Svokra chce prebrať rolu matky

26. feb 2024

Ahojte, svokre akoby preplo keď sa jej narodili vnúčatá, prvé dve vnúčatá má od švagriny, robila toto isté čo mne, ja som porodila pred rokom a poviem vám je to na nevydržanie, svokra sa stavia do role matky, strašné by sa chcela o všetky vnúčatá starať. Áno som rada že má záujem aj všetko to je super ale preháňa to. Už keď som bola tehotná tak chodila za nami že už vybrala kočík, už vybrala postieľku, už to aj kúpila aj objednala, nakúpila výbavu oblečenie atď. Možno si poviete že súper že pomôže a má záujem, ale teda ja mám prvé bábätko a tešila som sa ako si tieto veci nakúpim sama, kočík som mala vybratý úplne iný ako ona kúpila (ani sa neopýtala a kúpila) tu nastal prvý konflikt medzi mnou, mužom a svokrou, veci teda povracala a my sme si kúpili podľa seba, potom doniesla oprate a ožehlene oblečenie a takéto veci, tiež možno si niektoré poviete že súper pomoc ale ja som si chcela niečo aj sama kúpiť a podobne tešila som sa na toto chystanie jasne že keby chcela pomôcť nebránim sa ale nie aby všetko nakupovala a robila sama. Samozrejme stále komentovala ako mám zle spravenu izbu že prebalovaci pult má byť inde ako sme ho dali lebo jej to tak nevyhovuje a ako bude ona v noci prebalovat (nechápem prečo by mala u nás v spálni v noci prebalovat)
Keď sa dcéra narodila tak taká klasika stále chcela byť u nás, stále kočikovať, stále strážiť. Aby ste si nemysleli ja nemám problém jej dcéru dať do kočíka alebo nechať nech postráži ale nie každý deň a stále, napríklad jej chcela variť prikrmy a keď som uvarila ja tak sa urazila a tri dni sa neozvala lebo babička je nato aby varila. Ide o to že už je toho moc a je otravná (švagriná s ňou rieši to isté), nevie si nájsť inú zábavu ako vnúčatá, doobeda chce byť u nás, poobede u švagriny alebo ak sú synovci chorí stráži ich doobeda a k nám chce ísť poobede. Nechápte to zas tak že chceme len aby deti strážila kedy to nám vyhovuje to nie ale ona chce byť s nimi fakt každý deň. Začiatok bol pre mňa ťažký chcela malú uspávať, kúpať, kŕmiť, muž ju musel vyhodiť pár krát lebo nám ju doslova trhala z rúk. Stále kupuje veci vo veľkom, v tomto je to najhoršie moji rodičia čokoľvek kúpia svokra to už ma kúpené, veľa veci odmietame naozaj nechcem aby nám kupovala plienky, vlhčené, oblečenie všetko možné. Na rok bola dohoda že kúpi odrážadlo a moji rodičia hojdačku, svokra doniesla oboje a bola urazená že si chceme nechať tu od mojich rodičov....dokonca kúpila autosedačku čo sme ju zase donútili vrátiť, je to vec ktorú si chcem vybrať sama. Nepomáha nič, vysvetľovať jej niečo je ako hádzať hrach na stenu, ignorovali sme ju našla nás v obchode, čakala nás na prechádzke a podobne, keď jej niečo povieme hneď hra na city že len ľúbi svoje vnúčatá, okej ja jej to neberiem ale fakt chce byť stále s nimi chce im variť, prať, kúpať no cítim sa pri nej akoby to ani moje dieťa nebolo. Fakt som sa tešila ja na svoje prvé dieťa, na nákupy, chystanie, staranie, nemám problém jej ju občas dať, ani mi nevadí keď občas niečo kúpi ale nepotrebujem aby nás stále dotovala.
Riešime to aj so švagrinou, robí im to isté a nikomu nedá dýchať. Je to nejaká porucha? Čo by ste robili keď nič nezaberá?
Už sme rozmýšľali aj na prerušení kontaktov ale zas není zlá babka len to preháňa.

autor
27. feb 2024

@maba123 máš pravdu..
@samimami777 pred dvomi rokmi sme tu kúpili dom, nie lacný novostavbu je nereálne aby sme odišli
@maryetta veď to je to že si to ani ja neužijem ale snažím sa ju stopnúť kde sa dá.

evelyn246246
27. feb 2024

.. ja by som uz nevysvetlovala nic ...stacilo ..keby sa dovalila, nevpustim dnu, vypnem mobil, vratim co nechcem...ZAKAZDYM ...normalne sa odstrihnut ...manzel jej moze raz povedat dovod, ale ja by som nic ...bud jej to docvakne alebo dovi dopo .. je to vazne diagnoza ...

samimami777
27. feb 2024

@maba123 hej len bohužiaľ keď si všimneš autorka píše že ich svokra doslova vyhliadka, čaká na ulici či v obchode . Doma zamknúť môže že ju nepustí ale na ulici ani v obchode sa jej nevyhne a niektorým ľuďom môžeš čo chceš hovoriť , vyhrážať sa, nepúšťať a aj tak to nevzdajú. Mám bohužiaľ osobnú skúsenosť, skoro 4 roky bojov s tými osobami a pomohlo len odísť.

