Starý rodič nič nemusí

7. feb 2024

Veľakrát tu čítam v diskusiách ako starý rodič nič nemusí. Nemá povinnosť pomôcť s vnúčaťom, nemá povinnosť zaniesť do škôlky, zo škôlky, ma právo užiť si starobu. To je v poriadku.

Na druhej strane ako tieto materské dovolenky prežívali naše mamy, staré mamy? Lebo ja si z detstva pamatam najviac svojich starých rodičov, ktorí ma vždy brávali zo škôlky a poobede som bola u nich. Moja mama v tomto mala kľud. Žeby so mnou niekto staval kocky, kreslil, robil rôzne aktivity ako to robia dnes rodicia, si vôbec nespomínam. Keď som bola staršia, dal sa mi kľúčik na krk a celé vikendy ma tým pádom nebolo, rodicia mali veget.

Moji starí rodicia zas pamätajú ako museli chodiť robiť na pole, kopať zemiaky. Raz mi svokor povedal, že moje deti majú pekné detstvo, že oni museli iba robiť a pri motyke toho veľa nenatancovali. Starali sa o prasiatka, husy, kačky. Keď prišiel do školy, našiel odkaz na lavici - pod domov, treba sa ísť postarať, tak išiel rovno domov pomáhať na gazdovstvo. Keď som sa pýtala, kto ich vyberal zo škôlky, tak že sesternice, starší súrodenci (8-7 roční vyberali menších) a keď sa stalo, že zabudli, tak ich učiteľka zo škôlky priviedla domov.

Nie je to už niekedy lenivosť a nezáujem. Zvlášť, keď starším generáciám pomáhali tetky, sesternice, matky z každej strany?

Len ma zaujima odkiaľ sa berie táto novodobá bezcitnosť a egoizmus, kedy niektorí starí rodicia ani netušia ako ich vnúčatá vyzerajú, keby neboli moderné výdobytky, že sa pošle fotografia, pripadne je záujem a návštevy jednostranné zo strany rodičov i keď sú starí rodicia plne mobilní a v sile.

autor
13. feb 2024

@tiezjedna
To je v poriadku, tiež nikde nie je napísané, že všetok svoj voľný čas má tráviť to dospelé dieťa so svojim rodicom. Tiež má svoje povinnosti, navyše deti o ktoré sa musí postarať, venovať sa im, zatiaľ čo mnohí starí rodicia sú už na dôchodku a zároveň už stsrí rodicia nemajú žiadne take povinnosti. Píšem však o tom, že nič nie je povinnosť z oboch strán a to je pravda. Ani deti nemusia, môžu. Ak to mám vyextrémizovať ako to extrémizujú mohé diskuterky a tvária sa, že je to v poriadku. Tiež mám deti, sle nie preto, aby sa o mňa starali a na starobu mi menili plienky. Oni ako kojenci vážili 5-10kg aj s plienkou, starý človek váži od 60kg hore. Bábätka nebolo treba polohovať ako starého človeka. Takze ani to nie je povinnosťou mojích detí, ma opatrovať a ani by som to od nich neočakávala, radšej pôjdem do domova dôchodcov, ako zničiť takto svojim deťom život. Lebo očakávať, že sa budú moje deti starať doma o svoje malé deti, vypadne im jeden príjem do domácnosti a ešte majú stíhať aj mna, je egoizmus. A nemožné. Návštevy, áno. Ale starať sa, nie.

tiezjedna
13. feb 2024

@autorka tak jasné, v tom to máme rovnako. Zostať na krku svojim deťom, len pretože "že sa to má", to by som im nikdy neurobila. Ja hovorím o zdravom záujme, podpore. Aj keď to raz nebude moja povinnosť, tak keď prídu vnúčatá, rada mladým ponúknem, že pre ne zájdem do škôlky, vezmem ich do kina alebo na dovolenku... Ale všetko za predpokladu, že naše vzťahy a vzdialenosť budú na to obojstranne nastavené👍 Zároveň sa už teraz s mužom tešíme ako si splníme na staré kolená zopár cestovateľských snov, ktoré s deťmi určite nestihneme (ak nám to zdravie dovolí samozrejme).

