Štyria v jednej izbe. Ako to zvládate?

zlatucka
29. feb 2008

Bývate u rodičov,máte iba jednu izbu a ste štyria?ako to zvládate?psychicky,fyzicky?máte u vás v izbe aj postielku pre najmenšie dieťatko?alebo ako vlastne žijete?je to vôbec normálne reálne byť 4 v jednej izbe?

lucisia
28. júl 2008

Ahojte.
My bydlíme se skoromanžou u svokrovců a máme taky jen jeden pokoj + úplně mrňavou kuchyňku. Naštěstí už finišujeme s domečkem a budeme mít spoustu místa. Nedovedu si to představit bydlet v tomhle jednom pokoji celý život a ještě s mimískama. Já bych svým dětem ráda dopřála každému vlastní pokoj, proto jsem ráda, že máme domeček krapánek větší. I s tím miminkem raději počkáme až do nového, ráda bych si to všechno užila a ne aby mně tchýně stála za zadkem a komandovala. A navíc, věcí nám pořád příbývá a pokoj není nafukovací. Taky mně štve, že v něm nejde udržet pořádek, chybí úložné prostory. No, kdyby náhodou miminko přišlo, taky by jsme to zvládli, to jo, ale pokud si můžu vybrat, tak raději počkám. Před námi tu v pokoji bydlela švagrová, byli na těch 12 m čtverečních 4, zvládli to, ale to čekali na byt, tak měli vidinu nového. Takže nakonec: bylo tu fajn, ale už se nemůžu dočkat většího bydlení. 😉

sirinka
28. júl 2008

no ja si to neviem predstavit. ked sme byvali s manzelom v dvojgarsonke, pockali sme radsej s babatkom kym bude hotovy dom. dietatko sme naplanovali aby sme sa mohli v klude prestahovat a miminko si priniest do pohody do vlastneho domceka. a planujeme aj druhe a budeme aj tretie...nevidim na tom nic zle. a pokial ma niekto bytovy problem, tak ako pise charlinka, vzdy sa da najst riesenie, treba zamakat, vyuzit vsetky mozne cesty aby sa situacia zlepsila a nie sa poddavat sebalutosti a cakat, ci nieco neprinesie nahoda. chvilu sa da vydrzat aj s klincom v pata...ale dokedy.

orinka
28. júl 2008

My sme dvaja v garsónke (teda v podstate v jednej izbe) a už mi to pekne lezie na nervy... síce to už bude asi ponorková choroba z malého priestoru, pretože sme tu už rok, ale neviem si predstaviť, že by sme tu mali byť štyria... to už je teda naozaj veľa aj na mňa 😀 ale zas na druhej strane... keď nie je iná možnosť, tak ako prechodné riešenie sa to určite dá zvládnuť 😉 Na to máte jeden druhého, aby ste spolu prekonali aj takéto "prekážky" 🙂 držím palce

orinka
28. júl 2008

horallka: ja som jedináčik a nemám pocit, že by som bola sebec 😀 aj keď to musia posúdiť iní, ale zatiaľ sa mi takého názoru na moju osobu nedostalo do uší.... a čo sa týka plánovania detí... mne zase príde sebecké neplánovať deti, najmä, keď je dnes taká finančná situácia na Slovensku a v mnohých rodinách aká je 😉 Tým netvrdím, že odsudzujem neplánované rodičovstvo, to určite nie... ale... 😉 nehodnoť, keď nepoznáš situáciu daného človeka a okolnosti, prečo sa rozhodol alebo prečo robí tak ako robí 😉 toť môj názor 😀 a kameňujte ma... už som si zvykla na týchto stránkach, že som "bitá" za moje možno niekedy ostré a priame názory... je mi to fuk 😉

aponchie
28. júl 2008

ja si taky myslim,ze nekteri lide podlehaji az moc stavu "pockame co se stane"nebo"nebudeme se zadluzovat na 20let"to je hruza apod..a tim,ze jsem si naplanovala dite az budu mit jiste bydleni je jen moje zodpovednost 😝

