Ako prebieha krst dospelého?

mattuliatko30
24. mar 2021

Ahojte, potrebovala by som poradit ohladne krstu dospeleho. Chcem sa dat pokrstit, vie mi niekto poradit, ako to prebieha a co vsetko je potrebne? Budem vďačná za kazdu odpoved.. Dakujem🙂

lenkakravcova
24. mar 2021

@mattuliatko30 Pôjdeš za miestnym pastorom (ak chceš ísť k protestantom) alebo kňazom (ak ku katolíkom), tam ti povedia podmienky - sú to nejaké vedomostné veci a pri katolikoch ti treba sviečku.

torysheer
24. mar 2021

Ja som sa prihlásila na fare a chodila som na stretnutia s kaplanom. Prebiehalo to formou rozhovorov, a dostala som nejaku literatúru. Dokonca som tam chodila tehotná (vydatá len na úrade). Potom som na Veľkú noc mala na omši naraz krst, prijímanie aj birmovku, a o dva dni v úzkom kruhu najbližších svadbu v kostole a krst dcéry.

asfodelka
24. mar 2021

@mattuliatko30 pôjdeš na faru, informuješ sa ako to je cez koronu. Zrejme to bude všade inak podľa ochoty kňazov. Predtým sa chodilo na stretnutia. Niečo ako náuky. Pri krste budeš mať rovno 1.sväte prijímanie a birmovku. Vyberieš si krstných rodičov, ktorí spĺňajú požiadavky, stačí 1. Aspoň tak to bolo. Potrebne je len aby si verila a vedela čo chceš.

mattuliatko30
autor
24. mar 2021

@asfodelka dakujem pekne.. Ano viem co chcem a v co verim..😊😊😘

mattuliatko30
autor
24. mar 2021

@torysheer dakujem pekne, aj my by sme to tak chceli, pocula som, ze sa to takto dá, aj ked mi bolo povedane, ze pred krstom, by sme mali byt uz zosobasení, ze sa to tak robí, aby po krste bolo vsetko uz naporiadku, tak ako ma byť🙂 lebo s priatelom už spolu zijeme,potom jedine zit oddelene az do svadby ak by krst prebehol skor ako svadba🤔🤔

mattuliatko30
autor
24. mar 2021

@torysheer kolko trvali tie stretnutia s kaplanom? Len neviem, ako to teraz bude cez koronu, tak som zvedava

torysheer
24. mar 2021

U mňa to bolo dosť dlho, lebo to prerušil pôrod, asi 5 mesiacov.S tou svadbou neviem ako to je, my sme boli uradne zosobášení vtedy už tri roky, a v kostole prebehla svadba a následne krst, bolo nás tam asi 10.

mattuliatko30
autor
24. mar 2021

@torysheer no nam bolo povedane, ze to teva 2 roky.. Ale podla mna by sa to mohlo dat aj skor, zalezi ako budu casto tie nauky. A ako budu mat cas na fare si myslim.. No my zosobasení nie sme.

evkamotka
24. mar 2021

Stretavala som sa neformalne s kaplanom. Rozhovory na rozne temy. Dlzka je podla mna na dohode. Bol rok, ked to mali dospeli u nas 3 mesiace, dalsi raz cely rok... Vobec sa tym teraz netrap, individuálne sa dohodnete. Rovnako je na dohode, ci bude skor sobas alebo krst, povedia ti oni.
Nasledne u dospelych je naraz krst, h ed na to birmovanie a hned na to prijimanie (v tomto poradi). Ak mas konkretne otazky, rada odpoviem.

evkamotka
24. mar 2021

Este dodam, nebolo mi treba obciansky ci rodny list, par info co potrebuju sa len spytali a dali mi skontrolovat.
K samotnemu krstu ti treba krstného rodica (nech ma birmovku a je zosobaseny v kostole, ak uz zosobaseny). Krsny rodic (krsna mama) bude zaroven birmovna mama.
Z materialnych veci sviecku a dospelí si davaju robit nie krstnu kosielku ale krstnu stolu/serpu. (mozu aj babatkovsku kosielku ale tak ta je babatkovska...). Na tu bielu stolu/serpu sa vopred namaluje/vysije datum, meno, prip nejaky citat, obrazok. Ja tam mam na satene namalovanu alfu, omegu, holubicu sa vodu a citat V Kristovi som nove stvorenie. Nebudem sa dalej rozpisovat, ak ta zaujima aj toto, napis...
No a za tie sviatosti ani pripravu sa samozrejme neplati, je to zadarmo ;)

mattuliatko30
autor
24. mar 2021

@evkamotka pisem spravu dakujem🙂

mattuliatko30
autor
24. mar 2021

@evkamotka neda sa mi sprava napisat

mattuliatko30
autor
24. mar 2021

@evkamotka takze to zavisi vsetko od kaplana, kolko bude treba, aby sa tam chodilo no uvidime co mi povie.,dufam ze rok bude stacit.. Kedze sa to robi zevraj na bielu sobotu.. Tak teraz neviem ci krst by urobili aj inokedy.

evkamotka
24. mar 2021

@mattuliatko30 biela sobota je bezna, ale krsti sa cely rok. Ja som mala 5.septembra. Vsetko je o dohode. Dlzka, frekvencia, termin. Niekde sa viac drzia tabuliek, niekto je flexibilnejsi, tak ako vsade inde v pracovnom zivote.....myslim ze by malo ist aj o to, aby si ty vsetky tie veci stihla pochopit a zazit, nie sa riadit iba kalendarom ;) ved to budu robit pre teba, tak nech mas z toho uzitok. Mozes mi napisat aj na evka.motka@gmail.com ak nechces verejne

orbitka3305
26. máj 2021

@evkamotka Prosim ta a kde si si dala robit tu stolu.A ako to vyzera?Nemozes poslat foto?Dcera ma 18.juna zrovna aj krst aj birmovku naraz ako dospelá.Tak ma to zaujima.Aj co ste komu davali a tak.Nevyznam sa v tom a dost by to pomohlo.

evkamotka
27. máj 2021

@orbitka3305 pohladam ju. Stolu mi vyrobili v Komunite Blahoslavenstiev. Aj na sashe maju v ponuke velmi pekne. Knazovi, zboru ani nikomu som nic nedavala. Ak chystate potom oslavu, dajte krabicu kolacov, flasu vina....

evkamotka
27. máj 2021
evkamotka
27. máj 2021

@orbitka3305 tu je vyssie odfotena, prehodi sa cez krk. Na druhom konci je napisane zlatym V Kristovi som nove Stvorenie (citat). Odporucam aj pogooglit pod nazvom krstna stola, robievaju sa krstne sviecky+stoly v rovnakom motive, je to krasna pamiatka

evkamotka
27. máj 2021

@orbitka3305 este dodam, ze ta stola je vseobecne bezne pouzivana u dospelych miesto krstnej kosielky, knaz sa urvite nebude čudovať, je to zauzivana vec
Ja som sa davala krstit za specifickych okolnosti (ako studentka a tajne) takze som bola rada, ze to vobec vyslo, nejaky revans/vysluzku pre zucastnenych som neriesila. Iste sa hodi tak ludsky nieco dat, ale ani to neprehanaj. Krst ma neocenitelnu hodnotu, do penazi by som nesla

orbitka3305
6. jún 2021

@evkamotka ďakujem krásne za info.

dominika892
13. apr 2022

@torysheer koľko prosím trval ten krst , koľko minút 🙂 a bolo potrebné ísť pred ním na spoveď?

romanh
19. jún 2022