Z mesta na dedinu

sofinka333
19. júl 2012

Chcela som sa opytat, ci ma tu niekto skusenost ako ja. 23 rokov som zisla vo velkom meste. No po svadbe sme sa prestahovali s muzom na dedinu. Ja som si vobec neuvedomovala co to vsetko obnasa, nikdy som na dedine nezila, preto som nevedela predvidat, ze idem vlastne ako do vazenia!!! Je mozne, aby si dievca z mesta zvyklo na tolko obmedzeni ako je tu? Ludia, ktori sa narodili a zili na dedine to nedokazu pochopit, nevedia to porovnat. Ale uz len mat postu vo vedlajsej dedine a s obmedzenou prevadzkou ma vytaca do nepricetna!!! Som aktivny clovek, a nedokazem sa v tolkych veciach prisposobovat. Bola som zvyknuta mat vsetko po ruke, vyjst si na cyklistak aj o desiatej v noci, ist do prace pesi ak bolo vonku pekne... ale teraz? stale byt zavisla na muzovom aute, popripade na SAD... mam uz teraz depky ako to bude s detmi ked raz pridu? co mam robit? ja by som chcela v momente zbalit veci a vypadnut naspat do mesta, ale muz o tom nechce ani pocut. Muz je tu spokojny, ved on vlastne ani nema ziadne konicky a ma svoje auto a odvezie sa kde chce a kedy chce ( aj ked uz mne parkrat povedal ze mam mysliet ekonomicky a setrit naftu!!!) Bojim sa, ze ak mu poviem, ze odchadzam ci s nim, alebo bez neho, pojdem sama.... Viem ze som tu velmi nestastna a takmer kazdy den placem, a nemozem si robit co chcem. Aj to cestovanie nie je najlacnejsie... ok 2x do tyzdna sa odveziem do mesta, ale kazdy den to zas financne nie... Inak mame 2 auta, ale ja som prestala soferovat, a urcite nezacnem len kvoli tomu, ze som odpisana na nejakej dedine... mam traumu ktora sa neda prekonat a ani ju prekonavat nechcem a je to pase... a keby to bola aspon vacsia dedina... asle je to jedna ulica v kopci kde ma uz prestali aj bavit prechadzky so psom- hore / dole ... dakujem za kazdu radu ako sa da tato situacia riesit... dakujem

4baby
29. apr 2015

No super baby,ja som na dedine 7 rokov a stale slzy obcas.a vidim ze ani 10 rokov nepomohlo ☹ .som na md uz 5r a som nevodic...najviac ma vytaca ked potrebujem nakup alebnw ist k lekarovi a musim otravovat hned 2 ludi,nekoho kto postrazi deti ked treba a druheho kto ma odvezie ak muz nemoze.no horor niekedy sa aj 10 dni nedostanem nikam.ide ma porazit.nikdy som v meste nesedela doma takze je to oakt tazke pre mna.aldm pre deti a mm je to to najlepsie co moze byt.som vdacna zdm mame super dom a obrovsku zahradu ale keby to slo,preniest toto cele do mesta tak nevaham ani minutku.inak je tu dobre,krasna priroda,prostredie...je to len o zvyku,zmenit celozivotne fungovanie za par rokov na neco uplne ine asi tak lahko nejde

nikola81
29. apr 2015

Ja som cely zivot zila v meste, na sidlisku, vzdy som vsade chodila peso, ani len vodicak som si neurobila, lebo som mala vsetko po ruke. Vzdy som snivala o dome ale mala som predstavu ze bude tiez niekde blizko mesta. Ale nakoniec sme skoncili na dedine, ja odkazana na autobus, zrazu bolo vsade plno ticha o 22.00 vypinaju este aj obecne osvetlenie, tak je to ako v jaskyni. Susedia celom v pohode ale fungujeme tym stylom ze dobry den, dovidenia. Nezucastnujeme sa na ziadnych obecnych akciach, stretkach so susedmi a nic podobne. Ja som si nasla zalubu o ktorej som dovtedy ani len netusila. Mam malu zahradku a skalku a ta mi vyplna cas. Bola som nakoniec donutena v 32 rokoch urobit si vodicky z coho som mala vzdy paniku, ale pomoc je to neskutocna, nakolko som dost casto odkazana sama na seba, lebo priatel chodi na 4 dni v tyzdni mimo. Sme tam 4 roky a stale viac a viac hovorim o tom ze by som bola radsej blizsie k mestu, ak nie priamo v meste. Do panelaku by som uz nesla ani za svet. Domcek ma svoje caro, ale u mna to pociatocne nadsenie nejak opadlo a rada by som bola blizsie pri rodine, rada by som bola blizsie k obchodom a nemusela sa s priatelom hadat ze koli dvom veciam idem palit beznzin, lebo tam nemame obchod, ani krcmu, vsetku postu si nechavam posielat do prace lebo posta je vo vedlajsej dedine a otvaracie hodiny maju take ako ja pracovnu dobu. Ma to vyhody aj nevyhody, ale vsetko sa prejavi az neskor.

