Zostať v meste, či stahovať sa na dedinu?

ewisam
8. jún 2016

Poznáte to, bývať v meste je super, človek má všetko po ruke, sadne do MHD a za chvíľu je v centre diania.... Pracovných príležitostí je rozhodne viac, občianska vybavenosť atd. Lenže pozemky neúmerne drahé...

Opak je dedina, nieje síce až taká občianska vybavenosť, ale ceny pozemkov prijateľnejšie. Pozitívum vidím aj v tom, že na dvore sa decka vyjašia, čo mi ušetrí čas behaním po ihriskách...

Zaujíma ma váš názor na vec, prípadne postrehy, ak ste niečo podobné riešili aj vy... Ďakujem 🙂

tobnuf
8. jún 2016

Ja si neviem predstavit zivot na dedine

terezka1947
8. jún 2016

@ewisam vsetko ma svoje pre a proti....a kazda rodina si ich musi spisat sama..

sissy27
8. jún 2016

@ewisam treba si rozmyslieť, či na tej dedine chceš naozaj žiť, alebo len prespávať v dome a pol života tráviť v aute vozením detí do škôlky, školy, na krúžky a za kamarátmi... lebo taká je dnešná realita - ľudia sa odsťahujú na dedinu kvôli domu a pozemku, kým je žena na materskej, tak je to fajn, lebo presne ako píšeš, vlastný dvor, deti sa zabavia, dopestuje si domáce paradajky... lenže po materskej návrat do práce a kam dáš deti do škôlky, školy? pravdepodobne v blízkosti práce, kvôli logistike, pretože nebudeš stíhať ich vyzdvihovať z dedinskej škôlky najneskôr o 16.00... tým pádom majú deti aj všetky ďalšie aktivity v meste (krúžky, kamarátov) v meste a ty iné nerobíš, len ráno sa naložíte do auta, hodinku sa s rovnako zmýšľajúcimi v zápche dopravíte do mesta, po práci vyzdvihneš deti, obeháte krúžky, nákup a opäť hodinku so susedmi v zápche domov... po takomto pracovnom týždni príde víkend, kedy treba pokosiť trávnik, vyčistiť odkvap, vyplieť burinu a tradááá pondelok a zas všetko dokola...
takže pokiaľ nemáš na tej dedine naozaj žiť (teda mať tam aj prácu, škôlku / školu pre deti...) tak to podľa mňa zmysel nemá...

ewisam
autor
8. jún 2016

@sissy27 prave to je to co neviem...skoly tam sice su, kamaratov a kruzky pre decka by sa urcite nasli, ved daky susedia tam budu.... ale odradza ma to, ze nemam vodicak, ani ho mat nebudem, teda som odkazana na dopravu a s pracou ako bude, tiez netusim, ci a kde sa mi ju podari najst....

ataeb86
8. jún 2016

My sme tiez velmi zvazovali kde byvat.Nakoniec sme si vybralu dedinu.Mesto mame 10 min.autom.V dedine je skolka,skola,kniznica,rozne obchody,byvavaju tu aj rozne akcie.Rozhodli u nas financie a sukromie.Treba sice kosit travu,malovat plot,cistit odkvap,ale robime to vzdy spolu,a aj zatial sme na cerstvom vzduchu,rozhybeme telo.Casto chodime aj do mesta na rozne akcie,vacsie nakupy.Rozhodnutie nie je lahke,treba zvazit vsetky pre a proti pre VASU rodinu,vase zaluby a pracovnu vytazenost a v neposlednom rade financie.U nas,ako som uz spomenula rozhodli hlavne peniazky,ale vobec by som nemenila

katkakovac
8. jún 2016

@ewisam je nejaky zavazny dovod preco nebudes mat vodicak? Byvame na dedine, ked niekam chcem ist posadim deti do auta a idem. A ideme byvat este dalej od mesta ako sme teraz a ja uz sa neviem dockat. Auto pre mna znamena slobodu pohybu. Nemusim na nikoho cakat (aj tak by som sa nedockala, chodi neskoro vecer) a nemudim sa trepat autobusom. Pri mojom synovi by to bolo utrpenie pre vsetkych zucastnenych😀

ewisam
autor
8. jún 2016

@katkakovac to je super, ja mam nato zdravotne dovody a odkedy mam deti, lutujem ze ho nemam.. no zial, sukromny sofer nie vzdy ma cas...

