Vadí mi priezvisko

sealaris
25. mar 2016

Ahojte..viem ze teraz co napisem je vlastne..uplna hlupost oproti naozajstnym problemom..ale..rozisla som sa s otcom mojich deti..priezvisko mali po nom..a teraz..mi to priezvisko dost prekaza..uz som skor..nanho az alergicka..lutujem ze sme to vtedy dali takto..lutujem ze vtedy som na to pristupila a dali sme priezvisko po nom..malo ostat po mne..aj ked som u lekara alebo v minule v nemocnici,neviem..neviem ci mam vysvetlovat ked aj mna prezyvaju tym priezviskom a neviem ci mi rozumiete..a casom som na to ostala akasi..fakt alergicka..a vadi mi kedze sa on o nich nestara ako by mal vadi mi ze nosia ich priezvisko..najradsej by som ho zmenila..ale neviem ci by to bolo spravne..ten starsi syn ma uz tri roky..asi si pomyslite ze je to nezmysel co tu riesim..ale..nemozem si pomoct...neviem ci som sa spravne vyjadrila aby ste ma pochopili..ale vopred za vsetky nazory dakujem..

mima4
25. mar 2016

@sealaris
a hovorila si s expriatelom o tejto zmene priezviska? aky ma na to on nazor?

mircalla
25. mar 2016

@sealaris bud aspon rada, ze ste neboli zobrati a nemusela si sa rozvadzat. tvoje pocity celkom chapem, ale zial asi si tym uz nic nenarobis

cammille
25. mar 2016

@mircalla fuha...to vyzera akoby ti niekto trafil na citlive miesto...velku zatrpknutost z toho citit...vies, kedze si zrejme nikdy nepoznala pravu manzelsku lasku, nemas ako vediet, ze stastne manzelstvo je dar, a aj ked nie su deti, manzelia dokazu v nom najst potesenie, zmysel zivota...nuz co k tomu dodat, nech si v zivote stastna...PS: a najlepsie v stastnom dlhorocnom manzelstve s detmi 😉

sealaris
autor
25. mar 2016

@mircalla no to je teda stastie..a ked som otehotnela prvy krat iz..to tak..sa zacinalo roesit ze bide svadba..len nakoniec..neviem preco ale..nechcela som moc..svadbu som si chcela uzit a nie rychlo ,,zbuchat" preto ze cakame babo.. neviem si predstavit ako by to teraz bolo...

sealaris
autor
25. mar 2016

@mima4 nie este..mne sa s nim bohuzial nechce ani kominikovat...ja uz som..akosi u toho vsetkeho taka vycerpana,ze o dohady s nim sa mi vobec nechce;(;(

mircalla
25. mar 2016

@cammille ja len nemam rada ironicke a pohrdave poznamky na ine vztahy ako manzelstvo, ktore tu citam od @mima4 neustale. uz som sa ozvala. ved to je kazdeho osobna vec, a vobec nechapem, co ludia riesia druhych, ci su zobrati alebo nie

k tomu, ze sa niekto trasie - nie kazdy sa vidi ako hrdinka romanov jane austenovej

mima4
25. mar 2016

@sealaris tak ako vies, ze by urcite nesuhlasil so zmenou priezviska?

sealaris
autor
25. mar 2016

@mima4 ja som nepovedala ze by urcite nesuhlasil..len som..chcela vediet nazor ci..je to normalne a ci to mam spravit a ci by sa to dalo...a ci ked..ten starsi syn mal uz 3 roky...ci to nieje neskoro a tak....

tomasko27
25. mar 2016

@sealaris Ahoj syn ma tiez ine priezvisko ako ja a dr som uz aj hovorila ze ja mam ine ale stale ma oslovuje synovim priezviskom a uz to neriesim ale chcela by som mu ho zmenit len sa mi do toho nechce.

