Zmena rodného priezviska v 29. rokoch

smiesneusko
3. máj 2014

Ahojte. Včera som sa dozvedela, že osoba, ktorú som považovala 29 rokov za môjho otca nie je môj otec. Mama ma klamala, pretože tento muž, s ktorým ona žila nemohol mať deti, čo zistili až 6 rokov po svadbe. Lenže moja mama chcela dieťa a tak ma mala s nejakým iným chlapom o ktorom mi samozrejme nič nechce povedať, aby som neničila ich peknú rodinku. Cítim sa strašne podvedená, že som nevedela pravdu. Najhoršie na tom je to, že tento chlap akože môj dovtedy otec bol strašný alkoholik a vôbec sa o mňa nezaujímal, keďže nebol môj otec, čo mi už aspoň dáva logiku. Vôbec sme sa nemali radi, on mňa a ani ja jeho. Vôbec som sa s ním nerozprávala sama od seba od malička, lebo bol na mňa zlý a robil doma len bordel ako najťažší alkoholik. Spôsobilo mi to aj dosť vážne psychické problémy, keď vyrastáte ako dieťa, ktoré nie je pre svojich rodičov dosť dobré, tak moc sebavedomia vám to zrovna nedodá. Nedokážem už vôbec žiť ani 5 minút s týmto priezviskom, ktoré mám a chcem sa ho zbaviť. Jednak je aj hanlivé a jednak je po človeku, s ktorým nič nemám a ktorého som naozaj neznášala. Tak veľmi mi ublížil. Cítim sa ako handrová bábika pre moju mamu, všetci to vedeli, len ja si pripadám ako idiot. Chcem si dať okamžite zmeniť meno, nech mám aspoň nejakú identitu, vymyslenú síce, ale to je jedno, aj tak bol celý môj život len fraška. Som úplne na dne, síce som rada, že to nebol môj otec, ale je mi úplne nanič z toho, že som to nevedela skôr. Neviete prosím vás niekto je to náročné zmeniť si priezvisko? Čo všetko treba zmeniť? Aj rodný list budem mať nový? Diplom? Možno to tu zase bude niekto považovať za vymyslenú tému, dobre detaily riešiť nemusíme, chcem len poradiť ohľadne týchto vecí so zmenou mena.

citronove_koliesko
3. máj 2014

Moja mama tiež menila priezvisko, úplne v pohode.
Preštuduj si toto:
http://www.minv.sk/?zmena-mena-alebo-priezviska

cta
3. máj 2014

@smiesneusko ahoj uplne ťa chápem. Zmenu priezviska môžeš mať oakmžite. Je potrebne aby si zašla na matriku a požiadal o zmene priezviska. Podmienky pre zmenu sú trebars aj práve hanlivé priezvisko čo sa ťa týka ale aj dvôod prečo ho chceš zmeniť. Väčšinou chcu aby si udala z akého dôvodu chceš zmeniť. Viem, že je tam poplatok ale teraz neviem presne či tam zaratavaju aj hanlivoe priezviska. Viem že práve iba pri zmene pohlavia menia meno priezviska bezplatne. Držím palce

havana_frost
3. máj 2014

priesvisko si sice zmenit mozes, ale toto povodne ti bude navzdy vsade figurovat ako rodne priezvisko, na kazdom doklade a dokumente. Ani diplom sa nebude dodatocne prepisovat. si v presne takej situacii ako ked sa niekomu zmeni priezvisko napriklad vydajom. takze sa tohto priezviska nemozes zbavit uplne definitivne.

