udelenie súhlasu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti,“ hovorí právnik."

sissy27
22. jún 2018

@majcika pokiaľ viem, rozhoduje ten, ktorému je dieťa zverené do starostlivosti; pokiaľ ten druhý s niektorými vecami (podstatnými) nesúhlasí a nedá sa dohodnúť, tak rozhodne súd.

babi81
23. jún 2018

@vevesh na ktorom letisku to pytaju?

vevesh
23. jún 2018

Pravo maju na kazdom, zalezi na pracovnikovi ci ho vypyta alebo nie- namatkovo som zazila na nemeckych letiskach, brusel, istanbul, ankara, odlety do usa a canady

wieruska1
23. jún 2018

@jm92 pravidelne chodim na dovolenky aj dlhsie bez manzela. Jedina krajina kde ambasada uvadzala ze treba pisomny suhlas rodica bol katar. Mali sme tam vsak len prestup a nimto od nas nic nepytal.

maciatkolulu
23. jún 2018

@sissy27 obaja zostávajú rovnocennyminrodicmi a preto si môže už aj druhý rodič sám vybaviť pas pre dieťa napríklad.... A ja by som.neriskovala prechod najmä cez letiská bez buď preloženého a prevereného súhlasu druhé rodiča alebo súdne rozhodnutie.... nestojí to veľa a je to istota. Osobný skúsenosť mám. Jednako sa o izrael. Kamarátka zase paríž.... rozvodom sa nestáva matka "vylucnym"vlastnikom" dietata a otec nie je iba "financmajster".....

veronikastrickova
23. jún 2018

Tiež riešim vycestovanie. Každý má na to iný názor, ale dôležitý je ten od kolízneho a to mi 3 nezávisle od seba povedali, že súhlas potrebujem, ale dá sa to vybaviť súdom ako Neodkladné opatrenie so súhlasom na vycestovanie, sudca to dovolí, lebo dieťa má právo vycestovať a spoznávať svet. Ja so svojím synom sa bojím vycestovať, lebo ex robí problémy a čeliť potom problémom a nedajbože by ma udal za únos dieťaťa, tak to mi zato nestojí.

conspi
23. jún 2018

@veronikastrickova pravdu máš. Je jedno či ide o dlhodobé vycestovanie alebo len o dovolenku. Odporúčajú mať písomný súhlas práve pre takéto veci. Jedna vec je dobre vychádzať ale na druhej strane čo ak mu/jej niečo preletí cez nos. Jeden nikdy nevie a riskovať udanie za únos dieťaťa nie je sranda.

veronikastrickova
23. jún 2018

@conspi ja som sa poučila, že sa neoplatí veriť naozaj nikomu, ani kolíznemu. Všetko musím mať aj ja čierne na bielom. A aj 1 sms, ktorá sa zdá byť ako nedôležitá, môže v takýchto prípadoch pomôcť.

conspi
23. jún 2018

@veronikastrickova som na tom rovnako 😂 všetko čierne na bielom lebo nikomu neverím. Občas je to smutné ale doba je zlá 🙂

samanta44
23. jún 2018

Áno musíš a tuším za každým inak sa to ráta ako únos dieťaťa do zahraničia

jm92
autor
23. jún 2018

@1zvoncek1 nie ze mi nedovoli,on povedal ze mi nebude robit problemy ale budem to povolenie pptrebovat ak by ho niekde na hraniciach chceli