adkoalauri
25. mar 2016

@sealaris ja neviem, ja by som to nerobila. Je otcom tvojich detí, aký je, taký je - koniec koncov ty si si ho vybrala 😒 - a keď po pár rokoch ty si nájdeš niekoho a vydáš sa, budeš mať iné priezvisko, ale kde je to napísané, že ten nový partner im dá svoje meno? Takto aspoň im budeš môcť vysvetliť, že váš ocko sa tak volal a máte po ňom priezvisko a ty sa možno budeš volať ináč...A hlavne, ak budú mať po rokoch rodný list v rukách a uvidia tam priezvisko po otcovi a nebudú ho mať totožné so svojim zmeneným menom.... budeš im vysvetľovať, že si ničila všetko, keď ste sa rozišli? Vieš, aby si ty neskončila tá zlá v očiach svojich detí.. rozhodni sa múdro, je to tvoja osobná vec... 🙂

guinevre
25. mar 2016

@sealaris Tak sa ho najprv opytaj. Neviem ci o deti nema vobec zaujem - tym padom mu pravdepodobne ani nebude prekazat zmena priezviska. Vravis ze sa o deti "nestara ako by mal" - znamena to, ze ty ich mas v starostlivosti, tak je asi aj normalne, ze ty sa o nich staras viac (chlapi bezne na sude dostanu to biedne "kazdy druhy vikend"), inak by ste ich mali v striedavke - potom by ti nevadilo aby mali jeho priezvisko?

vroni
25. mar 2016

Ja zase nechapem, preco by malo mat dieta priezvisko po mne. Otec je presne taky isty rodic ako matka, ak mame dve rozdielne priezviska, musime si to pre dieta zvolit. Ak je otec normalny a zijeme spolu, nevidim dovod neurobit mu laskavost a suhlasit s jeho priezviskom (pravda, ak by som mu tehotenstvo oznamovala s vykricnikmi v ociach, ze vezmi si ma, inak moj zivot nema zmysel, tak asi by som bola urazena, ze jeho priezvisko nedal aj mne, ale inak....) Stat sa medzi nami moze cokolvek (aj v manzelstve), otcom deti byt neprestane, tak preco im menit priezvisko. Ale ak by sa nestaral a na otcovstvo "zabudol", este stale je mozne ziadat o suhlas so zmenou sud....
Inak moje starsie dieta, vyrastajuce v modernej spolocnosti, mi minule pri ceste z cintorina oznamilo: "Maminka pozri, to bola fakt strasna nahoda, ze stara mama a stary otec mali rovnake priezvisko, ze?" (vacsina nasich znamych - vratane nas samotnych - SU manzelia a maju rozdielne priezviska)

whitecat666
25. mar 2016

@sealaris ked ti to priezvisko vadi tak, ze si o tom zalozila temu, tak nevahaj a urcite ho zmen 😉 😉 😉 (kym su este deti male).
Byvalemu povedz, ze to chces spravit kvoli praktickym dovodom v papierovackach, ktorych ta este caka milion do kym deti vystuduju. Nevrav, ze to chces preto lebo si nanho alergicka (to by mohol robit napriek a nemusel by to potom podpisat).

mateson
25. mar 2016

@sealaris ja ťa chápem. Nečítala som uplne všetky príspevky. Ja som sa vydávala prvýkrát hned po maturite. V 18. Takže som zmenila priezvisko. Po 13 rokoch sme sa rozviedli. Pretože som si povedala, že načo si vracať spat svoje rodné priezvisko, veď nech sa s dcérou voláme rovnako. Po čase sa k nám pristehoval priatel, narodil sa nám syn. Meno dostal po otcovi. Takže sme sa volali ja s dcérou rovnako a manžel zo synom. Keď mal malý dva roky tak sme si povedali, že sa zoberieme. Takže som zmenila priezvisko. A vieš čo? Ja čím som staršia, tým viacej ma mrzí, že som si vobec kedy priezvisko menila a že sa moje deti nemenujú po mne, mojím rodným menom. Ešte dodám, že mám fakt suprového manžela, máme sa radi. Dcéra má dnes 27 / a myslím, že nebude dlho trvať a zmení priezvisko 🙂 a syn 11. Ale ja to tak cítim, ani neviem prečo.

mateson
25. mar 2016

@cammille ak je mezi dvoma ludmi láska , tak je jedno aká je. Či manželská, či nemanželská.

mateson
25. mar 2016

@cammille ja som mala potešenie a zmysel života aj keď sme spolu boli bez papiera. A kludne priznám, že sme sa zobrali kvoli určitým finančným veciam. Ani svadba ako taká nebola, v piatok poobede sme to išli podpísať na matriku. Každý štastný vztah je dar.

