Tradičná verzus netradičná rodina

warholette
27. jún 2013

V inej teme sa mierne rozbehla diskusia o tom, aka je tradicna rodina dolezita a ako ju treba udrzat. Mna by vsak zaujimalo, co je podla VAS tradicna a co netradicna rodina? Myslim, ze spolocnost sa uz davno pohla dopredu a scenka zo slabikara, kde mama vari a umyva riad a otec si na gauci spokojne cita noviny, je nepotrebna.
Rodina moze mat mnoho podob. Moze to byt mama, otec a dieta ci deti, mama a deti, otec a deti. Moze to byt mama, otec, biologicke a adoptovane dieta. Mozu to byt dve mamy alebo dvaja otcovia. Moze to byt mama so svojimi detmi, otec so svojimi detmi, ci kazdy so svojimi detmi vychovavajuci deti svojho partnera a aj tie spolocne.
Beriete vsetky formy rodiny za rovnake a rovnocenne?
Existuje podla vas este "tradicna" rodina (mama, otec, deti) a ma nejake vyhody/nevyhody oproti tej netradicnej?
Skutocne treba za tu tradicnu rodinu bojovat? Nestaci rodina, ktora poskytuje ochranu, zazemie a lasku?

mawka
28. jún 2013

@warholette som z uplnej rodiny - tradicnej. bolo to super detstvo. a teraz som rozvedena, niekoho mam, mam aj deti a moj byvaly niekoho ma a deti lubia oboch nasich partnerov a pre mna je to prave v tomto tradicne, ze su lubene z kazdej strany aj napriek tomu, ze nam to s ich ocinom nevyslo. v tomto sa snazime, aby deti mali kopec lasky a hlavne, aby videli, ze rozvadzat sa da aj dostojne. aj ked vela ludi nechape, pretoze je zauzivane, ze sa tu pili pri rozvode nabytok na dve strany, ale preco? takto maju deti oboch rodicov, aj ked kazdy inde a su uplne uplne v pohode. a najviac im asi dava to, ze ked pride byvaly s jeho terajsou, dame si vsetci kavu, podebatime, proste spravame sa ako ludia 🙂 takze aj ked netradicne, ale fajn, nie? 😉

/a ked si vycitame alebo hucime po sebe obcas s byvalym, tak vtedy, ked deti pri tom nie su a ani nas nemozu pocut, vidiet/

zuzkanik
28. jún 2013

@warholette správny vzor otca je muž, ktorý sa voči svojej rodine správa zodpovedne, váži a ctí si manželku ako ženu, miluje svoje deti, podieľa sa na deľbe práce v domácnosti aj na výchove detí rovnakým podielom ako žena. Správny otec vie ochrániť rodinu, správať sa chlapsky, pre deti je vzorom ochrancu. Správny typ matky je podľa mňa žena, ktorá vie vytvoriť domov, kam sa všetci radi vracajú (to však neznamená, že má sedieť doma a iba variť, prať, žehliť, pliesť, štopkať, to už dávno neplatí) a platia pre ňu rovnaké kritériá, ako som uviedla u muža. Pre deti má byť vzorom citlivej a chápavej matky, reprezentujúcej ženskú citlivosť a lásku. Neviem to lepšie vyjadriť.