saurian
3. máj 2014

@smiesneusko
je to ako pise @havana_frost priezvisko si mozes zmenit, ale povodne dokumenty, doklady zostanu s povodnym priezviskom, cize nieco podobne ako ked sa zena vyda a prijme muzovo priezvisko.
technicky a papierovo je taky postup, ze pojdes na obvodny urad, podas odovodnenu ziadost o zmenu priezviska, kde v skratke uvedies, preco ziadas o zmenu, a ake priezvisko chces mat. oni opravnenost ziadosti posudzuju, mozu, aj nemusia vyhoviet. neviem aky je teraz poplatok, ja som platila okolo 100e. ak ti to schvalia (nepamatam aka tam je lehota, nieco sa mi mari ze 1 mesiac), prides si po rozhodnutie, a ides vybavovat nove doklady - podobne ako ked sa vydas ci zmenis bydlisko - obciansky, vodicsky, nahlasis si v banke, telefony....
obvodny urad automaticky rozhodnutie zasiela na policiu, matriku, register trestov, socialnu poistovnu. mozno aj inam, ale to si uz nepamatam.
cize s povodnym priezviskom sa budes nadalej stretavat - zostava ti v rodnom liste, vysvedceniach, diplome, v obcianskom ako rodne priezvisko.
ak by si sa uplne chcela zbavit povodneho priezviska, to by muselo ist zrejme cestou zmeny otcovstva na sude, a to predpokladam ze v tvojom pripade je skor nerealne.

havana_frost
3. máj 2014

@saurian ani sudnou zmenou otcovstva sa rodneho priezviska neda zbavit. raz sa s nim narodila, tak je rodne.

