Žijeme v Anglicku a chcem ísť už domov

manchester1987
3. apr 2013

zijeme asi 10 rokov v anglicku a chcela by som uz odtialto odist ale nemozem. jediny koho tu mam je moj manzel priatelov ziadnych. susedia su otrasny hadzu nam odpadky do zahrady v praci ma niekedy nazvu ze sme poje....pristahovalci. anglicania samy o sebe hovoria ze im berieme pracu a co ja viem co. ako su tu aj dobry ludia ale v poslednom case sa stretavam len s negativom. nemozeme odist lebo manzel nechce ze na slovensku je este vacsia bieda a nebudeme mat pracu ani peniaze. slubil mi ze este aspon 10 rokov vydrzat a pojdeme ale ja nechcem. chybaju mi normalny ludia co ti nebudu nadavat lebo nie si anglican a slnko a rodina

saska.t
3. apr 2013

@manchester1987 tak tomuto strasne dobre rozumiem,zijem v nemecku 8 rokov a prve 2 roky som doslovne chcela utiect,bez jazyka, priatelov,rodicov,podpory od znamych - bola som takmer zufala,casom sa to zlepsilo,narodila sa mi mala,nnasla som si par priatelov,zmierila som sa,ze tu nemam rodicov,naucila sa jazyk. V dnesnej dobe ked pridem na SK po tyzdni sa tesim opät na DE,ked vidim aka je tam naozaj bieda,nechapem ako vyziju z ich platov atd.som rada,ze uz tam nezijem a to som z BA takze bieda nie je taka viditelna,vzdy sa stretnem s kamoskami,znamymi a som spokojna a mozem sa vratit do svojho zivota 😉 Nenavist nemcov na cudzincov je tiez velmi vysoka,ale nemaju na vyber,kedze uz väcsina nemcov nemci nie su,len ssa tak tvaria 😀

manchester1987
autor
3. apr 2013

@saska.t no my jazyk vieme len to ze pocuju prizvuk sa ludia hned pytaju odkial si alebo ak sa bavime medzi sebou po slovensky to uz hadzu pohlady alebo maju nejaku pripomienku. aj nam sa tu narodilo dieta ale sme len doma nemame este kam chodit lebo je mala este nerozprava. ako kvoli platu by som tu aj ja ostala ale nic ine ma tu moc nedrzi aj ja ked pridem domov tak len pozeram ze ako pozadu sme ale zase mi to aj chyba stale lepsie ako ked ti ma niekto nadavat

saska.t
3. apr 2013

@manchester1987 v dnesnej dobe samozrejme ovladam aj ja jazyk,ale SK mi uz nechyba, na SK by som nedosiahla standart ak tu,mame dom,auto,slusny prijem viac-menej sa mame priam rozpravkovo,na SK by som mala panelakovy byt od rodicov,mozno by som aj pracu zohnala,ale za ake peniaze? Mohla by som malej dopriat,to co tu? Asi nie,tten zivot tam mi uz nechyba,aj ked priatelia a rodicia samozrejme ano 😖
Moja sestra zije tiez v UK a tiez by sa uz nevratila, nemozte zmenit prostredie,kde by to nebolo take extremne?

manchester1987
autor
3. apr 2013

@saska.t ani nie lebo tento dom mame kupeny ale nevedeli sme o takychto susedoch ked sme ho kupovali. a ludia su asi vsade rovnaky. ono to tu funguje tak ze ti co su socialne slabsi tak ti nadavaju ze im beries pracu a ti co su bohatsi tak ti nemaju problem len pri takych nezijeme

bonaquaba
3. apr 2013

@manchester1987 predat dom a odist byvat niekde upplne inde

manchester1987
autor
3. apr 2013

@bonaquaba najradsej by som to urobila kebyze to nie je take tazke

domak2
3. apr 2013

@manchester1987 vies skus si uvedomit, ze oni boli taki isti pristahovalci ci uz v amerike, australii a podobne. A este aj nasilne vytlacili povodnych obyvatelov, tak sa im len nenasilne vracia karma 😉 😀 Ved oni tiez zbohatli na Indii a Afrike a inych koloniach a pozri ako tam ludia chudaci ziju, a este sa budu stazovat, ze maju pristahovalcov, no preco asi 😕 Ale rozumiem ti , aj mne je casto smutno a to tu nie som ani zdaleka tak dlho ako ty. 😔