emilia25
8. jún 2016

Tak mi sme s muzom obaja s mesta a vzdy sme tuzili po dome.takze ked prislo rozhodnutie ideme do toho.ale nesli sme stavat to sa muzovy nechcelo ale mali sme predstavu co ten dom musi mat.a aj sme nasli cena bola super este lacnejsi ako byt.sice o par km dalej ako sme chceli to bolo jedine coho sme upustili kedze auto mame busy tu chodia a je to asi 12km od mesta.ale mame o izbu viac ako sme chceli a kedze sme velka rodina mame hore 4 izby wc kupelku a dole hostovsku obyvacku s kuchynou spojenu a tiez wc a kupelku.mi sme na dedine spokojny.mame vonku cez leto posedenie v altanku gril takze cez leto grilujeme plus bazen sice kazdy rok novy lebo vzdy sa stane nehoda.a hlavne je to lacnejsie byvanie ako za byt.mame hypo a jedine elektrika sa plati.kurenie mame na drevo novy kotol raz nalozime a hori ako sviecka 24hodin a aj viac takze aj s tymto u nas neni problem a minieme malo dreva.vodu mame svoju.no v byte platite aj za to ze naprsi.a vseliake fondy co aj tak ked sa vam co si pokazi si platite sami.a za vase prachy sa aj tak robia cachre machre ako vo vlade.takze rozhodne pre nas a nase 4 deti dedina je super.

mima4
8. jún 2016

@ewisam

vsetko ma svoje plusy aj minusy, ale napr. ak myslis dedinu pri BA, tak treba urcite mysliet na to, ze:

- velmi si tu dedinu neuzijes. Vacsina ludi konci v praci o piatej a potom v zápchach pridu domov o pol siedmej vycerpani.....
- na dedine musi mat rodina aspon dve auta, inak je to na prd a clvoek ja zavisli od par spojov a nikam nemoze len tak ist
- skolka/skola: dedina je v tomto smere neraz dost obmedzena, a nenajdes tam prilezitosti, ktore mas v meste. A vodit dieta do skoly/skolky v meste, tak fakt len na dedine prespavas
- a ked uz mas ako take volno cez vikend, tak mozes rovno muklovat okolo domu, aby to tam aspon tak vyzeralo... takze opat nic
- dom je aj financne narocnejsi a ak chcete mat 5 arovi pozemok, tak to je aj skoda do toho investovat...pretoze to je pozemok o nicom....
- na dedine "zdochol pes", cize fitko, divadlo, kino, ...kvôli vsetkemu sa trepat do mesta, ak nie si pravdaze domased

Zivot na dedine ma vyznam skor pre ludi, co chcu pestovat, chovat, nerobia na plne uvazky, lebo to nepotrebuju....

co si dochovas, dopestujes ty?

nebude to len mestsky zivot na dedine s nevýhodami dediny?

janka2501
8. jún 2016

My sme sa stahovali na dedinu pred 2 tyzdnami. A neviem si vynachvalit. Hoci cestujem 30 min do prace,vobec mi to nevadi. Sme radi za ten kkud. Nikto na nam netrieska dverami a nepocujem basavel od susedov kadzy den. Pre nas to jednoznacne bola velka vyhra byvat na dedine.

