Je vnučka vlastniaca podiel na dome povinná prispievať mesačne na domov dôchodcov pre babku?

Zodpovedané
19. mar 2023

Dobrý deň,

po mojom otcovi budeme so sestrou a mamou dediť 1/3 domu po starých rodičoch, nakoľko tí ju darovali svojim trom deťom. Jedným z nich bol môj.

Som povinná ako vnučka vlastniaca podiel na dome prispievať mesačne na domov dôchodcov pre babku spolu s jej dvoma deťmi?

Aké sú moje povinnosti v prípade zdedeného podielu?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

v tomto prípade pôjde o klasické podielové spoluvlastníctvo.

Z právnych úkonov týkajúcich sa spoločnej nehnuteľnosti sú oprávnení a povinní všetci spoluvlastníci spoločne a nerozdielne.

O hospodárení so spoločnou nehnuteľnosťou rozhodujú spoluvlastníci väčšinou počítanou podľa veľkosti podielov. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina alebo dohoda nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek spoluvlastníka súd.

Ak ide o dôležitú zmenu spoločnej nehnuteľnosti, môžu prehlasovaní spoluvlastníci žiadať, aby o zmene rozhodol súd.

Ak sa spoluvlastnícky podiel prevádza, majú spoluvlastníci predkupné právo, ibaže spoluvlastník predáva svoj podiel blízkej osobe (= rodič, potomok). Ak sa spoluvlastníci nedohodnú o výkone predkupného práva, majú právo vykúpiť podiel pomerne podľa veľkosti podielov.

Spoluvlastníci sa môžu dohodnúť o zrušení spoluvlastníctva a o vzájomnom vyporiadaní. Dohoda musí byť písomná.

Ako spoluvlastník ste ďalej povinná podať daňové priznanie k dani z nehnuteľnosti a túto daň riadne platiť.

Nie ste povinná prispievať na domov dôchodcov pre babku (pokiaľ nebolo dohodnuté inak).

Prajem Vám pekný deň,
Zuzana Tužilová
www.tuzilova.sk
email: zuzana@tuzilova.sk