saurian
3. máj 2014

@havana_frost no asi to tak bude 🙂

smiesneusko
autor
4. máj 2014

Kočky ďakujem vám veľmi pekne za podporu a rady, už som sa s tým zmierila. Uvedomujem si aká tortúra by ma čakala to zmeniť a aj tak by to nešlo úplne. Tento rok sa už aj tak plánujem vydávať a kupujeme aj byt, takže aj zmena adresy bude, kašlem už asi na to. Aj tak sa toho mena zbaviť už nedá úplne. Mama s babkou s tym moc nesuhlasia, aby som to menila a aj tak co mi to uz pomoze. Neviem ci si mozem zmenit rodny list a napisat otec neznamy, kto to uz kedy zisti a bude mi verit, hlavne ked tento si ma dal ako dceru zapisat... Do jesene sa aj tak vydam a budem mat ine meno. 🙂
Akurat ma trapi, ze preco som to nevedela skor, ze to nie je moj otec. No chapete to? A o tom skutocnom mi nechcu nic povedat, lebo si myslia, ze by som ho kontaktovala. A ja nemam pravo vediet ani jeho meno okrem toho, ze to bol Jozef ani poznať svojich polosurodencov. Vzdy som bola jedinacik a zrazu mam polosestru Eriku. Ale nic viac z nich uz nedostanem. ☹ Podla mna ten clovek zije, aj ked sa mi snazia nahovorit ze umrel. Potom sa mi snazia nahovorit, ze nevedia ani jeho meno. Ked vedia, ze umrel, tak predsa museli vidiet jeho cedulu v meste, ze je mrtvy alebo co. Babka mi povedala, ze raz v parku jej ho mama ukazala z dialky ked som ja mala 3 roky, ze tamto je jej otec. A ze ani ona to dovtedy nevedela. A ze on tam bol s nejakym deckom, na ktore zakrical Erika a ze ta sa na mna strasne podobala. Mama zase nevie ze mi toto babka povedala a vykrikuje mi to ze som zo skumavky. Potom mi povedala, ze raz sa s nejakym vyspala a hotovo a necakala ze bude hned z toho tehotna a nema ani jeho fotku a nevie ani ako sa vola. Na to som jej povedala, ze babka povedala ze Jozo, tak zrazu vie aj to a nepovedala mi to. Vsetko mi tu zatajuju ako malickej. Potom mi babka povedala, ze on si so zenou pekne zije a ja by som im to chcela kazit? A mama zase povedala, ze ho uz 25 rokov nevidela. Lenze dobre ona vie ako sa vola, ved odkial by ho tak mohla poznat najskor z roboty. Ja uz ani neviem co si mam mysliet. Moj "otec" bol neplodny, co vedel vraj uz pred svadbou, lebo to riesil uz so zenou predtym, ktora ho kvoli tomu aj nechala pred svadbou. Moja mama ho chcela nechat tiez 2 dni pred svadbou, ale sa bala rodicov, lebo vsetko uz bolo prichystane na svadbu a vraj ju jeho brat prinutil, ze svadba bude, ze nebudu robit hanbu jeho rodicom, ze uz druha svadba zrusena. Ze sa pekne zoberu a potom nech si robia co chcu. A on jej nepovedal ze je neplodny aj ked to vedel a nechal ju chodit po doktoroch a zistovat ci ona je neplodna. Vraj jej aj otacali maternicu a doktor jej povedal, ze bud sa da oplodnit, alebo sa s niekym vyspi, alebo si adoptuje. Otehotnela po 6 rokoch, vraj ma strasne chcela, lenze ja teraz vobec neviem, ci to bola jednorazovka ta noc, ci s tym chlapom nieco mala, ci to planovala otehotniet alebo to bola "nehoda". Ale aspon viem, ze opilci fakt hovoria pravdu. Niekedy tatko vykrikoval, ze nie som jeho dcera a mame ze je k... lenze opilci toho potrepu vela, tak som tomu nejaku vahu neprikladala. A toto je aj mamin argument, ze vsak mi to tatko velaktra povedal... tak co sa stazujem, ze som to nevedela. Ach je mi z toho nanic. Vobec neviem co medzi nimi bolo a ako to bolo. Moja mama tu chronicky lubila tohto opilca, ci chcela mu nejake decko doniest aby mali, alebo co robila, ci ho chcela opustit a skusala to s tym druhym, ja vobec nemam sancu zistit. Aj som si myslela, ze sa mozno tak dohodli s tatkom, ze ona sa vyspi s inym a budu mat akoze dieta, ale asi to tak nebolo. Bud s tym druhym nieco mala dlhodobejsie, a verila, ze sa rozvedie, alebo planovala len otehotniet a nejake dieta mat alebo to ozaj neplanovala a bola to nahoda. Ja uz neviem comu mam verit. Ale asi to bola skor len nahoda, ze som sa tu ocitla na svete. A tento ma sice papierovo uznal za svoju, ale nejako extra vztah ku mne nikdy nemal, vobec na mna nedaval ani ziadne peniaze, ani sa o mna nezaujimal. Ale vraj pred smrtou chvilu ja uz som s nimi nebyvala, hovoril, ze je na mna hrdy a ma ma rad a ze chce aby som po nom dedila. Samozrejme vsetci cela rodina to vedela, ze ja nie som jeho dcera. Preto sa aj postarali aby som nededila akoze po jeho rodicoch dom a preto aj jeho vydedili. Vidite aki ludia su hnusni? 🙂 Nie ze by som silou mocou chcela dedit, mne je to fuk aj tak ich bolo deti 6, tak co by som uz len take velke zdedila, ale ze este aj o to sa postarali, aby som nic nedostala, hoci vtedy este tento moj tatko zil a mohol on zdedit....

kveta
4. máj 2014

@smiesneusko Ahoj, mam dieta od ziveho darcu, cosi na sposob Tvojej mamy az na to, ze u nas je to vsetko verejnym tajomstvom a aj moj drobec cely cas vie, ze ma dvoch tatov.. Moj neplodny manzel je malemu skvely otec.

Chcem Ti povedat ku konaniu Tvojej mamy moje pocity.

Poprosila som pred styrmi rokmi cerstvo spoznaneho muza o babatko, lebo som musela rychlo otehotniet zo zdravotnych dovodov a umele oplodnenie som uz podstupit nemohla. Ten muz, volajme ho biootec, mi babo urobil a ja mu za to asi budem vdacna do konca mojho zivota. Ak by biootec chcel ostat v utajeni, respektovala by som jeho prianie prave z vdacnosti za to, ze to riskol a urobil mi babo aj ked hrozilo, ze ho udam za vyzivne a budem mu inak komplikovat zivot. Takze mozno Tvoja mama taji jeho identitu z vdacnosti.

