Svokra si uzurpuje moju dcéru. Som mimo ja, alebo ona?

helaheluska
6. jan 2019

Mile maminky rada by som sa poradila ci to prehanam alebo ma moje pocity neklamu. So svokrou mame problemy odkedy sa nam narodila dcerka od narodenia sa tvarila ze jej jej a nie raz mi povedala ze ci nechcem ist do prace uz ze ona rada zostane na materskej miesto mna... Nejako sme to prekonali podarilo sa mi ako tak presadit si svoje vychovne a stravovacie metody a so svokrou bolo isty cas klud dala nam priestor uz nechodieva k nam ako do svojho ma totiz kluce od nasho bytu. Ale to je jedno teraz ma hlavne trápi ze nestaci ze chce byt s vnuckou vzdy sama casto ked idem na prechadzku s mladsou tak ona ide so starsou niekam inam do mesta co mi pride di ne. Proste ona s nou vzdy chce byt sama. Teraz ma starsia 3 roky a sem tam si ju vzala na noc podotykam ze byva asi 10 min od nas nemamproblem ked si ju hocikedy vezme. Ale posledne dva mesiace u nej bola kazdy vikend vždy piatokna noc a zacala robi to ze ju neprinesie ani v sobotu domov a ked vecer volame ze kedy pridu tak je kolko krat urazena ze ci jejnieco urobia ze ved vieme kde jw a necha si ju az do nedele. A v decembri bola cez vikend doma iba iba jednu nedelu a aj to isla svokra s nami doba lebo s vnuckou cely tyzdennebola.

charlie1980
9. jan 2019

Baby, ja keď to tu čítam.....nestiham sa diviť tým postojom niektorým....
Ja netvrdím, že svokry sú vždy idealne, ani to, že niekedy nepotrebuju vedieť o každom prde....
Ja by som toto mojim deťom nikdy nevykonala....5r deti ešte nikdy nespali u starých rodičov ??? Odvolali ste ples ? 😀 Čo vaš život skončil narodením dieťaťa ? Či máte pocit, že svokry sa nevedia o vaše deti postarať ? Vzťah starý rodič/dieťa je tak krásny a nikdy by mi ani nenapadlo mojej svokre zakazovať styku s deťmi, ak o to maju deti aj svokra záujem. Zamyslite sa radšej nad tým, o co svoje deti oberate. Lebo tento vzťah je úplne jedinecny. A som rada, že moje deti ho zažijú a kedykoľvek tam idu dobrovoľne a s radosťou.
Rodič raz vychováva inak, ako starý rodič. Dobre zalovte v pamäti a prestaňte si cez deti hladkať ega.

asocial
9. jan 2019

@helaheluska prepac, tvoja svokra je padnuta na hlavu, rovnako ako tvoj muz a ty tiez..nie je to normalne...jednoducho je to v stadiu, ktore si povolila aj ty. Je cas na zmenu pravidiel - jeden vikend do mesiaca a koniec.

eva8
9. jan 2019

@charlie1980 je rozdiel byt so starym rodicom ked je ples a kazdy tyzden od piatku do nedele, v case, ked konecne moze cela rodina obedovat pri jednom stole, alebo niekam zajst ci len tak polenosit doma. To dievcatko potrebuje citit rodinnu atmosferu so svojou mamkou, ockom a mladsim surodencom. Ale je pravda, ze vztah vnuk - stary rodic je tiez krasn. Ale nie, ked je dieta od mala trhane akoze nenasilnym sposobom od jeho najblizsej rodiny

