Susedom vadia naše sliepky

ludkadolom
24. sep 2015

Byvame asi 5rokov v rodinnom dome. Mame susedov z oboch stran. Z jednej strany v pohode susedia vekovo 50+ a deti, vnucata, zlati ludia-nikdy problem.
No druhym od zaciatku vzdy nieco vadilo, ale to len drobnosti, ktore sme vzdy vyriesili. Chovame vela roznej hydiny-rozumej asi dokopy 40ks-kedze mame 4deti a nekupujeme ziadne maso ani vajcia. Su chovane na cca 400m2, maju krasny vybeh, novy kurin.... Jednoducho pekny bio chov 😀
A toto nemozu rozdychat, maju problem, nepaci sa im to, zevraj to smrdi-z druhej strany susedia necitia a ani my, aj ked chodim pomaly po stvornozky okolo zvierat. Tvrdia, ze je to skarede a nepytali sme sa ich, ci si ich tam mozme dat. A aby sme ich dali prec a pod.veci... Prosim Vas moja otazka: Mozu mi oni zakazat chovat sliepky? Hladala som podobny problem, no nenasla som nejaky paragraf alebo co. Ja som z toho uz na nervy, lebo len zazeraju, sem tam zahucia po nas-my sme im nikdy skaredeho slova nepovedali.
Dakujem za rady

sardinka333
24. sep 2015

Aj moji rodičia si chovaju cca 10 sliepok....moja mama ich volá ,,dievčatá,, 🙂 Jedny susedia tiež im hodili do schranky nejaky ,,paragraf,, obtiahnutý zvýraznovačom....Na ten meter spoločného plotu dali tzv. palach, kurin je čistý, ohradený takze tie ,,dievčatá,, ani nevidia. Naši to ignorovali...je to cele o susedksých vztahoch - oni si tam stavali mirnix dirnix aj o 06:00 rano v nedelu buchali robotnici...a neskor vysvitlo ze oni si chceli urobit sedenie práve pri tom plote kde je v blizkosti priestor pre sliepky - pritom v prednej zahrade maju miesto na sedenie tiez je to manzelsky par ani nie ze ok, maju deti, proste 2 ludia v mega baraku. Každopadne ignorujeme ich. Netvrdim ze je to spravny pristup, ale funguje. Kto sa s tebou bude ťahať za prsty po sudoch koli 10 sliepkam?? Len blazon.. 🙂

kingstonka
24. sep 2015

@ludkadolom minimalne zivy plot...tuje by som nasadila... nebudu vidiet...menej ich to bude trapit

ludkadolom
autor
24. sep 2015

@maslenka47 to mas ako s detmi-su matky ktore maju problem s jednym... ini maju styri slusne vychovane, zdrave -starsie cistych jednotkarov, mladsie od roka bez plienok, vsetko rozpravaju...

ked som to takto napisala, rozmyslam, ze mozno im vadi aj to 😀

takze niekto ma problem upratat po 5 sliepkach a ja nemam problem kazdy den upratat po 40 sliepkach ktore zeru len zelene a zrno, takze to ho.no nieje ako po psovi, alebo macke ktori zeru maso a mozno aj vsetko to co ludia...
A prasiatko mame tiez, ale u svokrovcov na zahrade 😀 to by uz asi nerozdychali 😀

ludkadolom
autor
24. sep 2015

@jolinka vdaka tebe budem lepsie spat 😀

trajamusketiery
24. sep 2015

Je to o ludoch, nasi susedia maju prasaa, slepky, zajace a nam nevadia my mame len jedneho psa a ten nasim susedom vadi 😠 pritom ho ani nevidia lebo ma svoj dvor aj volier ale im vadi ze steka 🙂

ludkadolom
autor
25. sep 2015

@trajamusketiery a na co je pes? sliepka znasa vajcia, keby neznasala, nieje to sliepka... Pes musi stekat, chranit uzemie, inak by to bola macka 😀 ale zas nie tak, ze cely den, noc...
susedia maju psa, steka namiesto zvonceka, aj v noci, ja som spokojna, viem, ze niekto ide okolo... deti mi nebudi, aj ked ja ho sem tam pocujem, ale to viem, ze bud behaju nejake zvierata alebo ludia okolo