mimla
8. jún 2016

@ewisam Definuj dedinu. Sú dediny a "dediny". Dom a dvor za nie úplne likvidačnú cenu zoženieš aj v menšom meste. Sú tam školy, škôlky, stredné školy aj ZUŠky. Nejaké športové kluby, nejaké modelariny, nejaké výtvarko aj jazyky. Niekde dokonca plávanie. Aj tak sa neodporúča veľa krúžkov. Stačí jeden. To auto je dosť pomoc. Keď som bez auta, je veľa vecí o trochu komplikovanejších, ale máme dobré autobusové spojenie. Keby tu bol aj vlak, bolo by to lepšie. Dochádzanie za prácou je niečo, na čo sa dá zvyknúť, obzvlášť ak máš pohyblivú pracovnú dobu. Teda ak sa dá vybrať sa na nie úplne neprejazdné cesty. Ja už teraz viem, že si prácu vo svojom ani píbuznom odbore nenájdem. Budem rada ak budem robiť prácu, na ktorú netreba pomaly ani maturita. Aspoň kým budú deti malé. Tiež je pre tieto oblasti charakteristická smenová pracovná doba. Aj v administratíve. Dvor je pre decká na nezaplatenie. Paradoxne však práve v oblastiach s rodinnými domami vzniká väčšia izolovanosť, pretože každý je síce vonku, ale za svojim plotom. A nie každý má za suseda Wilsona, ako kutil Tim, že sa s ním plnohodnotne porozpráva. Na dedinách býva menej ihrísk, prípadne žiadne. Kúpaliská nie sú. alebo sú pre malé deti nevyhovujúce. Teda akákoľvek sranda pre deti ako bazény, hojdačky si asi budete musieť zaobstarať sami. Alebo si nájsť dobrých kamošov, ktorý toto už majú a majú radi spoločnosť. Mne ako introvertovi to takto vyhovuje. Je tu menej ľudí, ľahšie si ich zapamätám (vždy som mala problém zapamätať si ľudí, ani po rokoch som si nepamätala ľudí z nášho vchodu). My tu máme super možnosti, kam ísť do prírody, takže s trochou nadsázky som tu fakt trochu ako na dovolenke. A ešte detail, ktorý niektorých ľudí z mesta zvykne prekvapiť: Na dedine vrčia cirkuláre, kosačky a kopec iných prístrojov. Na dedine štekajú psi a kikiríkajú kohúty. A občas je tam pekelný smrad z hospodárskych zvierat. Kvôli kľudu sa sťahovať na vidiek, alebo len do oblasti s rodinnými domami nemá zmysel. To potom radšej samota v lese.

emilia25
8. jún 2016

@mima4 ano dom ktory ma 180m obytnej plochy je finacne narocnejsi ako byt co ma 70m.ale ked je sikovny muz ktory nesedi na pokeci a nechodi na kavicky a pivecko a furt len pred telkou a robi popri praci na dome je to odost lacnejsie povedala by som o polovicu sice to dlhsie trva ale clovek ma dobry pocit tu som nechal svoje mozole a je na to viac pysny ako ked mu to urobi na prd firma.toto je napriklad rozdiel ked sa byva v byte a na dedine a co je tiez tu tych tem pokec pc na dedine by chlap na to ani nepomyslel.

mima4
8. jún 2016

@emilia25 to suhlasim, ale muz musi mat kutillstvo ako svoje hobby, a druha vec, dnes je zivotny styl skor taky, ze na vikend idu ludia prec, oddychnut si, a málokto si predstavuje ostat doma a robit okolo domu, na dome... ludia cely tyzden chodia do prace, prichadzaju vycerpani...takze fakt to musi byt zaluba dom pre cloveka.

katarinapekna
8. jún 2016

Viem si predstaviť na dedine dožiť. V produktívnom veku so školopovinnymi detmi by som nesla. Nnemala by som chut zabíjať čas cestovaním a chodiť sa tam vyspať. (ako niekto už správne poznamenal). Navyše o taký dom sa treba starať,otázka je kedy,keďže deň má len 24 hodín.

luciferkax
8. jún 2016

bývame v dome na dedine a ja si neviem predstaviť ísť bývať do mesta :D :D bývame na kraji dediny, deti bez obáv pustím vonku pobehať, máme tu svoj pokoj,áno, je viac roboty na dome ako v byte, treba porobiť po dvore, ale podla mna sú to zasa iba prijemné chvíle navyše, kosenie trávy je zábava :D :D
ak máte auto, tak bývanie na dedine vôbec nie je problém, dostaneš sa autom, kdelen chceš :D :D
ja by som nemenila bývanie na dedine za nič na svete

tyelde
8. jún 2016

ja som vyrástla na dedine a úprimne, neznášala som to tam. Všetci kamaráti v meste, škola v meste, celý deň zabitý cestovaním kvôli škole, von s kamarátmi nehrozilo, lebo by som sa nemala ako dostať domov, keďže posledný autobus išiel tak o 7mej, nejaký víkendový oddych nehrozil, lebo akurát čo sme stihli porobiť veci čo sme cez týždeň kvôli cestovaniu nestihli a už bol pondelok....čiže skutočne veľmi závisí od toho aká je tá vaša dedina a čo od toho očakávate....