digysa
3. apr 2013

@manchester1987 Neber to zle, ale dost zalezi aj kde zijete....v akej lokalite. Ak zijete v lokalite, kde sa to pristahovalcami len tak hemzi, tak tam je tazko sa dosat do styku s normalnymi ludmi. Skus vydrzat este par rokov a ja by som sa snazila dat dieta do "dobrej" skolky, skoly, kde sa zoznamis s anglickymi mamickami a najdes si nejaku spolocnost.

Ako dospeli ludia si budete tazko hladat nejakych priatelov. Ja som vela ludi spoznala cez deti a cez sport (v mojom klube).

Zalezi,aky zivot zijete...ked ste stale doma a nikam nechodite, to je tiez problem rozbehnut spolocensky zivot...

cawes
3. apr 2013

@manchester1987 ja tiez zijem zo synom a mm v zahranici a tiez ma chytne obcas nalada ze ist na slvoensko vratit sa domov atd. ALe ked si premyslim o co vsetko by som prisla. Ved uz len najst normalnu pracu je zazrak na sk, okrem ovladam 3 cudzie reci, mozno by to islo ale aj tak. Ten standart co mam tu mi na sk nikdo neda. Co tam budem mat byt niekde v kralikarni, budem sa natahovat na uradoch s papiermi lebo xy papierov treba vybavit ked sa clovek vrati plus mi staci ked idem na sk na dovcu a vidim to tie neprijemne predavacky za kasou co sa ich ani na nic spytat nemozes. Vsetci su len drzi, no hroza. Nie to radsej budem v cudzej krajine bez rodiny, a to ze mi niekto bude hovorit ze som cudzinec no to je mi uplne uplne jedno.

pancake
3. apr 2013

ja som bola v uk 5 rokov a nebyt priatela,som tam doteraz. jeho to tahalo domov. a tu? bieda! ja osobne lutujem.a to tu mame celkom dobré zamestnania na slov. pomery.ja ti odporucam predat dom a kupit v inej lokalite aj ked prides o nejake peniaze,ale stoji to za to.a hlavne sa o tom porozpravaj s muzom. a odpadky prehod naspäť susedom,alebo sa spytaj na to priamo na polícii.

zeriempizzu
3. apr 2013

@manchester1987 vsetko je take jednoduche ake si to spravis. Evidentne zijete v moc "slusnej" oblasti ked vam vlastni susedia nadavaju. Skusali ste sa s nimi spriatelit? Ked ste mimo domu, preco nerozpravate po anglicky? Ak sa vas pytaju odkial ste, nemusite hned vyzvonit ze ste vychodoeuropania. Mozete povedz ze ste trebarz I z Luxemburska alebo co ja viem co... Ako budu vediet ze "klamete"? Nejako! Susedske vztahy treba budovat, hlavne v cudzine a na to treba vynalozit namahu I snazit sa integrovat. Chodis do baby groups v okoli, aby si si nasla kamosky anglicanky?

Ak je zle mas moznosti kolko chces: policiu bude isto zaujimat ze vam sused nadava bezdovodne. A Dom sa dam Lahko predat 😉

Vela stastia!