sikynovae
25. sep 2015

Ludka mozno je to uz neaktualne, ale aj ja by som ti rada napísala niekolko slov. Aj nasi susedia maju hydiny plny dvor a my mame len psa. Ako ty vravis, nie je z toho smrad, lebo ked to beha po dvore, ta zem vela vstrebe. Nam vadilo, ze ich sliepky chodia do nasho dvora, lebo maju deravy plot. je uz velmi stary. Oni ho vraj nemaju za co opravit. Problem nastal, ked sme si kupili psika a jednu sliepku zahrdusil. Nastastie na nasom dvore. To si mala pocut tie reci naboznych ludi, ze gulovnicu na psisko a tak. Ja som povedala, ze ich sliepky mi tu seru 5 rokov a vzivote som sa im nevyhrazala ani gulovnicami ani nicim podobnym. A vtedy som pochopila, ze s niektorými ludmi sa skratka nema vyznam bavit, lebo ich zmyslanie nepochopis. Ak mas v poriadku plot a nemas tam na dvore zdochliny, tak tých ludí ignoruj. Je to tazke, kedze vedla nich bývas a musis ich vidavat dennodenne, ale skus to urcite más vo svojom okoli ludi, ktori su mili, investuj svoju energiu radsej do nich. Prajem ti pevné nervy. Erika

jolinka
25. sep 2015

@ludkadolom ja inak nechapem ze 40 sliepok oznaci niekto za "slepaciu farmu" zo straaasnym smradom, asi este neboli v takej hale, kde je nie 40 ani nie 400, ale rovno 10000 kuriat ci sliepok na kope, mam vysoku polnohospodarsku, sice ekon. fakultu, ale i tak som dost pochodila po brigadach a exkurziach 😉

slepacie haly okrem hluku, ze nebolo pocut slova sa dali v pohode vydrzat, zo sa tyka "vone", horsie boli kraviny , ci ovcince.... ale to vsetko balada...co nas cakalo v osiparni, smrad sa nedal vydrzat, tam sa produkuje metan ci ci...hruza 😉 😉

Este kym sme my nechovali u svokry na navsteve maju zajace, sliepky vo dvoch ohradkach, v pohode, cisto nepamatam zeby sme od plotu nieco niekedy citili, dokonca ani rovno pri ohrade, susedia musia mat nosy jak stopovacie psy 😉 nech si idu zarabat vynuchavani drog 😀 😀

zaujimave ze smrad z aut v rannej spicke, nekonecne statie zo zapnutym motorom, dychanie exhalatom...nevadi. toto mi pride skodlive aj smradom aj dychanie exhalatov. 😢

cartridge
25. sep 2015

@ludkadolom No asi fakt s tým neurobíš nič, len postaviť veľký plot a "zabednených" susedov si nevšímať. Ono to možno nie je ani o samotných slepiciach, keďže píšeš, že im to tam držíš v čistote, ale je to o tom, že "vy máte a oni nemajú", teda o závisti, že Vy máte niečo viac, ako majú oni. Hold, to je jedinečná vlastnosť Slováčiska - závidieť všetko všetkým. Fandím Ti, len sa nedaj, si baba na správnom mieste, nie ako niektoré tu na MK, čo okolo nich prejde sliepka a už im musia dávať umelé dýchanie ...

sisi1978
25. sep 2015
Používateľ sisi1978 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od sisi1978.

nerob si nič z niektorych príspevkov....ako by sa hneď odsťahovali a podobne....to sú také citlivé nošteky...ja bývam na dedine cely život takže pach sliepočiek, husi mi nerobí žiadny problem....našťastie aj ostatným ľudom naokolo...kedysi naši chovali kravu, býčka, kačky, husi, morky....a bolo tak skoro v každom dvore...teraz už nežiju a ja nemám čas na také hospodárstvo sliepky ak im vykydáš a máš vypustené vonku ani nezapáchajú....čo by povedali dámy keby na okolitých pozemkoch ako u nas rozhadzovali teraz maštalný hnoj na zaoranie?...to je iná aroma...o pár domov vyššie maju ťažné koníky, keď zavanie ten puch pokrčím nosom ale naozaj mi to nevadí....ale k téme....ja mám desať pipiek, susedia sprava maju tiež pipiny, susedia zľava maju rovnako sliepočky, tak akurát sem tam debatujeme ako znášaju....predtym ako sme si postavili murovany kurnik sme im to oznámili, samozrejme žiadny problém...veď byvame na dedine....ja viem že so susedom treba vychádzať dobre,ale s takým ako máš ty asi nepohneš....my sme si nasadili po celom obvode tujky, takže o chvíľu nám nebudu kukať do záhrady a nebudú vidieť ani sliepky...možno by to pomohlo....a naozaj si z tu diskutujucich nič nerob...oni pravdepodobne nevedia aký je rozdiel medzi praženicou z kupovaných vajec a tých domácich....alebo polievkou z domacej sliepky a kupovaným kuracím balíkom....to je úplne o inom, tá vôňa aj tá chuť....

