Stres z korony a kríza stredného veku

15. okt 2020

Ahojte maminky. Málokedy sa mi stane, že si neviem poradiť, ale teraz na Vás spolieham. Za chvíľu mám 42 rokov, mám dobrého manžela, zdravé 7-ročné dieťa. Som zamestnaná viac ako 10 rokov v rovnakej firme, v práci som bola považovaná za šikovnú a úspešnú. Avšak, asi na mňa valí stres z korony, v kombinácii s krízou stredného veku. Posledné 2 roky som sa v práci prestala cítiť dobre, aj napriek tomu, finančne to vynášalo na pomery tejto oblasti (južné Slovensko) slušne. Ťažšie som znášala stresové situácie (nie navonok) a znížila sa mi motivácia. Nakoľko pracujem v oblasti cestovného ruchu, tento rok priniesol šok, teraz ledva prežívame a zarábam len minimum. Je ťažké vidieť, že všetko, do čoho som investovala veľa času, pozornosť a nasadenie, sa rozpadlo ako domček z karát. Som si vedomá, že nič večne netrvá, aj covid raz ustúpi ale naozaj neviem, či by som tu chcela pokračovať. Dlho som sledovala pracovné ponuky ale buď ma neoslovili alebo boli finančne fakt podpriemerné, aj keď nečakám nejaké zázraky. Mám VŠ 1. stupeň viem z PríF UK smer verejná správa, s tým sa tu nezamestnám, strašné rodinkárstvo tu funguje stále. Nedávno jeden môj známy, ktorému som sa zdôverila mi navrhol si spraviť aspoň pedagogické minimum a zamestnať sa v školstve ako asistent alebo ako vychovávateľka. Ja ale mám obavy že by to bol krok dozadu, okrem toho neviem, ako by som zvládla štúdium pri práci aj dieťati (s ňou sa učím len ja, som tá prísnejšia, manžela oblbne 🙂 . Bohužiaľ mám aj tendencie k maximalizmu a preto aj často pocit že nič nestíham... S deťmi sa cítim dobre, myslím si, že aj oni so mnou, len ako sama vnímam niektorých učiteľov, neviem, ako by som sa cítila v kolektíve pedagógov... Štúdiu sa nebojím, chuť sa učiť by som aj mala, dobre sa orientujem, viem sa aj riadne nabifliť, len sa bojím, časovo by to ako vychádzalo a či by to nešlo na úkor malej. Ak by ste vedeli poradiť, odporúčať aspoň nejaké smer alebo tip, do čoho sa pustiť, bola by som veľmi vďačná. Niečo, čo sa mi ešte oplatí vyštudovať, absolvovať vzhľadom na môj vek a rodinné povinnosti. Mám aj umeleckú vénu, v predchádzajúcom zamestnaní som dobrých pár rokov pracovala ako výtvarníčka, neviem, či by sa to dalo niekde ešte využiť...podnikať nechcem.

alex666
15. okt 2020

@owecka Wow, klobuk dole! Normalne si ma inspirovala. Ja mam tiez 32 a male dieta a uz teraz viem, ze do moje doterajsie povolanie uz vykonavat nechcem. Takze dovtedy sa musim najst v niecom inom, tiez zvazujem studium.

danim
15. okt 2020

@girko prečítaj si posledné 4 riadky jej úvodného príspevku. ( neviem kde byva, možno nejaké alokované pracovisko ma take voľne miesto... )

owecka
15. okt 2020

@alex666 treba to aspon skusit. Ja teda skolu VS uz mam, bohuzial, clovek hlupy, mlady a sprosty, naivny. Po skole som zistila, ze to nie je ono. 8 rokov som vydrzala robit v tom odbore. Po 5 rokoch som zdravotne a psychicky skolabovala. Tie vztahy, nemoznost sa zamestat, kazdy ta posielal s tou skolou do kelu. V praci zle vztahy, ze som sa bala ist do prace, vydieracky,spehovacky, ohovaracky, praca za inych kolegov do noci, zakladny plat za dusevnu pracu. Jedneho dna som dosla domov a povedala som si, ja sa nechcem okasliavat, aky to ma zmysel? Nemam dieta, nemam pracu, nemam peniaze, praca ma nebavi..najprv som to povedala manzelovi a otcovi, potom som zacala konat. Ked mi volali, ze ma prijali to bol sok, neverila som tomu. Ja stara hepa a zobrali ma z 3000 ludi...a vies co? Je to sakra tazke, drina, odopieranie, ucenie, s dietatom nie som stale, ale je to moj zivot. Ja som az teraz konecne naplnena. Ako matka, manzelka a jedneho dna snad aj lekarka...takze vzdy to stoji zato, jedine co lutujem, ze som to neurobila skor. Clovek sa boji inych ludi co by povedali, ale treba sa naucit jednu vec: je mi sumak co hovoria ini, dolezita som ja a moje potreby 🙂 treba sa naucit prijat, bojovat a nefrflat 🙂

