Zlý vzťah s otcom, je alkoholik

lenka1993
1. jún 2018

Dobry vecer zienky. Dlho som sa odhodlavala vam sem napisat ale skusim to. Zacnem takto. Otec bol/je alkoholik. Pred cca 18 rokmi si to priznal a odvtedy je to na hojdacke. Raz pije raz nie. Abstinoval asi 5 rokov a zacalo to poharom vina, potom dva tri flasa dve a islo to dalej. Nepije denne. viac menej pride piatok a musi. Ale stava sa dost casto ze sa opije aj pocas tyzdna. A pije tajne. Otvroi flasu skova a tvari sa ze nic. Ale my to doma uz na nom vidime. My sme rovnake povahy. Obaja sme dominantny a tvrdohlavy. Ja som k tomu aj poriadne ironicka a vraj ja drza. Ale pri nom sa ozaj krotim a drzim jazyk lebo viem ako to dopadne. Ale my spolu nevydrzime ani 15 minut bez hadky. Rodicia byvaju v dome tak tam chodime na vikendy. No casto sa stava (aj dnes) ze mal vypite a samozrejme si musel do mna supnut a uz to islo, Zbalila som dceru muza a domou. Dcera ho miluje a aj on ju. On je splni vsetko co jej na ociach vidi. Velmi nam pomaha aj financne aj s dcerou. Ale problem v komunikacii nie je len somnou ale aj s mamou . On sa neviem vludne prihovorit len stekat a drzo doslova utocit. Vecsinou sa toto deje ked je pod vplivom. Na zdravie kasle. V nemocnici pre alkohol bol uz 3x. Dnes ked sme sa pohadali tak zobral penazenku a zahlasil " idem do krcmi opijem sa s nech vas tu skare". No "skare" jedine jeho. Problem si neprizna, ved on ziaden nema a rozpravat sa s nami to tom nechce. Rozmyslam ze objednam sedenie u psychologicky a poradim sa s nou co a ako dalej. Podotykam otec je udrziavany 50 rocny muz, podnika a maju sa naozaj dobre. Ja uz neviem ako na tu jeho povahu :(. Tak snad pomozete. Dakujem.

montemotherone
11. jún 2018

@lenka1993 alkoholizmus nie je o povahe. Je to o celom živote človeka, o tom čo prežíva, čo je naň priveľa a dokáže to zvládnuť len s alkoholom. Hovoríš že podniká, pomáha vám finančne... Možno je načase spýtať sa ho, čo potrebuje ON. Čo chýba k šťastiu JEMU... Asi už má dosť toho pocitu, že on všetko vyrieši, že je všetko na ňom... Preto ten výkrik do tmy "nech vás všetkých skare"...
Alkoholizmus sa väčšinou spája s depresiou. Nie je to o "chuti na alkohol". Je to o riešení konfliktu alkoholom. O úniku. Ak mu chceš pomôcť, chcelo by to vľúdny rozhovor... Vysondovať ako sa naozaj má, či to nechce riešiť aj s psychológom. Možno by stačil obyčajný záujem o jeho potreby. Má 50, dostáva sa do krízy, keď si uvedomuje že starne, že už veci nezvláda ako kedysi, a že tu nebude naveky.
Moja mama má dlhé roky podobný problém. Moja staršia sestra k tomu pristupovala a pristupuje podobne ako ty. Prišla domov s celou rodinkou. Keď bola mama v pohode, "využila" ju ako mamu... Zjedli, čo navarila, vyrozprávala jej svoje problémy, trápenia, nechala postrážiť deti a keď sa takto "zregenerovala" odišla. Keď na mamu narazila v zlom čase, otočila sa na päte a šla domov. Nič z nej nemala, hnevala sa na ňu... Nikdy ju nevnímala ako človeka, ktorý má tiež svoje trápenia, dobré a zlé dni... Alkoholizmus v rodine sa týka celej rodiny. Dotkne sa každého. Áno, dôležité je psychicky sa "odstrihnúť" v zmysle, že sa nemáš viniť za to, že otec pije. Pomoc ale bude potrebovať. Vašu oporu. Je to boj, niekedy na dlhé trate. Ale ver, že otec potrebuje pomoc, ako chorý človek. Tým, že je nervózny, kričí... dáva najavo svoju bezmocnosť. Od vás potrebuje cítiť oporu, že ho chápete a stojíte pri ňom. Kritiku a útoky nebude brať
Skús si pozrieť tématiku spoluzávislosti... http://spoluzavislost.sk/category/clanky/

nety19
15. júl 2020

Ahoj Lenka,mam presne rovnaký problém s otcom,vravia mi,nech ho nechám je to jeho život.Maminu už nemáme,viem keby ostal sám a nechám ho tak ,zomrie,niekde padne na hlavu,a ja toto nedopustím.Horšie je,že chlapi na dedine si pri potravinách i v krčme kupujú poldecáky navzájom,hoci aj vidia,že už má dosť.A keď im niečo poviem,sa mi smejú do očí.Horor to je,neviem či vôbec budem môcť chodiť do práce,ak to bude zle.Starosta už ruší krčmu,no ale oni pijú i za potravinami alebo ak nebudem doma tak i u nás alebo u tých chlapov niekde na dvore.Tvrdý alkohol by sa nemal predávať v každých potravinách iba v špecializovaných predajniach.

lenka1993
autor
15. júl 2020

@nety19 ocko zomrel 2 mesiace potom čo som písala tento príspevok.