Traja v jednoizbovom byte

tanaxxx
20. apr 2022

Ahojte.
Potrebovala by som poradiť.
Bývame v malom 1 izbovom byte. Traja. Muž, syn a ja.
Chceli by sme do väčšieho ísť, lenže tu je ten problém.
Nevieme ako ďalej. Nemáme nič našetreného.
Obaja už máme nad 35 rokov. Prečo nemáme našetrene?Čo sme doteraz robili? Predtým sme málo zarábali a nešetrili, potom som ostala na MD a to bolo ešte horšie. Išli sme stále do mínusu. A teraz keď už máme normálne roboty, tak teraz sa dostávame z toho mínusu. A to samozrejme trvá. Máme 2 pôžičky+ hypotéka čo sa samozrejme platí. Muž predtým neplatil ako by mal a už je v registri.
Byt sme kupovali pred 12 rokmi, na väčší ako 1 izbak sme vtedy nemali.
Ja mám 840 v čistom a muž 1000 v čistom.
Navrhla som mu, nech predáme tento byt a aby sme išli do podnájmu tak na 3 roky, keď už nebudeme v registri.
Peniaze z predaja odložíme a do šetríme k tomu ešte aby bolo viac. A potom kúpime väčší byt.
(On aj toho sa bojí, že tie byty išli nenormálne hore, že z čoho on to bude platíť. Tu kde bývame sa pohybujú 2 izbaky od 100 000- 160 000. On sa bojí, že čo bude, keď sa mu niečo stane. )
Lenže muž nechce ísť ani do podnájmu. Boji sa. Že čo keď budeme sa sťahovať z podnájmu do podnájmu, lebo majiteľ si zmysli, že chce predať byt. A nechce platiť inému. Ale ja už tiež tu nechcem bývat, v malom byte. Nedá sa tu hýbať. Veci uložiť. Žiadnu návštevu, lebo nemajú si poriadne kde sadnúť. Aj malý potrebuje súkromie má 10 rokov.
Neviem, čo mám robiť. Nechať to tak? Mám tlačiť na muža?Už sme to s nim 1000 000x prebrali. Keď nahodím tu tému, nechce sa už o to veľmi sa baviť. O podnájme nechce ani počuť. Jedine keby to prenajímali nejaký známy. Tak by tam išiel. Ale roky plynu a stále sme natom istom. Čakáme a čakáme.
Viem, že je to naša chyba, že sme tu.

Co by ste poradili? Co by ste robili v našej situácii vy?

babovka2321
20. apr 2022

@tanaxxx myslim, ze tvoj napad teraz predat a o 3 roky kupit je strasne hlupy. Platit budes podnajom rovnako ako teraz hypoteku, akurat sa ti tvoja nehnutelnost nezhodnocuje, lebo ziadnu nemas. Ak chces kupit inu nehnutelnost, idealne hned, ked predavas, ceny idu (aj pojdu) stale hore.

annamalaga
20. apr 2022

No ťažko radiť. Mne to pripadá , že mužovi je aj jedno, či bývate v jednoizbaku. Po koľko idu tie jednoizbaky? Treba sa ísť v prvom rade spýtať , či by sa nedala ísť navýšiť hypotéka do banky.

salome123
20. apr 2022

predat byt a ist do podnajmu je ten najhorsi scenar. peniaze, ktore utrzis za byt sa ti dovtedy znehodnotia. Nedostala by si hypoteku sama? ci ste manzelia?

annamalaga
20. apr 2022

No len po koľko platíte pôžičky plus hypotéka , na všetko sa v prvom rade treba banky pýtať.

liljana
20. apr 2022

Ked predate byt a pojdete do podnajmu, peniaze sa minu a nebudete mat nic. Okrem toho, ako chcete predat byt, ak mate na nom este hypoteku. Zvlastne, mate spolocne celkom vysoky prijem, vyssi ako bezne rodiny a nevychadzate s nim.

liljana
20. apr 2022

Celkovo, ked rodina nema peniaze a chce do vacsieho, tak zostava pozerat sa po byvani na dedine, po starsom domceku s minipozemkom, zrucanine a tu zacat postupne opravovat.

tanaxxx
autor
20. apr 2022

@babovka2321 áno, lenže kvôli tomu som to písala, lebo keď banka vidí, že sme v registri, tak žiadnu hypotéku nám nedá 🤷‍♀️

tanaxxx
autor
20. apr 2022

@annamalaga tu teraz stoja od 70 000 hore. My sme kupovali za 40 000

tanaxxx
autor
20. apr 2022

@salome123 manželia sme. Sama možno tak do 80 000.z toho väčší byť nekúpim.

dagmarovita
20. apr 2022

a co tak kupit dom na dedine a dochadzat do prace autobusmi, autom

domireb
20. apr 2022

@tanaxxx mne ten nápad s podnájmom nepríde až taký zlý v tvojej situacii, buďme realisti, máte 35 rokov, nulové úspory a totálne zlé finančné hospodárenie. Chcete hypo, keď budete mať 38 rokov, len si prerátaj 160tis. (Najmenej, aj to bez úroku) : 30 rokov. Ako to budete splácať do 68, keď teraz neviete. Nájdite 2izbak na prenájom, zmierni nároky, synovi dopraj súkromie, vy obaja zmeniť prácu za lepšie platenú. Šetriť, kde sa dá.