quaxi
28. jún 2013

Ja skor rozlisujem "funkcne" a "nefunkcne" rodiny. Funkcne su pre mna tie, kde rodicia funguju tak, ako by mali fungovat - maju dobry vztah medzi sebou aj s detmi, staraju sa o ne, pracuju alebo sa aspon praci nevyhybaju, snazia sa o spolocne dobro a nezalezi na tom, ci tie deti su vsetky ich bio, ci ti partneri su zosobaseni a akeho pohlavia su, takuto rodinu mozu kludne tvorit napr. aj stari rodicia, ktori zastupuju biorodicov ak zlyhali... Nefunkcna rodina je pre mna ta, kde je napr. rodic zavislak, tyranie ci zneuzivanie deti alebo partnera, zle vztahy (udrziavane pre peniaze ci zo zotrvacnosti), rodicia flakaci co davaju detom zly priklad do zivota, deti zanedbavane... Na zivot dietata do buducna ma podla mna ovela vacsi vplyv, ci vyrastalo vo funkcnej rodine, nez to, ci bola ta rodina "tradicna".
Ked sme uz pri tych tradiciach - kedysi bol sice model rodiny otec+mama a ich deti, ale bolo uplne bezne, ze do 15 rokov od zalozenia manzelstva jeden z partnerov zomrel, viacero deti bolo v tom case este malickych a vyrastali bez tohto rodica, pripadne si ovdoveny partner nasiel dalsieho a tym vznikali povestne zle macochy... Bolo bezne, ze najstarsie deti preberali velmi skoro ulohu chybajuceho rodica, alebo boli v 10 rokoch odoslane kamsi do kiripolca "do sluzby" ci na vyucenie a rodinu odvtedy videli dokopy par krat za zivot... Takuto tradicnu rodinu by snad dnes niekto chcel???

zuanach
28. jún 2013

nikto nevie povedať, aký dopad na deti v ich budúcnosti bude mať život v homosexuálnej rodine.....myslím, že je to len sebectvo dospelých, lebo aj oni chcú mať deti.....a že je rodina ( čiže mama,otec,deti) základnou bunkou spoločnosti, to nie je len veta z komunistickej učebnice, ale aj z modernej učebnice, keby bola základom homosexuálna rodina, asi by sme tu už neboli....

warholette
autor
28. jún 2013

@zuanach homosexualna rodina nemusi byt zakladom, staci ze je povazovana za normalne druhy rodiny. a co sa tyka sebectva dospelych, co chcu mat deti, co maju hovorit neplodne pary? dnes je medicina tak vpredu, ze deti moze mat kazdy bez ohladu na to, ako to priroda zariadila, aby deti nemal. preco by homosexuali mali byt vynimkou?

mawka
28. jún 2013

@warholette a preco by nemohol homosexualny par vychovavat dieta, ktore niekto nechcene odlozil? radsej takto nez plne domovy deti. homosexualita nie je choroba, homosexualom sa clovek nestava, homosexualom sa rodi. a co moze ziskat? dieta moze byt viac tolerantne. to mas ako slobodnu mamicku, ktora zije niekde v byte s nejakou kamoskou, sice spolu nespia, ale tiez su to dve zeny, ktore vychovavaju dieta. to je uz v poriadku, vsak?

xy homosexualov vychovali deti, my o tom ani nemusime vediet, lebo stale je to v nasej spolocnosti nepripustne. a radsej mili a zodpovedni homosexuali ako par neschopnych rodicov, ktori tyraju alebo zanedbavaju svoje dieta, pripadne su to sociopati.

mawka
28. jún 2013

@warholette sorry, to malo byt pre @zuanach 😉

warholette
autor
28. jún 2013

@mawka haha ved pozeram ze co? 🙂 tiez si myslim, ze kolko deti by malo radsej rodicov, ako nemat nikoho... ja mam okolo seba kopec parov rovnakeho pohlavia, ktore maju deti, ale zvycajne su to zeny, pre nich je to akosi jednoduchsie, zaobstarat si dieta a vychovavat ho s partnerkou...

mawka
28. jún 2013

@warholette ved ludia vnimaju homosexualov vlastne cez sex, ale ved ani heterosexuali nesexuju pred detmi, preco by malo byt na homosexualoch nieco zle? ved ani oni "to" nerobia pred detmi a detom sa normalne da vysvetlit vsetko.

dnes si hetero pary myslia, ze homo je fuj, ale ze sa im vycicmavaju pubertiaci medzi sebou na opekackach a diskotekach, to im unika. ano, vtedy su baby coool, ked sa vyspia so spoluziackou, lebo ved......... ale to asi neni zle 😀

zuanach
28. jún 2013

ja mám zopár známych homosexuálov, viem, že to nie je choroba, nie som z marsu... len sa neviem s tým stotožniť, že majú vychovávať deti.....

romana19
28. jún 2013

@warholette Kde presne som sa vyjadrila, že tradičná rodina je že muž chodí do práce a žena doma varí? Aj v tradičnej rodine chodí do práce aj žena a dúfam, že sa táto téma nejde rozvinúť na podriemernú, priemernú a nadpriemernú tradičnú rodinu.

