Trpím depresiou, som nešťastná

lilinka17
29. mar 2016

Ahojte maminy, ani neviem ako zacat. Odkedy som sama matkou vnimam temu "deti" ovela citlivejsie. V poslednej dobe sa velmi trapim ked citam o chorych detoch. Naposledy som preplakala cely tyzden kvoli chlapcekovi, ktory vinnou lekara ostal postihnuty a rodiacia nemaju na liecbu. Nedavno som videla pribeh chlapceka Hope, ktory ako dvojrocny zil 8 mesiacov na odpadkoch a nikto sa ho neujal. Alebo mi staci ked zapocujem nieco v spravach co sa tyka deti a hned je mi zle. Neviem co sa to so mnou deje, uz sa to dost zacina prenasat do mojho sukromneho zivota. Stale chodim smutna, nevrla... najprv mam chut vyobjimat svoje dieta dakujem Bohu, ze je zdrave a ma co jest... potom vzapeti dostanem nervy ked place pre nejaku hlupost lebo si uvedomim, ze ine deti nemali to stastie na rodicov alebo miesto kde sa narodili. Ked citam niektore pribehy na Modrom Koniku o detoch, ktore su chore alebo postihnute opat placem...neviem sa tomu ubranit aby som to nepozerala alebo necitala aj ked viem, ze mi to nerobi dobre. Ja som vdacna zato co mam ale toto ma doslova ubija. Mnohym z vas sa moze zdat, ze vymyslam alebo, ze veci prilis prezivam ale neviem inak. Najradsej by som sa rozdala aby bolo kazde dieta na svete stastne, zdrave a malo milujucich rodicov. Mate s niecim podobnym skusenost?

slavinocka16
30. mar 2016

@maja1728 tak aj to dieťa si na druhom brehu nejakú cestu vybralo,nevieš čo sa musí ponaucit, existuje niečo ako osud.Ale to je už iná diskusia.

kiwi3
30. mar 2016

ja som to napisala dost cynicky, samozrejme, ze aj mna vselico dojme, ale pravda je taka, ze svet nikdy nebol bezpecnejsi a zvysok je len v nasich hlavach. staci si predstavit, ze este tot nedavno pred vynajdenim penicilinu kazde druhe dieta umrelo pred dovrsenim 5 rokov. ze tu v kuse boli vojny, mor, hrozne zivotne a hygienicke podmienky... neslobodne rezimy. no a asi aj preto, ze sa mame takto dobre, ludom zacina viac hrabat. napriklad vo vojne vraj nie su ziadne depresie... nie je cas sa zaoberat hlupostami a svojim egom. akoze skaredo napisame, to ze niekde nieco obcas vybuchne na zastrasenie ludi, je oproti tomuto nic. ked sa nam nieco nepaci, mame moznost to stopnut, kludne aj tak, ze z toho odideme. proste treba hladat cestu, ako sa obratit k sebe, najst rovnovahu. jednou z ciest moze byt aj vzdelavanie, napriklad aj v tej historii, priroda a hlavne hladat vdacnost miesto nenasytnosti. svet nespasis, mozes ho spravit lepsim len tym, ze budes sama so sebou ok.

slavinocka16
30. mar 2016

@kiwi3 presne tak!plne súhlasím! 🙂 tak som to aj ja myslela..

eliska13
30. mar 2016

@lilinka17 daj na muzove slova🙂 mas uzkostnu poruchu si precitlivela smutna....ano je to na psychologa nemozes spasit svet aj, ked ako myslienka je to pekna.Su veci ktore nemozes ovplyvnit.A budes z toho iba frustrovana.Nepozeram TV nepozeram modre z neba, nezaujimaju ma utecenci teda lutujem ich, ale nemam z nich strach.Ak Ti to uz takto zasahuje do zivota urcite treba psychologa, aby Ti ukazal iny pohlad na zivot a svet,,lebo sa utrapis

gviera
30. mar 2016

@eliska13 @lilinka17
Dobre ti radí eliska13, dobré je, že si to uvedomuješ, že niečo nie je vporiadku. Čo najskôr sa objednaj u psychológa /pýtaj si od obvoďáka výmenný lístok, aby si to mala cez zdravotné poistenie/, tvoje vnímanie, reakcie sú mierne povedané prehnané, nezdravé, hypersenzitívne. Nemôžeš za to, ale treba s tým niečo robiť. Keď bude treba, navštíviš aj psychiatra.