sisi1978
25. sep 2015
Používateľ sisi1978 je nedôveryhodný
Je možné, že nejde o reálnu osobu, ale o profil alebo viacej profilov vytvorených za účelom propagovať konkrétne výrobky/služby alebo účelovo manipulovať diskusiu. Pozri príspevky od sisi1978.

@sardinka333
ja ich volam kočky alebo krásavičky...a keď som zabudla zavrieť ohradku a mala som otvorené dvere na dome už boli párkrát na návšteve aj vnútri....

kaja01
25. sep 2015

@ludkadolom Z tvojich susedom si vôbec nič nerob, nemajú žiadne páky aby ti to zakázali. Dám ti náš prípad. Pred 10 rokmi sme požiadali susedom o povolenie na stavbu voliéry (mala základy, preto ten súhlas) a začali sme chovať 4 páry papagájov žakov t.j. 8 kusov. A tu začali problémy, suseda sa začala sťažovať, že škriekajú, áno je pravda, že keď vychádza a zachádza slnko škriekajú tak 20 min. inak keď ich nik nevyrušuje sú ticho. Dohodli sme sa, že postavíme plný plot, tak sme spravili 3 m. vysoký a 5 m. široký, drevený. Nestačilo. Suseda sa začala chodiť sťažovať na mestský úrad, životné prostredie, k veterinárom, mestská polícia dokonca spisovala petíciu v štvrti kde sme bývali. Nikde nič nevybavila, dokonca zavolala mestskú políciu aby zmerali hluk ráno o 6. Oni nenamerali, síce nám chceli dať pokutu, ale manžel ich poslal do......., keďže pri meraniach nepostupovali v zmysle zákona. A pikoška na záver, suseda asi po 4 rokoch prišla za mnou a veľmi pekne ma poprosila, či by sme mohli ten drevený plot dať dole, nakoľko jej nedozrieva hrozno a ona si už na to zvykla.

Teraz sme sa presťahovali do novostavby, tiež chováme 30 ks sliepok k tomu máme aj 2 husy a všetkým susedom dookola sme ešte na začiatku hovorili, že budeme chovať aj exotické vtáctvo (10 párov veľkých papagájov).

A na záver, bývame na dedine, na dedinách sa odjakživa chovalo a chovať bude, kto sa s tým nevie zmieriť, nech sa odsťahuje do mesta.

horana
25. sep 2015

Nemozu vam zakazat, ani sudne by im nepreslo ked je to na dedine kde aj na okoli kde kto kde co chova.
Takze tohto sa bat nemusite.
Ze budu zazrerat je viac ako mozne, ale chov kvoli tomu neruste. O rieseni plotu sa da bavit, ak len nie je na "ich" strane, nerobili ho teda oni, nie je nejaky okrasny ze uz don investovali...