sisaka
4. apr 2013

@manchester1987 tak to je velmi smutne :(
Mozno sa mylim, ale nesprava sa okolie k tebe tak, ako sa prezentujes, nezrkadlia len tvoje pocity. Ak sa ty citis ako f..ing immigrant ludia sa k tebe aj tak budu spravat.
Nechapem ako si si za 10 rokov nenasla ziadnych priatelov? Ako to, ze si v praci dovolia ti tak nadavat? Co je to za praca? Co je to za stvrt, v ktorej zijete? Toto by som ja urcite nevydrzala.
Suhlasim s babami treba sa prestahovat do nejakej slusnej stvrte, netreba hned kazdemu rozpravat odkial ste, zamestnanie sa ti neda zmenit, zacat niekde inde bez takej hnusnej nalepky? Co tak aspon pohovor so sefom, toto si nesmies nechat pre seba!
Ja som v zahranici rovnako dlho ako ty. Nikdo si nikdy nedovolil mi nadavat, ani mi davat najavo, co si o mne ako pristahovalcovi myslia. Osobne, ak by si niekdo toto v praci na mna trufol, tak som nasackovana u veducej a ten clovek by mal bohovsky problem. I ked som skor introvertny typ za tych 10 rokov som si nasla kopec kamaratov ci uz slovakov, ci Kanadanov ... Nemas ani ziadne kamaratky slovenky? Si v Manchester? Ved to je velke mesto, urcite tam nie ste jedini, skamarat sa aspon zo slovenkami, hned ti bude veselsie.
Susedia detto. My zijeme v slusnej stvrti - vsetko stredna vrstva a susedia su velmi slusni a mili nikdy sme s nikym nemali problem, ale ja by som si to taktiez od nikoho nenechala. Treba sa spravat sebavedomo, nenechat si nadavat, nikto nema pravo sa k tebe spravat ako k menejcennemu, skus popracovat na svojom sebavedomi, neznechucuj si zivot, zameraj sa na pozitivne veci. Aka je tvoja anglina? Ak nie najlepsia, popracuj na nej, pre ludi moze byt frustrujuce ak im nerozumies, alebo oni nerozumeju tebe 😉
Prepac, ak su moje slova moc tvrde, chcem len aby si sa pokusila zmenit pohlad na zivot, na ludi okolo seba, uvidis, ze sa zmeni aj spravanie tvojho okolia 🙂

veriiii
4. apr 2013

tak skuste nejaku inu krajinu,ked slovensko nechcete..na slovensku ozaj bieda☹

bronia13
4. apr 2013

wow tak ja som 24 rokov v zahranici chvilu aj pri Londyne ale to co pises som este ani raz nezazila (nastastie) nikdy mi nikdy nenadal alebo ked po nasom rozpravame ze by na mna zazerali sa mi to este nestalo a tak isto mam prizvuk ked rozpravam... hm.... divne 😒

matozazzo
4. apr 2013

Po 8 rokoch sme sa vratili... bolo to tazke, krute 😒 Nemohla som si opat zvyknut, ale bolo to aj kvoli tomu, ze som si ja po materskej nemohla najst pracu a potom kvoli znamym, rodine... Ked sme sa vratili, mala som pocit, ze uz tu nikoho nepoznam, byvali sme chvilku u mamky, totalna zmena, katastrofa,... ale osamostatnili sme sa, kupili domcek v peknej stvrti a rozbehli biznis, to mi zabralo dost casu, do toho druhe babo, ale obaja mame pracu, aj ked manzel smiesny plat oproti tomu, co mal, ale obnovili sa vztahy so znamymi, sme medzi ludmi, pekne byvanie, rodina, do toho mame druhe babo... Este aj po 2 rokoch na SK sme mali nutkanie vratit sa spat, ved viete, ako je na SK, ale postupne sa to vytratilo... Nieco sme mali nasetrene, takze auto, byvanie mame, domacnost zariadzujeme postupne, pri niecom sa uskromnime, na dovcu sme sli az po 3 rokoch odkedy sme sa vratili (predtym kazdy rok), ale nase priority su teraz uz inde - prisposobuju sa detom 🙂 V septembri starsia nastupuje do skoly, rozprava trochu aj NJ aj AJ, aspon nemusim riesit, ako so skolou, lebo vratit sa napr. ked by bola tretiacka, ako nasi znamy, velmi zle to ich syn znasal a tie problemy v skole 😒 Stastni sme tam, kde si to vytvorime a stastni budeme s timi, s ktorymi chceme byt... Kazdy si svoje stastie definuje inak, ak su pre teba prioritou peniaze, bude to tazky navrat na SK, ak nie, zistits, ze vela veci sa da "ozeliet" a stastnu rodinku a domov si vytvorite tam, kde chcete vy 🙂 Ze nenosia moje deti len znackove oblecenie? Tu nemame okruh znamych, ktori by mi povedali, to si co kupila??? Ved do tych obchodov my nechodime!!! Tu mi rodicia v skolke rovno povedia, kde je aka akcia... v tom je rozdiel! Oni neriesa peniaze sposobom, musim mat viac ako ini, ale su nauceni setrit.. trvalo mi viac ako rok, nez som pochopila mentalitu myslenia rodicov tu na SK, pretoze je ine byt sam a mat rodinu, a kedze rodinu sme si zalozili v rakusku, automaticky sme sa prisposobili ich stylu zivota, ci sme chceli, ci nie, lebo sme boli nimi ovplyvnovani... Nie je to lahke aj z dovodu, ked manzel dostal na SK 1/4 z toho, co zarobil tam, ale postupne sa zmieril aj on 🙂

