Svokra je náš veľký brat (čo ťa stále vidí)

daasena
6. dec 2021

Ahojte baby,
prosím Vás... povedzte mi ČI a do akej miery JE NORMÁLNE, že svokra (je sama) každé ráno, doobedie, obed, poobedie a večer volá mužovi videohovorom, teda keď je muž doma, pýta sa čo robia naše deti, kde sú, nech jej ukáže čo robia, čo my robíme..keď sa jej niečo nezdá, hneď má k tomu doslova zdesené a rozhorčené komentáre typu: prečo nemá malý obuté papuče?! prečo nechávate malú samú stáť pri stole?! Prečo to malý nedojedol?! Čo to je?! Dali ste im na večeru ovocie s piškótami? Ale to nie je žiadna večera! Poriadne ho oblečte, dajte mu poriadne snehule! (Obuté mal fakt kvalitné nepremokavé snehule, drahšie ako moje a mužove topánky dokopy)...
Keď príde malý zo škôlky, Big brother zavolá do 5 minút videohovorom.. a už idú otázky (každý každučký deň) No čo čo bolo v škôlke?! Docikal sa? Papal? Mal špinavé veci? Učiteľka čo hovorila? Nemá nádchu? Neplakal ráno? Atď. atď... ale mužovi volá napr. aj keď ide do práce ráno, viem že mu volá každé ráno keď cestuje v aute..a samozrejme medzi tým 20 smsiek za deň, otázky typu "Už si jedol?" Prečo si dnes nepozeral priamy prenos z omše?!! Čo ste robili tam a tam, prečo? Čo?! Milióny a milióny hlúpych otázok káždý deň, muž má už niekedy na to nervy hlavne na tie komentáre, zvýši na ňu aj hlas, ale v skutočnosti on je jej chápadlo,rád jej načúva jej neomylné rady, a robí všetko tak "poriadne" ako ona povie. Pomóóóc 🙈

0silvia0
6. dec 2021

@daasena ja odpadnem, vam by sa zisla aspon na mesiac porucha internetu, pokazene mobily a pokazene vsetky ostatne komunikovacie prostriedky😵
Ale humor ta neopusta, to je hlavne

daasena
autor
6. dec 2021

@0silvia0 čo keď býva o dve ulice ďalej 🤦

daasena
autor
6. dec 2021

@0silvia0 Keď sme s ňou vonku na prechádzke (malé mestečko) brávame teda na prechádzky aj ju väčšinou, keď je muž poobede doma.. prídeme domov a do 10 minút prichádza videohovor. Akože čo chce vedieť, či sme sa už stihli vyzliecť a dokázali deťom vyzuť topánky?? 🤦 Tak je to stále, krásny rodinný zvyk

simonaaa1
6. dec 2021

Myslím si, že tu je zbytočné sa baviť,či je to normálne, samozrejme, že nie. Je tu pár možností. Neviem, či to vadí vášmu mužovi, predsa len je to jeho mama a je na to zvyknutý. A z toho vyplýva, že ju aj poslúcha na slovo. Musel by on sám sa voči nej vzoprieť. Je tu možnosť priateľského rozhovoru so svokrou (ale aj s mužom, inak budete len ufrflaná nevesta, ktorej všetko vadí) kde by ste jej naznačili, čo vám vadí. Najjednoduchšie je nezdvihnúť- to nemusíte robiť, ale... No a krajná možnosť je, že sa znepriatelíte, čo nie je celkom rozumné. Ja by som jej možno skúsila nastaviť jej vlastné zrkadlo, či by sa dala bombardovať tak, ako vy. V každom prípade, toto sú najhoršie situácie, ktoré sa musia v rodinných vzťahoch riešiť. Lebo ona netuší, aká je. A čo svokor? Či nemáte?

daasena
autor
6. dec 2021

@simonaaa1 Trvá to už tri roky, a viete čo je na tom najhoršie? Že niekedy to už ani mne neprekáža, ale potom sa tak zastavím, zamyslím sa nad tým, poviem kamoškám, tie sa mňa pozrú ako na blázna, začnú sa smiať, že to nie je normálne, skôr choré... Ale kde, jemu vôbec neprekáža že nám stále vyvoláva, tiež je už za tie roky zvyknutý, ale keď má tie trafené poznámky na nás alebo na deti, vtedy si dovolí jej vynadať.. ona sa urazí, a za 10 minút jej volá naspäť akoby nikdy na ňu nezvýšil hlas, má výčitky svedomia, chce si ju hneď udobriť.. možno ten priateľský rozhovor by pomohol, ale v našich geografických šírkach to vidím skôr na vyhrotený rozhovor.. aj keď akokoľvek dobre mienený. Raz som už vybuchla pred mužom doma (teraz sa hádame kvôli korone a vláde) vtedy sme sa hlavne hádali kvôli svokre, povedala som mu že je mamičkyn synáčik, neskutočne ho to ranilo a urazil sa.. ale nachvílu stopol tie telefonáty.. dlho to ale netrvalo