Ja v dobrom zavidim, sme sice v dome, ale len pidi fliacik zeme a naokolo sami snobi, co maju futbalove travniky, tuje a zlateho retrievera ako okrasu. My aspon permakulturnu dzunglu a same jedle veci prerastajuce jedna druhu, vysoke stromy (ktore susedia uz davno spilili aby im nerobili bordel z listov a tien o ktory prisli nahradzaju umelym slnecnikom, ktory vyprodukuje 0 kysliku)... Keby sme mali sliepky co tu nik nema asi by ich piclo nacisto. Aj tak aspon o 2-3 premyslame len sme sa este nerozhupali.
Znamy na dedine chovaju cca tolko ako vy a viem ze smrad nemusi byt, a to vobec!
Je to parada mat vlastne masko a vajicka, a nemusiet sa pritom podielat na tyrani vo velkochovoch ktore tie sliepky mucene vo vlastnych vykaloch, neraz klietach o ostrihanym zobakom aby sa nepodobali od agresivity zo stiesnenych podmienok podobat k comu maju realne sklony, cely zivot na zeleznych rostoch a z toho zdeformovane nohy, na umelom svetle a jediace masokostnu mucku z pomletych mladych kohutikov - vlastneho druhu! kanibalizmus, plus lieky, hormony rastove a stresory v ich mase. Dobru chut. A to len mierne este pisem realitu. Tuto podporuje kazdy kto ma moznost, dvor a podmienky a nechova! A pritom si kupuje v obchode, no odkial sa tam asi vzalo? Ludia uplne odtrhnuti od prirody, zabudli ze za svoje pohodlie musi iny trpiet, v tomto pripade zvierata.
Fakt nech idu do centra mesta na krizovatku cuchat exhalaty z aut, kombinovane s klimou a od radosti sa pototo 😠

PS: a ano zavist je ten hlavny a jediny dovod a teda + snobizmus

felycity
25. sep 2015

no aj ja žijem v v hlavnom meste, na okraji a chovám 20 sliepok a čuduj sa svete nikomu to nevadí a každý kto príde je šťastný, že vidí aj iné živé zviera ako je pes na sídlisku, áno po daždi je istý zápach, ale je to príroda a radšej budem cítiť tento zápach ako exhaláty a pod. Ak žije niekto na dedine, je väčšinou prirodzené, že súčasťou bývania je aj chov zvierat. Zaujímavé, tu vedľa v Rakúsku majú usadlosti a chovajú zver a nikomu to neprekáža, rovnako im neprekáža , že sa pravidelne kosí, hnojí...Áno, pokiaľ by ste sa nestarali a smrdelo by to viac, tak by sa právom mohli susedia sťažovať...( tvoj opis situácie tomu nenasvedčuje), preto si to over niekde na úrade ako pristupovať k tomu to problému, pretože ako vidieť, dnešná spoločnosť má veľmi fajnový noštek, ak nemajú vzťah k prírode a k zvieratám, tak radšej nech takí ľudia žijú v meste, ako si napísala aj pre mňa život na dedine evokuje predstavu domu a chovu hydiny...

horana
25. sep 2015

Este k tomu hnojeniu a Rakusanom, veru ti sa s tym nekaslu, hockedy ked ideme cez oblast kde su polia a hnoja vacsinou prirodne takze zapach na n-tu a nikto neriesi. V pohranici tuto blizko BA mame rakuske kupko Erlebnisbad Prellenkirchen kde chodia plno slovaci, slovencina jasne vedie, nemcinu temer nepocut. Kupko je v strede poli a ked hnoja a je "priazdnivy vietor" je to tak na pozvracanie pre citlivejsie povahy, pocit ze sa vam niekto pos*al v bazene, co si mnohi novacikovia na tomto kupku casto myslia, uplne vidno ako sa obzeraju, vetria ze odkial, kukaju na vodu okolo seba...pokladnicka tak hrdo ze ano, hnoji sa prirodne, nechapu o co ide, ze by to mohlo niekomu vadit je uplne odveci...ved ide o zdravie a zdrave potraviny pre nas vsetkych 😉

felycity
25. sep 2015

@horana hlavne, že chceme všetci papať bio potraviny 😀 , to je akokeby som teraz nadávala na susedov, ktorých pes šteká vždy keď niekto cudzí prejde okolo

simca06022011
25. sep 2015

@ludkadolom zariadte sa tak, ze urobite plot, alebo ak je to ich strana plotu, nech si ho urobia oni ked sa im nepaci.. k dedine zveri patria... ked sa niekomu nepaci, nech sa nastahuje do panelaku ;) Tot moj nazor na takychto ludi co netoleruju nic... Opytajte sa ich ci nechcu par vajec domacich.. mozno len zavidia :D

marianna_peskova
25. sep 2015

@ludkadolom Nebudem sa zastávať tvojich susedov. I ja som vždy bola obklopená množstvom hydiny, prasiat a pod. Ale mala som záujem o jeden dom a keď som sa dozvedela, že sused chová sliepky a pávy, radšej som zdrhala. 😀 Nie tak kvôli smradu, ako kvôli hluku.
Hoci mám veľmi rada pesničku "Páslo dievča pávy"... 😀