emilyz
4. apr 2013

No ide o priority, rodinu, priatelov, prostredie Ti nikto nevynahradi, ziadne peniaze...ja vidim na Slovensku aj pozitiva - zvyky, tradicie, nazory...to je na nezaplatenie. Ano, negativa su financne. To je o prioritach. Pokial ide len o peniaze, tak je lepsie zit v zahranici, pokial sa chcete naozaj vratit, musite ratat s tym, ze napr. zivotny standard sa znizi, ale to neznamena, ze nebudete stastni - moj nazor.

kikaba44
4. apr 2013

@manchester1987 ťažký život, ak nie si proti, rada si to s tebou vymením a ty môžeš ísť domov

eeffka
4. apr 2013

@manchester1987 podla mna zijete v socialne slabej stvrti, moja sestra je v UK ale rovno mi povedala ze byva v takej "roboskej " stvrti, rozumej samy pristahovalec, byva tam lebo ma do prace 10min busom a je sama bezdetna/slobodna. ale uz ju tiez taha domov po 10r a bude mat 30. Sama uz uznala ze aj ked tu dostane mozno 1/4 platu, bude pri rodine, si pomozeme navzajom a to ti ziadne peniaze nevynahradia.
Takze pokial clovek nerobi nejaku zavratnu karieru v odbore, skor ci neskor ho taha domov a je to prirodzene. Dievca ma nasetrene a bude sa jej zacinat s rodinou ovela lahsie ako mne co som mala aj s muzom holu rit 😀 V praci ma samych pristahovalcov ( polka, talianka, brazilka, pakistanec, bulhar...) a ak by sa niekto navazal do jej "etnicity" maju to v rules, ma ist hlasit a vazny problem. Takze netreba drzat hubu a krok.
a nehnevaj sa po 10r nemas znamych??? pochopim rok/dva ale 10?

huxy
4. apr 2013

ja som žila v anglicku 5 rokov.bolo mi dosť ťažko,keďže som po pol roku zostala sama.pôvodne som tam šla s kamoškou,no potom sa veci zmenili,a ja som bola ako prst.síce som si našla vcelku dobrého priateľa,no stále mi chýbala rodina.aj keď tam bol úplne iný život,mala som robotu,peniaze,všetko bolo ok.ale po piatich rokoch som sa proste rozhodla,že nemám dôvod tam zostávať-aj som sa rozišla s priateľom,väčšinu času som len pracovala,a bolo mi už ťažko tak ďaleko bez niekoho blízkeho.
ja som v uk začala pracovať vtedy,keď svk už nepotrebovalo víza.a teda bola som medzi prvými v tom čase,kto sa uchádzal o robotu v tej továrni,kde som pracovala niečo cez 3 roky.ale tam bolo kadejakých iných "prisťahovalcov",čiže ja som skôr zapadla medzi bielych angličanov.až neskôr,po dlhšom čase tam prišiel nával,hlavne poliakov.vtedy mali viacerí angličania rôzne pripomienky,ale to hlavne z toho dôvodu,že poliaci vedeli veľmi málo po anglicky,a väčšinou len komunikovali medzi sebou.ja osobne nejakú negatívnu skúsenosť s normálnymi angličanmi nemám,skôr naopak,mala som pár známych,ktorí boli naozaj v pohode,a dalo sa s nimi dobre porozprávať.a vôbec im nevadilo,že som slovenka