Skus ju poprosit nech mama Tvojmu biootcovi odovzda Tvoju prosbu o stretnutie.

smiesneusko
autor
4. máj 2014

@kveta Jej dakujem Ti, mne je tazko sa v tom uz rypat co bolo ako, skor si myslim, ze moja mama vzdy lubila tohoto, len deti mat nemohli a ona dieta chcela. A povedali mi, ze ona len chcela dieta a nikdy si na nic nenarokovala od toho biootca. Cize to bola asi taka dohoda. Ja neviem, mne by bolo aj zvlastne sa s nim stretavat, neviem si to ani velmi moc predstavit a nechcem to ani, len som chcela jeho fotku vidiet a nieco o nom vediet, ale kamaratit sa mi s nim ani velmi nechce teraz. 🙂 Je to pre mna cudzi clovek v podstate. Ale keby sa dalo pozriet na fb napriklad moju sestru, tak sa pozriem ci mi je podobna alebo tak. Toto ma az tak netrapi, len ma trapi, ze som nevedela, ze toto moj otec nie je. A to mi povedat mohli, lenze sa bali, lebo nevedeli ako to dieta zoberie a pochopi. Ja by som asi skor zase to svojmu dietatu povedala mozno keby malo 15 rokov a nie skoro 30. A urcite by som to pochopila v tych 15tich a bolo by mi lepsie keby som vedela, ze toto moj otec nie je, iba to ma hneva.

smiesneusko
autor
4. máj 2014

@kveta A to ako funguje ten zivy darca? Lebo mne povedali, tiez ze to bol akoze darca ako keby z nejakej banky, ale v podstate s nim mala sex. (Jaj vselico by mi teraz povedali, raz tak, raz tak a teraz si vyber) To funguje aj tak, ze je nejaka banka darcov, podla foto si vyberies a s nim potom akoze je sex? 🙂 No ktovie ako to bolo, to uz mne presne nepovedia. Co s nim mala, ci bol darca, alebo nieco spolu mali, alebo sa len dohodli, ze urob mi dieta a ja si nebudem na nic narokovat ani to nikomu nepoviem... Aj ked rodina to vedela, cudzi nie a ani ja nie.

smiesneusko
autor
4. máj 2014

@kveta To je pre mna take zvlastne tiez, prosim Ta ak Ti to nevadi o tom pisat, vsak sme tu anonymne, tak to ako sa da len tak spoznat niekoho a poprosit ho o dieta? 🙂 To realne aj niekto urobi? Je to zvlastne, ale aj pekne. Aj ked je to pre mna take trosku aj nepochopitelne, ze kolko zien sa snazi otehotniet a musia s muzmi sa snazit dlho, to takto po dohode to vyjde hned alebo by ten muz-darca teoreticky oplodnoval zenu dovtedy kym by to nevyslo? 🙂

kveta
4. máj 2014

@smiesneusko U mna to bol dramaticky pribeh, kde som musela okamzite otehotniet, inak by som ostala neplodna. Manzel ma prave opustil pre milenku. Umele oplodnenia ma v minulosti takmer stali zivot, takze ich uz nesmiem znovu riskovat. Takze volba bola bud sa stat planovane slobodnou mamou alebo neplodnost. Mala som dvojmesacnu znamost, ked mi docvaklo, ze by som babo este mohla stihnut a tak som ho o babo poprosila. Oficialne sa u nas neda urobit darcovstvo spermii cez sex. Neda sa to ani dohodnut cez zmluvy, lebo su neplatne. Takze biodarca riskuje, ze biodieta po nom bude dedit a bude chciet matka vyzivne. Napriek tomu poznam z rozpravania asi styri pripady, kde si zeny takto babatka zohnali a povazujem to za cestnejsie nez muzovi klamat, ze beriem tabletky..

