Staviame dom a už nevládzeme

gastankaa
1. jún 2020

Ahojte, viem, ze toto je skor tema na susednu stranku Modrej strechy,ale kedze stavba domu zasahuje do celeho diania v rodine, chcela by som otvorit temu tu u nas "doma"na MK🙂Vyzalujem sa ako prva,ze staviame rok,firma+ svojpomocne, ale je to zlozite.Nechapem,preco nic nejde tak ako ma,stale dake problemy,vkuse sa nieco opravuje.Dlho to trva a sme uz vycerpani.Ako to bolo u vas?Prezili ste to?

marca12
1. jún 2020

@fokuska ono sa ani neda na vsetko mysliet a vediet,co vsetko mas skontrolovat. Az ked postavis dom alebo si za nejakou etapou,vies,co treba. My uz teraz by sme vedeli,co ako urobit,ked uz mame skusenosti,ale ak prvykrat clovek stavia alebo preraba,nevie na co vsetko si davat pozor.

yellow28
1. jún 2020

@gastankaa ja zhanam robotnikov len na prerabku balkona na dome, ktory zateka az do garaze a opravit prednu fasadu domu, lebo sa od toho vyduva a praska omietka uz 2 mesiace :( najskor po znamosti, ti ma mesiac natahovali a nakoniec neprisli vobec a druhi po znamosti prisli a teda, ved sused je ich kamarat, tak to teda dojdu opravit a ja len cakam a cakam...ked sa aj inych "majstrov" pytam, tak oni toto robit nepridu, lebo to je pre nich nic...kazdy len nove domy chce stavat.... Ja som momentalne bez partnera, tak sa len modlim, aby neprsalo, nech mi to cele nepadne na hlavu...

sweetdreams1
1. jún 2020

My sme minulý rok kompletne prerábali trojizbový byt a môžem povedať, že keby som nebola tehotná, už som rozvedená 🙂 dnes sa na tom len smejeme.... Držím vám palce

tatiana1329
1. jún 2020

Uplne ako u nas 🙈 kupili sme si s muzom starsi domcek s tym, ze ho prerobime a bolo nam od rodiny povedane ze nam urcite pomozu len nech ideme do toho. Tak sme aj sli. Dom sme kupili koncom augusta 2018. Je zaciatok juna 2020 a este stale ho prerabame. Nikto nam nepomaha, len moj tatino a sem tam moj brat to co vie. V ramci usetrenia penazi robi moj manzel vsetko sam. Bolo az priliz vela veci ktore sa zbytocne natahovali. Napr. zumpu sme riesili od novembra, pre ozrejmenie podarilo sa nam ju osadit az minuly tyzden a aj to este nie je uplne zahrabana len do polky je hotova... Na okna sme cakali o mesiac viac, dvere sme cakali 3 mesiace a aj tak je tesnenie na nich na 2 veci (nebudeme tu nadavat)... To sa pokazilo, tamto dlho trvalo, hentamto sa nedarilo atd... Momentalne sme na tom tak ze: kupelna sa uz doraba, ide sa malovat, treba tu zumpu dozakopavat, treba kupit podlahy a dlazby + polozit a mame konecne po skoro 2 rokoch hotovo 👍💪
Neboj sa, aj ked to vyzera ze to ide cele do krachu, podari sa to... Bude to mozno dlhsie trvat ale podari sa to... Viem ze si uz z toho nestastna a a zufala a ver mi poznam to ale podari sa... Uvidis

hastrmistr
1. jún 2020

My sme cely cas ako sa dom staval mali smolu,po dokonceni a naslednej vysadbe nam vsetko kape,dosadi a zovu...pri dostavbe problemy,pri kupe zariadenia problemy,kupa auta problemy....nieste sami ....myslim ze nas je viac co mame toho tak trochu viac ako ty vyvoleny bezproblemovy...ale hlavu hore