irriss
4. apr 2013

@manchester1987
..Mam stejne pocity....(vcetne zahradky) ...i kdyz bydlim uz pres 20let v Italii... 😉
Podle meho nastala situace, ktera se hroti nedostatkem financi a prace...prilezitosti ubyva a lide jsou nastvani hlavne na sebe.. 😉 a svadi to na cizince.. 🤐
Ja mam situaci komplikovanejsi, jsme smiseny par..rodnou zemi meho muze je Sicilie , ja jsem CZ/SK a moje deti jsou doslova "misene"..ale cim dal vice touzi po zivote v Praze.. 🤐 ☹ ☹ ☹
Ani muz se tu neciti dobre, i on v rodne zemi je cizincem...protoze byt Sicilian je nekdy ten nejvzdalenejsi "cizinec" 😎

vadimka
4. apr 2013

ako je mozne zit za hranicami 10 rokov a nemat ziadnych priatelov??????? toto nechapem.

ja som zila 2 roky v londyne, iba raz sa nam stalo, ze daky ozran na autobusovej zastavke mal pripomienky k zamestnanosti...inak skor naopak, kazdy sa zaujimal odkial som, bol zvedavy, ako to u nas chodi...mala som kopec kamaratok...jasne slovenky,cesky ale aj z kanady,finska...susedia par anglican s taliankou ked som odchadzala, spravili na moju pocest party...dali darceky...ja mam len dobre spomineky...
...podla mna chyba bude aj vo vas...

dada1212
4. apr 2013

@manchester1987 a ako to bolo doma mala si priateľov? nemáš celkovo problém nadväzovať nové známosti? lebo mi to príde čudné, že za 10 rokov sa ti nepodarilo nejakých nájsť ak chceš.
treba len vyhľadávať príležitosti,možno je v okolí aj nejaká komunita slovákov alebo čechov, poliakov, prípadne iného nášho susediaceho národa , ktorý by ti mohli rozumieť a chápať ťa. ak aj nie sú priamo tvojimi susedmi a žijú dalej, z času na čas by ste sa stretnúť mohli a takisto sa dá byť aj každý deň v kontakte cez moderné technologie.
a čo tvoj muž? on tiež nemá priateľov, že by ťa s nimi zoznámil?
ak žiješ v zlej lokalite, tak sa skús presťahovať a treba sa snažiť nadväzovať známosti, ak má s tým trocha problém, skúste aj spoločne s mužom, prípadne cez koníčky atd.

treba na sebe pracovať, aby si mala spriaznené duše okolo seba, lebo reálne neviem či na slovensku by to bolo iné. ak máš nejakých súrodencov alebo iných príbuzných, tak podľa mňa tí už majú svoj život a svoje rodiny, starosti, tažko by ti pomohli nejako v tvojom pocite samoty a neviem či by to bolo po návrate také ako očakávaš.
ak žijú rodičia, to je samozrejme iná kapitola, ale aj tak , nebudú tu večne, je to iná generácia a preto treba na sebe popracovať a nájsť si aj priateľov.

dada1212
4. apr 2013

A aby bolo jasné, rešpektujem tvoju túžbu vrátiť sa, nechcem ťa ani odhovárať, len mi to príde tak, že si možno zle definovala svoj problém a že možno nebude problém práve v tom Anglicku ale v niečom inom a že by ti presťahovanie do inej krajiny veľmi s tým nepomohlo.

ssisska
4. apr 2013

Ja tiez zijem v Nemecku uz neaky ten rok a tiez som mala depresie lebo som neovladala dobre jazyk a pripadala som si ako mimozemstanka.Tak som si povedala ,ze musim nieco so sebou robit a ucila som sa kazdy den nemcinu,vyslovnost a gramatiku.Ale som na seba hrda lebo som zistila ,ze je mojim osudom pobyvat v zahranici.Nie kazdy dokaze zniest taky tlak a vydrzat za hranicami.Moje dve sestry na to nemali nervy a isli domov .Nieco ich stale tahalo na Slovensko.Ale ja tu mam priatela a on mi pomohol jazyk sa naucit.Podla mna ked sa niekto uci len z knihy tak to nezabera.Teroria ucenia je zbytocna.Clovek musi medzi ludmi zit .

