Svokra a spoločné bývanie

trisha72knr
12. dec 2020

Ahojte, chcem sa opýtať o radu. S priateľom plánujeme spoločné bývanie a aj dieťa. Sme spolu rok aj pol.obaja bývame síce v jednom meste, ale ja pochádzam z ďaleka a aj svoju rodinu mám ďaleko a v meste mám len jeho. Avšak je tu jeho mama, ktorá mi dosť dáva picítiť, že som z dediny a že nemám VŠ. Ja som na svoj pôvod hrdá, ale ona je panička z centra mesta. Snažím sa s ňou vychádzať dobre, nikdy som s ňou nemala konflikt, dá sa povedať, že som "poslušná", ale ona si vždy nájde spôsob ako ponížiť človeka. Navyše v jeho rodine nie je nijaká žena, o ktorú by som sa mohla oprieť, akurát jeho brat má priateľku, ktorá má nenávidí, lebo je posadnutá svojim výzorom a ja som podľa jeho brata pekná, takže mi robí zo života peklo, ak sa s ňou niekde stretnem.
No a tu začína moja dilema. Priateľova mama býva v rodinnom dome, ktorý je ale rozdelený na tri byty, teda môžu v ňom bývať tri menšie rodiny, ale stále je to male ako dom, nie ako bytový dom s jednou malou záhradou. Môj priateľ odkúpil s bratom tie dva zvyšné "byty" a idú si tam robiť bývanie a teda má to vyzerať tak, že v dome bude jeho brat s priateľkou, jeho mama a my. A ja normálne rozmýšľam, či keď tam pôjdem, či si nezničím život. Aj dieťa keď budeme mať. Jasné, že sama bez pomoci začiatky nezvládnem. Budem potrebovať pomoc od ženy, matky. A kto mi pomôže tam? Jedine jeho mama. A bojím sa, aby sa radosť z dieťaťa nezmenila na depresiu. Mám kamarátky, ale tie nezabránia tomu, aby mi svokra nezačala vychovávať moje dieťa. Čo ona robiť bude, lebo ona by najradšej rozhodovala aj o tom ako sa obliekam a čo jem. Keď som si prerábala svoj byt, tak mi chcela prísť do bytu a aj so svojou kamarátkou dizajnérkou a zariadiť mi byt podľa seba. Čo by ste robili vy, ako skúsené matky a ženy, čo už vedia niečo? Mám 28. Rozmýšľam, či ešte kým je čas sa neposunúť iným smerom a nehľadať šťastie inde. Ďakujem za rady

miriam_s
12. dec 2020

Dosť závisí od správania priateľa... Či sa tá vie zastať, či vie mamu "upratať" a nastaviť jej hranice, alebo nie... V každom prípade by som si toto vyjasnila s priateľom skôr ako príde dieťa ....

janinah
12. dec 2020

Dobre rozmýšľaaš,že vrátiť sa z kratšej cesty.Tiež som odmietla bývanie vo svokrinom domisku aj by som bola pre toto zrušila svadbu(pôvodný plán bol byt v meste,len krátko pred svadbou začala jeho mama naliehať a on nevedel povedať nie/,ale nakoniec sa ten byt v meste podaril,asi ma nechcel stratiť.Na tvojom mieste o tomto vážne porozprávam s frajerom,ten jeho byt by ste mohli dať do prenájmu a vy si riešiť bývanie inde a sami.Za takých okolností tam nikdy ty pokoj mať nebudeš a ani spriazenú ženskú dušu.A rovno by som mu povedala,že bud bývanie inde alebo rozchod a aj by som to urobila.Jeho odpoved ti napovie na čom vlastne si.

lenuska9999
12. dec 2020

Podľa mňa takéto bývanie neprinesie nič dobré. Stále budeš musieť rešpektovať ich pravidlá, budú vám do všetkého kecať a keď už teraz nemáte dobré vzťahy , tak by si sa tam ani necítila dobre. Podľa mna by si sa mala porozprávať s priateľom a povedať mu kde je problém a ako sa cítiš.

pribinak
12. dec 2020

Toľko ľudí v jednom dome? To je cesta do pekla.

Už teraz sa veľmi nemusite a keď budeš tam bývať, budeš musieť držať hubu a krok.

