Stíhanie domácnosti popri deťoch

somavi
1. máj 2016

Ženy, viem, že sú medzi Vami aj superzeny, ktoré majú krásne upratane, pozehlene, všade poutierany prach, stihnú ešte aj dobre vyzerať a venovať sa deťom. Bože ako vás obdivujem! bývame v dome. Prízemie, t.j.chodba so šatníkom, botnikom... Potom prvé poschodie, t.j obývačka, kúpeľňa, kuchyňa, WC a izba so šatníkom a inými skriňami, kde sú knihy a iné. A ďalšie poschodie, kde je detská, spálňa, kúpeľňa opäť a ešte jedna izba. Ja to nestíham upratovat. Som chorá z toho bordelu, manžel tiež neni nadšený, že mi to nejde tak odruky. Ja fakt neviem. Tak by som chcela mať krásne, poupratovane.. Mám dve detičky. 5 rokov a 9 mesiacov. Ráno beriem staršiu do škôlky, potom dávam mladšiu opäť spať,.spí cca 2 hodiny. Poumyvam riad, kuchyňa, obývačku poupratujem, dám prať.. Poklad sa mi zobudí. Trošku sa mi zabaví s hračkami, vyvesim prádlo alebo co, ale chcem sa aj jej povenovat. Tak sa mazname, hráme. Na obed príde manžel sa najesť . Poobede dám malú ešte spať, umývam zatiaľ zas kuchyňu, riady. Zobudí sa malá, dám jej Papať, oblecieme sa a ideme do škôlky pre staršiu.. Ideme pešo, aby obe boli na vzduchu 🙂 prídeme domov, venujem sa deťom, prichystam niečo na večeru a ideme sa kúpať a Spat. Obe zastávajú cca 20:30. Ja som unavená (malá sa niekoľkokrát v noci budí a vstavame pred šiestou). Kedy mám upratať ten náš dom??? A pozehlit? Umyť okná, podlahy.. Ako to stihate baby? Potrebujem rady. V noci? Sem tam som mala takú noc, že som potiahla,ale väčšinou fakt nevladzem.

magmolatus
10. máj 2016

@somavi Nejak by si to nemala moc riešiť. Upratané ano, ale prehanat to zase netreba.

martinabreza
10. máj 2016

Žienky aj robíte z deckami také aktiviti ako je vodové farby,lepenie a strihanie? Bo mne sa do toho nechce to potom upratovanie radšej idem von.Tieš mám umývačku ,práčku zo sušičkou ,na okná som si kúpila kärcher a chcela by som hrozne parný mop na všetko ostatné od kärcheru .

timea7
10. máj 2016

@martinabreza síce sa to do toho nechce, ale pre deti sú takéto činnosti veľmi dôležité - rozvíjajú si jemnú motoriku a pri takýchto činnostiach sa skľudnia. A bordel? Aký? Čím skôr ich, vlastne už len najmladšieho naučíš si po sebe upratať, tým lepšie. Byť vonku je super, ale tieto činnosti sú tiež dôležité.

jahodka11
11. máj 2016

baby a ako to robite, ze ked upratujete sporadicky alebo teda ako sa stiha...jednoducho, nie je to tip top a co necakana navsteva? mna toto najviac desi, ze co si pomyslia...jednoducho, niekedy je to hroza....ale tiez si radsej dam kavu a oddychnem ako stale upratovat....alebo sa zahram s detmi....len co s tym, ze niekto nahodou pride? 🙂

sense
11. máj 2016

@jahodka11 jednoducho nemam potrebu sa pretvarovat ze je u mna vzdy vsetko tip top....a to ze su niekde hracky neznamena ze je neporiadok ale to ze mam male dieta kt nesedi cely den pri telke, neoprate pradlo je v kosi na pranue,neizehlene v pracovni,to ze sa najde niekde smietka znamena ze zijeme beznym zivotom, k nam chodi vacsina navstev ohlasenych a su to ludia fo maju sami deti hlavne male tak pretvarka nie je zapotreby

sense
11. máj 2016

@martinabreza vidove farby? Mame skleneny stol zmyje sa to raz dva inak existuje aj igelit, dostane zasterku al. Stare tricko a bezproblemov je len na farbenie, pistrihane sa pozameta za chvilu upratane

sense
11. máj 2016

@martinabreza prv som nala tiez obavy ale uplne bez problemov....a uppratat upraceme spolu

martinabreza
11. máj 2016

@sense starší mali prstové farby tak aj najmladšiemu uvažujem že ich kúpim
.hrali sa s nimi ale iba vonku kamienky a také.