dandy17
13. mar 2016

Plně ta chapem. Já som rozvedená, doteraz som žila s dětmi v meste na peknom tichom sidlisku, ale blízko vsetkeho, našla som si priatela, máme spolu dietatko a odstahovala som sa k němu na dedinu, lebo on by do města nesiel. Niesom nějaký městský typ, ale neviem si tu zvyknut. Hladala som výhody, vravela som si, lepší vzduch pre málu, lacnejsi život, možno lepší ludia. Figu, lacnejsie to nieje, len na venzin ak mi třeba do města koly hocicomu miname nekreestanske peniaze. Prvý syn mal do školy v meste dva kroky, teraz dávám neskutocne peniaze za jeho cestovné, ked odtial odchadza jeden jediný autobus, cestuje chudák hodinu, ledva ráno stíhá školu a poobede kym docestuje domov je kopa hodin ak po neho nejdem. Obecná školka tu funguje asi tak, že děti sa tu neeucia nic, maxim.deti postrazia a neviem si představit že tu moja mala nastupi. Ak pojdem po materskej do práce, 6rocne dieta bude musiet cestovat samé autobusom ráno 13km lebo tu základna škola nieje. A ludia?niesu lepší, su zavistlivi, vidia ti až do hrncov, nemozem sa spravat ako chcem, lebo tu sa nežije po svojom, ale tak aby sa to pacilo inim, lebo na vsetko je odpoved-co povedia ludia! Komunikaci ludi tu je o jednom,kto má aku chorobu. Ak s niekym rozpravam,darmo chcem změnit temu, pozeraju na teba o com tocis,ich nEzaujima co sa deje vo svete,skončí to při jednom-toto mi je, toto má bolí. Už teraz mám pocit že mi tu IQ prudko klesá a nechcem tak skončit. NeviEm si představit že tu ostanem žít, aj ked som si tiez vědoma toho ze moj priatel odtial neodide, aj tak by som najradsej vypadla s dětmi a žila bez něho, tu sa to nedá, snažila som sa, ale nie, tu tak akurat člověk umrie za ziva

arwen88
13. mar 2016

@sofinka333 necitala som diskusiu..chcela.som ti poradit vlastne auto,ale ked pises,zeto nie je mozne,tak to je fakt problem,lebo to jedine by ti pomohlo k tomu,aby si sa citila.slobodnejsia..my mame dve auta combi,na materskej.sa.ani ink.neda,do mesta 20 km..a ked mam auto v oprave,tak.som jak bez.ruky...aj tu na.dedine sa casto pohybujem autom,chodim s malou ma vylety,navstevy a pod.keby som bola na materskej.len stale doma,tak si to asi hodim...muz ma k tej dedine nejaky.citovy vztah?ak.nie,skuske nejaku inu dedinu v blizkosti.mesta,alebo dom na.predmesti....na md budes potrebovat byt flexibilna,ci uz kvoli doktorom,nakupom aj kvoli svojmu vyzitiu..ked.si uz.teraz.nestastna,na materskej to moze.byt este horsie

nikuliak
17. mar 2016

No ja tiez radim auto. Sak nemusi byt nove, staci nejake lacne z bazaru... Ja som naprikad dost uvazovala nad Hyundaiom, taky ten starsi sedan... To sa da fakt do 3000 € kupit. 🙂 a budes slobodnejsia a nezavislejsia. My mame dve auta a to sme bez deti a v meste. :D

