Zo satelitu do mesta

kukuricka1
20. máj 2023

Ahojte,riesim takuto temu. Isli sme s muzom na dedinku blizko mesta(20km) , ze detom bude lepsie,slobodnejsie, vela bicyklov, odrazadiel,dvor..no proste odisli sme na dom. Pri troch detoch sme to aj velmi vyuzili, ale najstarsia nastupuje do skoly v meste a kedze som este na materskej, musim ju tam aj spat vozit a znova tam a spat, po skole..s babom v aute.( Kopu casu a vela € za auta a palivo) Okrem toho u nas v dedine nieje okrem krasnej prirody a milych ludi/priatelov ziadne vyzitie, minimalna obcianska vybavenost..vedeli sme to,ze je to len na par rokov, len mi to tu aj celkom prirastlo k srdcu. Na druhej strane budem najblizsie roky robit taxikarku detom(nieje tu ani mhd) a tiez na rozdiel od mesta, tu nam nepride nikto postrazit. V meste mame kopu rodiny..a hoci zivot s detmi milujeme, po tych rokoch by sme uz aj s muzom radi obcas spolu mali program aspon na chvilu. Teda okrem prechadzky po okolí. Ved len kvoli kaviarni alebo kinu, by sme museli 40 minut jazdit. Rada by som sa spytala tych co sa z domu vratili do bytu ako to znasate? Vacsina ludi ide z bytu do domu..mne sa tie benefity mesta pozdavaju. Okrem toho deti to v meste maju do skoly/skoly na peso a pritom dnes vsade jazdime s autom.. aj do škôlky, aj na nakup potravin..dakujem za vhlady

mirkava
20. máj 2023

@kukuricka1 z toho co píšeš sa mi zdá, že si sa už rozhodla.

misiatko81
20. máj 2023

my sme to urobili pred 2 rokmi, dom mame v dedine hned za Ba a dochadzanie katastrofa

beata_k
20. máj 2023

@kukuricka1 No ako vidis, vela tych benefitov dedina nema. Trosku neuvazene ste kupili dom ked tam nie je spojenie do mesta. Ja by som uz bola pobalena.

maranta_leuconeura
20. máj 2023

Dobre rano. Toto riesi vela ludi, ktori mali homeoffice, chceli domcek so zahradou, potom si zalozili rodiny, este na materskej sa dalo, ale ked zrazu musia deti rozvazat, lebo tam kde byvaju nie je ziadna obcianska vybavenost (a ze tym trpi vela dedin v okoli BA, pripadne su kapacity total preplnene), tak sa vracaju do mesta. Osobne poznam viac takych rodin, co sa vratili a su spokojni, deti chodia do skoly same a netravia uz mimo domu cas od siedmej rana do osmej vecera (lebo aj kruzky boli v meste a kym vsetkych pozbieras a prides naspat...).

zuzanka.zuzu
20. máj 2023

nebudeš prvá ani posledná, my máme dom v BA (nie centrum) a asi rok dozadu predávali penthouse s obrovskou terasou v centre mesta, hneď som dala inzerát na náš dom 🙂 len dom sa nepredal a byt áno, takže stále máme ten dom 🙈 (teraz máme 3 kupujúcich pričom 1 z nich volá pomaly každý týždeň 😀 no mne môj bytik už predali) takže ak viete dom predať a kúpiť to čo chcete, neváhajte.

luccija
20. máj 2023

@kukuricka1 na dedine kde bývate nie je škola?
Bola chyba kúpiť dom kde nie je MHD a vybavenosť.Pre teba má mesto viac výhod momentálne...ak by bola škola v dedine neodišla by som.

denden77
20. máj 2023

presne pre toto vsetko, co si vymenovala, nechcem odist z mesta 😊

dilino
20. máj 2023

Ved ked ste išli bývať do satelitu do obce tak ak mate deti tak prve čo škôlka škola koľko je do mesta aka občianska vybavenosť obce.Obchody a služby.

leskovael
20. máj 2023

Tak nato ste mali myslieť skôr, ale čo už, stalo sa vždy sa viete vrátiť do mesta ak sa Vám podarí doma predať. Naozaj nejde z obce žiadny spoj? Veď deti nejako musia chodiť do školy aj z okolitých dedín🤔 susedia ako riešia dopravu, nedalo by sa dohodnúť na zdieľanej jazde, ak majú deti čo chodia do rovnakej školy? Alebo nejaká vedľajšia dedina v ktorej je škola? Netreba riešiť ZŠ v meste ale vo väčšej obci ktorú máte bližšie. Pripadne muž asi robí v meste či? Nevie nejako skĺbiť prácu a školu žeby vozil do/zo školy cestu do práce?

ndrag
20. máj 2023

Autorka, viem o com pises, ja som v niecom podobnom vyrastla a mam kvoli tomu celozivotnu averziu na satelity. Chodte do toho mesta. Vase deti tam budu stastnejsie tiez a vy nebudete zbytocne travit pol zivota presunom z bodu A do bodu B a naspat. ;).

guiseppinka
20. máj 2023

Sme mensie mesto, ale mame tu komplet vsetko. Kazdy sa nas preco nejdeme do domu (vacsina znamych sa stahovali do domov). No nejdeme, lebo na dom u nas v meste nemame a do diery nepojdem. Aj napriek tomu, ze pomaly kazda dedina v okoli ma prvy stupen, ale na druhy uz musia tak ci tak dochadzat k nam do mesta.. a budem robit taxik? No isto nie... Nas automechanik ma skolu a skolku v 2 roznych obciach (opacne smery, lebo su to ich spadove)...