olusik112
9. jan 2019

@charlie1980 presne to že stary rodič inak vychovava. Aj ked ma svokra nemusela ja som nemala nič proti nej mne len vadilo že strašne množštva sladkosti jedla dcera zakaždym čo tam zašla ono jeden keksik cukrik maškrta to ano to musi byt. No ona jej dovolila na kila a potom v noci stukala že ju bruško boli. Napriek tomu som tam deti puštala. Neskor vedeli same povedet nie lebo ma rozboli bruško. Ale spavali doma a nezda sa mi že mi život skončil ked som porodila. Akože kam mam v noci chidit? Na diskoteky? Tak to by ma nenapadlo 🙂 a ani do baru. Ked sa chcem stretnut s kamoškami tak cez den. Nočny život neni pre mna.
No a ked jovim v pameti ja som bola každy den u babky no ked prišli rodičia z prace maširovala som domov. Ani som netužila u babky spat a ani by s tym naši nesuhlasili. A to iste teraz moja mama možu prijst vnučata kedykolvek no na noc ich vyprevadi domov. Mam to take z vychovy a tak mi to vyhovuje. Neviem si predstavit že by som mala dieta 50%času preč od mna to už načo potom tvrdit že som matka? To je hladkanie ega? Keby že chcem žurovat a flakat sa po nociaach tak by som asi neišla rodit deti.

charlie1980
9. jan 2019

@eva8 Nie, tieto prispevky sa nesú v duchu- svokra je padla na hlavu, hranice, od vtedy do vtedy....neviem, ktorý zdravý rodič nasilu nechá dieťa starému rodičovi a zdravý starý rodič nechá odtrhnuté plačúce dieťa nasilu od piatku do nedele. Nepreháňaj. Tento vzťah treba tiež postupne budovať. A dať im postupne priestor. To všetko sa dá aj bez ujmy na psychickom zdraví dieťaťa. Das mi tu taký extrémny príklad, že konečná.
Moje deti chodia veku primerane. Od 3r na noc, teraz kedy kto chce. Vzájomne. 2 rocny chodí na pár hodín. A my zatiaľ vybehneme sami s mužom. Nechápem, prečo by mal môj život skončiť kvôli deťom.....ja nemám právo sadnúť si niekam s mojim manželom, lebo mám deti ?
Matka neznamená to, že deti na nás visia 24hod/7. Moji navštevujú aj krstných, aj svokrovcov, aj kedy kto ich vezme von, aj v rodine k druhým deťom.

charlie1980
9. jan 2019

@eva8 Aha, prepáč. "Akože nenásilným spôsobom" A ako teda má ? Násilným ? Chce byt s vnucatom, to je celé. Ako chceš aby si vzťah budovali, keď dieťaťu povie: už si bola raz v mesiaci, stačilo. Mojim deťom nevysvetľujem nič. Napriek tomu sa niekedy na poslednú chvíľu 5r rozhodne, že chce spat doma, tak ide. Keď chce spat u svokry, tak spi.

maciatkolulu
9. jan 2019

@charlie1980 úplne zbytočne vysvetľujes... Proste babke treba nadiktovať čo a ako,ako sa má hrať,čo ma jest,čo nemá dať jesť,kam majú ísť,co majubrad,koľko času maju travit spolu,v obchodoch abkednnie bude bordel. Že 50per.casu je u babky,som sa zasmiala. Plno matiek sa tu chváli,že majú trojročné v škôlke,že sa im narodilo malé a to je ok,lebo to je inštitúcia,to nevadí,že dieťa je z celého dňa osem hodín preč a keď príde domov tak hajde spat. To sa neruší vzťah,keď sa dieťa "odloží"v troch rokoch do škôlky,najmä po narodení súrodenca. To je úplne super. Ale beštia svokra....aha pardon,ona sa nevyjadrila,že je beštia.

eva8
9. jan 2019

@charlie1980 a ako si má 5 ročné dieťa budovať vzťah so súrodencom a otcom a mamou, keď sú spolu len cez týždeň v zmätku a každý osve? Spoločný deň všetkých štyroch, spoločný obed v kľude cez víkend - to sú chvíle, ktoré sú pre rodinu dôležité. A nie skoré rána, keď sa otec chystá do roboty, dieťa do škôlky a druhá sestra spí alebo mraučí, alebo večere v rýchlosti,keď je otec unavený a ani von sa nedá ako rodina ísť....
To akože nenýsilným spsobom - stará mama stále si pýtala vnučku od mala, nie malá vnučka sa pýtala k nej. Teraz už je "veľká", tak si zvykla na starú mamu viac ako na pokojnú rodinnú atmosféru, preto sa pýta k starej mame, plus vidí výhody - stará mama jej povolí všetko