m.i.r.i
8. jún 2016

veeelmi zalezi ake mas ty poziadavky na zivot a tiez na tom aka to je dedina..lebo ak si spolocensky typ a potrebujes zit medzi ludmi a chodit na shopiing, na kavu, do fitka, do kina, deti na kruzky a super skoly, tak dedina urcite nie..ak uprednostnite prirodu a klud, tak mozete zvazovat..tiez zalezi aka dedina..ci vacsia, ci mensia, aku ma vybavenost, ako je daleko do mesta, aka je dostupnost...aki su susedia....neda sa vseobecne povedat co je lepsie...
Ja napriklad som z mesta...cely zivot som prezila v meste, mala moznost kruzkov, skol, na dedine som ani babku nemala...v bytovkach obe na inych sidliskach..neskor VS v meste, praca v BA ci velkych svetovych metropolach..vela ludi, moznosti...ale..casom sa priority menili..manzel pochadza z dediny a ja som si to tam zamilovala hned ako som tam prvy krat prisla..on tiez vela cestoval, zil dlhe roky v zahranici vo velkych mestach, spolu sme tiez byvali a pracovali kade-tade..ale rozhodnutie padlo jednoznacne ist byvat na dedinu...ked sa narodil syn, uz jednoznacne..maly sa narodil v Bratislave a ked mal pol roka utekali sme na vidiek...uz som sa dockat nemohla...kocikovanie pomedzi bytovky, raz huciaca sanitka, elektricky, smog, horucavy...susedia fajciaci na balkone, ze sa ani vetrat nedalo, susedky s opatkami ked po podlahe chodili, tak sa maly budil...vytahy, hluk, prerabanie..
Na dedine sa toto vymenilo sice za uz spominane -- psy, kosacky, cirkularky a miestny rozhlas, ktory zacne hlasit rovno ked dieta spi 🙂 ale teda to sukromie, to ze maly moze behat po zahrade, dupat kolko chce a nikoho tym neotravujem, ranajky v zahrade, kamosi, grilovacky, vlastne vypestovane potraviny, vsetko dostupne, kamaratov kopec na ulici...zoznamila som sa so susedkami ovela rychlejsie ako v bytovke, deti len pribehnu k plotu a su uz u nas, uz ako maly ked bol skoncili sme vzdy v inom dvore ked sme sli na prechadzku...
Potom ked mal syn 3 roky sme sa museli zas odstahovat do mesta..chodil do sukromnej mestskej skolky , teraz konci...na nasu dedinu sme vzdy chodili ale na cele leto a cez rozne prazdniny a podobne...vzdy sme sa strasne tesili, lebo to sa neda ani porovnat s bytovkou a mestom
Syn tu sice mal dobru skolku, tiez su tu cyklisticke chodniky, ihriska, kupaliska, kadeco...ale nam aj tak prevazuju vyhody dediny...a stahujeme sa uz spat teraz, syn uz pojde do skoly na dedine.
On sa neuvritelne tesi, rata dni, kedy uz pojdeme, ma 6 rokov a stale vidi tu volnost, ten priestor, ten klud a vsetko na dedine oproti mestu...nepotrebuje akvaparky ani ihriska na to aby bol spokojny a to pritom je dost narocny...
Nasa dedina je ale velka -- stoja tam rychliky, takmer vsetky autobusy medzimestske aj dialkove...mame velku skolku, velku spadovu zakladku, dokonca aj ihriska, kino, cukrarne, restauracie, ...mensie mesto 3 kilometre, za zakrutou, kde je uz uplne vsetko ostatne co potrebujeme..syn moze pokracovat s tenisom, moze chodit na kruzky ake chce, su aj jazykovky, aj sporty, skauting, karate, hokej, kadeco..k rozvazaniu -- tu v meste som vodila syna 4 roky do skolky na druhy koniec mesta, co mi trvalo asi 30 minut...plus 30 minut spat...odtial inak dalej na plavanie, ci na tenisove kurty zas na druhy koniec...teda do skoly na dedine bude chodit peso a na kruzky vedla do mesta ma 10 minut...cize ono zas o tom rozvazani by sa tiez dalo polemizovat, lebo mne tiez ked povie kamaratka z Ba z Race, ze vodi syna na plavanie do Petrzalky, samozrejme pekne v spicke o 16-17:00 tak tam ide hodinu...
Ja pracujem z domu a manzel bude tiez...takze my do prace chodit nemusime, vsetko mame doma, dopestujeme si a pokosime aj cez tyzden, nemusime si tym kazit vikend..
Niekedy tiez ked pocujem, ze lebo v meste su kina, divadla, kultura...no ja napriklad za 4 roky co som teraz zas v meste som bola v kine raz, so synom asi 3x na detske predstavenie..v divadle nikdy lebo to mu tak neholdujeme, par krat sme boli na nejake Spievankovo alebo v detskom divadielku..asi 2x v planetariu..to dokazem ist so synom aj z dediny tolko do velkeho kina, mame to 20 km do velkeho mesta so Cinemaxom, to ked ideme vlacikom dokonca tak mam zazitok a poldenny vylet...
Ludia co ziju v bytovkach v meste potom kupuju chatky na vidieku alebo chodia na agroturistiku ci predlzene vikendy za kludom, wellnesom, aby deti videli zvieratka atd...na dedine ti toto nechyba..mas prirodu, v zahrade mnohi bazeny, trampoliny, domceky pred deti, pieskoviska, kadeco, zvierat poobzeraju deti po celej dedine dost, idete krmit kozy, ovce, sliepky, pozriet koniky kdekolvek, vzdy ma niekto nieco..tak my zas ideme na vylet ci dovolenku za niecim inym -- za akvaparkom teda napriklad, za poznavanim, do muzea -- co mozno deti z mesta maju castejsie..
Je to velmi individualne...