Vyrastala som v meste, vsetko po ruke a nemenila by som... Vzdy riesit spoje, sledovat casy, zabit kopec casu cestovanim - dakujem, neprosim...

marca12
20. máj 2023

@kukuricka1 ja byvam v dedine v dome,ale 5 minut od mesta. Do velkeho mesta to mame pol hodinu po dialnici. A takto nam to vyhovuje. Do bytu by ma uz nikto nedostal. Dom je dom. Nemate moznost ist do domu nikde blizsie k mestu,okrajova cast mesta?

kukuricka1
autor
20. máj 2023

Dakujem za nazory. Aby nedoslo k nedorozumeniu,my sme vedeli, ze kam ideme a ze iba na kratky cas a ze tu vlastne nic nieje. Ale je to najblizia casovo dostupna dedina z mesta. Ostatne smery su zufalo zasekane dopravnou zapchou. Mhd nam zrusili cez kovid. Skoly v okolitych obciach nejake su,ale absolutne plne. Muz deti nemoze nosit lebo ma take smeny, ze sa to ani nepriblížuje skolskym časom(necakana zmena prace).. Plan bol ze sem pojdeme len na tých 5 rokov..takze nelutujem, je tu krasne a spoznali sme vela milych ludi a deti tu maju kopu kamaratov, preto kusok uvazujem ci by sa tu nedalo zostat...ale tym ze mesto potrebujeme absolutne nevyhnutne na vsetky typy socialnych aj infrastrukturnych zalezitosti, jednoducho ak by sme tu zostali,tak budem tyzdenne jazdit stovky kilometrov...a to sa mi zda devastacne..ale mozno niekto tak jazdi a stoji mu to za tie nervy, cas a peniaze🤷..tak este rozmyslam, ci sa zbytocne nebojim dopredu

olimuc
20. máj 2023

Poviem ti môj prípad, s megametropoly (nie SVK cez xx až do dediny 12km od mesta a časom naspäť. Dom budeme obývať kým to bude ok, keď bude malý starší tak asi naspäť do mesta … taxík robiť nebudem dlho nakoľko každý autobus čo ide z mesta jedným smerom stojí u nás. Ale strednú by som chcela úplne inde. Potom sa vrátime do mesta. Ak to máte na čas, nevidím to tak zle ..ja som s tým ok…

kukuricka1
autor
20. máj 2023

@marca12 hmm, ani moc nie. Je to jedina volna cesta z mesta po dialnici..tie cesty kde nieje dialnica,tak tam sa stoji este raz taky cas aj ked menej kilometrov..a kedze su tam skoly uplne preplnene, mozno by sme sa tam nesoatali. A zas ostaneme v tej zacpe do mesta. Jediny benefit,ze tam by bola MHD ale to nie je dostatočne lakave na stahovaanie

tahomi
20. máj 2023

Poznam viacero rodin, ktore sa zo satelitov pri Bratislave vratili naspat. Z domu naspat do bytu. Nelutuje nikto, zivot je ovela jednoduchsi.

kukuricka1
autor
20. máj 2023

@luccija ano, nie je tu skola a MHD zrusili cez kovid. Chodi sem obcas vlak😅

kukuricka1
autor
20. máj 2023

@maranta_leuconeura dakujem za komentar, nieco take som hladala..ze ci to tiez ludia vnimaju ako problem. Lebo u nas v dedine sa tu kazdy tvari ako najstastnejsi a nikdy by neodiel,😅

ajsha123
20. máj 2023

@kukuricka1 bývame podobne. Ale s tym rozdielom, že naše deti nechodia do škôl do mesta, ale tu po okolitých dedinách a teda najazdíme kilometre. Byt v meste by nám bol malý, preto hľadáme dom v takej dedine tu na okolí, aby aspoň na ZŠ chodili sami, pešo... Zatiaľ neúspešne.
Čo sa týka toho, ze uvažujes, ci ísť do mesta kvoli deťom, ze tu uz majú kamarátov - ak Tvoje deti budú dennodenne dochádzat do mesta, vrátia sa zo školy vždy na večer, v zimných mesiacoch sa s kamarátmi stihnú hrať tak akurát cez víkend, zabudnú na seba. Máme susedov, najlepší kamarát na svete... Začala škola, nevideli sa cez deň vobec, lebo sused skoro ráno odchádzal, za tmy prichádzal... A aj nám začala škola, iny režim, cez víkend občas k babke a tak... A zrazu sa z naj kamaráta stal cudzí človek... Našiel si iných naj kamošov...

