Svokra ma ničí

vervaka
4. sep 2014

Zdravím. Čítala som mnoho príspevkov o svokrách a svokroch a vždy som sa na tom po pravde bavila. Až do dňa kedy som to nezažila na vlastnej koži.
Keď sme sa s mojím partnerom zoznámili, s jeho mamou som si skvele sadla. Vždy som sa s ňou vedela normálne porozprávať, dokonca som k nej chodila na kávu. Proste super vzťah. Všetko sa začalo meniť keď sme sa presťahovali do prenájmu. Samozrejme nám vybavila prvý nábytok, televízor koberce a kopu vecí po známych. Brala som to ako milé gesto, že postupom času si kúpime svoje vlastné veci. Vtedy sa to všetko začalo. Neustále nám telefonovala, že jej mama chce vyhodiť kreslo, skriňu, paplón... že nám to donesie. Nič z toho sme už nutne nepotrebovali, tak som to odmietla. Samozrejme sa nedala zastaviť, takže nám v obývačke pribudol stôl, kreslo...
Keď sme si našetrili nejaké tie peniažky, začala som si kupovať vlastné veci. A to bol veľký problém. Každú novú vec nám vyčítala, že na čo sme míňali peniaze či ich máme tak veľa, načo kupujeme keď máme. Nevedela som, ako jej mám vysvetliť, že je to náš byt a jednoducho nechcem mať všetko po niekom, ale niečo aj svoje.
Ešte viac sa to zhoršilo keď sme jej povedali, že budeme mať bábo. Vtedy začali telefonáty, že nám našla lepší byt, samozrejme bližšie k jej domu. Bol samozrejme drahší, ale to nevidela ako problém, pretože nám bola ochotná platiť nejakú časť z nájmu. Začala som sa toho úprimne desiť.
Prvé týždne tehotenstva boli pre mňa nie zrovna ľahké. Trpela som niečím ako predpôrodná depresia a to hlavne z toho, či to všetko zvládnem a či bude zdravé (na začiatku tehotenstva mi totižto hrozil potrat). Moja gynekologička mi v tomto dosť pomohla, takže po troch mesiacoch som si tehotenstvo začala užívať. Pozerala som vecičky pre malú, a drobnosti do bytu. Bola som v piatom mesiaci, kedy som náhodou našla krásny kočík, ktorý mi hneď padol do oka. Ukázali sme ho spolu s priateľom jeho mame. A znova sa to začalo všetko dookola a ešte vo väčšom tempe. Kočík podľa nej nebol dosť dobrý. Zbytočne míňame peniaze tam kde netreba. Spravila som si po svojom a kúpila ho. Tešila som sa ako ho ukážem kamarátkam...
Keď sa to svokra dozvedela hneď dobehla k nám a kočík mi doslova zobrala. Že na kupovanie vecí je moc skoro a prináša to nešťastie, či potom budem žiť s vedomím keď potratím, že to bola moja vina, pretože som veci kupovala moc skoro.
Jednoducho som nemala slov. Znova sa mi vrátil strach, z prvých troch mesiacov a po pravde som z toho jej správania na prášky. Neni deň kedy nezavolá, ak sme náhodou v reštaurácii hneď začne zvyšovať hlas, či máme toľko peňazí, že si môžeme dovoliť ísť na pizzu. Ja ju akceptujem, viem že nám chce dobre, ale keď jej slušne poďakujem a poviem, že mám na niečo iný názor hneď sa do mňa pustí. Neviem ako jej to mám vysvetliť. Môj priateľ sa na tom zabáva, ale ja mám pocit, že každú chvíľu vybuchnem a to zase nechcem. Chcem len aby akceptovala nejaký náš životný priestor a to, že každý nemusí zdieľať jej názor.
Má niekto rovnaký problém a vyriešil ho? lebo ja si už naozaj neviem sama poradiť.