lilitela
25. sep 2015

@ludkadolom Pokial vas chov nadmerne nesmrdi a nie je hlucny, nemozu s tym nic robit. Myslim, ze mozu zavolat nejaku inspekciu, zrejme veterinarnu, ci vas chov splna nejake normy a neobtazujete tak okolie tym smradom a hluk (hluk sa da zmerat). Ale ja chapem, ze niekomu moze vadit to celodenne kotkodakanie ci kikirikanie, hned od rana - ale zas nenahovarajme si, ja som byvala aj v panelaku a v lete, ked sme vetrali, tak ked uz opomeniem hluk opilcov do neskorej noci, tak potom som kazde rano o cca stvrtej-piatej rano vstavala a zatvarala okno, lebo zacali cvirikat drozdy a podobne vtacata a to tiez neni sranda.
Takze co presne tym vasim susedom vadi, je otazka.

bebake
25. sep 2015

Napisem z opacnej strany, hoci my nie sme netolerantni susedia (zatial iba staviame) 😉 . Pred rokom sa nam do susedstva pristahoval parik, ktori naozaj zije dost naturalne, chova kopec zvierat, ziju jednoducho, nenarocne. Mne je to sympaticke a manzelovi tiez. Jedine, co nam prekaza je ul, kde v jeho blizkosti sa neda naozaj jestvovat. Nestazujeme sa, deti (inak tiez 4 kusy 🙂 ) ucime, ako sa da s tym zit. Sused je velmi mily a sem tam nam ponukne kozie mlieko, med a ine za prijatelnu cenu. Manzel sa tesi, ze aspon my nebudeme musiet chovat, ked mame takeho suseda 🙂 . Na tvojom mieste by som mozno sem tam obetovala 10 vajicok a odniesla to susedom ako bolestne. Videla by si, ako to prijmu. Ak nie prilis s nadsenim, tak myslim, ze ani ten najvyssi plot tu nepomoze, aby boli spokojni.

rawmamka
25. sep 2015

@ludkadolom Nie, neexistuje žiadny zákon, ktorý by ti zakazoval niečo chovať na vlastnom pozemku, môžeš chovať hoci aj slona 😉 . Druhá vec je, aby boli zabezpečené dobré chovné podmienky (to pri udaní preveruje štátna veterinárna inšpekcia). Ty píšeš, že vaša hydina má k dispozícii 4 áre na výbeh, nový kurín, zjavne ich aj dobre kŕmite, keďže svoj chov označuješ prívlastkom BIO....takže žiaden problém vám nehrozí, ani keby prišlo 10 inšpekcií 😀 . Zvieratá odoberajú, resp. zakážu chov iba v tom prípade, ak by ste opakovane pri viacerých kontrolách mali mega nedostatky, ktoré hraničia s týraním, extrémnym zanedbávaním zvieraťa (podvýživa, malá klietka, choroba,...).
Stojte si za svojim, lebo ak týmto susedom ukážete, že sa ich bojíte alebo budete neustále ustupovať, tak časom im môžete začať prekážať aj vy, napriek tomu, že budete na vlastnom pozemku 😅 .
Porozmýšľajte nad pekným živým plotom medzi vami (napr. brest turkestantský je krásny, izoluje od prachu, hluku, vetra, zvedavcov 😉, ...a čo je dôležité je nenáročný a narastie za dva roky do výšky 3 metrov, to by malo stačiť 😀 ).
Držím palce, ja by som vás ako susedov brala hneď, aj keď sa nemôžem sťažovať, lebo z jednej strany máme dobrých a z tej druhej výborných 🙂 .

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
draik
25. sep 2015

@radkovadanka
Žiadna obec nemá oprávnenie určovať vzdialenosti chovu a počty zvierat. Takéto pokusy tu už boli a boli vyhlásené za protiústavné.

angelsfaith
25. sep 2015

Našej susede prekážal náš pes, pohyboval sa na 1200 m2.. ževraj štekal. No dobre, však keď ide ožratý chlap okolo domu, tak asi nebude na neho vrtieť chvostom.

