Tradičná verzus netradičná rodina

warholette
27. jún 2013

V inej teme sa mierne rozbehla diskusia o tom, aka je tradicna rodina dolezita a ako ju treba udrzat. Mna by vsak zaujimalo, co je podla VAS tradicna a co netradicna rodina? Myslim, ze spolocnost sa uz davno pohla dopredu a scenka zo slabikara, kde mama vari a umyva riad a otec si na gauci spokojne cita noviny, je nepotrebna.
Rodina moze mat mnoho podob. Moze to byt mama, otec a dieta ci deti, mama a deti, otec a deti. Moze to byt mama, otec, biologicke a adoptovane dieta. Mozu to byt dve mamy alebo dvaja otcovia. Moze to byt mama so svojimi detmi, otec so svojimi detmi, ci kazdy so svojimi detmi vychovavajuci deti svojho partnera a aj tie spolocne.
Beriete vsetky formy rodiny za rovnake a rovnocenne?
Existuje podla vas este "tradicna" rodina (mama, otec, deti) a ma nejake vyhody/nevyhody oproti tej netradicnej?
Skutocne treba za tu tradicnu rodinu bojovat? Nestaci rodina, ktora poskytuje ochranu, zazemie a lasku?

terezka1947
5. júl 2013

@ewellina hmmm,ja sa uz teraz bojim,co moje dieta v buducnosti caka 😒

elen3
5. júl 2013

@ewellina no ja len chcem povedat, ze ci je rodina tradicna ale netradicna (co zahrna aj homosexualnu) to na % zneuzivania deti nema predsa vplyv, ale zalezi od jedinca - rodica (vlastneho ci nevlastneho).
ja osobne poznam dva homosexualne muzske pary zijuce na slovensku, ktore su spolu niekolko rokov, su VS vzdelani, inteligentni, prijemni a nadpriemerne zarabajuci a im by som veru svoje dieta bez obav zverila.

ewellina
5. júl 2013

@elen3 " VS vzdelani, inteligentni, prijemni a nadpriemerne zarabajuci" - no mne by toto určite nestačilo na to, aby som niekomu svoje dieťa zverila, ale proti gustu žiaden dišputát. 😉

elen3
5. júl 2013

@ewellina ja ich len popisujem, poznam ich dlhe roky a preto by som im dieta zverila. ale ked to chces zosmiesnovat, proti tomu ja nic nenarobim

ewellina
5. júl 2013

@elen3 Ale nie, nepripadalo mi to smiešne.

elen3
5. júl 2013

@ewellina reagovala som na tvoj vygoogleny clanok o zneuzivani dietata gaymi, aj ked pomaly v kazdom nasom meste sa najdu kriminalne pripady zneuzivania vlastnych deti. a preto som napisala svoju skusenost s homosexualmi, ktorych jedinych poznam, ze su to uplne prijemni a v pohode ludia. ziadne nasminkovane prisery v ruzovych koseliach a tesnych riflickach ulisne pozerajuce po malych chlapcoch...

ewellina
5. júl 2013

@elen3
1.Ten článok som nevygooglila.
2. Nechce sa mi tu sedieť do polnoci a rozoberať tvojich homosexuálnych priateľov. Ja mám kopec heterosexuálnych dobrých priateľov, ale tiež ťa nejdem teraz zaťažovať tým, akí sú oni úžasní.
3. Bolo by pre celú diskusiu prínosné, keby sa netočilo dookola stále o tom istom.

elen3
5. júl 2013

@ewellina tak sorry, ze som pisala do diskusie

katrinka8
30. júl 2013

Baby, a nezvelicue sa trochu dost cela problematika, resp. strach ohladne homosexualnych rodicov? Ved kolko uz len takych parov by si vobec chcelo adoptovat dieta? Podla mna ich nie je natolko vela, ze by vymizla prave pre toto "tradicna" rodina. A ked horime o muzskom - zenskom vzore - kolkokrat v historii napr. muzi odisli na zarobky do sveta, aj na cele roky, domov posielali len peniaze, a deti vyrastali len so zenami v rodine? Kolkokrat sa stane, ze slobodna mamina s detmi/dietatom ostane byvat pri vlastnej matke? A co v tom detskom domove? Kde tam to dieta vidi vzor rodica (matky a otca?) Myslim, ze ked homosexuali tuzia po dietati, je to presne take iste, ako po nom tuzia heterosexuali. Homo su sebecki, ale hetero uz nie? Je v poriadku, ked si napr. lesbicky par zaobstara dieta prirodzenou cestou, ale ked si uz adoptuje dieta z detskeho domova, tak uz to OK nie je? Moze si adoptovat dieta slobodna zena/muz? Myslim, ze ano (aj ked v tejto problematike sa nevyznam) Tam nevadi, ze chyba jeden rodic ako vzor? Ked sa 2 ludia rozvadzaju a dieta ostane pri 1 rodicovu, tu nevadi, ze nie je vzor toho druheho pohlavia? Ono to vo vseobecnosti nie je jednoduche, nie je to cierno-biele, aby sa dalo povedat, ze dobry je len a len tento vzor a ostatne uz nie. Podla mna ta "kriza rodiny", o ktorej sa hovori, tu nie je preto, ze su pomiesane a neviemake manzelstva, ale ze rodina ako taka nema podporu spolocnosti. Jednoducho je taka doba, ze ludia, co tvoria rodinu, travia spolu tak zalostne malo casu, musia vela pracovat, aby ju dokazali uzivit alebo aspon udrzat nejaky standard, nemaju kde byvat, nemaju pracu atd. jednoducho doba kladie take naroky na rodinu, ze mnohi to nezvladaju a rodina sa rozpada. Kopi sa tu kopec odbornikov, ktori navravaju rodicom, ze nedokazu vychovat sami dieta (tak uz parmesacne ci dokonca partyzdnove deticky treba dat na rozne kurzy), ze dieta musi mat xy kruzkov uz od skolky,, ze musi vediet cudzi jazdyk pomaly v 3 mesiacoch.. a my, ludia, sme z toho vsetkeho uz tak zmagoreni, ze sa prestavame riadit vlastnym rozumom, resp. rodicovskou intuiciou. A tak sa zenieme v praci, aby sme zaplatili nielen hypoteky, zivobytie, ale aj kruzky, kurzy, dovolenky, aby sme si vynahradili strateny cas atd., potom musime davat deti opatrovatelkam, potom na tie kurzy atd. Nie je to len toto, je toho ovela viac, ale podla mna je kriza rodiny v tomto - ze rodina ako taka sice existuje spolu len par hodin denne, par dni do roka... Pride nezhoda, a uz je tu rozvod, lebo vlastne ti rodicia ani nemaju cas sa spolu poznat, nemaju silu riesit problemy atd.
Ano, je pravda, ze "tradicna" rodina (otec, matka, dieta/deti) je idealny stav. Ale ked sa takyto stav z nejakeho dovodu neda udrzat, tak prioritou by mala byt laska, porozumenie a tolerancia (v zdravej miere, nemyslim teraz extremy, ze budeme tolerovat adopcie alkoholikmi, tyranmi a pod., prip. za kazdu cenu udrzanie nefunkcnej "tradicnej" rodiny).