limoncino
8. jún 2016

Záleží asi na fakte, ako ďaleko je to z dediny do mesta. My bývame na dedine, väčšej, máme tu potraviny a nie jedny, mäsiarstvo, lekáreň, poštu, zelovoc, kvetinárstvo, lekárov, jednoducho všetko, aj bankomat, PNS, do okresného mesta to máme 15 minút autobusom, 10 autom. Takže deti do školy dochádzajú autobusom, za 20 minút od odchodu z domu, keďže na zastávku to majú 2 minúty, sú v škole, pretože stanica je tak 4 minúty od školy.
Ja sama som vyrástla na dedine, ale do Bratislavy sme to mali temer 40 km, takže fakt že dedina a počas strednej som naozaj nadávala, pretože som vstávala o piatej ráno, domov som chodila o piatej poobede, nič moc, ale bolo to znesiteľné 🙂

alby2014
8. jún 2016

Moji kamarati sa hufne po zalozeni rodiny stahovali z Ke do okolitych dedin a uz sa po par rokoch hufne stahuju aj naspat. Ja by som to definovala tak, ze hlavne ak si z povodne z bytu, ludia maju o dome nenormalne ruzove okuliare. S muzom sme chvilu riesili, ci nepodeme do domu a napisem ti teda dovody, preco sme sa rozhodli nakoniec pre mesto.
- ten vysnivany dvor kam dam deti..no neviem, mne by v satelite na dvore na materskej fakt drblo. Postupne aj detom nestaci len dvor, chcu byt s rovesnikmi na ihrisku a na dedine sa to vemi nenosi, lebo ved mame dvor. V meste som vysla, ked bolo najhorsie s malym v kociku do mesta a vedomie, ze vidim ludi my dost pomohlo.
- obcianska vybavenost.
- odmietam byt neskor soferom svojich deti a v dome len prespavat,
- obaja sme s muzom tipy, ze radi pasivne oddychujeme, cize ziadne take, ze kosenie travy je relax a podobne. Moj muz je typ, ze ked potrebujeme nieco spravit v byte, radsej zavola na to firmu...chcem mat muza, co neumre v 50tke na infarkt, lebo sa bude nahanat aj v praci a nasledne aj na dome.
- upratovanie je pre mna nutne zlo, predstava upratovania domu nocana mora
my me byvanie vyriesili velkym mezotentovym bytom v centre mesta s terasou, stal mozno kolko mensi dom, ale nelutujeme, ani jeden. Ak dom som ochotna este s muzom uvazovat nad domom v mestkej casti, kam chodi MHD, ale to su nenormalne palky a zas mam rada svojho muza aj seba, aj ans zivot a nemienim ho obetovat tomu, aby som mohla vraviet, ze mam dom.
Vseobecne plati,ze do domu na dedinu by sa mali stahovat skor ludia uz s odrastenymi detmi, ktore nemusis vsade vozit od skoly, skolky po lekarov, ked uz mams karieru zabudovanu a chces klud a kosit travu...