daasena
autor
6. dec 2021

@simonaaa1 svokor nežije

kitycat
6. dec 2021

Tak skus si k manzelovi prisadnut ked maju ten videohovor. Chvilu pocuvaj a odpovedaj a potom zacno smerovat otazly toho isteho typu na nu. Co kedla, co ma obute, co bolo v praci, v obchode co kupila. Svokra je uz sama? Pretoze muz aj mamu sprdne za prehnane otazky ale nechce ju odstrkovat.

K tym kamaratkam. Vsetky by sme sa na to povedalo, ze jrozne na hlavu padnute a tiez by sme boli rady, ze to nezazivame.

Je to tazke no a pob3 rokoch zacnes obracat no bud fikane alebo sa na to vykasli a pti tom telefonate si zalez niekam, kde to nepocujes a manzel nech tojo Velkeho brata informuje

dusankomoj
6. dec 2021

@daasena babka sa nudí a otravuje vás😉 najdite jej koníček,alebo čiperného amanta a budeš musieť prosiť,aby občas postrážila deti🤣

simonaaa1
6. dec 2021

@daasena To je to najhoršie, že on ten váš muž je mamičkin maznáčik, možno sa po smrti svokra viac zamerala na vás, možno má iba vás (? manžel je jedináčik?), ale problém tu bude zostávať stále. A áno, existujú ľudia, čo radi organizujú život druhým... najhoršie je, že si to nechávate páčiť. Potom sa asi začne cítiť ako nadčlovek, že bez nej nie ste schopní existovať. Asi budete musieť byť ráznejšia a viac sa hádať. Lebo priateľský rozhovor je fajn, ale v niektorých prípadoch nie je možný. Inak mi napadlo, poznáte termín "varená žaba"? To bude asi to, že už si to ani neuvedomujete a nevadí vám to. A ako som hovorila, nastavte jej zrkadlo-bombardujte ju tiež tak isto a uvidíte 😉

simonaaa1
6. dec 2021

@dusankomoj no neviem, či by som to priala tomu chlapovi :D Mohla takto obháňať aj svokra

miadi
6. dec 2021

Hmm tak Ja toto poznam z tej strany tvojho muza 🤣Ja tak s mamou viac x denne kecam ale nas to bavi a ked je mm doma tak vacsinou vypnem. Tiez tie reci preco nema capicu 3000x alebo ze preco leto- jesen necham deti behat okolo domu Bose atd ., len medzi nami je cez 7000km u vas mi je to divne v tom zeby stacilo sa navstivit. Ja si z tych otazok nic nerobim Lebo je to Moja mama a ja sa aj tak zariadim podla seba od svokry chapem ze to beries ako kritiku ci kontrolu. Ju Proste zaujima kazdy prd deti. ( tvoj muz je cele dni doma ?) obmedzit to moze len tvoj muz.. Mozno by si mala zacat chodit doma v spodnom pradle 😜alebo si daj sluchadka a pocuvaj hudbu..

andreatytler
6. dec 2021

@daasena A to ten tvoj muz dokaze aj nieco urobit popri tych telefonatoch? Ved to su hodiny zabite klabosenim kazdy den. Nechapem takych ludi co ziju na telefone.

fleur1111
6. dec 2021

@daasena je sama, cíti sa nepotrebná, tak si hľadá voľnočasové aktivity, škoda len, že tohto typu. Zrejme sa cíti dôležitejšie, keď vás môže sprdnut za všetko možné, čiže obsah telefonátov by som neriešila a nebrala osobne. Ako tu už bolo spomenuté, tiež by som šla cestou, že jej začnem klásť rovnaké otázky na začiatok a ak nepochopí, tak jej treba narovinu povedať, že tieto časté telefonáty nie su vhodne. V prvom rade to musí zatrhnúť manžel, asi mu je matky ľúto, tak ju trpí. Môjmu mužovi, keď vola matka, tak ju zruší do troch minút, tiež nemá čas vykecavat a zvycajne sa pýta na blbosti, čiže do určitej miery ta chápem. Lenže on ma cez deň kvantum aktivít, takze naozaj nemá na ňu čas 😁 možno keby ste vyskúšali este tuto alternatívu, niečo si vypočuť a po chvíli končiť hovor a postupom času tie telefonáty možno take časté nebudú 🤷🏽‍♀️