mircalla
25. mar 2016

@mateson moja rec
@whitecat666 mudro

sam2
25. mar 2016

@cammille hej, o pravej manzelskej laske by mohli rozpravat rozvodovy pravnici. Preco si myslis ze manzelska laska je silnejsia ako nemanzelska? Trosku blud nie? 😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂😂
Ach nech si kazdy zije ako mu vyhovuje. Tiez ma vytacaju trapne poznamky o tom aka tajne tie zeny snivaju o svadbe a tu sa hraju na hrdinky. Ako vam nikdy nenapadlo ze to moze takto vyhovat aj zene? Ze to neriesi ani samotna zena? Ci vy tu ovladate telepatiu a vidite kazdemu do hlavy????? Preco by nemanzelsky zvazok nemol byt silne puto???? Co su toto za nezmysli????

mircalla
25. mar 2016

@sam2 Presne

mima4
25. mar 2016

@sam2

pre zenu je ponizujuce byt v pozicii, ze chce svadbu a dotycny nie, malokedy sa stretnes ked sa opytaju paru ze co a ako aby zena povedala, ze "no chcem ale fero ma nechce za zenu"... bavime sa teraz o emocne zdravych pravdaze zenach...

moja najlepsia kamoska cely cas prehlasovala ako ona nechce sa vydavat a potom sa rozisla, lebo dotycny sa nemal fakt k nicomu...

myslim si, ze ani manzelstvo nie je ako manzelstvo... ak niekto ho povazuje za "papier", nech ostane radsej slobodny, lebo prichadza o pozehnanie, odmieta pozehnanie dane skrze tohto zvazku... Je to kazdeho vec, slobodna volba...

sam2
25. mar 2016

@mima4 😂😂😂😂 ach si ma rozosmiala.... A ako ty vies ze kazda zena chce svadbu???? Ked ju nechcem nie som emocne zdrava????? Ako toto myslis vazne? Uff

mateson
25. mar 2016

áno podla mna je manželstvo kus papiera. Požehnanie je mať sa rád, mať zdravé deti atd... Nie mať v skrini kus papiera a doma druhú svetovú.

mircalla
25. mar 2016

@sam2 jej svet zalozeny na viere..nevysvetlis a zbytocne sa namahas. uz tu bola o tom diskusia....
ja samozrejme rada vidim, ked ma niekto dlhodobo stastne manzelstvo a tesim sa, ak to niekomu vyslo.
ale nevysvetlis niektorym ludom, ze ozaj nie kazdy tuzi po manzelstve a je to pre neho nie je dolezite a nie kazdy zmysla ako ona

sam2
25. mar 2016

@mateson presne, lubime sa, mame spolocneho syna ktory nesie priatelovo priezvisko, zijeme ako usporiadana rodina (co sa o niektorych pozehnanych manzelstvach povedat neda). O manzelstve a svadbe sme sa bavili niekolkokrat, vzdy sme dosli k zaveru ze to nie je nasa priorita... Raz mozno, preco nie. Nie sme apriori proti svadbe ale zatial nam to vyhovuje tak ako to je... A je to nasa vec... Takze trapne ironicke poznamky nie su na mieste

mima4
25. mar 2016

@mateson prave preto je lepsie ostat slobodnym

maxiva
25. mar 2016

@sealaris neni si sprosta a nenadavaj si takto.ludia ked su zalubeni tak obcas robia hluposti.mozno to bolo z tvojej strany taky prejav dovery pre neho....normalne daj to priezvisko zmenit.bud ti to byvaly podpise,ze suhlasi,alebo to pojde na sud.jedna moja kamoska to minule riesila a myslim,ze na okresnom urade sa vypisuje ziadost,oni to poslu chlapovi on bud suhlasit a potom to do mesiaca zmenia.alebo to ide cez sud.ked sa otec o deti nestara,tak sudkina to odklepne väcsinou rychlo.drzim palce 🙂