deti95060810
1. jún 2020

u nás žiaden problém...
už stavebné povolenie sme mali za 6 týždňov, aj to sa pán na úrade ospravedl. lebo že bol dva týždne na dovolenke....Mysleli sme že to bude trvať 3-4 mesiace.
Stavali sme si sami. Mm so svoju rodinou. môj otec bral chemoterapiu - takže nebol schopný nič pomôcť a narodilo sa nám 4 dieťa.
Stavali sme na konci záhrady. Výhoda. Blízko na stavbu. mm bol na stavbe každý deň. Niečo sme robili pomocou fi. Napr. potery. Ale mm si dával dobrý pozor na fi. Mal ich na odporúčanie. Nikdy sme nemali problém. Dom sme stavali 2 roky. Niekoľko týždňov sme čakali na presťahovanie. Mama sa s tým nevedela vyrovnať že ideme do svojho. a tak sme čakali od apríla do sept. a naďalej sme sa tlačili 8 v jednej kuchyni, v jednom WC a jednej kúpeľni....:rolling_eye

alazala
1. jún 2020

@gastankaa verím ti, nie si sama. My sme tiež mali plán, že rok a trvalo to 2,5roka. Môj muž je doteraz z toho vyhorený a to už bývame 8 rokov! Tzn veľa vecí, čo sme 100%nedokončili pred na sťahovaním už ostalo tak. Keď dačo treba s robotníkmi, firmami, musím ja. Ale chápem to, skúste sa nejak podržať navzájom, nakoniec to bude ok. Dôležité je stanoviť si priority a ísť len po naozaj nevyhnutných veciach. Ja doteraz ľutujem niektoré veci, co sme si mohli odpustiť...také, čo sme chceli mať lebo to bolo také cool, ale tá kopa nervov a peňazí s tým spojených nestalo za to.

veve889
1. jún 2020

@gastankaa presne ako u nas 😁 a ja som si myslela, ze to len my mame taku smolu.. Rozhodli sme sa pre drevodom na kluc, len co ked oni nerobia zakladovu dosku. Firma nam odporucila zivnostnika, ze s nim boli spokojni pri inom projekte. Nasluboval veci ako: 3 tyzdne je to spravene - uz je to 9. tyzden a este treba par veci dorobit. Stale nema cas (okrem nas ma este zaroven 6 dalsich) a stale sa na nieco vyhovara, slubi ze na dalsi den pride (ideme na pozemok kontrolovat) a nepride a dalsie vyhovorky. Podklady na zakladovu dosku zle vybagrovane - platili sme viac ako bolo planovane. Zle polozene rozvody na tepelne cerpadlo (zistili sme to len nahodou, ked sme si sami pre seba merali podla planu). Uz niekolko krat sa stalo, ze sme sa s nim dohodli ohladom materialov ako to bude a ked sme prisli kontrolovat tak to robil uplne inak a este sa vyhovaral na to, ze ved presne takto sme sa dohodli 🤦‍♀️
Firma ma prist o 2 tyzdne a ja mam take nervy co ak sa to do vtedy nestihne.. a nechcem vediet co nas este caka. A to je len jedna cast - pred tym sme mali nieco podobne s architektkou. Ja uz len cakam na to co sa zasa pototo 😆

fokuska
1. jún 2020

@marca12 Vela si vies pozistovat a nastudovat, ale samozrejme treba mat stavebny dozor - taky, ktoremu naozaj doverujes, on presne vie na co treba dat pozor 🙂
- nie len tak, ze niekto da peciatku aby bolo.

poopsie
1. jún 2020

Úplne ta chápem boli sme na tom rovnako.. Ale nieje nad to mat poctivý stavebný dozor, my sme mali pečiatku od známeho ale dozor robil moj super svokor, vela nám pomohol, vyzná sa pohybuje sa nonstop po stavbách a vie ako má vyzerať kvalitná stavba.. Kuchyňu máme z ikei, takže nákup plus poskladanie nam zabralo 4 dni cca.. Jediný problém mame s elektrikarom.. Ani mu nechybaju peniaze :D uz rok..

zuzanka2411
1. jún 2020

@gastankaa necitam celu diskusiu, no ak este stale riesite kuchynu..viem vam dat kontakt na fakt aleze naozaj dobreho stolara..nerobim ale tymto ziadnu reklamu, chcem iba pomoct. Tiez sme prerabali stary dom, toto bola jedna z mala dobrych skusenosti, co sa majstrov tyka..tiez sme mali zle odpad, vody, kriveee steny..pana som nasla na modrejstreche-riskla som to a odvtedy nam nabytky robia iba oni..a to su od nas vzdialeny 100km..