charlie1980
9. jan 2019

@eva8 Veď hocikedy, keď to akurát tak vyjde 😀 Neviem....my tieto veci riešime za pochodu, úplne spontánne.
Takze fakt sa to ťažko vysvetľuje. Po škôlke a po robote sme spolu. Alebo všetci v nedeľu niekam vyjdeme. A keď chce ist večer k svokre, a ta má chuť, čas, tak spi u nej a odnesie ho do škôlky. Aj vyzdvihne. Spontánne. Keď má cestu okolo, alebo to neplánujeme. Diéta má schopnosť rozprávať, povie si, čo chce. Ja mu nebudem nič zakazovať ani nariaďovať a vydolovať v tomto smere. Pre mna je dôležité, že je dieťa u nej spokojne.
A aaaaaaano, sladkosti sme riešili aj my....no popravde....tebe babka nespravila palacinky plne granka, lievance, nekúpila ti nikdy sladkosti ? Ja mojej svokre nenariadujem. Vychovala 3 deti. A žijú.
A prečo by dieťa nemohlo pociťovať výhody u starých rodičov ? V konečnom dôsledku som rodič ja a mám aj tak posledné slovo.

charlie1980
9. jan 2019

@maciatkolulu Viac než divne. Mat takéto nevesty 😂😂😂 Difam, že si spomenú o 20r na tuto tému.

lenuska1lele
9. jan 2019

@charlie1980 no možno si ty už o 10 rokov spomenies, keď ti dieta nepríde domov, lebo stretlo partiu a vlastne to čo ono samo rozhodne sa deje už v jeho 5, tak v 15 sa pýtať nebude a babka ktorá sa tak s láskou starala tu už nie je.. nejde tu o zle svokry ale skôr o rodinu, rodičov a hranice. Snáď nebudem skákať ako mi povie 5 ročný.. to by som tu mala každé poobedie celu škôlku kamarátov a určite by chcel aby prespali 🤔🤣🤣🤣

maciatkolulu
9. jan 2019

@eva8 prečo sú cez týždeň v zmätku? Nerozumiem,ja som práve milovala dopoludnia cez pracovný týždeň....zoo,mesto,botanická,nikde nikto. Boli sme spolu. Súrodeneckýc vzťah sa utuzoval😉. Žiadna škôlka,žiadne žiarenie,večer s otcom a to aj neskoro,lebo spávali poobede. A cez víkendy boli u babky. Nebadam naozaj nič,čo by nerusilo ich vzťah medzi sebou aleboedzi nami. Niektoré príspevky sú prehnané a fakt by ma zaujímala reakcia niektorej z tých premudrelych,kebyže zrazu sa zmení situácia a musela by nacupitat do práce a deti jasle,škôlka, choroby,prázdniny a milá svokra povie pardon,nemám čas,vyhradené hodiny sú v piatok na dve hodiny od štvrtej do šiestej. Teda raz do týždňa. To by zase bolo,vsakze😉

charlie1980
9. jan 2019

@lenuska1lele Ale jasne. MK je plny pokory a dokonalých matiek a len sú tie detiska stále horšie. Stačí tu citat....rodič dobreze na ministerstvo spravodlivosti si nejde posťažovať, lebo dieťa dostalo poznámku 😅
Ja neskacem, ako si to zmyslí 5r, ja proste nevidím dôvod, prečo by nemohli byt u svokry, koľko sa im žiada a koľko im svokra toleruje.
Nebodaj si myslíš, že odpútanie dieťaťa od svokry má vplyv na jeho správanie v puberte ?
Zatiaľ, kým deti nemajú povinnosti, ozajstne povinosti, Tj školskú dochádzku, môžu tam byt koľko len chcú.
Prestaňte už s tou opicou láskou. A svoju dokonalosť si nemusíte dokazovať cez deti.
Akú rodinu ? 50% rodín sa rozvádza. A na tie vztahy sa ani pozerať nedá. Koľko dôkazu napáchať dospeli skrz deti.
Tu by som si robila väčšie obavy, ako zo stabilnej fungujúcej rodiny (vrátane svokry) z neblahého vplyvu na dieťa.