dusika11
4. sep 2014

@vervaka ja...ti poviem ze po narodeni dietata ti ho bude trhat z ruky..stopni ju hned..riesit sa to da tak ze...ju stopnes..nekompromisne..inac to bude len horsie

koala7
5. sep 2014

@vervaka ahoj, ja mam trosku podobnu svokru hlavne s nosenim tych veci, zakazdym ked pride nam donesie najke starozitnosti ktore len skladujeme na povale, do kuchyne lampy nam priniesla a uz vyseli ani som netusila kedy a vela veci a hraciek pre syna... Zo zaciatku som si tiez myslela na co mame dost svojich penazi kupime si ak chceme..ale teraz cakame druhe babo a minat dookola peniaze na nieco co mozme mat zadarmo nie je tiez najlepsie, zacala som predavat co nam nosi a nechcem cez bazar, co chcem pouzijem, a kupujem aj oblecko pre deti od inych zien atd, trosku som sa naucila v tomto setrit a pouzit co mi vyhovuje ako mi vyhovuje ;) ked sa maly narodil hned nam prinisla buginu co kupila po svagrovi, je tak pre asi rocne dieta, od pol roka podpichuje ze ci ju pouzivame a ked nie ona si ju teda odnesie.. Dostali sme milion sad tanierikov porcelanovych aj to vysetruje preco nepouzivame (nove darceky niektore som neotvarala, bud to predam alebo dam dalej, mam radsej umele lebo sa nerozbiju), proste si pouzivam co chcem ako a kedy a vobec nic jej uz nevysvetlujem, nema to cenu, len sa usmejem a podakujem.
Co sa tyka inych veci, nedvhihla by som jej v restike telefon, az ked sme doma, ze sme nepoculi, ze mam na tichce zvonenie, kociar ako odniesla? By som si do neho aj sadla keby take nieco vyvadzala. Radi. Trosku sa obrnit a trosku viac asertivity. Milo slusne, ale dorazne. Nemusis jej vysvetlovat, staci my mame taky nazor, nie dakujem my takto robime, a podobne. Nevyhrocuj to az do konfliktu ale bud rovnako priama ako ona. Drzim palce, svokry sa "ukazu" az pri dietati

vervaka
autor
5. sep 2014

Ďakujem za názory a rady, Nikdy by som nepovedala, že toľko z Vás má rovnaký problém. Mám pocit, že sa sem chodím vždy len posťažovať, ale po pravde sa mi aj trošku uľaví, keďže sa vyrozprávam.
Ja zastávam názor, že všetko sa dá vydiskutovať bez hádok, ale verte že keď niekomu niečo poviete 8 krát z kľudom a ten sa na vás usmeje a povie, že sme mladý tak to nevieme ma vytáča do nepríčetna. Vtedy si radšej zakusnem do jazyka lebo by som asi vybuchla. Ja akceptujem, že nám chce pomôcť a že má viac skúseností, ale jednoducho nemám ako ju presvedčiť, že aj napriek môjmu veku nemusí byť môj názor zlý. Je to stále dookola a desí ma, ako ste už spomínali čo sa stane keď sa malá narodí. Už máme totiž podľa nej naplánované kočíkovanie, kde s kým a kedy, ktoré som rázne odmietla a povedala, že nič také riešiť nebudem. Samozrejme sa na mňa aj s mojim priateľom osopili obaja ešte aj so svokrom. Niekedy mi to príde ako z nejakej knihy, kedy si poviem, že to snáď nie je ani možné.

koala7
5. sep 2014

@vervaka cim skor si urcis hranice tym lepsie pre teba. Hlavne diplomaticky, viem ze im chces vsetko na rovinu pekne vysvetlit ako to ty mas a prajes si aby ta pochopili a vsetci ste boli happy. Ale s takymi ludmi skor zamlcia at, nevyjadrovat uplne setko, len zakladne informacie, a vzdy to otoc tak ze aj ty chces pre vsetkych najlepsie... Nuka sa svokra do domu na nevyziadanu pomoc? Dakujem, to od vas na stare kolena nemozeme ziadat tolku obetu... A podobne. Otvoreny a uprimny aj ked velmi citlivo podany rozhovor mozes mat akurat s partnerom, ktory ta lubi a respektuje, a malo by mu zalezat na tebe