andelka
28. júl 2008

Já si taky neumím představit, že bychom v jednom pokoji, kde jsme teď měli být 3 natož 4. My dva se tu složíme, ale taky nám chybí víc prostoru. Naštěstí je to dočasná situace a za rok už budeme doufám ve větším. Za rok taky plánujeme snažení. To je myslím tak jediné, co se dá naplánovat dopředu, začátek snažení, mimčo asi těžko. 😉

audreyd
28. júl 2008

ahojte, my síce máme big trojizbák, ale spíme 4 v jednej izbe 😝 náš trojročný synko ignoruje svoju detskú izbičku a spáva s nami na big posteli (2x2m - našťastie) a 5 mesačná dcérka spí tiež s nami, našťastie v postieľke prirazenej k posteliam 😅

prasiatko30
28. júl 2008

audreyd - je nieco insie spat 4 v jednej izbe a rano sa rozlozite ako sa vam paci po celom byte a nemate dalsie osoby - rodinu, so svojimi vlastnymi normami a zivotom, ktore ziju v dalsich izbach 😉 a ktore chcu zit tiez svoj vlastny zivot. problem nie je v spani - problem je v spoluziti vlastne dvoch kompletnych rodin v jedom 3izbovom byte

andelka
28. júl 2008

My to tak máme, akorát nejsme kompletní rodiny, jsme 2 a 1 a zatím to jde. Netvrdím, že nejsou rozepře nebo problémy, ale nic vážnějšího. Napořád bych to tak nechtěla, ale dočasně to jde.

prasiatko30
28. júl 2008

no ved na urcity cas sa to da zmaknut dokoncaaj s jednym drobcom ale planovat do takejto situacie este jedno a bez vyhladu na zlepsenie - to je hodne masochistu 😅

audreyd
28. júl 2008

prasiatko, aj tak sme už žili 😝 a veru, som rada, že už tak nežijeme 😉

aponchie
28. júl 2008

jj ja si taky myslim..a vite co asi sem divna,ale me fakt prijde zvlastni prinejmensim se spolehat nejak na rodice jako v tom smyslu,ze si udelam dite a sup bydlet k rodicum..kdyz uz se stalo hehe tak co sak rodice nas nevyhodi a pak si udelat dalsi a dalsi a dalsi....a nemit porad nic sveho to fakt nechapu 😲

aponchie
28. júl 2008

jako znam lidi co nemaji hypo nebo neco na splatky ,ale aspon se snazi mit podnajem tak aby se deti nemackali..znam kamose co ma exekuce vsude mozne ,ale ma tri prace!!!vsecky prachy dava rodine bydleji v podnajmu ,ale za to krasnem velkem za slusne penize..proste me prijde ,ze se aspon snazi tu rodinu neochuzovat a decka maji vsecko a nemaji vubec pocit ,ze by o neco pruchazeli ..jako nerozmazluje je to ne,ale dava jim rovnocenej pocit takze holky si muzou pozvat kohokoliv domu do sveho pokojicku maji soukromi kdezto kdo bydli v jedne mistnosti tak nejak dobrovolne..to detem preci neumoznuje o to hur pokud sou skolou povinne 😲

liviky
28. júl 2008

jj,vždycky se dá najít východisko,jen musí člověk chtít,hlavně na nikoho nespoléhat,pak může být dotyčný hodně zklamán a to nestojí snad nikomu za to 🙂

andelka
28. júl 2008

Popravdě já si to neumím představit ani s jedním. Kdyby se náhodou něco takového stalo, tak bytovou situaci řešíme hned, i když by to bylo náročnější. Plánovat v té situaci druhé dítě, to je fakt moc.
Ale podnájem, to nevím teda. Pro dítě bych chtěla aspoň 2+1 a to je u nás tak 7-10.000. Hypo vyjde podobně a hlavně pronájem bývá na určitou dobu. Komu by se chtělo se i s dětmi co 3 roky stěhovat? A taky hrozí výpověď. Pronájem beru, ale ne pro rodinu s dětmi.