eriksonka1234
1. jún 2020

@gastankaa úplne chápem, našťastie mam kamaráta murara, svokra klampiara, otca a švagra elektrikára, a známeho plynara. Všetko sme si robili svojpomocne, až nechápem niekedy, že sme to za taký peniaz dali. Som vďačná za týchto mojich ľudí a ďakujem im zo ♥️

veronika65
1. jún 2020

Celkovo je problém zohnať dobrého majstra a ak už sa nejaký nájde má všetko obsadené na dlho..... My sme čakali za jedným pár mesiacov, zrazu nezdvíhal telefón, potom ho muž stretol tak sa dohodli, že príde pozrieť a ide už pol roka. Našťastie sa nám pritrafil jeden, ktorý to robí len tak popri robote, čiže pomalšie, ale konečne sme spokojní 😀 na maily, telefonáty nám x firiem a živnostníkov neodpovedalo a všetci takzvaní kamaráti zrazu práve nemajú čas 🤷‍♀️ ešte, že si vieme dosť vecí spraviť sami, na nikoho sa nedá spoľahnúť aj keď človek platí a platí

lentilkaxxx
1. jún 2020

@gastankaa nestavali sme, ale rekonštruovali byt v 60-ročnej 2-generačnej chalupe. Rok to po poobediach trvalo. Bola som projektant, stavbyvedúci aj nákupca. S vozíkom či dodávkou som si vozila všetok materiál od tehál, lepidlá cez posledné skrutky či pivá. Ked sa mi oplatilo ísť pre to 300 km, tak som išla. Manžel robil pomocné práce, nie je technicky, vodičsky a ani organizačne zdatný a ani výrečný. Na murárske odborné práce sme platili murárov, zvlášť bol elektrikár, s ktorým som to naťahovala po stenách a ešte vodári s kurenarmi. Keď sa niečo posr..., musela som sa s majstrami hádať ja, lebo manžel nemal na to gule. Každú chvíľu nám t m vyliezal zas nový kostluvec zo skrine. Obaja sme trávili mesačne cez 250 hodín v práci, takže sa všetko naťahovalo. Po tomto som povedala, že min. 10 rokov nič nerekonštruujem. Radšej stavať nové ako rekonštruovať staré. S predsavzatia neostalo nič. O 4 roky zas kompletná rekonštrukcia bytu, ale už len v mojej réžii bez manžela. Ostali len holé ošklbané múry, aj to nie všetky. Ešte 1 rekonštrukcia a už si na to môžem otvoriť živnosť 🙈 ....
Nábytok typu poskladaj lego som nechcela ani vidieť. Obývačku som kupovala kompletne zloženú. Všade inde (v chalupe aj v byte) išiel nábytok na mieru. Aj do kúpeľne

lujza123
2. jún 2020

@gastankaa je to náročné obdobie, hlavne ten koniec keď sa ti zdá ze už sa dá bývať, ale všetko sa zrazu vlečie. Dôležité je naučiť sa relaxovať, občas trochu vypnúť a nehnat stavbu aby bolo dokončené čím skôr. Aspoň jeden víkend si spraviť výlet s rodinou a vypustiť to cele z hlavy. Tým myslím ani jednu jedinú vetu o dome. Dom neutečie a roboty (dokoncovacich prác aj v záhrade) bude ešte na par rokov tak hlavne kľud. Psychické zdravie a pohoda je dôležitejšia ako hotový barak.

S robotníkmi je to kapitola sama o sebe. Niektorí su pani majstri s veľkým M a niektorí horší než Pat a Mat.
My sme prerabali a všetko ohľadom stavby som riešila ja. Niektorí sa so mnou ako so ženou ani nechceli baviť, že počkajú na manzela a keď pochopili že všetko riešim ja častokrat so mnou jednali ako s debilom, obzvlášť v situáciách keď som s niečim nebola spokojná. Takže zábava.
Ďalšia špecialita niektorich sk firiem je zobrať zakazku, nechať si vyplatiť zálohu, prísť a urobiť 40% práce a potom ich naháňas celé mesiace aby ti prišli dorobiť. Ja som všetko riešila zmluvou o dielo kde bolo presne stanovené co, za koľko a dokedy, vrátane sankcií za nedodržanie termínu.