wewika1
15. okt 2020

Myslim, ze pokial by ta bavila praca s detmi a nakoniec by si sa rozhodla ist pedagogickym smerom, studium je to posledne co by ta malo odradzat. 7rocne dieta je dost velke a samostatne a aj popri praci externu formu zvladnes. Ja ked som bola v prvom rocniku postgradualneho studia, otehotnela som. Teraz som koncila studium s 21mes dietatom. Takze pri 7rocnom to das lavou zadnou😊

sivana09
15. okt 2020

Ja ti poradim nieco ine ako som tu citala. Clovek sa uci cely zivot. Studium na skole nie je v dnesnej dobe dôležité (ak nejde o lekara, pravnika,..... chápeš co myslim.). Je potrebne vzdelavat sa cely zivot. Vymysli si napriklad co konkretne by si rada tie deti v skole učila a zacni pisat blog, alebo este lepsie, tocit videa na tu temu.. mozes takto "ucit" z domu bez skoly kopu ludi..a nielen detí. Ak si to nevies predstavit a potrebujes inšpiráciu, pozri si na YouTube 'dejepis inak', alebo 'beWise', alebo ak vies po anglicky, najdes toho neúrekom

autor
15. okt 2020

@dadis ďakujem , že si sa podelila o tvoj príbeh, miestami mi pripomínal ten môj. Ja som sa tiež špecializovala na určitú oblasť a prebrala úlohy ktoré ani neboli pôvodne moje, ale považovala som ich za potrebné a mala som predstavu, ako by sa dali robiť inak a myslím si, vlastne aj výsledky ukázali, že to bolo vtedy dobré rozhodnutie. Lenže po čase som narazila na mantinely, hlavne časové a musela som si priznať že to už nebudem stíhať s pôvodným nasadením, na druhej strane som si nevedela predstaviť, aby som niečo odfľákla...mala som tú práca rada. Keďže tento problém bol všeobecne považovaný za výsledok mojej údajnej mánie - snahe k dokonalosti, proste som narazila a odvtedy ma to začalo ubíjať, aj keď to bežalo. Koronakríza vlastne len "skorunovala" moju už existujúcu osobnú krízu. Každopádne, ♥ ďakujem za povzbudenie a pokúsim sa byť viac odvážna a poslať životopisy aj na pozície, na ktoré som sa doposiaľ neovážila. Prajem Ti všetko dobré, nech sa Ti darí 🙂

autor
15. okt 2020

@sisa2605 ahoj, ďakujem za tip. realitnú agentku by som nechcela, poviem úprimne, mám skúsenosť s viacerými, pred časom sme dačo riešili, ale toľko zavádzania, čo sa ajtak dozvieš najneskôr na mieste... ale bytový dizajn je celkom zaujímavý nápad, to ma vôbec ani nenapadlo. Rozmýšľala som ešte aj o počítačovej grafike, len to fakt neviem, kde sa študuje, viem, že u nás na to žiaden kurz neexistuje...ale priznám sa že som zatiaľ hlbšie neskúmala.

autor
15. okt 2020

@owecka ďakujem za tvoj povzbudzujúci príspevok aj v mene ostatných, evidentne si inšpirovala viacerých. Držím palce, nech sa Ti to splní 👍

autor
15. okt 2020

@sivana09 ďakujem za tvoj názor, no blogovať treba o tom, v čom sa najviac vyznám a to je asi moja aktuálna práca 🙂 a dosť sa táto diskusia zamerala na pedagogiku, ale to som spomenula len ako jednu z možností, ktorá mi bola navrhnutá osobou, kto ma pozná trochu bližšie. A jednalo sa o pozíciu vychovávateľ resp. asistent, ani nie učiteľ. Keď už práca s deťmi, jedine s osobným kontaktom, virtuálne to pre mňa nie je úplne ono...

olivnik
16. okt 2020

S pedagickym minimom nemozes ucit v ms.. za prve a za druhe ked si ho urobis stale je mala sanca ze sa dostanes aj za asistentku. Za tretie v tomto veku nabehnut za asistentku ak by si sa aj dostala este nie je vyhra. Je to dievca pre vsetko a psychicky velmi narocna. Neviem preco na sr panuje trend ze urobim si pg a ide ucit.. jedine tak v ba lebo kvoli platu v pomere s, narocnostou to nik nechce robit. A jednak preto ze si ludia absolutne ucitelov nevazia a myslia si, ze hura, budem sa hrajkat a potom mam prazdniny. Realita? Na mile vzdialena predstavam... podla mna ked ta robota nemusi zas vzdy len nutne bavit proste ju potrebujes k zivobytiu a ked tato sa rozpada najdi si nieco podobne. Zivot je zmena ,musime sa prisposobit. Netreba zit v scenaroch americkeho filmu ze robota musi byt to co.milujeme inak sme nanic.