koala7
5. sep 2014

@vervaka plan kocikovania vymysleli? Dakujem ake mile, ale moja mama/kamoska sa mi uz slubili, takze vy mozete kocikovat kazdy piatok o druhej... Atd.. Nedaj si riadit zivot ;)

vervaka
autor
5. sep 2014

Vyskúšam a hádam sa to nejak utrasie. Aj s priateľom som sa chcela o tom porozprávať, ale on len mávne rukou, že sa stále zaoberám hlúposťami. Pretože jemu keď sa niečo nepáči on svoju mamu nemá problém poslať do zadku. Lenže keď poviem čo trápi mňa, je to hneď zanedbateľná banalita ktorá sa proste SAMA vyrieši.
To, že so svokrom sme si nesadli od prvých dní, na to si už zvykám. Ale myslela som, že ako žena ma bude akceptovať viac. No dúfam, že sa niečo zmení a že to začnem radikálne riešiť. Nechcem dopadnúť tak, že sa mi kvôli nej rozpadne vzťah, lebo to by som jej už neodpustila.

gabulka15
5. sep 2014

@lenbea ja som to vyriesila tak ze sme sa v dobrom rozlucila a isli sme prec , uz sme tu 3tyzdne a normalne som stastna 🙂 🙂 len ma velmi zarazilo ze sa tak citi ze ju nenavidim , muz mi to povedal len omylom .

0silvia0
5. sep 2014

@vervaka ono treba komunikovať v slušnosti a tolerancii. Svokra si asi nevie zvyknúť, že aj 20-ročný človek je dospelý, svojprávny, a samostatný. Stále vás vidí ako príliš mladých, neskúsených atď. a má pocit, že má právo v dobrom poučovať. Samozrejme, mladým ľuďom neustále zasahovanie do súkromia a vlastných rozhodnutí lezie na nervy. Treba ju stále slušne ubezpečovať, že vy si poradíte, vy ste sa už rozhodli, vy už si to sami poriešite, vy sa sami postaráte atď. Za ponúknutú pomoc slušne poďakovať, ale slušne odmietnuť, ak nie je vítaná. Svokra asi potrebuje čas, aby si zvykla, že jej syn už nie je malý chlapček, ktorému treba behať za zadkom.

koala7
5. sep 2014

@vervaka hlavne z toho nemaj taku tazku hlavu, skus sa na to pozriet s nadhladom. ste dve cudzie zeny ktore si na seba zvykaju, potrebujete sa navzajom otukat, spoznat, zistit ako ktora kedy reaguje, ako najlepsie spolu komunikovat. aj ked teraz to moze vyzerat ako velky problem, je to uplne normalna situacia vo vsetkych novych rodinach, hlavne ak sa mladym neda dostatok priestoru na vlastne rozhodnutia a robenie vlastnych chyb. ber to ako projekt "otukavame sa so svokrou" a hlavne bud uprimna k sebe vo svojich pocitoch co jej dovolis, a co je uz problem, a daj to pekne najavo, aby sa vztah vykristalizoval k spokojnosti vsetkych (a hlavne tvojej, hehehe )
tiez sa so svokrou "otukavame" uz skoro dva roky a postupne zistujeme ako si predstavujeme nasu "spolupracu"

koala7
5. sep 2014

@vervaka citala som tvoje prispevky ze ste mladi mate dlhy a dietatko bolo skor prekvapkom ako planovanim, asi sa svokra o vas trochu boji, a citi ze mozno aj vy sami sa bojite, neodzen ju od seba uplne, este sa ti moze jej pomoc v buducnosti zist (ked budes chciet ist napr po roku do prace a dieta radsej nechas s nou ako v jasliach a podobne)