fidka79
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
tajka1986
30. mar 2016

@lilinka17 bud stastna a dakuj za to co mas. Nepozeraj a necitaj kraviny ked ti to nerobi dobre. Ja tiez pomaham jednej mamine s oblecenim pre dve deticky,posielam aj potraviny ked sa da aj sladkosti aj posledne by som im poslala. Pred porodom som tiez nebola taka zeby som mala chut a cas inym pomahat. Ale vsetkym ludom na svete sa pomoct neda ani keby si neviem ako chcela tak sa tym prestan zatazovat. Alebo ti azda chyba skutocny problem kt.by bolo treba riesit aby si nemyslela na hluposti?!

maxiva
30. mar 2016

@kiwi3 pozri si nejaky dokument o vojne.tristvrte vojakov trpi depresiami a roznymi poruchami.maju to z tej hrozy,ani sa nedivim.a ti ludia,ktori ziju na vojnovom uzemi a denne sa trasu o zivot?hmm to zanecha stopy

anjeli_k
30. mar 2016

Nehnevaj sa, ale toto je uz na psychiatriu...kazdej zene, ktora sa stala matkou, je luto, ked vidi v tv alebo niekde na nete deticky, ktore su chore, nemaju co jest atd. Ale, ty to prehanas a velmi to prezivas.ty nemozes zit zivoty inych.Tvoje dieta tvoja rodina a ty-toto by mal byt zaklad tvojho zivota a tvojho stastia.musissa od tych pocitov odosobnit, vypustit to z hlavy a starat sa o svoje dieta, rob pre svoj poklad maximum.a este jedna vec na zaver:podla mna sa doma hrozne nudis, ked mas cas rozmyslat nad takymi cudesnymi vecami, takze moja rada znie:starat sa o blaho rodiny, domace prace, ihrisko, nakupy, sport a celosvetove problemy zmiznu z tvojej hlavy, ani nebudes vediet ako😉

lilinka17
autor
31. mar 2016

@anjeli_k praveze sa ani nemam kedy nudit kedze chodim do prace a som v neustalom kolobehu....zastavim sa o desiatej vecer...keby sa tak lahko dalo od toho odosobnit...pride mi sebecke sa starat len o seba ked ini ludia trpia...

lilinka17
autor
31. mar 2016

@fidka79 ja viem, ze nespasim ale proste ma to trapi. vcera som v praci pozerala videa o hladujúcich detoch v Afrike..ja viem, ze kazda hovorite aby som sa tomu vyhybala ale ja to musim pozerat...akoby som chcela prinutit moj mozog zvyknut si nato a prinut ho aby ho to netrapilo...preto pozeram kopu veci co by som nemala aby ma uz mozno nic neprekvapilo. je to tazke vysvetlit...boze, zeny ..uz som pozerala na nejakého odbornika, ktorému sa mozem vyrozpravat. mozno je to únavou...neviem...fakt neviem

gviera
31. mar 2016

@lilinka17 Este raz ti pisem: ten odbornik je spravna cesta, lebo by sa ti to coskoro vymklo spod kontroly a uz by si si ani neuvedomovala, ze mas problem.

sardinka335
31. mar 2016

@lilinka17 moja zlata...vzdy ta niečo prekvapí lebo utrenie ma veeela podob...naozaj nie je normalne vyhadavať videá o utrpení - ved predaj všetko čo máš a rozdaj chudobným! alebo chod na misiu do Afriky....lebo to su kecy ze ,,je sebecke starat sa len o seba, ked iny trpia,, V prvom rade ja osobne necitm vinu za to ze niekde niekto hladuje - ja osobne som to nesposobila, samozrejme ze je mi to luto, ak mozem tak pomozem, ale nespasim cely svet. Ty uz toto racionálne nevieš uchopit - lebo toto čo opisuješ nie je unava. To je jednak obsesia - čize ta nutka, nuti tak tvoj mozog vyhladavat a zaoberat sa takymito vecami, tvoje myslenie je zacyklene.
To čo robíš ty sa inak vola ,,expozicia,, čiže vystaviš sa podnetu, ktorý ta rozrušuje a snažíš sa ,,znecitlivieť,, na tento podnet. Prečítaj si niečo o obsedantne kompulzívnej poruche - vrelo odporučam.