Ale skôr odporúčam sa takýmto ľuďom z dediny presťahovať do bytu... tam budú mať väčší pokoj. Lebo aby si už človek na dedine nemohol chovať na svojom pozemku čo chcel, a mať tam, čo on chce.. je pre mňa nepochopiteľné.

jonki
25. sep 2015

no mala som cest byvat vedla rodiny ktora mala spica...jedneho druheho tretie stvrteho...ujo vstaval skoro rano, isiel do prace. (skoro je okolo stvrtej). Hned ako zapalil svetlo v spalni ten pes (vsetky ktorych mali) zacal stekat a stekal nie len do odchodu pana z domu ale este aj dlho potom. V pohode dve hodiny nonstop...toto je ozaj na nervy.
Avsak myslim si ze kto chce byvat na dedine ci sa mu to paci alebo nie s tymi sliepkami ratat musi. 40 sliepok na 4 aroch zase nie je tak vela...popravde pre sliepky je to raj...a zial sused si musi zvyknut. Svokrovci maju susedov kde 4 ludia fajcia...myslim ze je to horsie ako 400 sliepok co sa znizovania kvality byvania tyka. Lebo maju dvojdom a teda im fajcia rovno do kuchyne a spalne....nikdy nie spolu, vzdy na striedacku postupne (asi pre umocnenie dojmu)
Svokra ma 20 sliepok...ale zial tych 20 sliepok oproti tym 4 fajciarom vonia....nie smrdi.

angelsfaith
25. sep 2015

@jonki úplný rozdiel, keď pes šteká neustále - to pochopím, je to na nervy a protivné špice ešte viac. Ale keď pes zašteká cez deň a cez noc, lebo niečo naruší našu bezpečnú zónu, ktorú on chráni, tak to je už na pováženie. Usedavé štekanie by možno vadilo aj mne - napriek tomu, že psov mám rada.

No s tými sliepkami je to už pritiahnuté za vlasy... ľudia nevedia čo od dobroty.

radkovadanka
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
cacianka
25. sep 2015

@radkovadanka daj typ

cacianka
25. sep 2015

pokiaľ ti narastie zelený hustý plot, upevnite na ten pôvodný zelenú hustú sieťovinu, vyzerá eko ale čumieť nebudú mať kadiaľ. a sluuuušne ignorovať.

danaholanova
25. sep 2015

No to je problem v ludoch, nie v tom co chovate. Komu to smrdi, nech nech sa nestahuje na dedinu ale nech zostane v meste. Len najvacsia sranda je ,ze hlavne ludia co kricia ze smrdi, tak v obchode za bio masko platia peniaze do bludu. Odkial to bio budete mat ak sa stazujete na chov? Ale to nie je len o sliepkach. Ked sme sa pristahovali, suseda sa stazovala ze nas psik steka a nemoze spat, potom jej zacali vadit dalsie zvierata, koza a atd. Taka suseda si vzdy najde co sa jej nepaci aj ked zrusite chov. Su to stazovatelia a hotovo.Su nespokojny zo zivotom, maju problemy a riesia to takto. Ja som jej ukazala ze ked s tym neprestane tak aj ja sa viem stazovat. Ukazala par nedostatkov z jej strany a odvtedy mam pokoj aj ked stale zazera a sleduje cez plot a podla staznosti ktoru pisala si presne zapisuje o ktorej co robime. Najhorsie ze plot je jej, takze ani rohoze nemozem dat a urobit druhy plot je financne narocny. Tak som nasadila zivy plot a hotovo. Sice sa bude stazovat ze jej nesvieti slnko a este co ja viem co. Ale ako sa mam ja chranit ked mi strpcuje zivot a sleduje ma? Na to predpis nie je? No psa som nenaucila rozpravat, ale kozu som dala prec, aby bola aspon trochu spokojna. Ale ako vravim ked je zabijacka tak bio maso velmi radi kupuju do mesta a nevadi im ziadny smrad. Inac ak sa riadne starate a pravidelne chlieviky cistite tak nijaky extra smrad necitit. Ale kde sa necisti tak to uz je ina rec. Ku nam chodi vela deti hladkat od prasiatka cez husy atd. a su stastne ze nieco take zaziju. Ja sa citim super ked som medzi zvieratami a to som cely zivot vyrastala v bytovke 🙂 Az raz prestane fungovat elektrika a bankomaty a obchody padnu, tak pridete mili moji zobrat ku nam na dedinu papat 🙂