sense
11. máj 2016

@martinabreza aj moja ma a rada sa s nimi maluje po rukach po nohach strasne ju to bavi

timea7
11. máj 2016

@jahodka11 vždy som sa snažila mať v poriadku kúpelňu a WC, nemať haldy riadu, mať povysávané a utretý prach, ale netvrdím, že sa mi to vždy podarilo. Ak prišla nečakaná návšteva počas varenia, tak samozrejme poriadok v kuchyni nebol, pretože som sa popri varení venovala aj dieťaťu,popri tom hodila prať, išla povešať, veď to poznáte. Ale takúto návštevu som predsa nevláčila po byte, v spálni, v kuchyni nemala čo hľadať, našťastie som nikdy nemala takú blbosť ako je kuchyňa spojená s obývačkou, ani v rodinnom dome. Občas sme síce mali v obývačke bunker, moje dieťa maľovalo temperami na stole v obývačke, pretože sme mali do jeho šiestich rokov dvojizbový byt a v kuchyni nebol stôl, len barový pult. Čo si nečakaná návšteva myslí, som mala hlboko v paži, ju tiež netrápilo, čo si myslím ja, keď sa dopratali bez ohlásenia. Chcela som si toto obdobie užiť, aj som si ho užila, kľudne som s dieťaťom bunker v obývačke postavila, bez obáv z toho, čo si kto myslí sme maľovali, modelovali na stole v obývačke, strihali lepili. Na stôl som dala obrus, dieťaťu staré tričko, ktoré som ak sa veľmi ušpinilo, ani neorala, ale rovno vyhodila. Ostatné sa dá umyť. Teraz môžem ofukovať do nemoty, syn je dospelý, no máme obidvaja pekné spomienky na jeho detstvo, na spoločné hry, spoločné varenie, či sme mali vždy čisté obloky, nie je a nebolo podstatné.

martinabreza
12. máj 2016

Žienky aj u vás je to tak ( ako zákon) že keď nestíham upratať tak vždy niekto príde a keď mám upratané čo sa to tu leskne ako psie gule( susedkine slová) tak ani mucha nepreletí.😏

jahodka11
12. máj 2016

@martinabreza aaaano, presne aj u nas! 🙂

jahodka11
12. máj 2016

@timea7 no inak, toto je asi aj moj problem, ze obyvacka s kuchynou je spojena, tym padom v tom bordeli popri vareni sme stale....chapete....a ja som zasa z tych, ktorych trapi,co si druhi myslia, aj ked na tom pracujem....a napr vonku mi je to jedno, nevsimam si druhych, ze co si myslia o nas a mojich ukricanych detoch....ale doma je doma...a ked mam doma bordel...no ale co uz, deti su doma, mladsi nonstop, takze to sa ani neda upratat....a viem, ze o par rokov bude byt prazdny, vsetci kade tade a ja budem mat upratane,ale bude mi smutno, haha....tak sa snazim tesit aj z tohto bordelu trosku no... 🙂