Tvoje splodenie iste nebolo cez umele oplodnenie, lebo aj keby bolo, zena na Slovensku nikdy nemala pravo spoznat darcu spermii, zakon povoloval a povoluje len anonymne darcovstvo. Dokonca v case Tvojho splodenia ani mozno darcovstvo spermii este nebolo vobec na Slovensku robene.

U mna stacil na babo jeden styk pocas plodnych dni.

Zivych darcov spermii /cez sex/ je na Slovensku pomerne dost, daju sa najst na pokeci. Aj zeny si tam cez inzeraty obcas hladaju darcov spermii cez sex /nezartujem, seriozne/.

A napriklad viem, ze keby som chcela druhe babo, tak mam troch kamaratov, ktori mi ponukli, ze mi ho urobia.. Poculi moj pribeh o prvom babu a povedali, ze nabuduce mozem poziadat ich. Takze biootec sa hlada pomerne lahko. 🙂

smiesneusko
autor
4. máj 2014

@kveta Ano ja som tiez poznala muzov co mi kludne chceli dieta urobit, dokonca aj zenatych, takze verim, ze sa to lahko hlada. 😀 Ale skor som ich povazovala za nezodpovednych, ale teda som neriesila takuto situaciu, keby som samostatna zena co sa o dieta postara sama a len ho chce, tak sa na to pozeram inak ako vtedy ked som bola mladsia. Vzdy zavisi aj od okolnosti, ale chapem ze muzom sa lahsie robia deti ako napriklad zena keby ma inej zene vynosit tak by sa s nim tazsie lucila ako muz co o 5 minut zabudne a ide dalej. 🙂

mahmulienka
4. máj 2014

@havana_frost
@saurian
@smiesneusko

Ahoj skus si to poriadne nastudovat, bo moj manzel po rozvode svojich rodicov menil priezvisko na matkino rodne a zmenili mu vsetky doklady,aj rodny list,po jeho povodnom mene nie je nikde ani stopa a teraz by si sa jeho minulosti nedopatrala, takze nie je pravda,ze ti nikdy rl nezmenia,ako tu pisu baby,skus si to vytelefonovat abo vygooglit cez mvsr (kedze to bolo dost davno, co tak moj muz urobil, mohlo sa to prip. zmenit, som zabudla napisat)

kveta
4. máj 2014

@smiesneusko Dokonca mozes napadnut otcovstvo Tvojho otca na sude a dosiahnut tak jeho zmazanie z RL.

jabadaba
4. máj 2014

@smiesneusko nemal by to byt problem. Na matrike Ti vysvetlia co k tomu treba.

libka1
4. máj 2014

@kveta ak som dobre pochopila z inych diskusii vy ste sa potom s manzelom dali znovu dokopy? prepac za taku intimnu otazku, len ma tvoj pribeh uputal...

kveta
4. máj 2014

@libka1 Ano.

havana_frost
5. máj 2014

@mahmulienka tu ide o zmenu priezviska podľa § 6 zákona o mene a priezvisku. Zmeniť priezvisko možno len z dôvodov uvedených v zákone, je to najmä hanlivé priezvisko, zmena rodinného stavu (vydaj, rozvod a zmena priezviska detí týchto rodičov), osvojenie, úprava priezviska inej národnosti, zmena pohlavia. Priezvisko sa mení buď na základe povolenia (súd), alebo bez povolenia (napríklad pri rozvode späť na predchádzajúce priezvisko). Iný je režim maloletých pri zmene priezviska rodičov, iné je to pri už dospelých deťoch. Na zapretie otcovstva sú tiež lehoty. Zapretie otcovstva z podnetu dieťaťa možno kým je dieťa maloleté. Tu sa na to treba pozrieť z pohľadu rôznych zákonov, nie len "môjmu známemu sa to podarilo", to boli úplne iné okolnosti.
A navyše ak sa @smiesneusko ešte tento rok vydáva, asi by som sa ozaj na to vykašlala, má teraz na starosti kopu iných zábavnejších vybavovačiek 🙂