ina009
2. jún 2020

@gastankaa my sme stavali tri roky. Svojpomocne aj s firmami. Žiaľ dnešné stavebné firmy sú väčšina otrasné. Dohodnete sa prídu, obhliadnu dajú cenovú ponuku, vy si vyberiete a dohodnte si termin začatia prác. Samozrejme je uvedené, že práce budú trvať priklad 2 týždne. Tak po vykonaní týchto prác môžu prísť dalšie kedy si už objednávate dalších remeselníkov no žial prvá firma už v tretí deň práce oznámi že zajtra neprídu ale prídu budúci tyždeň a už je z dvoch týždňov tri týždne a takto stále dokola dokola dokola. Toto je ešte dobrý príklad potom príde firma ktorá vam niečo porobí, vyzerajú seriozne pracujú, chcú zálohu tak im dáte a už neprídu. S takými sme aj vyhrali súd. samozrejme sa nám žiadne peniaze už nevrátili. Potom nám sa ešte stalo, že retardovaná suseda nám pozastavila práce lebo dala podnet na úrad že nesúhlasí s tým s čím súhlasila. A tak po troch rokoch už bývame.. bol to boj, nervy a zúfalstvo. Do 18 v práci a do 22:00 stále na dome. Odopieranie si voľna, dovolenky, oddychu alebo akého koľvek čo by stálo peniaze, ktoré sa určite viac zídu na dom. Takáto je realita stavby domu (nie na klúč ale aj tam sa to vždy predlži). Každopádne človek nevie do čoho ide kým to nezažije a ten čo si myslí, že veď ja mám známych v stavebnej firme, ja pracujem v stavebnej firme (náš príklad) joj známy velice rýchlo zdupkajú a dávajú ruky preč veď ani jemu nikto nepomohol prečo by on mal za peniaze niekomu pomáhať 🙂 držím palce ale pozitívne je, že aspon budete vedieť že to všetko je spravené poriadne a len tak ľahko vás niečo nezlomi :D

gastankaa
autor
2. jún 2020

@lujza123 to je presne ako pises,ked sa so mnou bavi majster,tak ako s blbou....
Aj my sa snazine relaxovat a nemat dom akonprioritu,len ten moj muzicek si toho tak cela kladie,potom ma pocit,ze sa to na neho vali a bena to konca kraja,tak aj vcera som mala prednasku o tom,ze budeme tam byvat a dokoncovat priebezne,ze sa neda dokoncit dom a potom uz zit....

gastankaa
autor
2. jún 2020

@ina009 uplne si to vystihla.A je pravda,ze skusenosti s velkou prerabkou domu sme uz mali, skusenosti mame a aj tak nam tu usli vecu, pri ktorych si povies,ze "keby som to teraz robil...."

pieksamaki
2. jún 2020

@gastankaa
Nam stacilo ako sme dokaslali prerabku...lebo sme uz mali 3 deti...a ja som bola unavena z deti...ja som uz nevedela povedat nic....a muz sa ma aj spytal ze ako to chcem...a aj tak to urobil presne naopak...co som mu ledva vypotila zo seba...ze dvere otvarave dovnutra a co myslis su presne naopak...a 1000 veci takto....tlacil nas cas....aby sme uz byvali....byvali sme zo zaciatku iba na poschodi.....
Takze vydrzte....mnohe z nas to poznaju....zvlast si myslim v dnesnej dobe kedy aj ti robotnici idu do zahranicia za lepsimi podmienkami.my sme mali ukrajincov...zial neboli to dobri robotnici

ina009
2. jún 2020

@gastankaa Môj muž hovoril že toto je moja veľká karma ktorá má má naučiť trpezlivosti (veľmi netrpezlivý je a všetko chce hneď a rýchlo). Ale určite prídete do cielu, to je na tom to pozitívne a bude to stať za to. Ak máte toho veľa že už naozaj nevládzete tak si dajte prestávku napríklad na týždeň vypnite alebo na štyri dni. My sme mali takto niekdy pár dni kedy sme si lahli do postele a celé dni len prespali a nabrali iné myšlienky, energiu, nápady a chuť😄 bude to dobre, teraz sa to zdá zúfale a nekonečný príbeh ale už napríklad o dva mesiace bude zasa čo to porobené a o ďalšie dva tri zasa bude vidieť veľký kus práce. Veď len pred rokom kde ste boli a kde ste teraz.. niektoré veci pôjdu pomalšie ale niektoré naopak budete prekvapený ze a super toto išlo rýchlo.. a naozaj ja osobne nepoznám nikoho kto pri stavbe domu či už na kľúč alebo svojpomocné sa im to nepredĺžilo minimálne o rok.