A či si už v tradičnej rodine, matka - otec- deti idú rodičia po kariere, alebo umeleckým smerom je zrejme ich vec.

Napokon ten sebaklam, ktorým sa niektorí pokrokoví jedinci živia, že dieťa dokáže vychovať aj matka sama a ono nijak duševne neutrpí, je na veľmi dlhú diskusiu, ktorá by sa dala konkrétnymi príkladmi zo života pekne analyzovať, taktiež deti vychovávané rovnakým pohlavím rodičov a pod. A myslím, že deti, ktoré pochádzajú z takýchto rodín, by sa vedeli k tomu asi vyjadriť najlepšie a možno by vyvrátili názory niektorých rodičov.

mawka
28. jún 2013

@romana19 ano? co poznam ludi, ktorych vychovaval len jeden rodic, tak ti su paradoxne v zivote spokojnejsi a uspesnejsi. no cim to asi bude? ze nebolo priestoru im vecne ofukovat zadky a naucili sa prezit v dnesnej dobe? iste, mozno sa medzi nimi najdu aj traumatizovane deti, ale tych je na kvanta aj v "normalnych" uplnych rodinach....

michaelamilan
28. jún 2013

@mawka jéééj to máte super že to máte tak s ex mužom.......my sme v tomto "netradičná" rodina.......môjho exka deti húška proti nám, najprv sme pol roka nevideli jeho dcéru a teraz je to opačne, pre istotu zasa húškajú syna ☹ je to smutné a pre deti veľmi stresujúce!!!!! Najviacej trpia deti.......a či už je tradičná či netradičná dôležité je aby mali deti lásku ......keď človek lásku dáva, tak sa mu aj vracia!!!!!
No sama neviem napísať aká je tradičná a aká netradičná rodina....ja som z rozvedeného manželstva, otca nepoznám, no nijak mi to neprekáža, mama ma vychovala s láskou a ja teraz lásku rozdávam svojej rodine a vytváram dobré rodinné prostredie, aspoň myslím a snažím sa 🙂

warholette
autor
28. jún 2013

@romana19 nie, nechcem ti vkladat slova do ust, len som sa pytala, co podla teba znamena tradicny muzsky a zensky vzor. pretoze vela ludi to stale berie tak, ze muz pracuje a zena sa stara o domacnost, ale aj ked obaja pracuju, zena sa stale stara o domacnost aj napriek tomu, ze si uz 8-10 hodin v praci odrobila 😠
takze som sa pytala na tvoj nazor, ake vzory dava do zivota detom tradicna rodina, nic ine.
inak, maloktora matka ide do rodicovstva s tym, ze bude slobodna a samozivitelka, to zvycajne az neskor vyplynie zo zivota.

barcelona94901
28. jún 2013

@aliza ja zareagujem iba na tento príspevok
kde píšeš ,"ja osobne poznam pripad, kde matka zila so zenou a jej syn to nezvladol a siahol si na zivot"

tak sa pýtam: a koľko stovák rodín,tisíce detí poznáme, kde si siahli na život,na dno fľašky ,na drogy ,na zbran ,na bližného svojho a žili pritom v "tradičnej rodine" tak tradičnej ,že každá desiatá žena je týrana ,vaznice máme preplnené a správy sa nedaju ani pozerať ,toľko násilia ide z tých našich kresťanských,tradičných rodín

do mnohých "tradičných"rodín by som nezverila ani psa a nieto ešte dieťa ,len toľko ,že každá minca má dve strany 😉 ked už tu takýto extrém vyťahuješ