Zlata moja, radšej do podnájmu a uskromnit sa, ako sa sťahovať od mamkinej sukni k svokrinej sukni

petamich
12. dec 2020

@trisha72knr suhlasim s prispevkom vyssie, vela zalezi od partnera, sesternica v taktomto vztahu zije, rodicia partnera ju absolutne neakceptuju, je pre nich menejcenna, nezasluzi si ho atd. - ona sa im od zaciatku snazila vyhoviet, zapacit a byt za kazdu cenu mila a oni ju ohovarali, robili jej zle atd. a teda jej partner sa tvari, ze problem neexistuje resp. ze ona je na vine a neustale sa kvoli tomu hadaju a ma to skratka tazke, momentalne uplne prerusila kontakt s nimi a posiela im vnucku na navstevu, takyto stav by som ti nepriala, takze cim skor si to vydiskutuj s partnerom a stanov si hranice a nesnaz sa im zapacit, dopadne to este horsie ako ked by si konstruktivne dala najavo, ze sa ti nepaci ako sa k tebe spravaju, drzim paste!

zabina27
12. dec 2020

Ale čo by si nezvládla začiatky s malým bábom, určite lepšie sama ako s hentakym zložením domácnosti. Také bývanie na hromade je tak na 2 veci, hlavne keď už teraz máte vzťahy o ničom.

petamich
12. dec 2020

@zabina27 ono je fajn mat niekoho kto pomoze ale ked to autorka bude potrebovat a chciet a poprosi o pomoc a nie "svokru generala", ktora by to chcela najradsej po svojom 🙂 ze ano

zabina27
12. dec 2020

@petamich áno je to fajn, ale je na nezaplatenie mať niekoho takého, kto sa bude vracať do svojej domácnosti a nebude stále za zadkom poučovať.
Ale tu je otázka hlavne tá, ako sa k tomu stavia ten chlap

marion09
12. dec 2020

Dievča utekaaaaj z toho domu,a keď priateľ nebude súhlasiť tak aj od neho

ninusa221
12. dec 2020

Mam taku istu svokru a tiez sa pred sebou pretvarujeme a viem ze ma neznášajú 🙂 a jedine čo ti poviem ďaleko od nej 🙂) my sme odisli spolu byvat kvoli mojej vs a jeho robote 200 km zajtra pridu po 2 mesiacoch na hodinku na kavu a mam pokoj 🙂)) už tam nechodíme skoro vobec ale neviem si predatavit byvat snimy nie to este v tom meste urcite by som sa ťahala za svojou rodinou lebo najlepšie ti pomôže podla mna tvoja MAMA. 🙂

petamich
12. dec 2020

@zabina27 uplne suhlasim 🙂 myslim, ze aj vlastna mama aj svokra su najlepsie, ked su v optimalnej vzdialenosti a vlastnej domacnosti

jarmila2010
12. dec 2020

nesla by som do toho...podla mna sa budu stahy zhorsovat..ja by som,ani s vastnou mamou nechcela byvat v jednom dome..kazda mame svoj nazor a pohlad na veci...

jarmila2010
12. dec 2020

..a svojho manzela som spoznala v 28.rokoch po nevydarenom 3rocnom vztahu,..

srdeenko19
12. dec 2020

Ja by som tiež nešla do takej blízkosti svokry. Mojej už vôbec nie, vďaka za 500 km, ktoré nás delia. Po svadbe, dieťatku by sa to len zhorsovalo. Človek, povaha v staršom veku sa už zmeniť nedajú, generál bude stále. Radšej porozmyslaj poriadne a zvaz si pre a proti, je ľahšie zist z kratšej cesty, pretože to budeš mať veľmi ťažké časom, budú ta dirigovat všetci, keď už teraz to nie je dobré. Neviem ako sa stavia k nejakým situáciám so svokrou tvoj priateľ, aký máš z toho pocit?

biela_sova
12. dec 2020

@trisha72knr Ahoj, vyjadrim sa len k starostlivosti o babo. Ked raz budes tehotna, najdi si pocas tehotenstva dobreho moderneho pediatra s najnovsimi obrodenymi poznatkami. Na rady ohladim babatka Ti bude stacit on.
Nepotrebujes pomoc od ziadnej inej zeny. Castokrat su rady babiciek skor medvedou sluzbou ako pomocou. Su to rady aj niekolko sto rokov stare, kedze sa tradovali z pokolenia na pokolenie bez kritickeho odstupu. Jedine, ze by Tvoja svokra bola neustale sa vzdelavaci moderny pediater 🙂
A potom to uz mas tak, uposlucjnes zastarale rady svokry, dobre je, ale citis, ze idem proti sebe a dietatu. Skodis mu tym ( predcasne posadzanie, kojenie kazde 3 hodiny, pchanie do dietata nezdravych veci, tahanie za rucky do predcasnej chodze atd atd). Alebo neuposluchnes svokru, argumentujes najnovsimi poznatkami z pediatrie a si v nemilosti.
Radsej zit daleho od jej dosahu a vychovavat si dieta po svojom.
Treba naozaj velmi filtrovat v dnesnej dobe, od koho tahat mudrosti 🙂

joannita
12. dec 2020

@trisha72knr bez problemov zvladnes starostlivost o dieta aj sama, od narodenia. Nepotrebujes pomoc inej zeny. Jedno dieta sa da krasne zvladnut....