prasiatko30
28. júl 2008

plny suhlas dievcata 🙂

aponchie
28. júl 2008

jo a taky nekdo zminoval ,ze "oni nemuzou mit hypo nebo uver na bydleni pac dnesni doba je tak strasna..prace co kdyz to nebudou moct splacet apod"ale tohle vsecko se pojistuje 😅 nejsou to magori aby dali hypo nekomu kdo neni schopen to platit a kdyz maji sebemensi pochybnost tak dotycnej je zaprve povinne pojisten k hypotece a zaroven si muze doplnit pojisteni proti pracovni neschopnosti proti nemoznosti platit a pod takze podle me sou to jen vymluvy..samozrejme je zde i moznost,ze nekdo nema potrebnou bonitu..vtedy se ptam proc ma tolik deti tedy? 😅

andelka
28. júl 2008

Přesně tak, my s tím počítáme, že se bude manžel pojišťovat, aby nám hypo dali, životní i pro pracovní neschopnost a všechno možné. Musí to být zajištěné.

aponchie
28. júl 2008

andelka vsak jo to je jasne a je to i dokonce povinnost nektere..ale dokud jste mladi a relativne vydelavate tak si dejte vsecko co vam muze hrozit manza ma kapitalove zivotni pojisteni plati teda hodne ale ma v tom sebe kompletne od urazu pres zivotko az po neschopnost platit plus malou ma pojistenou u sebe a hlavne dostane po ukonceni hypo penizky a ty s epak budou hodit az budeme vystaveni z tech splatek..nekdy zasnu kolik znamejch spoleha porad,ze nekde neco dostane 😲 porad cekaji kdo kde umre co kde zdedi a pak se tam vrtnou to je hruza...

andelka
28. júl 2008

Já nevydělávám nic, takže stejně to bude na manželovi. Mateřská nás pak už moc nevytrhne. Právě bude manža řešit novou smlouvu, pojistku už tak, aby nám to pak pomohlo. Teď to má moc nevýhodné, chceme lepší a taky na všechno.Na mého muže je přepsaný byt, ale bydlí se v něm, takže to taky neberem jako směrodatné. až bude volný jednou, bude se hodit, třeba k pronájmu, ale to je ve hvězdách.

liviky
28. júl 2008

jo tak s takovejma já se ani nebavím,nesnáším příživníky 😒

carodejnica
14. sep 2009

Ahojte, otvorila som túto tému, lebo by ma zaujímali vaše skúsenosti s bývaním v malom priestore.

My bývame síce s manželom sami, dokonca vo vlastnom dome, ale problém je ten, že domček je zrekonštruovaný zatiaľ len zčasti. Všetko robí manžel sám a svojpomocne, takže to ide pomaly, ale isto.
Domček máme klasickú dedinskú "salámku" - predná izba, kuchyňa, zadná izba. V dome máme zatiaľ obývateľnú veľkú prednú izbu spojenú s kuchyňou, chodbu a kúpeľňu s WC. Čiže sa smejem, že máme garsónku. Zadná izba sa dorába na spálňu, snáď to do Vianoc stíhame, podkrovie plánujeme zobytniť v ďalšej päťročnici, keď nastúpim do práce, aby sme mohli zobrať ďalší úver.
Mám 2,5 mesačnú dcérku, všetci nás vystríhali, aké to budeme mať ťažké v jednej izbe a podobne. Našťastie sa nič hrozné nedeje, napriek tomu, že v jednej miestnosti jeme, varíme, spíme, pozeráme telku, žehlíme, internetujeme... Zároveň učím dieťa rozlišovať denný a nočný spánok, cez deň od začiatku nechodíme okolo nej po špičkách, normálne sa rozprávame, alebo pozeráme telku - našťastie malá má dobrý spánok aj cez deň aj v noci - skrátka keď spí, tak spí. Navyše cez deň spáva skoro v kuse na dvore v kočíku, takže super. V noci máme od 21:30 nočný kľud (vypína sa telka), jedine manžel niekedy ešte dlhšie sedí pri počítači.