kukucka310
4. apr 2013

Dievcata ja som doma treti rok bola som v UK 5 rokov , zazitky rozne s anglicanmi velmi dobre vstahy aj cernosi aj poliaci ale velmi zle skusenosti zo slovakmi , zial s partnerom sme stale pomohli slovakom kedze sme vedeli po anglicky riesily sme papiere urady nakupy vsekto a potom sa to zial obratilo proti nam ale tak poucila som sa aj ja aj on sme na sk treti rok je to obrovsky rozdiel ale tak doma je doma a vieme sa aj tu uskromnit ale netajim sa tym ze by som sahnd zbalila a isla prec za hranice ale uz na stalo .

angelaa214
4. apr 2013

@matozazzo som citala tvoj komentar.. presne to tam opisujes co citim aj ja. 8r.som bola v irsku,, este stale si zvykam na tento styl na slovensku...

aliza
4. apr 2013

@manchester1987 ahoj. Podla mna ta situacia, co opisujes, je vdaka zmene vo vyplacani benefitov. Zacali im to sekat, ludia, ktori cely zivot nepracovali pre hocijake, zvacsa vymyslene zdravotne problemy, musia ist bud na poriadne lekarske presetrenie alebo do prace. Sa jedna o vyse miliona ludi, plus zacali sekat aj ostatnym a preto sa ten hnev obratil na cudzincov lebo prace niet. A povedzme si uprimne, vacsina poliakov a uz aj slovakov tu zije z benefitov. Nam by to tiez na SK vadilo, keby nasinci nemali pracu a trh by bol zaplaveny trebars ukrajincami, rumunmi, bulharmi. Proste jednoduchi ludia rozmyslaju jednoducho a tak cely problem vidia v cudzincoch a nie v tom, ze oni sami robit nechcu lebo bolo vyhodnejsie sediet doma a poberat benefity.
A tiez si myslim, ze u vas je problem oblast, v ktorej zijete. My tiez nemame dobru stvrt, ale nastastie susedov mame super, nie su to bieli anglicania, vacsinou Indovia a pod. a ti su velmi mili a prijimu medzi seba kazdeho bez problemov. Tiez som sa zoznamila cez deti, skolka, skola, dcerine kruzky....pohybujeme sa v lepsej spolocnosti, takze som este nenarazila na problem, aky ty opisujes. Vsetko je to o ludoch. Ak napriklad robis vo fabrike, kde je prevazna cast cudzincov, tak tam asi vela nenarobis, treba sa popozerat po inej robote. Ak vies jazyk, dorob si kvalifikaciu, trebars daku ucitelku v skolke alebo asistentku a tam ta urcite nebude nikto ponizovat. A hlavne sa treba obrnit a nepripustat si taketo komentare. Viem, je to tazke, ale nic ine ti nezostava. Ak nemate na SK zazemie, tak by som urcite z UK este neodchadzala.
Ak je dom vas, tak si treba zistit, ake moznosti mate, ak by ste sa chceli stahovat.. Vsetko sa da 😉.

emilyz
4. apr 2013

suhlasim s tym, ze situacia v Europe sa zacina zhorsovat, dnes som citala o osekavani socialnych davok pre Britov - a samozrejme "domorodec", ktory nema pracu, urcite bude zvadzat svoj hnev na cudzinca, ktory pracu ma... podla mna momentalne to asi nie je lepsie nikde - na Slovensku moze byt ta vyhoda, ze je tam clovek rodak. Pokiial naozaj chcete zit na Slovensku, tak si myslim, ze sa to bude dat vyriesit - mozno o par rokov bude situacia este vyhrotenejsia a ludia budu radi, ze na Slovensku mozu obkopavat zemiaky, lebo vsetkeho bude nedostatok, hlavne jedla... ktovie.

espanola89
Odpoveď bola odstránená
Zobraz