p_etrisha
5. sep 2014

Prebohaaaa, odpadavam 🙂 Ja mam doma cosi v bledomodrom...Odkedy som otehotnela,pani svokra najmudrejsia...Dala som foto zo sona na net,uz mi pisala SMS,ze som bezohladna (nenacupkala som za nou jej ju ukazat). V živote sa somnou nebavila,nevediabsa rozpravat ani oni doma, nikdy ma nemala rada a zrazu sa ide starat do mna. Mala sa narodila, ani telefon,ani SMS, ani do nemocky neprisli (mala bola v inkubatore, za mnou nebolo treba chodit decko nevideli,nebol dovod). Potom si madam zmyslela, ze CHCE vidiet malu (byvala som este u nasich), tak bez ohlasenia sa nanominovala k nasim, mala urevana, ja odsavacku pricapenu a navsteva vo dverách. Potom bolo uvitanie do zivota deti. Robi na urade,dozvedela sa o tom, ONA SA ROZHODLA,ZE TAM POJDE,tak mi zas nik nedal vediet,len sa dotrepala. Klame,ohovara ma po meste, ked idem sama tvari sa,ze ma nevidi,ale ked idem so starym,alebo mojou mamou,tak zrazu chce kuknut malu a hra milucku. Uz som ju minule s mamou obisla a neriesila,tak volala s revom mojmu,ze som jej ju neukazala. Povedala,ze ona si vsetko o malej zisti od mojho,ze nebude volat somnou,aj ked ja som s nou 24/7... Ale divadielko hra furt....Ale vzdy to poda tak,ze vsetko je moja vina...Utekaj,kym sa da a rob poriadky z kratsej cesty!

dasamo
5. sep 2014

@sono2 ked mate rovnocenny vztah a spolocnu kasu, tak aj kachlicky a kuchynu snad vyberate spolocne 🙂 . My mame tiez vsetko spolocne a tym padom aj kocik sme vyberali spolocne a velmi nas to bavilo obidvoch, brala som do uvahy nazor aj mojej polovicky, tak isto aj teraz pri zariadovani domu a aj kuchyne samozrejme a myslim, ze tu nerozhoduje, ci sme manzelia, alebo nie, kazdy ma pravo povedat svoj nazor a som stastna, ze mam muza, kt.vyberal kachlicky do kuchyne so mnou a nie ich len zaplatil. No a na materskej ten prijem nakoniec nie je velka vyhra...., takze keby som mala brat len moj prijem ako taky, neviem, ci by som si mohla dovolit kupovat, co by som chcela. A svokra nam do nicohoho nic nehovori, v podstate nikto a keby sj chcel, STOP, my sme rodina, my rozhodujeme, ale dakujeme za nazor, asi tak.

ukulela
5. sep 2014

@vervaka nuz, musis si vydobit svoje miesto. s tym kocikom - to by ma nas***o teda paradne ... aj s planom kocikovania. no musis sa voci svokre jednoducho vymedzit a urcit hranice. jasne povedat NIE a basta. lebo to bude ako pisu baby - bude ti zasahovat do vychov, doma ju budes mat 24/7 nanominovanu a materstvo si vobec neuzijes, kolko mala ona rokov, ked rodila? alebo tvoja mama? priprav si argumenty - nie si prva 20 rocna, co bude mat dieta ani posledna. okrem tohoobaja ste dospeli, svojpravni - tak vase slovomusi byt úpsôedne. a keds aty bojis povedat jasne nie, povedz jej len, ze sa poradis s partnerom a on jej oznami vas nazor.
zacala by som kocikom, dotrepala by som si ho naspat - lebo je moj/nas.a ked zacne dristat ze to prinasa nestastie, tak by som sa opytala, ci chce vnuca opluvat a oplieskavat ostatou plienkou, aby ho nik neuriekol - a treba jej zdoraznovat, ze ona je len starka/babka - toslovo jej treba opakovat dokola, aby sa nenominovala o ulohy matky. ked ti bude chciet niecokupit - dakujem, uz mam vybrate. a ked kupi bez konzultacie - nechsi to necha u seba. a akby este raz pouzila arguent, ze potratis lebo si si kupila to/ono - tak by som jej flusla medzi oci, zepotratit mozem tak akurat zo stresov,co mi ona robi.nech sa s tou vetou vysporiada ako chce.
jamam v tomto svokru uplne opacnu. da mi peniaze,nech malemu kupim, alebo sa opyta co ja chcem, co mne ma navarit/upiect. velka vdaka za nu 🙂 po tom vsetkom, co tucitam.