maya_zilina
12. dec 2020

Preco si myslis zeby si to nezvladla bez zenskej pomoci? Ja som sa mm odstahovala do ineho statu a v tvojom veku som cakala tretie dieta a medzi kamaratkami som bola prva ktora porodila... Nikto mi nepomahal, dokonca ani manzel lebo makal aby nas uzivil... hlavu hore dievca to das...

ivanizna
12. dec 2020

Ja osobne verím tomu, že dobrý vzťah so svokrou a ďalšou rodinou nemusí byť stredobodom vášho vzťahu. Keď sa im nepáčiš, ale si stále slušná, to je zodpovednosť tvojho chlapa postaviť sa za partnerku, ktorú si vybral a dať to na správnu mieru. Samozrejme najprv to musí byť vyjasnené medzi vami dvoma. Ak nie je až taký úplne svojprávny, potom nech si idú všetci šťastne žiť hoci aj do desaťgeneračnej "domobytovky" a nech sa opýta mamy, že koho si ona preňho predstavuje. Ja by som do toho nešla, môj manžel to tiež ešte pred svadbou skúšal, že mama radila jemu a bratovi vystaviť si spoločne dvojdom 😳 To som slušne odmietla a hneď som to vysvetlila, že ak s tým bude súhlasiť, tak ja sa radšej poberiem, že so svojím chlapom potrebujeme súkromie pre našu vlastnú rodinku. A hľa, funguje to super, teraz už manžel si našu samostatnosť krásne obhájil a vzťahy so svokrovcami, a hlavne medzi nami, sú vynikajúce! Naozaj, veľmi dobré 🙂

kassandra25
13. dec 2020

@trisha72knr ano, ak ti nie je naklonena jeho rodina a buduca rodina, lepsie je odist. Priatel je teraz priatel, no raz moze byt nepriatel. A potom uz vsetci budu nepriatelmi. A take pri sebe byvanie moze byt aj najhorsie.

miadi
13. dec 2020

Preco ti je jasne ze sama nezvladnes zaciatky s babatkom? Si zdravotne tazko postihnuta? Cim mensie dieta tym menej roboty snim. Ked sa bojis tak si dohodni mamu ze pride na tyzden dva. Ale ak si zdtava aj priemerne intelligentna pomoc zeny inej nepotrebujes . Radsej by som bola single mama v podnajme ako zit v takomto dome kde je kopec ludi co Ta nemaju radi. Priatelova mama ( nie svokra technicky) ti moze dojst pomoct k vam do podnajmu Keby bolo treba a ked ti pojde na nervy z toho jej domu rozdeleneho na 3 ju proste nepošleš nikam. Aj ked to mà jej syn odkupene pride kedy bude chciet. A bude vam vsetko “vylepsovat “

andreatytler
13. dec 2020

@trisha72knr Radsej by som bola na babatko uplne sama ako mat deptajucu svoru za zadkom kazdy den. Urcite tam nechod byvat. Hadam aj kazdy tyzden je tu prispevok od mamicky/manzelky/priatelky ktora ma zo zivota peklo lebo zije v jednom dome (aj ked oddelenom byvani) so svokrovcami. Daj si do vyhladavania Svokra a citaj.