barcelona94901
28. jún 2013

@zuanach sebectvo dospelých je ,že máme ustavy a domovy plné nežiadaných deti a rozhodne to nie su deti homosexuálov ! 😉a je trápne ,smutné že práve naša tak silná kresťanská spoločnosť to nerieši a berie to za samozrejmosť ,ešte že su aj ľudia s veľkým srdcom ,ktoré nie je ľavé,ani pravé,je ľudskééé a dáva dieťaťu bez domova skutočnu lásku ,smutné,že musia prejsť trnistou cestou

maminuska
28. jún 2013

Pre mňa tradičná rodina je právne viazanie muža a ženy , ktorí neskôr splodia deti . Všetko ostatné je pre mňa partnerstvo v ktorom sú deti. Čiže aj muž a žena , ktorí maju deti vo volnom vzťahu alebo homosexuálne páry bez rozdielu či sú alebo nie sú registrovaní.
Ja som dosť tvrdým zástancom toho , že deti by sa do voľných vzťahov rodiť nemali . Beriem to však čisto z právneho hľádiska, ochrany jedného alebo druhého manžela, spoločného majetku .
Avšak jedno , druhé aj tretie môže vytvoriť ako pozitívne tak aj veľmi negatívne podmienky pre život detí.

sibare
28. jún 2013

@zuzkanik trocha som sa pohrala s tvojim textom o spravnom vzore otca a matky. Tu je.

Spravnym vzorom matky je zena, ktora sa voci svojej rodine sprava zodpovedne, vazi a cti si manzela ako muza, miluje svoje deti, podiela sa na delbe prace v domacnosti a financnom zabezpeceni , vychove det rovnako ako muz. Spravna matka vie ochranit rodinu a zaroven sa spravat zensky. Pre deti je vzorom ochrany a bezpecia. Spravny otec je podla mna muz, ktory vie vytvorit domov, kam sa vsetci radi vracaju ( to vsak neznamena, ze ma sediet doma a iba varit, prat, zehlit, pliest, stopkat, to nie je pointa) a platia pre neho rovnake kriteria ako som uviedla pre zenu. Pre deti ma byt vzorom citliveho a chapajuceho otca, reprezentujuceho muzsku formu citlivosti a lasky.

Prehodila som tradicne rodove stereotypy v tvojom prispevku. Ak by mal byt napr. Otec vzorom pre syna, nemal by mu sprostredkovat I citlivu a laskyplnu cast muzskeho spravania?

zuanach
28. jún 2013

tradičná rodina, to neznamená že otec pracuje a matka rodí a stará sa o domácnosť....tradičné neznamená "mať zrodila v poli syna"...... tradične neznamená ani že to je cirkevné či kresťanské....proste matka,otec, deti.......to, že ľudia odhodia svoje deti do domovov, je hrozné, nezodpovedné, neodpustiteľné, ale niekedy tieto deti robia radosť manželským párom, ktoré nádej stratili....ale prečo by malo mať dieťa traumu z toho, že má 2 mamy, v škole sa mu smejú, hoci ono si nemalo možnosť vybrať....je veľa rodín s problémom týrania, závislosti a množstvom iných problémov, ale to môže byť aj v tej homosexuálnej, kresťanskej, ateistickej a neviem akej, tu sa bavíme o zložení...

barcelona94901
28. jún 2013

@zuanach ono kde je pomer traumy vačší ?a sme doma
...,bohužiaľ hovoria o tom aj štatistiky...ktoré sa nedá len tak obísť
matka,otec deti , tento tradičný vzorec nie je zárukou toho ,že vychovaju šťastné deti bez traum ,taká je pravda a nedokáže tuto skutočnosť zastaviť ani ten masívny tlak 😉 či sa nám to páči alebo nie

zuanach
28. jún 2013

@barcelona94901 človek nemá záruku, to máš pravdu. budúcnosť a ďalšie štatistiky ukážu, či výchova homosexuálmi je lepšia, bezproblémová, čo je z detí z týchto rodín....