eva8
9. jan 2019

@charlie1980 plne sa s tebou v tomto stotožňujem. Stále sa smejem dcére, že ona bude jej deti vychovávať a ja rozmaznávať :🙂 A v duchu si želám, aby to moje rozmaznávanie nebolo prehnané 🙂 Ale sama si napísala, že ako rodina trávite nedele spolu. A toto autorke chýba. Na to sa sťažuje, že stará mama chce jej dieťa vziať v piatok a doniesť až v nedeľu a každý víkend. Preto som napísala, že to sa mi zdá prehnané. Naozaj od príspevku na ktorý som zareagovala píšeš krásne o vzťahu vnuk - starý rodič a aj ja si ho tak predstavujem. Starí rodičia sú veľmi dôležití. Čo by som dala za to, aby moje deti sa mohli vybrať len tak k babke, dedkovi. Aj mne by to pomohlo veľmi, najmä kým boli malé.... Oni starých rodičov nemajú. Pritomk starým ľuďom sú veľmi úctiví, neviem, či ich majú radi, ale vidím, že pomôžu a podobne. Neviem dokedy ich to bude držať, ale dúfam, že im to ostane.

lenuska1lele
9. jan 2019

@charlie1980 áno koľko ľudí sa rozvádza a prečo? Povedzme si úprimne, muž zarába aby mali a zenuska popíja kavicky, behá po zurkach lebo Babysiting babka dedko sú na mobile stačí zazvoniť a dedko flekuje pred domom.. ja nehovorím, že deti nemajú ísť k babke ale hovorím o tom, že spat majú doma.
A áno myslím si, že keď babka podrýva autoritu rodičom bude to mat dôsledok v puberte.
Lebo každý ide za výhodami ale ti hovorím keď babka tu nebude koho bude to decko počúvať?
Ja vidím v mojom okoli presne taketo výchovy. A ja som nemala na to deti aby svokra na dôchodku zabila nudu. A čo sa prace týka, mne tolerujú OČR ako aj pracovný čas mi bol upravený aby som stíhala škôlku, takze svoje povinnosti voči deťom si plním.
A moja svokra by po decko rada chodila ale že mu nepríde na narodeninovú oslavu to mám tolerovať? Ona má prísť a byt súčasťou takýchto slávnosti no pokial na toto sére, vychovávať mi ich nemusí 😎
Každá mame doma možno iné problémy a táto téma by bola na dlhšie. No ako autorka opisuje, že svokra si dieta pomaly vynucuje nie nedala by som a hotovo..

eva8
9. jan 2019

@maciatkolulu tie dopoludnia cez týždeň ste si vyšli ako rodina - otec, dcéra a jej malá sestra? Píšem o situácii autorky, ona túži, aby aspoň jeden deň v týždni, aby boli všetci spolu, mali spoločný obed. Spomínala, že svokra chce ísť na materskú miesto nej. Mne sa to neľúbi, tak som sa ozvala. V každej rodine je to inak. Inak aj ja som milovala chvíle, ke´d sme všetci vyšli von. Nám stará mama, starý otec veľmi chýbali. Čo by som za to mala, aby sa spolu pohrali! 🙂 Ale bohužiaľ som mala možnosť len o nich rozprávať... Aj tak si myslím, že u autorky je to so starou mamou extrém. Nech sa dohodnú na každý druhý víkend.