dididudu
27. feb 2024

Ja ti poviem tak že ja by som aj bola rada, ja som na deti sama myslím tak že žiadna pomoc od starých rodičov, žiaden strávený čas s vnúčatami nič ešte dokonca keď poprosím raz za rok tak to mám vykricane načo som si deti robila takže tak 😊

dididudu
27. feb 2024

Ale ak to ozaj prehana, treba stanoviť podmienky a buď ich bude rešpektovať alebo nech sa hrá na urazenu... Bohužiaľ, je to čase dieťa

autor
27. feb 2024

@dididudu čakala som takéto komentáre...ja nehovorím že niesom rada že má záujem ale nepotrebujem ju tu mať každý deň, cítim sa akoby sme s ňou bývali žiadne súkromie nič. Ďalšia vec je že niesme na Tom finančné tak zle aby mi kupovala kočík, autosedačku toto sú veci čo si chcem vybrať sama. Tiež nepotrebujem aby kupovala stále plienky a vlastne všetko.
Dieťa som porodila sebe a mužovi nie svokre, áno je súper že sa zaujíma dám ju postrážiť aj všetko ale nie aby mňa od nej vytlačala a všetko chcela robiť ona. Mrzí ma ako to máš ty

monulik52
27. feb 2024

Posli ju k nam mne by sa pomoc zisla 😁 mam tri deti a nemaju babky ktore by sa im venovali a mali zaujem.deti by sa takej babke potesili. Ja som s muzom nebola bez deti 9rokov. Takze vrelo by som ju uvitala u nas 😄😅kludne aj zaplatim ako opatrovatelku 🤣

dididudu
27. feb 2024

#autor jasné že to už je prehnané to robí tvoja svokra preto hovorim aby ste si stanovili určite podmienky a bude ich musieť rešpektovať či sa jej to páči alebo nie

cacianka
27. feb 2024

@monulik52 výborný nápad, ber ju, aspoň sa vyšťaví

petrofka
27. feb 2024

presne to, co si napísala teraz v poslednom komentári jej povedz.

autor
27. feb 2024

@petrofka stalo sa, niekoľko krát

guinevre
27. feb 2024

Toto mi dost pripomina moju situaciu. Moja svokra si tiez mysli, ze staci, ze si ona vymysli kedy a kolkokrat za tyzden bude k nam chodit, a potom bez debaty chodi. A, ak jej povies, ze mozeme nejaky tyzden aj vynechat, tak sa tvari, ze to nepocula, a mozes to zopakovat, zase sa bude tvarit rovnako. Svagrine robila roky peklo, lebo jej druhy syn sa bal hocico mame povedat. Ja som z nej do pol roka po porode uz mala uzkostne stavy, brala mi dieta z ruky na silu, vkuse sa vnucovala, dotrepala sa mi aj na postel v spalni ked som uspavala, aj som ju poprosila aby pockala v obyvacke - odignorovala, a "kecala", furt otravovala, kocikovat, kocikovat, kedy, kedy, zajtra, pozajtra, ignorovala, nase slova, ze jej zavolame ked bude treba... je toho tak vela, ze sa mi nechce, ani nemam cas pisat. Mala pasivno agresivne komentare ked nieco u nas nie je po jej voli, zmysel na humor nula, zivotna energia nula, mne staci stretavat sa s nou raz za cas... Sadala mi skoro do lona ked som kojila, stipala ho, ako otvorim knihu a nieco mu citam, tak sa dovali, jej hlava 10cm pred mojim nosom, a opakuje kazdu vetu za mnou... Mala som 100 chuti odstahovat sa 500km od nej. Tiez si vazim, tu ochotu postrazit KED TREBA. Manzel sa s nou uz rozpraval, on to tiez videl, a chapal. Aj teraz mam z nej stres, furt nalieha, ze je s malym malo, lebo nie je to kazdy tyzden, no ja uz viem, ze bud budem z nej na prasky, alebo si normalne, asertivne postavim hranice, ona si moze narokovat kolko len chce, nie som povinna "odkladat" si vlastne dieta kedy sa jej zachce. A, ak sa urazi, tak sa casom aj odrazi.

autor
27. feb 2024

@guinevre môžem ti napísať?

guinevre
27. feb 2024

Ano, kludne, chapem a viem si predstavit ako sa citis.

blackbutterfly
27. feb 2024

Očividne je vaša svokra zrelá na psychoterapiu, lebo keď na ňu nezaberajú ani silné argumenty a dokonca vás cielene stalkuje, tak to určite nieje s kostolným poriadkom. Možno by pomohla skupinová terapia (ak by ona prehrýzla svoju hrdosť a šla tam s vami), ale najlepšie by bolo keby tam šiel aj váš manžel aby vás podporil. Lebo tak ako popisujete čo všetko vám už narobila, a ako to argumentuje, tak to nemá ďaleko od emočného vydierania, a tým pádom vás stále viac psychicky ničí. Alebo jej budete musieť dať na výber, že buď niečo zmení ona, alebo ju úplne vymažete zo života, a aj keď si vás vyčíha na ulici, budete sa ku nej chovať ako k cudzej osobe (alebo ju postrašte nejakým súdnym zákazom). Držím palce.

erickatt
28. feb 2024

Posadit si ju aj so svagrinou a dat jej spisane pravidla
1: navsteva RAZ za tyzden
2: jeden darcek mesačne JEDEN sem sa rataju aj plienky,
3: ziadne varenie ak.ju nepoprosite
4: inak pojde k dr . Takemu na hlavu
5: najde si robotu, opatrovanie, strazenie deti...

andrea168
2. mar 2024

@guinevre Detto ako u nás len bývalý jej nič nepovedal lebo mamička.... našťastie už som mimo toho ako tak...ale na liekoch a dávam sa z nich dvoch dokopy