adsumus
31. mar 2016

@lilinka17 nikdy si nezvykni na utrpenie iných, kto si zvykne a je kvazi imunny, priešiel o to najvzácnejšie, čo máme, pud sebazáchovy, láska, milosrdenstvo, pochopenie, sucit, bez týchto pocitov ludia vymru. a nezachráni ich, že budu strkať hlavu do piesku. pretože tu budu znecitlivení jedinci, ktorí im nakopu rite.

anjeli_k
31. mar 2016

@lilinka17 neviem, co ti na to napisat, ale musis, lebo to bude cim dalej tym horsie a nebudes trpiet iba ty, ale tvoje dieta a zvysok rodiny.stoji ti to za to? Stalo by ti za to, keby mala tvoja dcerka psychicky choru mamu? Neviem ako to v skutocnosti je, mozno sa mylim, ale nedavas do uzadia svoju dcerku kvoli celosvetovym problematikam? Vobec to nie je sebecke, ak sa budes zaujimat o svoj jediny a najvacsi poklad, aky mas doma.skus trochu porozmyslat nad svojou pyramidou hodnot.

yollanda
31. mar 2016

@lilinka17 K P S Y C H I A T R O V I!!!!!!!

sardinka335
31. mar 2016

@adsumus no tak hlavne nech sa tým denne zaobera, vyhladava videá na youtube a cielene sa tým plní - to je fakt riešenie. To čo ona stvára je neuroticka porucha, ktorá s milosrdenstvom, pochopením sucitom nema nič spoločne. Je to diagnoza, mozno obsedantna porucha v spektre neurotických poruch.

kiwi3
31. mar 2016

@maxiva vojaci trpia skor traumami a postraumami. myslela som civilistov vo vojenskom konflikte. proste na depresiu nie je cas, pretoze ide o zivot. to su fakty z psychiatrie.

maxiva
31. mar 2016

@kiwi3 zle som ta pochopila,sorac 😉

adsumus
1. apr 2016

@sardinka335 ano, lebo ked je človeka citlivý voči utrpeniu iných, ma našlapať na psychiatriu, nie prijať svoje pocity take ake su, snažiť sa s nimi vyrovnať vlastnými prostriedkami a hladať riešenia (je ich dosť, može napísať článok, knihu, pridať s ak nejakej charitatívnej organizácii, propagovať pomoc, vytvoriť zbierku, širiť povedomie o týchto veciach, finančne podporovať organizácie, ktoré su zamerane na pomoc deťom, je niekolko nadácii, kde može prispievať alebo aj priamo pomáhať) ale nie treba si dať pilulu podla teba asi na ukludnenie a radšej nič necítiť, ved to je take jednoduche.

sardinka335
1. apr 2016

@adsumus ..nemaš ani paru čo su to psychiatricke neuroticke poruchy - toto je vyšita obsedancia, ktora ma rozne formy, kludne aj nabozenske obsahy, na pohlad šlachetne myšlienky ta mozu paralyzovať a obmedzovať v beznom zivote. Typický priklad su tzv. umyvači - ved čo je zle na tom udržiavať čistotu. No nič....ale ked si niekto musi umyť ruky 10x po wc, alebo len čo sa oprate pradlo omylom dotkne kachličiek v kupelni tak ho musi prat cely cyklus znova, tak to nie je normálne. To iste aj toto, je ziaduce a dobré zaujimat sa a nebyť lahostaný, ale ak riešim len to a neviem nič ine tak mam problém.
Tu nikto nehovori, ze sa nema robiť dobro, podporovať nejake organizacie, napisat knihu - ale ak sa tym človek priliš zaobera, priliš v tom vrta, koli tomu nežije svoj zivot ale neustale rieši niečo čo nevyrieši, vyhladava obsahy, ktore ho rozrušuju, neurotizuju a plače koli nim týžden, chodi smutna a nevrla - čo sama píše, plače pre tieto podnety ta normalna určite nie je. Je to chore a suce na odbornu pomoc. Miesto toho aby sa plnohodnotne venovala vlastnemu dieťaťu, tak rieši deti v Afrike, ktore realne nema šancu vyriešiť - moze napr. fin. pomoct, na dialku adoptovať alebo neviem...
Kazdopadne ty tiež nebudeš celkom ok, človek, ktorý cele dni ine nerieši len očkovaciu agendu - tie informacie, ktore tam davaš a furt prispievaš kadejakymi študiami to musi zabrať mrte času,ktorý sa da iste využiť aj plodnejšie, asi to bude tiež nejaka tvoja uchylka tieto provax snahy. Tak sa nestaraj do temy o ktorej vieš velke kulove, taketo dristy len stigmatizuju ludi trpiacich depresiami, uzkostami, panikou a zaznavaju liečbu, ktora prinaša ulavu a možnost ziť plnohodnotny zivot. Antidepresíva nefunguju na baze ,,dam si pilulu a nič necitim,, keby to bolo take jednoduche...