charlie1980
9. jan 2019

@eva8 Ono vies....tazko, lebo do vztahu nik nevidi....ale kludne si svokra mohla "postavit hlavu", z hocijakeho dovodu, rovnako matka.
Ja len viem, ze tieto natahovacky k nicomu nevedu.
Lebo v konecnom dosledku, deti za nic nemozu.
Ja sa uz niekedy smejem na nich, ze sa zauzlili s nejakou pseudo pupocnou snurou. Fakt.....trpezlive, milujuce babky.....to detom dnes castokrat chyba....to teplo a laskavost, ked k nim deti pridu.
Neviem si predstavit, ze by som im toto odopierala. Vydelovala.
@lenuska1lele
Vysvetli mi, prosim ta, ten dopad na dieta, ked nebude spat doma. Resp.u svokry. Nech tomu porozumiem teda.
Neviem, preco tvoja svokra neprisla na narodeninovu party....my ju vzdy naplanujeme, aby tu mohli byt vsetci. A aj su. Tak neviem, co sa u vas stalo.
Kazdopadne. Pamataj, ze deti su nam len "pozicane" 😉 Lebo ony maju svoje myslienky 😉

18denka5
9. jan 2019

@fide no naši chodili do práce obaja ocino do zahranicia a aj na dovolenky sme chodievali take partie a rodicia boli s dospelými my deti s detmi :D za čo sa nesťažujem lebo boli to super dovolenky a kopec srandy no nič to nemení na tom, že hoc za všetko rodičom ďakujem tak ma vlastne vôbec nepoznajú

charlie1980
9. jan 2019

@lenuska1lele
Rozvadza sa preto, lebo dnesne vztahy su na zaplakanie. Zacina to napr.u svokry 😄
Ano, istotne.....muz zaraba, aby zena popijala kavicku a zurkovala 😄 No to su mi veci.
Moje deti ked su u svokry, tak ideme ti, ktori ist chcu a hlavne spolu. Napr.vcera....deti sa sankovali. Mensiemu omrzali nohy, tak sme ho vzali k svokre. Starsi sa posankoval a potom sme isli vsetci traja s muzom na caj....Potom sa starsi rozhodol, ze chce spat u svokry. Mladsieho sme vzali domov a starsieho vzala svokra do skolky. Poobede som isla s mensim pre neho do skolky a spi doma.
V nedelu sme isli vsetci styria do cukrarne. Prisla svagrins s dietatom, so svokrou. Deti sa pohrali v kutiku, starsi chcel spat u nej. Svokra suhlasila. My s mladsim sme isli domov a starsi spal u nej. Kde je vlastne problem ? Dieta bolo s nami, so svokrou, v skolke, doma.
Moja svokra nezabija nudu na dochodku, ona este nie je na dochodku.
To, ze ide pre mije dieta svokra, nepokladam za nesplnenie mojej povinnosti. Moja svokra moze kedykolvek dieta vyzdvihnut, ked s nim byt tuzi.
Ako sa tu uz spomenulo: mozes byt rada, ze tvoje dieta nie je v skolke chorlave, mozno by ti OCR nevydala. A svokra by ti mozno povedala : este nie je neparny tyzden vo februari, takze vidime sa v tom februari 😊

stankadl
9. jan 2019

@lujza123 aj moje deti spia u babky- máme 4 deti...ale spať u babky každý víkend? nárokovať si na celý víkend? to teda nie...a už vôbec nie takýmto štýlom...všetko má svoje hranice a toto je už cez... babka je babka a rodičia sú rodičia...babka zohráva v živote dieťaťa svoju rolu, ale nie výchovnú a už vôbec nie ona rozhoduje o dieťati...

stankadl
9. jan 2019

@eva8 súhlasím...

lenuska1lele
9. jan 2019

@charlie1980 žijeme úplne iné životy, sme iné povahy rovnako naši rodinný príslušníci. Nepotrebujem nikomu nič vysvetľovať, ten kto mna chce pochopiť pochopí, ten kto chce teba určite tá pochopí tiež. Takze veľa zdaru z babkami aj v kruhu úzkej rodiny, vychovavajme ako chceme, ako vieme, mame len jednu šancu 😜