zaba21
6. dec 2021

@daasena
Mňa zaráža okrem iného, že svokra volá tvojmu mužovi, keď šoféruje. Moja mama má 84 rokov, ale je natoľko empatická a príčetná, že napríklad môjmu bratovi, ktorý pracuje v teréne nikdy nezavolá počas dňa, keď vie, že by mohol šoférovať, jednoducho myslí aj na bezpečnosť... Máme cca svoje časy počas dňa, kedy si voláme - my dve si voláme každý večer, delí nás 500 km. Počas dňa mi zavolá len výnimočne, stručne mi niečo oznámi a končíme. Dlhé hovory máme večer. S bratom si volajú zvyčajne cez víkend ráno, keď vie, že je doma a nebude ho rušiť.
Čo sa týka vás, treba si nastaviť cca časy počas dňa, týždňa, kedy si budete volať a zrušiť videohovory. Nebude vidieť, nebude mať čo komentovať. Ale obávam sa, že bez obrazu nebude mať o čom hovoriť...

nwnw
6. dec 2021

@daasena zbalila by som seba a deti a isla k mame. Henten teror zo strany svokry a muza co ju neposle niekam by som si nenechala!
A von mozes ist vobec? Myslim tak sama s priatelmi na kavu bez muza, alebo "Čo by ludia povedali?"

janinah
6. dec 2021

Tvoj problém nie je svokra.ale tvoj manžel...že to už dávno nezatrhol.

katus226
6. dec 2021

Slahlo by ma. Moja mama mava sem-tam tiez take tendencie, ale ked mi zacne stupat tlak, zo dva dni sa neozvem vobec a je klud.

dskjhfdlkdjhl
6. dec 2021

Mne by spadol mobil do zachodu😝 Ja na taketo vykecavacky cas nemam a viem to uplne jasne, strucne a slusne aj povedat. Aj moja mama je taka telefonistka, ale kedze ja nie, tak sa naucila aj ona byt strucna a nevolat stale.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
mariannka123
6. dec 2021

@daasena presne, presne toto iste poznám... pomôže ignorovať

silvia_pekna
6. dec 2021

ak by to tvojmu muzovi liezlo na nervy, mama nemama, proste by jej to povedal, no ako toto podla mna uz hranici z normalnostou. ona byva sama? vies, ze by sa proste nudila? tvoj muz je jedinacik?

staronova
6. dec 2021

@daasena Tak ja som tiez svokra, ale toto by som si v zivote nedovolila narusat rodinny zivot svojich deti. Nezdvihajte telefon-najlepsia rada, ked sa bude rozculovat povedzte ze mate pracu

0silvia0
6. dec 2021

@daasena asi mate este male deti, ale hned ako sa bude dat, pekne krasne odniest babke deti na krk a nech sa im venuje realne. Obkecavat by vedel kazdy, ale nech sa stara normalne, zabavit, nakrmit, obliect.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
bolarazjedna
6. dec 2021

Je mi nesmierne ľúto, že niekde to takto funguje. Väčšinou sú to presne tie typy matiek, ktoré sa nedokážu zmieriť s tým, že deti sú už z rodinného hniezda preč, majú svoj vlastný život (vy ani nemáte), a jediný zmysel života majú v deťoch, potom im robia psychicky nátlak, je to taka pasívna agresivita - keď nezdvihnes, zvýši hlas, urazí sa, keď ju konfrontuje, aká je, a ako nenormálne sa správa, vyčíta ti, ze však ta vychovala, a toto je odmena, že ju takto odstrcite, a pritom vás veľmi ľúbi, však ona sa len zaujíma, už ani to sa nemôže? Typický zahrá rolu obete. Najhoršie je, že zväčša táto manipulácia je podvedome.