tilly
8. jún 2016

necitala som vsetky reakcie, ale uz tu bolo spominane, ze vsetko ma svoje plusy aj minusy, my sme byvali 8 rokov v satelitnom mestecku, bolo to mestecko, cize nie uplna dedina, bola tam dm, billa, lidl, dve posty, zdravotne stredisko, skolky, skoly, banky, skratka skoro vsetko potrebne, z nasej stvrte sa dalo v pohode prist do centra mestecka peso, ani som moc auto nepotrebovala pocas materskej (ked som predavala po piatich rokoch auto, malo najazdene 37000km 😀 ) , bolo to super, nova stvrt, same mlade rodinky, mali sme tam 9 deti rocnik 2005, cize decka mali vela kamaratov, jazdili si na bicykloch po uliciach, pocas materskej ideal, zahradka, altanok, bazen v skoro kazdom dvore, ranna kavicka vzdy u inej susedy, deti sme vyhodili na dvor a zahrali sa, problem ale nastal po materskej, ked sme zacali aj baby chodit do prace, starsie deti do skoly, uz nebol na nic cas, lebo denne sme stravili minimalne 1,5 hodiny v aute (teraz sa situacia este zhorsila, na take dve hodky, rano hodinu do prace, poo hodinu spat... zbytocna nervozita, pozemok, altanok, bazen, zahradu sme nestihali, naskytla sa prilezitost vratit sa do mesta, tak sme sa vratili. Teraz, ked mi deti chodia do skoly/skolky, maju kruzky, zaujmy, velmi mi vyhovuje mesto, ale na dochodok by som sa asi zas vratila do satelitneho mestecka, pre aktivny zivot to ale nie je vhodne.

blackcrystal
8. jún 2016

@ewisam Kazdemu vyhovuje nieco ine. 🙂 🙂 🙂 My nemozeme vediet co je najlepsie pre teba.
Pre mna je lepsia urcite dedina (byvala som rok v centre a trpela som tam kvoli hluku a nedostatku priestoru).
Dom mame 15minut autom od mesta. Velka zahrada je pre deti na nezaplatenie a nikdy nemam problem s tym, ze mam privela veci a nie je ich kam dat (lebo v dome mame dostatok uloznych priestorov). Deti nemusia byt kvoli susedom ticho.
Ale fakt je, ze starsi ma 12 rokov a stale ho musim vsade vozit, rano do skoly, poobede na kruzky a potom zo skoly. No ked sme sa rozhodli tu byvat ratali sme s tym, ze na naftu pojde mesacne dost penazi a deti budeme vsade vozit. Ale je pravda aj to, ze sa vobec neobmedzujeme, do mesta chodim bezne aj 3-krat za den.
Az teraz som si precitala tvoj druhy prispevok, ze nemas vodicak a ani ho neplanujes. Tak v tom pripade, je pre teba urcite lepsie mesto pokial planujete mat deti. Neviem si predstavit ist s nasimi dvoma detmi (kazde chodi inam do skoly a inam na kruzky) rano aj poobede busmi 😖 😒 .

sazumak
8. jún 2016

@ewisam Ak nemáš vodičák, tak na dedinu nechoď. Ja ho zo zdravot. dôvodov nemám a aj keď chodia autobusy a našťastie máme zástavku kúsok od domu, aj obchod asi 150 m, ale škola, pošta, kostol, úrad a ostatné asi 1,5-2km a je to ďaleko. Stále musím niekoho otravovať, nech ma ide odviesť a to tu mám našťastie rodinu. Bývala som predtým pár rokov v ČR v Zlíne, takže za mňa radšej ostaň v meste. Ale zase máme dom a pozemok, deti sú vonku stále. Takže to je jediná výhoda.

kefrinky
8. jún 2016

Hmm, velmi zaujimave prispevky s vyhodami aj nevyhodami....my tiez prave zvazuje, ci byt, ci dom a ci BA alebo prec z BA... 😎

trubi
8. jún 2016

No asi fakt záleží podľa toho do akej dediny a ako ďaleko od mesta sa nachádza. A hlavne od Vašich priorít 🙂
Ja som bývala na striedačku v meste aj v okolitých dedinách do 10 km. Podľa mňa určite lepší dom na dedine ako byt v meste. Momentálne bývam v meste na chatke a staviame na dedine. Ako aj tá chatka je riešenie, ale tak pre dvoch. Teraz keď čakám bábätko, chcem byť v dome. Tiež to bude mať pre mňa nevýhody, keďže ani ja nemám vodičák, ale všetko sa dá zvládnuť a poriešiť 😉 Cestovanie do práce nemusí byť také hrozné. Ak by si pracovala vo väčšej firme, myslím, že vždy sa nájde niekto kto cestuje okolo a keď sa dohodnete zvezie ťa. Aspoň ja som s tým nikdy nemala problém. Prípadne aj z dediny ak si nájdeš známych, tiež budú snáď chodiť do práce 😉