vervaka
autor
5. sep 2014

Chcela by som jej vidieť do hlavy. Možno je preto taká, že tiež mala prvé dieťa ešte pred 20kou a možno má nejaké zlé skúsenosti a preto sa mi snaží pomôcť ako vie. Ale naozaj si ju zbytočne nechcem rozhnevať, pretože by to neprospelo nikomu, ale zase nenechám si rozkazovať od pre mňa v podstate cudzej osoby.

sono2
5. sep 2014

@dasamo ale tu nejde o teba, nechápem, na čo si vlastne reagovala na môj príspevok, nebol pre teba.

barcelona94901
5. sep 2014

to poznáme asi viaceré,načo kupovať,netreba ti ,blá..blá a to máš jedno čo,kto..či svokra,či babka,mamka,tetka..máš ľudí,čo maju potrebu sa starať do druhých
,no mne napríklad svokra dala dobre vypelichaný svetríček ,prežratý molami ,deravý ako rešeto ,ten istý čo mi dávala pre syna ,mi teraz po rokoch šupla pre dcéru,,predtým ako nováčik,som jej ho vrátila ,s tým,že nám bol malý,,nech odloží pre synov 😀 a teraz som ho už rovno hodila do koša , 😀
a jasné,netreba deťom veci kupovať,načo?ako keby ona kupovala a za svoje ,,zabalíme deti do vreca a treba iba dve,tri vecičky..ked preprdkaju necháme ich asi nahé..taký kočík,onaký,taký stolík,auto,telka,čokoľvek,zlaté pravidlo,nevešiame to nikomu na nos a už vobec sa neradíme ,kupime si podla seba a je to
my sme tak aj dom kupili ,zobrali sme ich tam,až ked sme ho mali,,pretože už poznáme kvíti v našej záhradce ..kupte si byt,hned vedla nášho.. 😀 atd ..
mozno je aj tvoja svokra fajn,ale treba mať určitý odstup ,pretože s deťmi toho ešte toooolko prichádza ,že až 😝
vela vecí časom prestanes aj registrovať,nádych,vydych,su vlastnosti,ktore ludia nezmenia a treba sa naučiť s nimi žiť,hoci nás dokážu lehce rozdráždiť

monciky
5. sep 2014

fuha, jak to citam, tak dakujem Bohu za moju svokru a mojho muza...., za svokru preto, lebo to je absolutne neprakticka a nepouzitelna zena na nic🙂 a za manzela preto, lebo pred nasim manzelstvom jej jasne povedal, ze sa nam nebude do nicoho starat- tak ona to zobrala vazne a nestara sa.....-)
ale keby som mala zazivat to co zakladatelka temy a este k tomu by som bola tehotna,tak by to skoncilo velmi zle🙂 nakolko ja s manzelom nemusime byt nikomu za nic vdacni, tak podla toho sa spravam, nikto mi nemoze do nicoho kecat a podobne...
to s tym zobratim kocika ma dostalo, ja osobne som si kupila kocik v 2 mesiaci tehotenstva, vyplatila so ho a nechala doviest a nikto mi nemohol nic povedat, keby sa nieco nahodou stalo, tak sa urcite da dohodnut s predajcom...., moja svokra mi ponukla fusak po jej detoch, ked ho vytiahla zo skrine a ukazala mi ho, tak som jej odporucila nech ho radsej spali, nakolko ho skladovala bez zabalenia do folie a v izby kde sa fajci🙂 takze tam bol jej prvy a zaroven posledny pokus mi pomoct s vybavickou, neratam este aj to, ked mi vybavila obnosene oblecko, ktore som uz nepotrebovala, kedze som si medzitym vsetko nakupila a vybavila, tak teraz len cakam, ze to obnosene od nej vybavene oblecko pojde do porodnice pre deticky, nakolko moj syn bude urcite vacsi ako velkost 50, ktorej tam je neurekom...., bezne mamicky maju komodu, ja mam roldor velky, kedze mam vela veci a aj ked to vedela, tak este ponakupovala nejake veci, uplne zbytocne, na co jej moj muz povedal, ze oblecenia mame doma plnu rit, ze naco to kupuje🙂
nechcem aby to vyznelo, ze som nevdacna, ale ona predtym videla tie tasky s oblecenim, vedela ze toho mam vela a napriek tomu vybavuje kadetade a kupuje..., moj maly by predtym potreboval aj ine veci, ale to nastavajucu babicku jedineho vnucatka nenapadne, vsetko musi napadnut mna a moju mamu🙂
takze u nas takto🙂