trisha72knr
autor
13. dec 2020

Videla som ako pomáhajú mami svojim dcéram s deťmi a radia im ako kúpať, kojiť, prebaľovať a prišlo mi to tak ľúto. Ste veľmi šikovné, ja keď nemám dieťa, tak to obdivujem, ako to zvládate a preto mám voči tomu taký rešpekt.
Viete ona nie že by ma nemala rada.. Ona ma vlastne aj rada má, ale chce riadiť život mne aj všetkým naokolo. Ona chce, aby som išla na právnickú VŠ, pritom ja neznášam právo, mňa baví psychológia. To sa jej nepáči, ale keď už, tak nech robím súdneho psychológa. Posiela ona môj životopis po profesii a hľadá mi prácu, ktorá by sa jej páčila atď. Keď som s priateľom, zavolá mu tak 5 krát pre nejakú blbosť. Ale akože vychádzame dobre. Ona sa už nezmení. Priateľ to vie a áno, on povie, že je psycho, ale vraj je to mama a je len jedna a mám jej dať šancu a zahryznúť si do jazyka)(čo robím stále, už som si ho hádam aj odhryzla) a mám občas vraj proste urobiť veci tsk, ako chcú iní, aby bol kľud. O bývaní povie, že dobre, že pôjdeme inam, ale ja ho poznám a viem, že nakoniec ma dostane, kam on chce. A to nehovorím o tom, ako po mne on kričí a vyhráža sa mi bitkou, keď sa pohádame. Už pomaly, ale isto som na prášky z toho.

heleninamama
13. dec 2020

@trisha72knr Len 2 veci: Nechoď do rodiny, kde ťa nemajú radi a dávajú ti pocítiť, že si niečo menej. Toto sa nikdy nezmení.
Máš 28 rokov a myslíš si, že sa nezvládneš sama postarať o dieťa? Zvládneš, neber doslovne príspevky, kde ženy píšu, aké je to strašné, ako potrebujú pri sebe servis... Je to o osobnom nastavení a inštinktoch. Nauč sa spoliehať predovšetkým na seba a uvidíš, ako Ti bude dobre. Radšej sama a v kľude, ako so svokrou, matkou, sestrou, švagrinou....

majah212
13. dec 2020

@trisha72knr baví ta psychológia a necháš so sebou manipĺulovat a riadiť si život “cudzou” ženskou. Áno, má ta “rada” ale len dovtedy pokial poslucháč .Toto bude fungovať len dovtedy pokial budeš súchat nohami a robiť čo ti povedia, rovnako to bude aj s dieťaťom svokra ti ho bude vychovávať a ty potom budeš písať na koníka, že ta nerešpektujú a že nedovolia aby si vychovávala svoje dieťa .priateľ pokial sa ta nezastane a bude schvaľovať jej správanie tak nikdy nebude dobre, keď je matka psycho nech sa ide dať liečiť,

tykat
13. dec 2020

"...ako po mne on kričí a vyhráža sa mi bitkou, keď sa pohádame..." tymto si mala zacat a nie svokrou, je nacase sa porozhliadnut po inom muzovi.

miadi
13. dec 2020

omg ty si chces urobit dieta s chlapom co po tebe krici a vyhráza sa ti bitkou ked sa pohadate? To je sky primitiv prepac ja by som utekala.

asia83
13. dec 2020

Ja by som na vašom mieste brala nohy na plecia... Švagriná, ktorá na vás žiarli a závidí vám, lebo ste krajšia ako ona, dôležitá svokra so susediacou stenou, ktorá sa vám do všetkého bude starať. Ti neveští nič dobré. Ak sa však máte veľmi radi a rozumiete si, bude to ťažké. Iba sa odsťahovať ďaleko preďaleko...

miadi
13. dec 2020

Vies co prebalovat je velmi jednoduche do jednorazovych plienok to by dokazal aj orangutan. Okupes tiez lahko a kojenie moze byt fuska pre prvorodicky to ti mozno ani mama nebude vediet poradit ak nekojila alebo kratko ale poradi ti trebars na mk hocikto... no mama ti mala poradit ze s chlapom co sa ti vyhraza este k tomu ze ta zbije by si nemala planovat buducnost. A "svokra" ti hlada robotu??co si nesvojpravna?Posiela tovj zivotopis? Ty si strasne makka poddajna a tvarna osobka, Teba tam prevalcuju a neostane z teba nc iba babka manasek s ktorou si budu robit co chcu. Utekaj a najdi si niekoho lepsieho ver ze mas na viac.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
pribinak
13. dec 2020

@trisha72knr Kristove rany dievča zlate, ako okúpať bábätko či prebaliť ti úkazu v pôrodnici, na internete je kopec videí ako pestovať bábätko snáď v 100 polohách, keď zvládne mlieko zarobiť 14 ročná dievčinka v osade, tak to zvládneš aj ty, ak nebudeš niečo vedieť, mizes aj tu napísať a baby tu radi poradia

A to najdôležitejšie: s dieťaťom ti má pomáhať muž a nie svokra
Ak je pomoc od svokry toto to jedine prečo uvažuješ ísť bývať k svokre, tak rozmýšľaš zle
Ja aj muž od našich rodičov byvame na druhom konci republiky a dieťa to s nami prežilo