Moja mama tiež je taky typ (ale z ďaleka nie tento extrém) , nepopieram, ze ma miluje celým srdcom a veľa za nás obetovala celý život, ale nejako sa tiež nevedela stotožniť s tým, že už sme so sestrou dospelé, chceme mať svoj život, svoje tajomstvá, svoj priestor. Skončilo to s tým, že sestra odišla z domu a rok sa neukázala doma. Ja som poddajnejsi typ, nekonflikty, ktorú sa dalo výborne manipulovať. Moja mama sa urazila, keď v 17rokoch som jej zrazu povedala, že už si nechcem sadnúť do jej lona, a ani nechcem s nou späť v manželskej posteli, keď ocino není doma. Od malička nás učila, že "mne môžeš povedať všetko", čo v praxi znamenalo, že musíš, inak je zle, prečo si to zatajila, spochybnovala našu dôveru, hneď sa dala do role obete. Keď som odišla na výšku, každučký večer sme mali aspoň pol hodinový telefonát, keď náhodou nie, tak hneď výčitky, prečo si nevolala/nedvíhala, čo si namiesto toho robila, vlastne tie telefonáty sa nezmenilo ani ked som začala pracovať (spätne mi to príde strašne choré), ale našťastie, keď môj priateľ, teraz už manžel sa ku mne priťahovala, tak sama od seba usúdila, že nemôže vyvolávať každý deň (mňa to neskutočne frustrovalo ale nedokázala som jej povedať, že je to prehnane, resp keď som z času načas naznačila, že prečo musíme volať každý deň, tak to skončilo urazenim a výčitkami), a dosť to pokazil nám vzťah, cítim to až dodnes, keď už mi "nechá pokoj", tak stále ma to irituje, keď si dlhšie volame, atď. Mam ju rada, aj som jej vďačná za všetko, ale veľmi zle znášala, že už není prioritou nášho dospeleho zivota, a žiaľ, pri takej povahe to nevieš dobrým slovom, priateľským rozhovorom riešiť.

Vo vašom prípade zaberie len raz a zmena pravidiel. Musíme ale s manželom spolupracovať, obaja byť odhodlaný to zmeniť, a musíte byť nekompromisní, systematicky, tak ako vo výchove dieťaťa v období vzdoru, nepolavit. Inak to nikdy neskončí.
Myslím si, že sa to nedá bez - aspoň dočasného - nastrbenia vzťahov. Svokra sa bude cítiť urazena, odstrknuta, bude vám vyčítať, že ju nechcete, proste psychicky nátlak.
Znie to kruto, alé stanoviť pravidlá - denne večer jeden telefonát, ako ste sa dnes mali, a basta. Keď ste boli vonku na prechádzke, tam si poviete všetko potrebné, a už si večer nevolate. Proste poviete, že nebudete dvíhať telefón, nebudete čítať sms, ze vás to otravuje (x smsiek denne som nepísala ani priateľovi, keď som bola šialene zamilovaná, ani si neviem predstaviť, ako tak dokáže niekto sústrediť sa na pracovné povinnosti). Kľudne jej povedať, že nech ona vôbec nevolá, vy jej zavoláte, keď bude vhodný čas. Keď býva tak blízko, navrhnúť jej stráženie deti (aspon sa zamestná), a vy si spravíte zatiaľ program v dvojici. A ona za ten čas môže deti dobre obliecť, obut, dobru výživnu večeru im navariť, dbať na to, aby sa nepocikali.

Proste iba rázne, systematické kroky, inak sa to nezmení nikdy. A není to vôbec normálne, tvoje kamaratky majú pravdu, je to šialene. Možno ten domáci miláčik, čo tu navrhli, alebo nejaký koníček, dôchodcovsky klub by pomohol.

Kľudne oboznámiť svokru s tým, aké je to nenormálne, čo robí. Urazí sa, ale keď časom zisti, ze sa to inak nedá, bude rada za ten 1 telefonát denne, bude rada za čas strávený s vnúčatami. Ale bude to dlhý boj, možno mesiace. Ide nový rok, čas na začatie nových pravidiel.

elizabet173
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
cacianka
6. dec 2021

Pamätáte sa na reality show Vyvolení ? Všetko pod drobnohľadom kamier, vy svokra 👀👁️👀
Ja by som nestrpela ani polovicu, ani desatinu, toto je už psychiatria.
Aj prdy vám počíta ?

mariejenka
6. dec 2021

Aj moja svokra nás poprosila,aby ked prídeme od nej z návštevy,jej mame dať vedieť ue sme o.k doma. Byvame 3 km vo vedľajšej dedine. Zavoláme babka spokojná.
Ale tento "teror" schovaný v laskyplnej starostlivosti cez videohovory! Tri roky ? Čiže odkedy sa vam narodilo dieťa? Uf, mas moj obdiv.
Manžel chodí po byte s mobilom a ukazuje mame všetko,vsetucko co ona chce vidieť? Tragikomické naozaj.
Kym on ju nepožiada,aby prestala,nic sa nezmení, nepoviem pol slova o normálnom rozhovore, ale pani sa nudi,a nemala lepší nápad ako ten,ze bude hoc ona to tak isto nevníma,ale bude neprimerane zasahovať do života jednej rodiny.

lubka261
Autor odpoveď zmazal
Zobraz