tanaxxx
autor
20. apr 2022

@liljana áno je to tak.
Ale tam v zapadákove potrebuješ auto. A tiež peniaze na prerabku nie?

denda007
20. apr 2022

Alebo dajte svoj byt do prenájmu, a vy choďte tiež do prenájmu, nemusíte svoj byt predávať a ak by bolo najhoršie vždy sa mate kam vrátiť

diamond007
20. apr 2022

@tanaxxx kks určite nie do podnájmu, z blata do kazluze by ste šli.
Už máte svoj byt, ja by som viac neriešila. Syn o pár rokov bude lietať po vonku, hľadať frajerky a možno v 18tke odíde. Už keď ste vydržali doteraz tak to nerieš. Dostaňte sa z mínusu, šetrite a uvidíš či z mužom raz budete chcieť ísť do väčšieho.

mimikarol
20. apr 2022

@denda007 mne sa tvoj návrh pozdáva najviac. Tiež by som nešla do predaja svojho bytu. Dom na dedine absolútne neodporúčam, z vlastnej skúsenosti. My sme predali byt, kúpili starší dom a vrazili sme doňho dodopy za 4,5 roka cca 20tisic, teraz plánujeme ďalšiu veľkú rekonštrukciu (kúpeľňa, dvor) za cca 20tis €. Toto keby viem, kašlem na to, kúpim druhý byt a ten by sme prenajímali. Dom je mega žrút peňazí a oni potrebujú šetriť

zuzanaete
20. apr 2022

Predat teraz byt a planovat kupu o par rokov je snad ten najhorsi scenar. Ak potrebujete ist do vacsieho, tak vas prenajat a pre vas si prenajat vacsi. Takto to napr. robia v Australii. Ceny su tam nehorazne a ak si rodine nemoze kupit take byvanie, ake potrebuje, tak kupi aspon mensie a prenajima a sami su v najme. O par rokov mozete riesit vlastne vacsie byvanie.

tanaxxx
autor
20. apr 2022

@diamond007 no áno, len ako sa bude učiť keď bude väčší do školy?Tu kamarátov nemôže doniesť. Frajerku tiež nie,ked bude väčší 😁.
Aby mi potom po rokoch nevyhadzoval na oči, že ako musel žiť, keď ani vlastnú izbu nemal. Co sme to za rodičov. Lebo spolužiaci sú natom lepšie 😔

tanaxxx
autor
20. apr 2022

@denda007 muž nechce do podnájmu. Boli sme už v podnájme a už nechce ísť. Platiť inému. 🤷‍♀️

54tinka54
20. apr 2022

@tanaxxx určite nepredávajte svoj byt a nechoďte do prenájmu, kým našetrite na nový.. tiež mi vo vašej situácii najlepšie vychádza to, aby ste dali svoj byt do prenájmu a vy aby ste išli do prenájmu do väčšieho bytu (povedzme 2 izbák). Príjem máte pekný, z cca 1800e traja ľudia si myslím že musíte vyžiť v pohode a ešte aj čo to odložiť.. Postupne si budete šetriť a za nejaké rôčky predáte svoj 1izbak a kúpite si niečo väčšie.

tanaxxx
autor
20. apr 2022

@mimikarol o dome sme tiež uvažovali. Ale presne, pre tieto veci, že by nám prerabka zožrala veľa peňazí, tak sme z toho opustili. Najlepšie by nám bolo v meste, kde mame všetko blízko robotu, školu. Kde sme teraz ale o niečo väčší byť.

tanaxxx
autor
20. apr 2022

@zuzanaete muž do prenájmu nepôjde, jedine keby to prenajímali nejaký známyčo vie, že nemusí sa x krát stahovat z podnájmu do podnájmu,. Lebo majitelia chcú predať.

liljana
20. apr 2022

@tanaxxx Prabate postupne a byvate uz dnes. Takto sa este roky budete tlacit na malom priestore. Ano, dochadzanie je problem, ale ked nemas inu moznost, tak co narobis.
Miliony ludi riesi rovnaky problem, ako vyriesit byvanie s malom penazi. Vzdy sa to nejako utriaslo. byvanie u rodicov, dedicstvo, postupnou prerabkou niecoho starsieho, vyhodnou kupou niecoho,... treba hladat a cakat na prilezitost.