kllamarka
8. jún 2016

@ewisam Ja som zazila. A osobne nikdy viac. Ale zalezi to od viacero faktorov...
Ako mate povinnosti podelene s manzelom. Ono stahovanie z mesta do dediny nie je nic pre rodiny, kde muz pracuje od rana do vecera a zena sa stara komplet o deti a domacnost.
To je cele zle a zaciatok konca.
My sme byvali 20km od BA. Aj v celku obcianska vybavenost bola OK..skola aj skolka - ale vdaka prilevu obyvatelstva, boli skoro beznadejne plne. Takze rodicia porieste si osve..
Ale ok to by sa este dalo zariadit.
Moj muz pracoval dost dlho. Takze na vacsinu som bola sama doma na materskej. Ked som bola doma MD bolo to znesitelne..sice som si musela vsade cestovat..ci uz za priatelkami alebo rodinou. Ale bola som spokojna. 2-3 roky som si uzivala prostredie, dieta.
Preslo ma to ked prisla skola-skolka a ja do prace 🙂 A velmi rychlo. Kazdodenne zapchy z/do prace a stihacky po deti do skolky/skoly.
Nonstrop riesit tieto ne-stihacky. A jednak aj bol potom este problem, ze co kruzky. Naokolo nebolo toho vela..tiez trebalo v konecnom dosledku cestovat o 2-3 dediny dalej koli kruzku.
Zhrniem...prve roky, hlavne materska OK.
Cim dalej tym viac, cloveku chyba lahsie pristupny kontakt (typu 'vybehnem si') ci uz za rodinou alebo)priatelmi. A nie kazdy mal veru zaujem SADkou vybehnut k nam 🙂
A obaja zamestnani, skola, skolka...to je uz pribeh na samostatnu kapitolu 🙂

PS: Vyhoda, ze pozemok a deti na zahrade. Ano to je vsetko pekne - akorat cez vikend a kym su deti male. Deti velmi rychlo vyrastu, napr 12 a vyssie rocne uz to moc nezaujima tiez chcu mat svoj vlastny managment. Jednak rodic sa stane ich prepravcom a tiez nebudu chciet ostat na tej zahradke po skole/vikendoch.

trdelnik234
8. jún 2016

@ewisam

V tvojom pripade jednoznacne mesto a casom mozno chalupa na dedine.
A este jedna mala rada: Ak uz mesto, tak pozeraj hlavne na to, aby ste si tam obaja vedeli najst pracu.

mamutka
8. jún 2016

ide o to aka dedina - spominany satelit pri BA, kam sa cez zapchy pretlcies vystavena neskoro vecer, alebo zijes niekde inde a mala by si to potom do prace kusok.
My sme v meste - v byte pod lesom, blizko prace, do 16-tej som s malym doma a zijeme - bicykel, les, oddych, ulohy.... neviem si predstavit, ze by som mala dom do ktorého sa budem chodit vyspat, cez vikendy budem makat okolo, aby to nejak vyzeralo a par krat za rok pogrilujem s kamosmi, nech teda vidia, ze to stoji zato. Keby som mala v okoli kamosky a nehrozili by otrasne zapchy cestou hocikam, tak idem hned do domu, ale travit zivot transportom, to nie. Pamatam ako manzel volal s kolegom - v piatok okolo 19.hod - ze co robis? moj hovori "cumim na les, a ty?" "som v pi.. v aute, ako vzdy.... " to je vysilujuce. kedy ta rodina spolu travi cas?