mircalla
1. apr 2016

@sardinka335 to s tym upratovanim poznam - byvala manzelka mojho ex - neuvertielne. 3 krat za den striekala hadicou vonkajsiu verandu kvoli balicom...napriklad....denne vsetko dezinfikovala a cistila, ludia museli chodit doma po novinom papieri, nie koberci
dieta sa mohlo zdrziavat len vo dvore, snad nikdy neopustili dedinu. dieta ma 7 a nikdy nebolo v skolke, dokonca ani do skoly zatial nechodi - dala mu odklad - podla mna ho chce drzat doma snad stale, ale uz nemam dalsie info

mircalla
1. apr 2016

@lilinka17 uz som ti pisala, ze po prvom porode som mala obdobie, ked som bola velmi precitlivela ohladom utrpenia deti, zvierat, tiez som mala pocit, ze kazdemu musim pomahat - v podstate to istym sposobom stale robim s tym pomahanim chorym detom. ale cielene vyhladavat smutne veci a pribehy - to uz v poriadku nie je - skus sa o tom poradit so psychologom.
skus si zobrat nejaku oddychovu knihum pozriet nejaku komediu - zmen ten cas, co stravis s tymto na nieco ine

majal
1. apr 2016

Ja ti poradím, nečítaj hlavne Modrý koník, nepozeraj správy a relácie ako Modré z neba, skus aspon na mesiac vydrzat a radsej sa venuj svojmu dietatu, stretavaj sa s inými detmi a kamoskami, uvidis ci ti to pomoze... zi realny zivot so svojou rodinou a netrap sa, lebo v poslednej dobe aj mne to robi zle, správy uz nepozerám, to je celé zle a rozmýslam ze uplne odídem aj z koníka, tiez samé negatívne témy apod. a to cloveku velmi nepridá.

slavinocka16
1. apr 2016

Ja mám nápad!🙂 začni športovať! Obuj si tenisky a choď si zabehať, prídeš na iné myšlienky. 🙂

gviera
1. apr 2016

@adsumus Vies o tom velke kulove, ma neuroticku poruchu ako vysitu, su tam vsetky priznaky

adsumus
1. apr 2016

@sardinka335
@gviera sklánam sa pred vašimi odbornými znalosťami a schopnosťou diagnostikovať ludí cez počítač, podla seba sudim teba?

gviera
1. apr 2016

@adsumus Viem toho dost z odborneho hladiska, inak by som si nedovolila napisat to co som napisala, cas ukaze. Neprispievam do fora, aby som za kazdu cenu mala pravdu, ucelom je pomahat a poradit. Ked o niecom nemam ani paru - nezapajam sa.

jana_eyre
1. apr 2016

@adsumus ja mam obsedantno kompulzivnu poruchu a prezivam utrpenie inych presne tak isto ako autorka otazky.. takze mozno to je "podla seba sudim teba", ale navsteva odbornika nikdy nie je na skodu - neriesi sa to iba pilulami, ale aj odbornymi radami, urcitymi nastaveniami vlastneho zivota.. nie je ziadna hanba trpiet touto poruchou a cim skor si ju clovek uvedomi, tym skor ju dokaze podchytit..

nie je prijemne si strpcovat zivot vecami, ktore nedokaze ovplyvnit..

sardinka335
1. apr 2016

@adsumus nemaj boja...o neurozach mame minimálne take vedomosti ako ty o očkovaní 😉
Po nete nikoho nediagnostikujeme, iste tvojmu pozornemu oku neušlo, ze na zaklade priznakov odporučame odbornu pomoc vzhladom na to, ze neurotizmus u dotyčnej zasahuje do jej bezného života a fungovania. Kazdy nech si to uz vyhodnoti ako chce.