kassandra25
16. okt 2020

A co tak ist na mgr. Alebo ing., cize dokoncit si druhy stupen v tom, co si zacala, ked pises, ze mas prvy??? Do skolkstva ako asistentka by som sa nehrnula, vychovavatelka v druzine, mmm, je to na tebe. A ano, ak sa pustis do skoly, urcite to bude na ukor uciva s dcerou. Ale pokial mas jedno dieta, stale vravim, ze jedno dieta= ziadne. Az tie, co maju dve deti a viac, maju vobec narok uvazovat, ze studia popri detoch budu zaberat cas atd.

autor
16. okt 2020

@kassandra25 ahoj, ďakujem za názor. Áno, bolo by logické dokončiť druhý stupeň ale asi by mi bol rovnako nanič ako ten prvý.... s tým sa tu nezamestnám

dasenka26
16. okt 2020

Aj ja by som potrebovala kariérneho poradcu, poradíte? Hľadám prácu...😕🌞 Ďakujem

autor
16. okt 2020

@olivnik ďakujem za názor. Netuším, prečo si myslíš že mám ilúzie ohľadne tejto práce resp. žijem v scenároch amerických filmov 🙂 . Dá sa žiť aj tak, že človek nemá rád svoju robotu resp. nemá k tomu vzťah, lenže vždy sa to ukáže minimálne na kvalite práce a pokiaľ sa jedná o prácu s ľuďmi, je to katastrofa. Takú možnosť by som zvolila iba vo veľmi krajnom prípade, z núdze a iba na nevyhnutne krátku dobu. Viem, že nie všetci by súhlasili, ale nie sme rovnakí.

loulou72
16. okt 2020

Myslim si a dufam, ze korona tu nebude vecne, takze ak mas pracu v ktorej si dobra, nemenila by som. Len preckat a vydrzat toto narocne obdobie.. Mam vystudovane ucitelstvo a cisto v odbore, rozumej, ze som ucila na gympli, som robila len polroka... ak clovek nema kontakty, v ucitelstve sa moc lahko nehlada... a ten volny cas, co mas teraz pre dcerku a pre seba je super, neobetovala by som ho studiu, z kt. nevies, ci budes mat uplatnenie...

ricardo35
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
hanastaruchova
17. okt 2020

@owecka denné štúdium medicíny ?

nelie1
19. okt 2020

@silvia3009 môžem sa opýtať, kde na akej škole, v akom meste študujete? presne nad tým uvažujem aj ja. Pozdravujem zadavatelku diskusie. Ja mám 41 rokov, tento rok som skončila tretiu maturitu, len mám problém, že v ktorej maturite ďalej pokračovať. Mám dve deti, teraz som bola prijatá do ZA na VŠ, ale asi to tento rok vzdám, lebo malý v 3 rokoch dostal nejakú alergiu či čo? Tak si dám nabuduci roko záväzok, že do čoho sa pustím.
Ďakujem za odpoveď.. a všetkým pekný deň...

nelie1
19. okt 2020

Tak ako pozerám, je nás tu viac 40+ a stojíme na novej ceste. Mne akurát skončil rodičak tak tiež uvažujem čo ďalej. Držím ti palce, dáš to neboj. Ani mne nemá veľmi kto pomôcť, ale teraz býva štúdium dištančne, takže to určite zvládneš.
Ja mám tiež dilemu, som síce prijatá na VŠ, lenže malý sa vysypal akurát teraz keď som mala nastúpiť do školy... Takže som školu zrušila, lebo prvé musím riešiť' čo mu je, až potom bude škola.
Držím ti palce nech nájdeš dobrú školu odvahu a vieru, že to dáš. Aj ja som na podobnej ceste, a dobre mi padlo, že nie som sama. Baby držím vám palce, nech sa nám darí a zvládneme to..

owecka
19. okt 2020

@hanastaruchova inak sa neda studovat, len denne

hanastaruchova
19. okt 2020

@owecka ja iba preto,že píšeš že máš 32 rokov - nemyslím to v zlom, medicína je ťažká škola,veľa učenia...tak to je super,že to zvládaš,neviem,v ktorom si ročníku síce,ale po štúdiu kolovanie po oddeleniach,potom jedna atestácia,druhá atestácia,čiže kým je lekár " hotový " uplynie veľa času -budeš mať pomaly okolo 40 rokov a to budeš ešte len začínajúca lekárka bez praxe..ale neviem,v ktorom si ročníku ..je to veru drina a doživotné vzdelávanie,ale asi máš pomoc od rodiny,lebo inak si s dieťaťom neviem predstaviť tak náročné štúdium....držím prsty !

imaf
19. okt 2020

@hanastaruchova to je pravda