mimka161
17. mar 2016

@sofinka333 Ahoj aj ja som išla z mesta na dedinu našla som si na dedine priateľa a kedže som bola 50km od neho rozhodla som sa presťahovať po nejakom čase k nemu . Tiež som bola typické mestské dievča všade do večera otvorené obchody , nákupné centrum a všetko čo máš v meste . A vieš čo ja som sa prispôsobila hned odrazu som nebola taká typická meštanka ...začala som sa učiť robiť na záhrade , sadila čo nikdy pred tým som nedržala ani motyku v ruku 🙂 Máme tu krásne prostredie kde sa môžem bicyklovať aj celý deň , všade naokolo hora čo je v lete úplne skvele a že emám otvoreny obchod do večera alebo poštu po ruke ma vôbec netrápi som šťastná 🙂 skús v dedine hľadať výhody čo sa tam dá robiť a nie čo sa nedá ...ísť trebárs niekde opekať , do hory na prechádzku , ak ťa baví sadenie ide jar sprav si nejaké skalky zasad tam kvety ...ja už nemôžem lebo sme z domu odišli na bytovky čo tu postavili aby sme sa osamostatnili ale toľko vecí čo sa dá robiť na dedine sa v meste podla mna ani nedá 🙂

majusik236
17. mar 2016

Ja som absolutny " mestan" cely zivot som zila len v mestach, celamoja rodina su v podstate mestski ludia, mam snubenca z dediny, byvame sice v meste zatial ale zaciname stavat dom na dedine z kt. pochadza , este aj v lazoch dokonca a mozem povedat, ze sa tam neskutocne tesim, klud, krasna priroda, vybehnem z domu a uz som v lese, obmedzena nemam byt v com, autom v meste som za 10 minut, z mojho pohladu tu mam omnoho vacsi priestor na aktivity ako v meste, jasne bavi ma ist sem tam na nakupy, do kina , divadla atd, ale zeby som to musela denne....podla mna dedina ma X vyhod na rodinny zivot

1mamicka1
31. máj 2016

Sice starsi prispevok ale tiez zijem uz 11 rokov na dedine a ja som si tu nezvykla je to tu nocna mora pre mba. Nie raz si stale poplacem. Najradsej by som vsetko predala a isla spat do velkomesta. Dedina nema ziadne vyhody. Iba nuda . Najhorsie je,ze mm to nechape. On vyrastal na dedine a ja sa mozem aj zblaznit. Ja nikdy nebudem ten dedinsky typ. Skoda ze sa neda vratit cas uz Nikdy by som taku chybu neurobila.

dandy17
2. jún 2016

@majusik236 nedivím sa ludom, ktori na dedine chcu zit pre jej klud, cerstvyy vzduch,aj ja by som žila řada, kebyze nemam ine povinnosti, no akonahle pridu děti a si niekde mimo, je problém, děti su tu ako odrezane od světa, co sa týká určitých veci, ani jedno jediné odtial nechodí na ziaden kruzok, ani jediné nechodí do poriadnej školy, lebo prostě ak su rodicia v práci, nema ako dochadzat, a nevravim o tom zee ledva sa do školy a školky ráno nějak dostanu, k nám chodí jediný spoj denně. A je tu kopec šikovných děti, z ktoerych nebude nic, pretoze svoj talent rozvijat nemozu, lebo ako ako ak sa eraz nedá. Moj názor-zivot n a dedine ano ale ludom, ktory povinnosti v meste nemaju

nevelyn
2. jún 2016

tiez poznam vela ludi, ktori dedinu miluju... My patrime k tym, ktori sklopili hlavu a vratili sa po dvoch rokoch v domceku do centra mesta. Naozaj to nebolo pre nas. Sice teraz mame byt bez zahrady, ale ta sloboda dostat sa kam chceme kedy chceme je na nezaplatenie.

liaka
2. jún 2016

@dandy17 ze cerstvy vzduch. Zalezi na akych susedov natrafite. Napriklad u nas su jedny chudobny s 10 detmi. Palia vsetko mozne, komin rozpadnuty tak maju nejaku ruru a taha to dalsim susedom do okien. Dalsi chova kona a kozy-strasny smrad. Dalsi ma sliepky, kohutov. Jeden ma pred oknom vysoky strom a tam od rana cvirikaju vtaci, ze to je az na zblaznenie. Kusok je taka osada mensia kde su romovia, kazdy si kupi psa, po tyzdni ho prestane bavit tak behaju po dedine. Ked som chcela uspat dieta v kociku vsade kde som sa prechadzala stekali psy, skakali na brany a to som slusne isla po chodniku. Takze dedina ma aj nevyhody a niekedy nie je len klud ako si niektori myslia.

monikaparson
2. jún 2016

Ja som na dedine druhy rok a nie,nezvykla som si,ale vobec to nie je kvoli dedine ako takej. Vybavenost je,chodit je ako tak kam,kym je teplo,inac katastrofa. Bus chodi kazdu hodinu do mesta,aj z mesta,to sa da,ale niektnre veci ja proste neprekusnem. Casto je to pre mna peklo,musim byt ticho,lebo to nie je moja vec. Muz by do mesta nikdy nesiel a ja si bud zvyknem,alebo je po rodinke.