Máte aj vy podobné skúsenosti?

anta
14. sep 2009

Nás doma jeden čas bylo v jedné místnosti 9 a jeden pes, to je dobrý 😀 😀 😀

grettka
14. sep 2009

vraj ked som sa narodila ja, tak v dvojizbovom byte nas bolo 8 (6 dospelych a dve mimina) babka, dedko, mama, otec, ja, mamina sestra s muzom a ich dcerka) a takto sme zili 7 mesiacov, nez sa nasi prestahovali domov.

alias313
14. sep 2009

ja myslim, ze pokym mate v dome vsetko co potrebujete tak sa to da vydrzat, a hlaaaavne to je super ze ste sami. my byvame v 3izb byte a sme traja+1 pes v jednej izbe, pretoze s nami byva starka. a vies si predstavit, ake je to byvat so starkou, ktora sa do vsetkeho stara, vsetko urobi presne naopak ako ty a frfle na vsetko...radsej by sme sa prestahovali do garsonky, len aby sme boli sami 😀

kasis
14. sep 2009

Carodejnica ahoj,
v podstate sme na tom rovnako ako vy, taky isty dom 😎 , zadna izba uz ale sluzi ako spalna,len mame o jedno dietatko navyse a v pohode sa to da 😉 .O 20:00 deti v posteliach a my s MM mame volno. Nastastie su tie izby velke,tak sa do nich zmesti dost.Podkrovie planujeme tiez az ked ja nastupim do prace, momentalne sa splaca dom a dalsi uver by nebolo z coho 😒 Vyhoda domu je v tom, ze je dvor a zahrada, takze mala mi cez den tam spava v kociku a syn cez obed v spalni, aby sa nebudili. V noci je to niekedy tazke,lebo ked jeden spusti, zobudi sa aj druhy, ale nastastie zatial vzdy do 5min spali.
Tiez namvela ludi hovorilo ako chceme vsetci 4 byt v noci v jednej izbe, zatial to ide, uvidime, co bude ked budu vacsi. Zalozny plan na cas mame ak nebudu peniazky, nechat spalnu na cas detom ako detsku a my s MM budeme v obyvke.

sue
14. sep 2009

...mno my sme v jednoizbáku a zatiaľ je to úplne super 🙂 nie sme doma celé dni a večery aspoň trávime fakt spolu... ale od školy by som bola rada, keby mal drobec vlastnú izbičku, snáď to vyjde...

wali
14. sep 2009

my mame uplne rovnaku situaciu ako kasis - 2 deti (z toho jedno male mimino) a v spalni sme vsetci 4. da sa to. az sa niekedy divim, ze to ide tak dobre, pretoze nez sa dcerka narodila (nebola este v plane), som si myslela, ze to bude ovela vacsi curbes, ze to nezvladneme a pod.
samozrejme podkrovie pre deti je tiez v plane, ale chceme najprv dotiahnut spodok. ide to pomaly, lebo penazi nie je moc nazvys - klasika - platime hypoteku za dom, ja na materskej, robime si vsetko svojpomocne, ale vzdy si poviem, ze nie sme na tom najhorsie, ze mame byt za co vdacni - mame svoju rodinu, mame kde byvat aj co jest 😉

tilly
14. sep 2009

my máme izieb dosť, ale nejako sa mi nechce staršieho vyhodiť... asi by mi chýbal, ale fakt si to neviem predstaviť s bábom v jednej izbe

macka01
14. sep 2009

pokiaľ vas tm nie je 20-30 ako u naších počiených spoluobčaov,tak sa da 😀 😀 😀 😀