barcelona94901
28. jún 2013

@zuanach vieš ,ono mnohé deti z tejto výchovy už maju vlastné rodiny,su dospelé,maju aj vnučence ..len sa okolo toho nerobil taký humbuk ako teraz 😉
to bolo aj bude ,len kabát okolo toho je iný ,verejný 😉

lucyliena
28. jún 2013

Nechcite vidieť z koľkých detí vyrastajúcich v tradičných rodinách sa stávajú kriminálnici, vrahovia, samovrahovia, drogovo alebo inak závislí, pričom majú doma dokonalé vzory u rodičov, bohužiaľ sa s tým v práci stretávam denne a množstvá detí odložených v detských domovoch sú alarmujúce - tieto deti by dostali aspoň akú takú šancu na normálny život keby sa dostali podľa mňa do akéhokoľvek modelu rodiny, ale konečne by ich niekto aspoň viedol. Homosexuálna rodina môže byť takisto plnohodnotnou rodinou. Keď sa však spýtate homosexuálov, či by chceli mať dieťa väčšina z nich o to vôbec nestojí, lesbičky nemajú problém počať dieťa takže i bez ohľadu na názory spoločnosti si to vedia zariadiť a vôbec nesúhlasím s tvrdením, že v dnešnej dobe je jednoduché mať dieťa...spýtajte sa všetkých snažiliek čo absolvujú vyšetrenia a všetky tortúry okolo umelého oplodnenia, štatisticky problém otehotnieť má dnes každý štvrtý pár...

heleninamama
28. jún 2013

Rodina, ktorú tvoria 2 zaťatí idioti, neschopní prijať a akceptovať ako správny aj iný pohľad na svet , ako je ich vlastný, bude v istom pohľade nefunkčná bez ohľadu na to, či sa budú označovať hetero, homo, lesbo... V tomto zmysle uznávam ich úplnú rovnocennosť.

vejula
28. jún 2013

@warholette čo sa tyka mužťského a ženského vzoru nejde o to, že otec pracuje a pije pivo a mama cely den pri sporaku vari a pečie. Ale ide o iné odlišné vnimanie rôznych situacii, peoblemov, iné postoje, celkovo zladovanie tychto "svetov" Nechcem tu tliachať omačky, ale ja napriklad u nas vnimam, ked je manžel so synom, ako maju uplne iné hry uplne iné zaujmy ako ked je somnou. Myslim, že mu dava poznať svet z takej inej stranky ako ja. Ja aj ked sa snažim, jednoducho nedokažem robiť niektoré chlapské veci tak horlivo ako ich robí Maly s tatom, a to dieťa to vyciti, že sa len hram na to, že ma TO BAVí. Druha vec je, že ani nemam tolko fyzickej sily sa s nim tak brutalne vyblazniť ako tatino. Nevravím, že slobodna matka nedokaže vychovať dobrého človeka To určite dokaže, a to dieťa môže byť aj šťastné. Ale v určitom smere bude ochudobnene. MAtka nedokaže nahradiť otca, a nopak o tom sa myslim netreba ani baviť. Hovorim o rodine normalnej fungujucej bez alkoholu, zavislosti nevier atd atd