monciky
12. máj 2016

@somavi
ak to nezvladas a mate na to financie, zaplat si babu co Ti pride 1x do tyzdna upratat, to nie je hanba, ked ma niekto upratovacku...., z Tvojho prispevku ten dom vyzera byt veliky..., ja mam 3izb. bungalov na 6 arovom pozemku, mam jedno pomaly 20 mesacne dieta- syna..., na dvore dvoch velkych psov, o ktore sa staram len ja, som vyhlaseny Dr. Monk na cistotu a poriadok, nebudem pisat co som robila pred tehotenstvom a pocas toho ako som cakala maleho, ale myslim si, ze som vzdy stihala a stihat budem.
Kazde rano sa maly zobudi, dam mu vypit mliecko este v posteli, zaroven ho prezliekam z pyzamka, ked mliecko vypije, posadim ho do stolicky, pustim rozpravku, ja si idem spravit hygienu, prezleciem sa, povysavam- kazdy den vysavam len obyvacku a kuchynu a kazdy druhy den cely dom, podlahy umyvam len1x tyzdenne dezinfekcnym prostriedkom, pocas tyzdna mam Bona mop, vyzuvame sa v predsieni pred dverami a cistymi nohami ideme dovnutra, nikdy nikto mi sem neprisiel v topankach, tak si myslim, ze podlahy staci len vysavat a uyvat len 1x tyzdenne, maleho pustim nech sa ide hrat a medzitym mu nachystam ranajky, sebe ranajky, ak varim tak nachystam na varenie, po ranajkach spracem do umyvacky, ktoru pustam vzdy vecer, takze rano len vyberiem cisty riad a znova nakladam spinavy, kuchynu mam po ranajkach vzdy cistu, aj drez, ked varim, priebezne si upratujem, umyvam, ked dovarim, vsetko musim vydrhnut, nznesiem, kedby som odisla od neumytej varnej dosky, WC umyvam podla potreby ale vacsinou 2x do tyzdna poriadne a ked zdvihnem dosku a su tam flaky, tak dosku vzdy ked treba, kupelnove a wc umyvadlo sa snazim udrziavat vzdy ciste bez pasty a zaschnutych pluvancov, sprchovy kut dezinfikujem a umyvam 1x tyzdenne, vacsinou sa sprchujem len ja akupem maleho, lebo manzel sa sprchuje v praci po robote...., v dni ked varim, tak s malym doobeda von nejdem, ked spinka, ja si zatial pradlo vyvesiam, pozbieram suche, ulozim, ozehlim, niekedy ked nemam inu robotu, tak si pospim aj ja, ale vacsinou ina robota je, ked sa maly zobudi, dostane obed a potom podla pocasia bud ideme von alebo sa hrame doma..., vecer zase ked maly ide spat, hracky upracem do krabice, deky na gauci vonku vyprasim, stol utriem a rano len povysavam, 1x tyzdenne upratujem komplet cely dom- prach utriet, kupelka, WC, proste klasika upratovanie, ked treba periny prezliect, tak vtedy umyvam aj dvere, zarubne..., myslim, ze vsetko zvladam, ale mam iba jedno dieta, ktore je od narodenia dobrucke, no a manzel mi nechodi domov na obed, ale ma obedy v robote....

helenanovakova
12. máj 2016

zapoj manžela. vždy, ked má čas, tak mu daj deti a poupratuj si, ak nemáš po ruke strakých a pod. inak sa nedá. bud sa budeš venovať deťom alebo sanitovať.

monciky
12. máj 2016

a este som zabudla napisat, ze manzel domov nosi vyplatu a robi neporiadok, nepomaha vobec s nicim🙂 ale to sa nestazujem, len konstatujem, ze si musim vsetko obsiahnut sama....

sense
12. máj 2016

@jahodka11 nuz to by si mala popracovat na svojej psychike...uprimne za roky vo swiss som sa naucila mat v pazi kto si co mysli , ked vidim ine domacnosti tak to my mame doma este pikobelo a to sme obaja pracujuci....

siska53
12. máj 2016

@martinabreza ano,robime. Upratujeme spolu.
Vodovkami ci temperkami v kuchyni,na to pouzivam stary gumenny obrus. Zad az tak vela odpadu z toho nie je a je to fajn aktivita za nevhodneho pocasia. Ved aj za dazda ci po nom ak dojdetz z vonku,je dost upratovania 🙂.
Na lepenie pouzivam tie sticky ci ako sa to vola.
A maju radi aj domacu plastelinu. Vedia sa s nou aj hodinu zahrat (najma ak dlho nemame,je to pre nich take vzacnejsie).