vanesanova
9. jan 2019

@helaheluska no ja ti tak poviem moj brat ma 8 roc. Syna a 10 roc. Dceru a cca od 3 rokov obaja boli nonstop u babky mojej mami cely vikend pritom ich deli len ulica on si to krasne uzival so svagrinou pochodili bary diskoteky kina kaviarne plesy lyzovacky chaty ako keby boli bezdetni a mama zije sama takze ziadny dedko nepomahal a maju velmi dobry vztah tie deti s babkou radi sa tam vzdy pytaju niekedy ked nie je skola aj cez tyzden na dovolenky chodia s nou takze nestresuj a lakuj nehty ked mas volny cas pre seba co ja by som za to dala! Ja som mala syna neskor mama uz nevladze tolko a je rada ze ma klud o 2 roc. Sa nevie uz tak postarat vlastne vie ale max pol dna a je unavena moj brasko to proste vychytal ja som to uz nestihla urcite im nebran v tom bud rada za taku babku ja by ju na rukach nosila a nohy ruky bozkavala milujem mojho maleho ale chyba mi volny cas len pre seba alebo pre manzela 😏

maciatkolulu
10. jan 2019

@eva8 nie:veď si treba prečítať jasné,čo som napísala,že deti spávali poobede,takže si otca užili dosť. Reagovala som na vetu,že autorka má dní v týždni hektické....nechápem z čoho si to usúdila. Lebo ja som zachytila akurát,že jej svokra zobrala dieťa,aby si mohla pokecať s kamarátkou,čo ja by som za to dala😉kebyže môžeme vypadnúť kedykoľvek,či s mužom,či sama,,či s kamarátkami len tak bez malého ....nuž extrém to možno je,ale dá sa vždy dohodnúť,slušne....mne proste niektoré príspevky pripadajú na hlavu a pekne si pritakavaju navzájom,naozaj ako v kurniku😂

eva8
10. jan 2019

@maciatkolulu sme na modrom koníku, teda dobre, že sme neskončili v ľaho-stajni 🙂
Vedela som, že nie. Autorka má dve deti a stará mama má záujem len o jedno, tak nenecháva voľné pole pôsobnosti, aby mohla vypadnúť kedykoľvek či už s mužom, alebo sama. Treba si vedieť prečítať 🙂

andy03
10. jan 2019

Ja mam to iste ale nie so spatim ale s mudrovanim..pridu na 10 minut a všetko im dovolia - spolocenske hry porozhadzovat, hracky z boxov povzberat, vsetky fixky vytiahnut a kreslit kade- tade.. Vsak aj ja im to dovolim ale ked sa rozprace jeden box a chce druhy tak sa hracky upracu a dalsi sa otvori, tak isto s fixkami- kresli sa len pri stoliku na papier a nie ze po stenach, stolickach a uz vobec sa nevlaxia do obyvacky- to su proste pravidlá.... ked im poviem ze nie tak mi pred detami povedia ze vsak preco nedovolim vsak su malicky a vsak to potom upracem a taketo reci ..podkopavaju mi autoritu, deti ma neposluchaju a zboznoju starych rodičov co vsetko dovolia.. Za 10 minut odidu a doma vybuch ako v tanku a ja to savam dalsiu hodinu dokopy a deti pol dna naspat do koze 😖😖😖😖 nazaciatku som to tak nechala ale to bola najvacsia chyba co som spravila..teraz uz je vlak rozbehunty a neni cesty spat..stopni to hned ako sa da..daj si svoje pravidla ze raz za dva tyzdne moze ist spat k nim na jednu noc a hotovo..

maciatkolulu
10. jan 2019

@andy03 toto všetko za 10min😉to je fakt rýchlosť. A kkolkokrat do týždňa?

maciatkolulu
10. jan 2019

@eva8 to je fakt,že treba si prečítať,tak si potom prečítaj aj môj komentár k tomu druhému dieťaťu,rovnako ako aj k tomu ako autorka písala,že jej strážila malú nanihrisku kym ona mohla byť na káve a ohovárať tu nestvuru😂to druhé dieťa má rok,takže toľko k tomu. Takže faktom ostáva,treba si prečítať😉

eva8
10. jan 2019

@maciatkolulu Plny suhlas 🙂. Hlavne s tym, ze sa treba slusne so svokrou dohodnut.

maciatkolulu
10. jan 2019

@eva8 😉