indiankaindi
25. mar 2016

@cammille možno trochu mimo tému, ale čo má spoločné šťastný vzťah a láska s manželstvom???? Dúfam, že si robíš srandu, keď to takto spájaš. Pretože to nemá spolu spoločné ale že absolútne nič. Ak si myslíš, že áno, tak potom nevieš, čo je to žiť v láske, porozumení a v šťastí. Vieš iba, čo je to žiť v obyčajnom manželstve a nahováraš si šťastie.
@mima4 prepáč, ale to čo je za hlúpy názor, že žena dá dieťaťu meno po otcovi, lebo dúfa, že si ju raz požiada o ruku??? Väčšiu blbosť som v živote nepočula. Poznám ženy, ktoré dali deťom priezvisko po partnerovi a nikdy sa nechcú vydať. Príslušnosť k matke je samozrejmá a jasná, príslušnosť k otcovi môžeš vyjadriť iba tým, že dieťaťu dáš také meno ako má on. Nemá to absolútne nič so svadbou. 😅
@mircalla prepáč, ale ako je možné, že ty si netúžila po svadbe od svojho prvého nadýchnutia??? 😀 Srandujem. Aj u nás prebiehala svadba asi tak, že nezoberieme sa? A zoberme, šak čo. Išli sme na úrad, že kedy majú prvý voľný termín, teta sa nás ešte pýtala, že a ktorý mesiac a ja hovorím, že veď tento. Skoro odpadla. Brali sme sa v piatok, v kruhu najbližšej rodiny a strašnej kopy kamošov, ktorí sa to dozvedeli neviem odkiaľ a bolo. Žiadne biele šaty, prípravy rok dopredu - išlo o formalitu. Dieťa sme mali, zistili sme, že to funguje tak ok. Ale že by som po tom prahla a triasla sa nedočkavosťou :D :D kde to žijeme?
Ale aby som sa vyjadrila aj k téme @sealaris ja som tiež mala dieťa ako slobodná a tiež som dala meno po otcovi, hoci svadbu sme neplánovali tak skoro po narodení. A chápem presne tvoje pocity. Aj mne toto začalo vadiť, keď som niekam šla a malá mala iné meno ako ja, teraz tie pohľady, vysvetľovanie a pod.... je to otrava a v prípade, že máš ešte aj negatívne pocity v súvislosti s ním, je to ťažko. Skús sa buď spýtať bývalého, čo si ale myslím, že súhlasiť nebude a keď nič, tak jedine súdom požiadať o zmenu priezviska detí. Inak ti neviem poradiť. Ale držím palce.

mima4
25. mar 2016

@indiankaindi ale ved je to moj osobny nazor, nie zakon...

maminuska
25. mar 2016

@mima4 ale to že ak niekto považuje manželstvo za zdrap papiera niekde v šuflíku , tak radšej nech ostane slobodný , tak v tom sa s tebou stotožňujem .

indiankaindi
25. mar 2016

@mima4 veď ja ti ho pre boha neberiem. Len ti chcem dať najavo, že tvoj názor je mimo dnešnú realitu. Mimochodom, pochopila som, že si veriaca. Ja nie som veriaca ale starší v našej rodine si veľmi zakladali na tom, aby dcéra bola pokrstená, tak sme vyhoveli v tomto. Keď sme boli u kňaza, netajila som sa tým, že som neveriaca, ale že chcem, aby dcéra mala krst na odporúčanie starších. Kňaz sa tomu potešila a nemal problém ani s tým, že nie sme zobratí. Keď sa spýtal, ako dlho sme manželia a ja som povedala, že nie sme, hoci dcéra má 3 mesiace, objavil sa mu na tvári obrovský úsmev a skonštatoval, že konečne rozumní mladí ľudia, ktorí majú hlavu na správnom mieste. Že sme prví z mnoha párov, ktorí sa rozhodli žiť bez manželstva s dieťaťom, že je to správne, pretože najprv treba zistiť, aké to je, či to pôjde, pretože dieťa je vo vzťahu náročná novinka a keď budeme mať skutočnú istotu, že je to v poriadku, tak sa vezmeme. alebo aj nie. Že mladí, ktorí sa berú a nemajú detí, ale ešte viac tí, ktorí sa berú, lebo sú tehotní, že je to nerozum a hlúposť. Že takých by najradšej ani nesobášil. 😅 pokrokový farár. Škoda, že na krste byť nemohol. Zastupoval ho kolega, ktorý keď sme prišli, si práve nahodil koženú bundu a zberal sa domov, lebo zabudol, že ešte ide krstiť 😀 😀