A ak teraz uvažujes o tom, ci voziť, ci nie. Nepíšeš, ake veľké deti máš. Ale ono, realita to nie je ze ráno odvezies, poobede večer po deti. Niekto z detí ochorie, treba k dr, co ostatní? Ako sa dostanú do školy? Ci pôjdeš tam späť, tam späť...? A nech sa stane, ze Tvoje dieťa počas vyučovania ochorie, príde mu zle, zvracia, migréna (nam sa to totiž v poslednej dobe stáva často), tak do mesta a späť aj niekoľko krát... Keď si to takto rozmenis, tak urcite to nestojí za tie terajšie kamarátstva... A to, ze teraz tam máš fajn kamarátov, susedov, Vzťahy, to neznamená, ze to tak bude vždy. Každá rodina sa rozhoduje sama. Nevieš, ci sa tvoja naj kamoška tiež neodstahuje... Napríklad

ajsha123
20. máj 2023

@kukuricka1 pozerám profil. Máš malé deti. Určite neváhajte a vráťte sa do mesta, ak to má byť o tom, ze budeš robit taxi detom... Budeš stále v aute a na vzťahy a kamarátov nebude čas...

rfrd12
20. máj 2023

Aj v meste budeš robiť taxi detom

guiseppinka
20. máj 2023

@rfrd12 ak byvaju v pesej dostupnosti do skoly, tak nemusi...

rfrd12
20. máj 2023

@guiseppinka tak malé deti asi nebudú dáme chodiť do škôlky, prípadne každé dieťa z troch si vyberie nejaký krúžok... Predpoklad že nebudú mať všetko pod bytovkou

luccija
20. máj 2023

@kukuricka1 tak to je nejaká osada o pár domoch?
Moja mama býva v podobnej "diere", ale chodi často autobus.Ani si neviem predstaviť kde v okoli Ba je dedinka kde nechodí bus.
Pozerám, že deti máš ešte malé, ale ty si asi rozhodnutá.. ja si myslím, že deti si dom a dvor, prírodu užijú my sme v dome 8 r, ale nevrátila by som sa ani za nič.A to som bola veľmi mestský clovek.Uz by som si pripadala ako v klietke.Neviem môj pohľad je, že vždy je na dedine viac kľudu, väčší komfort a deti môžu chodiť od jedných k druhým, byť vonku na ulici.
Kino, aktivity aj tak asi riešite cez víkend to môžeš ísť do mesta budeš mať školáčku už ten režim cez týždeň bude iný.
Ale chápem, že stále jazdis, veľa minies...
Ja by som hľadala iný dom v inej lokalite nešla by som do bytu s 3 malými deťmi.Ale samozrejme ty môžeš mať iné preferencie muž čo hovorí?

evaachesa
20. máj 2023

Už by som bola pobalená. 😏

h2
21. máj 2023

@kukuricka1 Môžeš prezradiť, o akú dedinu sa jedná? V profile máš bydlisko Bratislava Petržalka. Ale v okolí BA mi ani jedna dedina nesedí na ten opis (žiadna škola, žiadne spoje do mesta). A ešte otázka: tá kopa kamarátov, ktorých tu majú tvoje deti, chodí do školy kam?

ayanamirei
21. máj 2023

@h2 to bude nejaka mala dedina, kde boli kvoli nevybavenosti super ceny na nehnutelnost, inak si to neviem vysvetlit... Drviva vecsina okolo BA ma riadnu obciansku vybavenost a + sa rozrasta 🙂

@kukuricka1 a to nie je rodina schopna prist k vam postrazit? Ved ste v okoli BA, nie na vychode 🙈 Pripadne zaneste deti rodine a chodte zit v ramci BA. Ja mam skor pocit,ze tebe chyba mesto a toto je ideal dovod preco sa vratit 😁

mamula20
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
juliet86
21. máj 2023

hlasim sa ako jedno z troch deti ktore byvali v dome 12 km od BA. moja mama robila len cca 4hodky denne a zvysok nam robila taxikarku. a my tri deti sme chodili na vela kruzkov. vela casu som uz starsia stravila na autobusovej stanici. . . ako reakciu ja byvam v centre mesta a som v totalnej opozicii k manzelovi ktoreho pritahuje dom v satelite. no nie
zazila som si

maciatkolulu
21. máj 2023

@h2 tipujem to na Rajku.... Iná dedina v dostupnosti ba, okolie Petržalky bez MHD, ktoré zrušili počas kovidu, tuším 801, nie je.... Škôlky, školy maďarské a Petržalka rajkaca nevezme.