asocial
20. apr 2022

@tanaxxx prijem mate velmi slusny. Ja nechapem, co robite s peniazmi! Ist do podnajmu je totalna blbost. Stale nechapem, naco si ludia beru pozicky (okrem hypoteky). Ked raz nemam na novu telku, tak si ju nekupim. Skuste sa naucit hospodarit s peniazmi, lebo ako povedane, prijem matw velmi fajn. Je to prijem aj na vyssiu hypoteku aj na usetrenie. A pritom sa da aj pekne zit. Nemusis mat topanky za 80 eur, jest pravidelne v restikach...k teme, ked tak - zobrat hypoteku na dalsiy nehnutelnost, byt dat do prenajmu. Podla toho, co si napisala, su nehnutelnosti len zlomok toho, co u nas okolo BA (a to mame prijem cca taky ako vy)

wade
20. apr 2022

Ohľadne toho registra. Boli ste sa už poradiť vo vašej banke - tam kde máte súčasnú hypotéku? Zistí si možnosti, či vám požičajú a koľko. Príjem máte podla mna celkom Ok. Nespoliehal sa na všeobecne informácie. S bankou sa dá celkom jednať a vedia urobiť aj výnimku. Uvidíš koľko reálne viete dať dokopy + výnos s predaja bytu a možno vám to vyjde. Predať byt neodporúčam. Pri súčasnej inflácii prídeš ročne o 10%.

0kristina0
20. apr 2022

Ak mate v rodine niekoho kto vam na 100% veri a aj vy jemu, mohol by si zobrat dotycny/a uver na seba, samozrejme do casu (kym vas nevymazu z registra)kym nebude uver prepisany na vas by bola nehnutelnost jeho/jej. Bezne sa to zvykne robit ale musi tam byt dovera v danu osobu.

struhanka
20. apr 2022

@tanaxxx 2 pôžičky máte na čo? Kedy ich komplet splatíte? Ja by som sa na vašom mieste zatiaľ nikam nesťahovala. A už vôbec v momentálnej situácii neuvažovala nad domom. Z 1840 E, čo spolu zarobíte, sa snažte čo najskôr splatiť tie 2 pôžičky a šetriť, kde sa dá - zíde sa vám každé euro. Takto sa vám nazbierajú peniaze, ktoré môžete použiť na kúpu väčšieho bytu - predali by ste svoj 1-izbový, mali by ste financie a preniesli si starú hypotéku na väčší byt.

eeerickal1
20. apr 2022

Tiež by som vydržala až pokiaľ si splatíte všetko, to, čo máte teraz splácať. Potom sa bude istotne rozmýšľať ľahšie a bude si môcť aj viacej dovoliť. Chápem, ako musí to byť ťažké, no teraz by som si isto záväzky nepridávala

petravelasova
20. apr 2022

V prvom rade si nájsť dobrú finančnú poradkynu a ta nech sa pozrie na to,či by vám vyšiel úver a koľko atď..keď je šikovná finančná dá sa všeličo vymyslieť😉

diamond007
20. apr 2022

@tanaxxx kedysi ľudia žili 10ti v jednej izbe.... Vyhadzovať ti môže na oči hocico, ak ho vychovate správne, bude vďačný že ste mali aj ten byt a nie žili na ubytovňu ...
Presne to je o Tom, aby si mohol kamoša pozvať? Tak si nepozve, ja som si nepozvala a to sme mali veľký byt.detto frajera.
Možno vystuduje, v 18tke sa zbalí a odíde do podnájmu s kamošmi či za školou .
A radšej mať jedno malé svoje ako nič. Peniaze na účte sa rýchlo rozflakaju a stratia hodnotu. Vezmi si tu infláciu, na zač.roka z 1000eur máš na konci 900€. Pri sume 100tisic je to riadna palka, nie to za tri roky.
Splatte si čo máte, úvery a pod, dá sa to splatiť aj predom a keď budete mať na to, choďte do väčšieho. Hlavne teraz predávať a ísť do podnájmu keď si človek není istý ničím, aby ste zvládali platiť hento.
Musíš sa na to pozrieť z druhej strany. Nie každý má na väčší byt, nie každy musí mať svoje. Buď vďačná aj za svoje a malé. Zbytočne sa zas hrnúť do neistoty aby syn mal pocit, že na to máte...
Vychovate ho k skromnosti. Áno, možno bude závisieť kamošom izbu, ale raz si bude viac vážiť to, čo nadobudne on sám. Neublizi mu to a nie je jediný kto tak býva.

tanaxxx
autor
20. apr 2022

@asocial tento príjem ma muž posledný rok. Ja tiež.
Predtým mal živnosť co nezarobil veľa. Vyplatili sa veci a veľa krát sme nemali na jedlo. Požičali sme a trebalo vrátiť a furt dokola. Muž robotu nechcel zmeniť, ani za živý . Mala som ho nechať? Kam by som šla?
Až po rokoch prosikania, nechal tu robotu a našiel túto čo ma. Konecne.🙏
Ja som tiež robila, ale bolo to malo. No boli to naozaj ťažké časy ale sama som z tým nemohla spraviť nič.
A načo nám boli pôžičky? Boli tu problémy s elektrinou a báli sme sa, že sa niečo stane. Tak na prerabku. Druhu pôžičku sme mali na zaplatenie dlhov.
Takže žiadne auto nemáme, žiadne drahé veci, televízor a vôbec na žiadne dovolenky sme nechodili. Ako by človek myslel. Peniaze sme žiaľ potrebovali na záchranu bytu a na jedlo.😔