siska53
12. máj 2016

@jahodka11 vies co,mam jednu kamosku,teda,uz som u nej dlho nebola,ako prisli deti a aj ona ma vnucata,nie je cas.
Ale kym som k nej chodievala,nikdy nemala tip-top poriadok,skor naopak. A to ma dospele deti, vlastne mala doma uz len syna,bol to moj kolega,cez neho ju poznam, cize cas by aj mala,ale mavala nepovysavane,bielizen nakopena a pod. Ale! Ja som to vobec neriesila lebo bola u nej vzdy skvela nalada,ze toto mi pripadalo ako absolutne nepodstatne. Bola to jej vec. Kebyze tam ma vypulirovane,asi by som si aj bala u nej sadnut.
Takze naco si robit tazku hlavu? Ako clovek sa snazi,ale pri malych detoch sa to na 100%neda.. A komu sa nepaci,nemusi nabuduce prist.

mysga
12. máj 2016

Mňa mama vždy učila toto - Základom je čistý hajzel a kupelňa, keď si umyješ ruky, môzes popri tom zmyť bordel z umyvadla a zotreť to do sucha nejakou utierkou, čo máš po ruke.

Každé ráno si zotri prach okolo telky,.utri stoly, obzri zrkadla, pracovnu dosku... ona to volá "utri základy"

Pozametaj. Niekto nemusi, ja mam domace zvierata,tak musim :D a niekde sa zas strasne prasi.

Kuchyňa - ak nemáš umyvacku, tak aj tak nenechavaj riady volne pohodene, vzdy aspon umyte, nech sa susia.

A hlavne pravidlo Nikdy nezacinaj inu cinnost, ked nemas dokoncenu tu predtym. Cize ak rano vstanem a nemam postlane, nejdem umyvat zem. Ak som prave dovarila a v kuchyni je bordel, nejdem zehlit. Ak sa dieta s niecim nehra, musi da to dat na miesto.

A este cosi - poriadok ak je priebezne rieseny, je to v pohode. Plus som napr.nikdy nebehavala s keksom v ruke po byte. A nikdy som zaprasena nic nechytala. Ked pridem k niekomu a vidim obchytane storocne bordely,tak mi je na grc :D lahsie sa predchadza,ako riesi.

Ale s jednou vecou si neviem rady,mama vzdy vravi Vstan, postel, daj dokopy dieta a chod sa dat dokopy ty. Nebehaj ako matoha v pyzame,lebo sa nerozbehnes cely den :D ak toto nepocuvnem, tak sa fakt nerozbehnem. Ale jej to nehovorte, nemusi byt namyslena, ze ma cosi naucila, haha :D

krtikcertik
24. máj 2016

Tak kočky maminy, ktorá v BA potrebuje "helfnúť" s uprataním, napíš mi...

ajko
31. máj 2016

@mysga ja to roím presne naopak 🙂 Privstanem si, kým dieťa ešte spí. Dám dokopy seba, potom keď sa dieťa zobudí, dám dokopy jeho a až nakoniec riešim posteľ 🙂) Zatiaľ mi to funguje 🙂

ajko
31. máj 2016

...mne ešte veľmi pomáha, pripraviť si suroviny na varenie deň vopred. Napr. chystám sa v stredu variť zeleninovú polievku a nejaké mäsko na šťave so zemiakovou kašou. Tak ešte v utorok večer si načistím zeleninu, zemiaky, pokrájam mäso na kocky. Niekedy si aj cibuľu pod mäso nakrájam dopredu. Všetko to postrkám do chladničky - do rána to vpohode vydrží. No a na druhý deň je už varenie malina aj popri deťoch. Už len všetko nahádžem do hrncov, ochutím...

janickacrazy
31. máj 2016

@ajko celkom dobrý nápad, len či sa mi bude večer chcieť 😀

zuzana33333
1. jún 2016

Mne pomohlo vytvorit si urcity system,kazdy den urobit nieco,ked navarim na 2 dni dalsi den upratujem,alebo periem a zehlim.Je lepsie stale udrziavat poriadok ako potom upratovat velky neporiadok .Som mama 2 deti staram sa o ne sama bez babiciek,z toho jedno je tazko zdravotne postihnute,takze mam este viac starosti,vstavam skor a chodim spat az ked mam vsetko co som chcela v ten den urobene.Treba si rozvrhnut cas,a naplanovat co kedy urobit.