autor
13. feb 2024

@tiezjedna
Áno, všetko by malo byť vzájomné a obojstranné.

danuso06
13. feb 2024

Tak ale netreba to zase riešiť,keď vidíš,že nemajú nejako záujem....načo...proste chcú mať zrejme oddych a nie mať na návšteve či dohliadať na urevane decka

lienka.7
13. feb 2024

@autorka no proste "nová doba". Treba si zvyknúť, že už ani v rámci rodiny ti nikto nepomoze.
Inak paci sa mi na jednej strane, ze nemôžu pomôcť lebo nemajú voľno a pracujú a naproti tomu potom chcú cestovať a užívať si. To, ze im ich rodicia pomáhali je už egal. A po druhé, kolko ľudí šlo teraz do predčasného dôchodku? Jednoducho nechcu pomôcť, to je všetko. Nedonutis ich.
A tie, ktorým nikto nepomáha, tie najviac vykrikuju, ze deti si predsa nerobili preto, aby sa im o nich starali iní.👌

autor
13. feb 2024

@lienka.7
Len mne príde zvláštne,že dieťa má narodeniny, meniny a odbavia to telefonátom akoby to bol vzdialený známy. Ale čo majú nové susedia a či uz posadili a čo posadili a kto, kde, s kým, to všetko vedia.

veroonr
13. feb 2024

A co novodoba bezcitnost mladych? Rychlo sa prestahovat aby mi nikto do nicoho nekafral a ked pridu deti, placu ze im s nimi nema kto pomoct... Hold, ina doba, iny zivotny styl. Kedysi sa zilo vo viacgeneracnych domoch pripadne na jednej ulici a rodiny boli take prepojenejsie

sinusoida
13. feb 2024

Hej, len si treba uvedomiť, že voľakedy moje babky nepracovali, boli doma a ja mám najkrajšie spomienky na svoje detstvo s babkou. Nadovšetko som ju ľúbila a doteraz mi chýba....

lavender94
13. feb 2024

@veroonr žitie v oddelenej domácnosti s tým nemá nič spoločne. U nás v rodine sa toto vôbec nepraktikuje, ale dovolím si povedať, že take rodinne vzťahu ako su u nás sa len tak nevidia. To, že niekto odíde z domu rodičov predsa vôbec nemusí znamenať nejaké veľké odlúčenie. To by podľa tvojho vzorca nevesty, ktoré sa odsťahuje od rodičov k rodičom manžela mali mať ochladnute vzťahy s vlastnými rodičmi, ale povedzme si narovinu, často to býva presne naopak. Ja som odišla na VŠ, takže u rodičov nežijem od 19 rokov, tak ako každý iný vysokoškolák a tiež nemám pocit, že by boli kvôli tomu naše vzťahy chladne. Teraz bývame 10km od seba a aj keď sa nie vždy podarí navštíviť sa raz do týždňa, píšeme a voláme nonstop. V tomto je ta doba zas super, lebo aj ľudia čo bývajú ďaleko dokážu byt v kontakte so svojou rodinou. Vzťahy kazia úplne iné veci a nie osamostatnenie sa.

minenkak
13. feb 2024

A starí rodičia chcú ,aby sa o nich tvoje deti starali,keď to tu furt píšeš . Menis furt čo je starostlivosť o vnúčatá, starí rodičia sa nemajú čo o vnúčatá starať,iba ak chcú.Mozu s nimi pomôcť ,ale ak nemajú záujem,netuším načo to siliť.Ja som starej mame nebola ani na pohrebe a nikto to nijako neriešil

danuso06
13. feb 2024

@minenkak no autorka možno myslela,že jej rodičia či mužovi rodičia detí považujú,ale zabudla,ZE ONI NIESU POVINNI

minenkak
13. feb 2024

@danuso06 prepáč nerozumiem

ali007
16. feb 2024

Rodičia si nemajú robiť deti s tým, že im niekto s deťmi pomôže. Aby ako píšeš mali veget.