m.i.r.i
8. jún 2016

@alby2014 no vidis, je to tak strasne individualne ked citam taketo prispevky..ako sme ludia rozdielni...a ake mame poziadavky a co nas uspokoji..ja som sa zas pri tvojich argumentoch pousmiala...a to ozaj po zivote z mojich 38 rokov co som prezila tak 35 v meste 🙂
-- mne ten dvor neuveritelne vyhovoval ked bol syn malicky -- v kociku moze spat, len vytiahnes z domu, neskor tam mal pieskovisko, cele ihrisko, pod ocami, ziaden strach..ziadne ihrisko s ocikanym pieskom od psov a vsade ine vykaly psov ci maciek...deti od malicka chodili aj od susedov aj my k nim, hravali sa na ihriskach v zahrade..neskor nam aj v dedine spravili 2 ihriska pre deti..obcas sme chodili, ale tam aj tak malokto chodi...ihriska tu v meste su sice super, ale ja uz aj svojho 6 rocneho sa neodvazim pustit sameho, kazda mamicka na lavicke striehne, na dedine vypustim na dvor a pol dna o nom neviem....moj syn je vysoko spolocensky, ma rad vela deti, teda aj ihriska si vychutna, najde si hned kamosa..ale nemusi to byt stale...dohra sa s 2 kamaratmi v zahrade, v jarku, na kopci , dokonca aj na ceste kde auta chodia velmi zriedka...radsej v zahrade vykopava fosilie 🙂 vezmu gumaky a idu do jarku/lesika s palicami, opekaju a tak..ako rastie, ihriska prestavaju byt zaujimave praveze...
Ja ked som kocikovala po meste popri elektrickach a hluku a prachu tak som si do usi davala sluchadla s radiom a len som sledovala ci sa mi syn nezobudi..snazila som sa najst aspon nejaky park alebo okolo jazera som kruzila 3 hodiny...na dedine maximalne niekde pes zastekal ale to som si radsej nasla kludnu cestu kde chodilo malo aut a malo domov bolo a cestou som vzdy stretla ine kocikukuce mamicky s ktorymi som sa velmi rychlo zoznamila a odvtedy mame kamaratov az doteraz
- obcianska vybavenost -- kym nebyva clovek vyslovene na samotke na lazoch alebo este v novovybudovanom satelite kde zatial nic nie je, tak kazda vacsia dedina uz ma vacsinu slusnu obciansku vybavenost -- nasa ma skolu, skolku, cukrarne, kvetinarstvo, pizzerie, salas, lekaren, postu, supermarket, restauracie, ihriska, priamy pristup na dialnicu, rychliky, autobusy, lekarov...neviem co by este chybalo tak nevyhnutne..
-- soferovanie -- individualne, ale chapem ked ma clovek vozit do mesta kazdy den hore dole seba aj deti, tak je to ine...ale tiez to tak nemusi byt...ked je vacsina toho v dedine, ked je mesto blizko...atd..
--ja osobne nemozem povedat, ze na dome je nejako vela roboty...samozrejme sa clovek musi skor starat o to aby sla voda, elektrina a ine veci.. - v bytovke je to vsetko centralne..ale kosime predsa raz za cas a neviem aku inu robotu tam ja nemam...idem si zriadit skalku nejaku mensiu, tak sa o to bude musiet aj trosku starat a ked nieco pestujeme - tak tiez sa postarame..ale to si pestuju teraz uz aj ludia na balkone, pripadne maju zahrady mimo mesta...nic nechovame, nic ine nepotrebujem riesit...ja zas nesnasam to, ked v bytovke odrazu nejde kurenie, nejde voda, lebo nieco prerabaju, ze sme vzdy na niekom zavisli..v dome mame svoju studnu, keby neslo nahodou kurenie, zakurim si v krbe..mam radsej tu nezavislost ako byt zavisla stale od niekoho...
-- ja mam vztah k upratovaniu presne taky isty...tiez som sa desila toho, ze upratovat dom..ale zas -- aky dom...ak mas 3 poschodovu vilu a 5 deti, tak asi ano..my mame sice 2 poschodia, ale skor do zeme je to spodne, kde je garaz, spajza a podobne...byvanie ako take mame hore, sice 100m2 ale je to taky velky 3 izbak....velka kuchyna s halou a tak...kazdopadne, mozno mate vy vacsi mezonet 🙂 A upratujem uplne rovnako ako v byte -- co utrem prach a povysavam..na Vianoce si pytam roboticky vysavac, ideme kupit este susicku, nezehlim, mam pracku predsa, umyvacku riadu a vsetko okolo...ze kolko upratovania?
My sme tiez pohodlnejsie typy a najradsej by som mala upratovacku na domace prace..ale nepretrhnem sa...mne sa na tom dome nezda o nic viac roboty...ozaj pokosit tu zahradu asi, pripadne si poliat kvety ci zeleninku, ale zas nic nie je lepsie ako kvety do vazy a vlastne paradajky ci uhorky a nehovoriac o krikoch s malinami, cucoriedkami a podobne...

trdelnik234
8. jún 2016

@kllamarka

ja mam dve kamosky ani nieze na dedine, ale na lazoch, kde vyslovene nic nie je. Rozdiel a to zasadny je ale v tom, ze ani jedna z nich nepracuje. Jednu zivi agropodnikanie a ta druha je na retazovej materskej uz 10 rokov a pravdopodobne do prace ani nenastupi.

dominika6
8. jún 2016

@ewisam
no bez vodičáka na dedinu ani nechod