majusik236
2. jún 2016

@dandy17 v dnesnej dobe, ked je clovek autom za 10 minut v meste tuto stranku,ktoru popisujes nevidim ako najmensi problem... Vsetko je to o tom ako si to clovek zariadi...preboha ved to nie je ako pred 50 rokmi, ze clovek ma problem vystrcit nos dalej ako na druhy koniec dediny...

jana_eyre
2. jún 2016

@monikaparson ja byvam na dedine dokopy aj s podnajmom u sestry 7 rokov.. v meste som byvala cely svoj dovtedajsi zivot 25rokov.. veru, zvykala som si dlho, mesto mam naozaj rada.. tazsie som si zvykala aj na dom, kedze dovtedy som byvala v bytoch, v dospelosti v garsonke, takze aj velky dom bol premna velka zmena..

ale teraz po 6rokoch vo vlastnom dome mozem povedat, ze do mesta by som sa uz nevratila.. velmi som si na toto tu zvykla, byva sa mi tu vyborne..
mam znamych susedov tolko kolko som nikdy nemala, deti tu stale maju co robit a my dospeli tiez.. a velmi mi k zvyku pomohlo aj to, ked sme konecne dokoncili zahradu..

my sme teda velka dedina, byvame v novej casti - nemame teda vyriesenu skolu, skolku a este par problemov s obcianskou vybavenostou, ale aj tak sa mi tu byva dobre.. a ked zatuzim po meste, ideme s detmi na vylet s autobusom, nemame to daleko..

takze podla mna si zvyknes, len treba chvilu pockat.. niekedy aj 3-4roky.. 😅 drzim palce..

mmooly
2. jún 2016

Ja som žila na polosamote celý život a teraz som asi rok v meste, takom menšom ale v meste a nadávam si, že sme už dávno mali ísť do mesta, kvôli deťom. Nemali prístup ku koníčkom, športom atd.. ktoré nám neboli prístupné, kvôli vzdialenosti - tiež som nešoférovala, muž tiež nie. A toho mi asi je najviac ľúto.. deti zo školy rovno domov, na autobus.. lebo potom neskoršie žiadny iný nejde.. A to ticho a kľud mi vôbec nechýbajú.. dedina nikdy viac, hlavne nie nejaká malá...

pragmaticka
2. jún 2016

vyrastala som na dedine, potom zila vela v zahranici a nakoniec sa usadila na okraji Viedne. Byvame na dedine (9tis obyvatelov), mame tam vsetko, doktorov, skoly, skolky,jasle, obchody, dokonca aj mcdonald.. 😀 Pracujem v centre viedne a len tisko zavidim ludom co byvaju v malych mesteckach alebo na ich okrajoch..pre mna idelane mestecko na byvanie by bol taky zvolen, bb, nitra...tato vieden je hrozne velka, sama zapcha, vela cudzincov..ked tu clovek zije a kazdy den dochadza do prace je to hrozna otrava...s muzom snivame ze raz mozno o par rokov sa prestahujeme niekam do mensieho mestecka.

Za mna z mesta na dedinu urcite ano, ale nie je dedina ako dedina. a urcite len s dvomi autami a vodicakmi. inak je to viac stres ako pouzitok.

indiankaindi
2. jún 2016

@sofinka333 ahoj, mňa by zaujímalo, ako si to vyriešila a ako to u Vás dopadlo 🙂

dandy17
2. jún 2016

@majusik236 já autom chodím denne, a nemáme to 10 minut. 4tudujem ešte aj já, koly spojom lietam aj po starsie děti a tahám so sebou desat mesacne babo od narodenia, nedá sa ani spočítat kolko prejazdim aj já aj muz a uz vobec nevravom o tomZn ze je tu jeden obchod, v ktorom nieje dokopy nic a je otvoreny ako sa mu chce. A mám z toho vsetkeho asi to, že má susedia ktori sedia doma ohovaraju, co vkuse niekam lieetam, tu sa totiž riesi vsetko a každý len nik tu neriesi seba. Som tu 10 mesiacov a člověk tu nežije podla seba, ale tak aby sa pacilo inym-lebo co povedia ludia. V sobotu makat von inak som zla, v nedelu ani vyliest lebo je sviatok. Toť dědina. Nastastie moj chlap pochopil, že si tu nezvyknem a uvidíme co dalej

babulkomale
Autor odpoveď zmazal
Zobraz