gastankaa
autor
2. jún 2020

@pieksamaki je mi luto,ze zazivate to,co my,na druheh strane ma trosku upokojilo,ze v tom nie sme sami,lebo ti majstri sa na nas kukaju, ze my sme ti cudni, ked sa nam nieco nepaci

gastankaa
autor
2. jún 2020

@ina009 dakujem....mas pravdu, a aj moj muz je netrpezlivy a vsetko chce hned vyriesit,ale obcas to tak nejde.
Hlavne zacina zase byt nespokojny so vsetkym a tara,ze to aj tak o 5 rokov predame.Ale to ja mu dohovorim,nech sa pozbiera 😀

janickacrazy
2. jún 2020

@gastankaa Moj muž povedal, že keby toto vedel, tak kúpi hotový už postavený dom, novostavbu a mal by klud. A neboj sa, nepredá to, ked sa na tom už tak narobil, isto nie. Len vydržať, bude dobre, neboj.

ina009
2. jún 2020

@gastankaa noo to aj môj bol nespokojný ale vždy keď sa nám aj niečo nepodarilo ako sme si predstavovali bolo to na niečo dobre sme si hovorili 😄 inak môjmu mužovi veľmi pomáhalo že som robila všetko s ním podávala srobiky, vŕtačku, dones metlu, rozbaľ toto že tam nebol zavretý stále sám ale bola som tam s ním vtedy sa mu vždy lepšie robilo a neviem v akom ste štádiu ale mna strašne tešilo aj vždy keď som tam nejako upratala bordel dala nabok a pozametala že zas bolo vidieť kusok niečoho pekného. A po robote sme si vždy hovorili a predstavovali čo ako a kde bude to bolo pekne ale dobre zúfale 😄 neviem či máš instagram ale mamba dasa (ak ju poznáš) tiež teraz stavaju dom a je asi podobne zúfalá tak niekedy keď pridá nejaké story z domu či už keď sa darí alebo nie, tak sa tam nájdem že proste presne toto sme si zažili 😄

gastankaa
autor
2. jún 2020

@ina009 instagram mrknem 👍
@janickacrazy aj my sme hladu novostavbu,a y sme nemuseli stavat a nenasli sme.Ta otrasna firma kt.bola u nas takto nahotovo spravila a predala par domov a mne je len luto tych ludi,co to kupili hotove a nevideli,co pod tou omietkou je a o par rokov ich to dobehne.Z tohto titulu som zase aj rada,ze vela veci sme podchytili a opravili

janickacrazy
2. jún 2020

@gastankaa no vidíš, to je tiež pravda, človek si raz nevyberie 😀, ja som rada, že my už bývame a máme klud

kristinak24
2. jún 2020

Ahojte, my sme akurát pred par dňami kúpili pozemok a už teraz sa nám točí zo všetkého hlava keďže sami ani len netušíme čo všetko taká stavba domu obnasa... Ani len nevieme ako začať, čo všetko musíme vybaviť, na koho sa obrátiť. Budem vďačná za každú radu 🙏🏼

gastankaa
autor
2. jún 2020

@kristinak24 uz to tu odznelo viac krat,za seba by som zhrnula:
1- poctivy nezavisly stavebny dozor,od 1 tehly,po poslednu klucku
2- vsetko na papier s podpisom od majstrov,firiem
3- mat casovu rezervu, lebo sa veci proste vzdy natahuju

kristinak24
2. jún 2020

@gastankaa ďakujem pekne no my budeme riešiť určite stavbu montovaneho domu na kľúč keďže vôbec nemáme žiadne skúsenosti s domom a nemal by nám kto pomôcť realizovat murovaný dom

blunka
3. jún 2020

@lentilkaxxx @lujza123 prosím vas boli by ste mi ochotne poslat na mail nejaku zmluvu o dielo ako vzor ? Napisem vam sukr. spravu z velkeho PC. Teraz z mobilu sa mi neda.