terezka1947
28. jún 2013

@vejula suhlasim.....aj ja som za klasicku rodinu-keby sa iny model rodiny osvedcil,uz ho tu mame par storoci 😉 ,za tie tisicrocia tu bolo viacero vyspelych civilizacii 😀 😀...neverim,ze by si tento model ziadna neosvojila.....je rozdiel,ked dieta vychovava slobodna mamicka a dieta vie,ze otec existuje,ale nie je s nimi(to uz jedno preco a ci sa stretavaju) ....jednoducho dieta potrebuje spoznat svet a myslenie muza a zeny a aj ich vzajomne nazivanie,komunikaciu,prejavovanie si lasky...skratka toto vsetko ho formuje.
jasne,mozte nesuhlasit,ze v rodinach mozu zit pijani,nasilnici,atd...ano,mozu.....ale aj toto je atypicka rodina ako aj ine(muz+muz,zena+zena) nemozme svoje deti uuuplne domotat a uz malickym vysvetlovat,ze je to IBA o laske....ze je UZ moderna doba a je to IN....nie vsetko mozme skryt za slobodu,to sa neda....a dalej-trocha od temy- neverim,ze je "odrazu"take velke mnozstvo homosexualov....rozhodne nie ozajsnych,mozno su medzi nimi aj zraneni ludia,kt.sa radsej utiekaju k svojmu pohlaviu...lebo sa uz sklamali.....ano,ludia sa takto rodia....ale vela ludi je inak orientovanych a pripustnych "bisexualite"aj pre zvedavost a tym,ze chcu byt IN...nie nejaki staromodni,zakomplexovani a prikazmi sputani krestania-brrrrr,to nie 😀 😀 😀 😀
je ina doba 😉 preto treba zivot prisposobit dobe....a tradicie su uz davno prezitok....
lenze potom sa necudujme,ze nasu pseudoslobodu nezvladame 😒
lebo sice vsetko moze byt dovolene,ale nie vsetko prospieva a je aj spravne......napisala som iba svoj nazor 😉 nikoho o nom nepresviedcam.....ale stojim si staromodne za nim 😉

barcelona94901
28. jún 2013

@vejula píšeš:
" Hovorim o rodine normalnej fungujucej bez alkoholu, zavislosti nevier atd atd"

koľko % v tejto spoločnosti má taká rodina,normálna ,fungujuca,bez alkoholu,závislostí,nevier atd atd ?
10% ? či ešte menej ? 😉

vejula
28. jún 2013

@terezka1947 ja nemam problem nejako tolerovať homosexualov, dokonca chapem aj ich požiadavky v oblasti určenia nejakých pravnych vecí - ako dedičstvo a podobne... Ale jednoducho som presvedčená o tom, že pre zdravý vývin dieťaťa je najlepšie ked maju matku otca - normalnych a taktiež si myslim, že aj surodenci su obrovské obohatenie a celkovo život dieťaťa so surodencom nabera tiež iny rozmer ako život a detstvo jedinačika. To tiež vidim, ked pozorujem moje deti. Sice mladšia bude mať ešte len 8 mesiacov ale vidim aky sliny je tam ten element toho staršieho brata. Ako ho doslova žere a ako jej otvara akusi novu dimenziu. Dava jej niečo čo ja ani manžel jej v živote nedame, neda sa hrať a nabrať myslenie trojročného dieťaťa, ktoré ma uplne iny svet ako my dospelaci. A samozrejme aj synček je obohatený malou... KEd vidim ako jej trpezlivo vysvetluje ako bude môcť papať masko ked jej zubky narastu, ako sa s nou uplne spontanne hra na vlačik či vyťah. Mna by to v živote nenapadlo, také banalne veci, ale obaja sa idu od smiechu rozpučiť 😀
TGiež poznbam viacero prikladov toho ako dokaže absencia jedneho z rodičov ovplyvniť život dieťaťa.
Boh podla mna vedel, prečo dal možnosť rozmnožovať sa mužovi a žene a nie nejako inak. človek si to až tak neuvedomuje pokial to sam nepostrada. To su také obyčajné veci, ktoré si v bežnom živote ani neuvedomíš, pokial sa nad tym nejAKo zvlašť nezamyslíš

vejula
28. jún 2013

@barcelona94901 ja takych poznam dosť v mojom okoli. Ale pravda, niesu to manželstva trvajuce 20 rokov, väčšinou sa stretavam s rodinami ktoré trvaju tak do 10 rokov. Ale tak dufam, že take ostanu aj do buducnosti 🙂

barcelona94901
28. jún 2013

@vejula ja nepíšem o manželstve,ktoré vydrží viac ako 10,20 rokov ...veľa partnerov sa vobec nehrnie do manželstva a su spolu aj bez papiera

.píšem o tej normálnej,rodine bez alkoholu,závislostí,nevery atd .atd .koľko ich je ? pod 10%?