keiperka
5. sep 2014

iná striga, tá tvoja svokra...treba hodiť reč s partnerom, pretože takéto správanie nie je veru smiešne...a pozor! po narodení bábenka to bude ešte horšie...bude za teba kojiť, starať sa do tvojej výchovy...och...je potrebné to stopnúť a určiť mantinely, nech sa stará sama o seba! čím viacej budeš ustupovať, tým viacej si bude dovolovať

adri266
5. sep 2014

@vervaka necitam vsetky prispevky, tak sorry, ak sa opakujem.
Tvoj partner co na to??? Nevidim nikde v uvodnom prispevku, aky ma on na to nazor.
Minule som citala podobny problem a radu psychologicky. Ona radi, aby si obaja so svokrou pokecali a dali jasne najavo, co je vitane, a co nie
Ale na druhej strane pisala aj to, ze svokry a nase mamy sa zrazu citia zbytocne, takze nejakym sposobom by sme ich mali zapajat do nasich zivotov.

ada274
5. sep 2014

@dusika11 tak toto je fakt nechutne, mna by tiez asi roztrhlo. a tvoj muz co na to? Moj by urcite svojej mame povedal, ze nech urcite nenosi jedlo len prenho. Teda aspon si to myslim a urcite by som od neho chcela, aby to s nou vykomunikoval. do prdele to je fakt ponizujuce.

mihula
5. sep 2014

@dusika11 neverim,ja som mala horsiu 🙂 ja som utekala zvracat a to som ju len videla z balkona že ide.Ked nebol muž doma som ani dvere neotvorila a to vedela že som s detmi doma.Zato rano sa jej nelenilo vstat a čakat na ked pojdem s detmi a s krikom ma vyprevadzala až po samu školku

lenbea
5. sep 2014

@0silvia0 keby to tak šlo.ona nikdy nepochopí,že jej syn je dospelý a schopný sa rozhodovať sám. A mozes ju akokoľvek pekné upozornit, urazi sa.

nistika
5. sep 2014

ahojte no čítam samé radikálne riešenia, ktorých niesom zrovna zástancom. treba mysleť aj na deti, pre ktoré starý rodičia môžu byť prínosom. ale pravdou je že sama mám so svokrou neriešitelný problém a neviem ako na to a že čím ďalej tým si viac dovoluje ako to tu píšete...v prvom rade navrhujem vôbec ju nezaťahovať do diskusie o vašich veciach tým dávate najavo že vás zaujíma jej názor a že má k veci čo povedať avšak nestačí to. takže ak nejaká z vás pozná recept ako slušne odbaviť svokru bez narušenia rodinných vzťahov (manžel tiež nezaberá) tak napíšte prosím aj súkromnú poštu poteším sa

dusika11
5. sep 2014

@ada274 moj muz sa rozdelil..to bolo vsetko s tym jednym reznom..ale dostalo ma to...ja nehovorim ja ju pomaly s nicim nenukam..lebo kavu nechce vodu nechce..jest jedla prave pred chvilou..a bla bla