Ako trávite Vianoce, keď ste ďalej od rodiny?

4. dec 2021

Ahojte. Ako prosim vyzeraju vase vianocne sviatky, ked byvate v mestach, kt.su vzdialene od vasej rodiny a ste mala rodinka? My zijeme sami cca 300km od nasich. Minule roky sme vzdy 23 alebo 24.12. cestovali za nimi a zdrzali sa cca 2 tyzdne - navstivili sme moju mamu, surodencov, moju babku a zase aj partnerovu stranu.... vsade sme sa zdrzali par dni, kazdy bol rad, ze sme prisli, lebo cez rok chodime sporadicky na vikendy.
Aktualne sme vsak v novom byvani, konecne mozeme mat prve Vianoce "svoje", ale ked sme diskutovali o tom, ako to ma vyzerat, normalne ma chytila zlost.

1.navrh bol taky, ze si tu urobime stromcek, vyzdobu a jedlo na 1-2 dni a potom odcestujeme (cize niekedy 25-26.12.), to si neviem predstavit - zvysky jedla pobalim a vezmem? A musim teraz zabezpecit stromcek, vyzdobu .... na max 2 dni - lebo partner trva na tom, ze strom sa zdobi 23. ak nie 24.doobeda

2.navrh padol taky, ze tu budeme cele sviatky doma, to mi pride velmi smutne a pre mna narocne.... budem tu lietat sama, tehotna.... a priatel bude s malou 2 tyzdne pozerat rozpravky. Pre mna teda ziadne Vianoce 🤷‍♀️ z tejto predstavy mi je fakt do placu, pretoze to pre mna nie je oddych, ale denna rutina. Napadlo mi, aby cas rodiny prisla k nam, ale to nepreslo..

Ako to mate zauzivane vy? Ako sa naladit na vianocnu atmosferu? Pre mna je teda najprijatelnejsie odcestovat este pred vecerou a vratit sa aspon o tyzden... vychutnat si rodinu.... Ale vraj si musime robit aj svoj ritual 🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️ tak mi poradte ako si to organizujete vy? A nebavme sa o covide...berme, ze je uplne normalna situacia

slniecko1992
4. dec 2021

mne sa veľmi páči návrh 2, z môjho pohľadu je to takto správne, že chce priateľ tráviť sviatky v trojici, ako rodina, ale sto ľudí sto názorov, každý to má inak zaužívané

michaelam2
4. dec 2021

a nie je to pekne ze priatel chce travit sviatky s tebou a dcerkou? 🙂 mne sa navrh 2 paci...preco by si mala "lietat sama"? ved budete len traja..a preco nemoze rodina prist aspon nachvilu k vam?

sssss123
4. dec 2021

ja som za 2

luccy89
4. dec 2021

A buduci rok co? Tiez pojdete s dvoma detmi k rodine? Ved mozes byt rada, ze budete v trojici a urobite si vlastne tradicie. K rodine pojdete 26 a vybavene. Ake lietanie? Navaris nachystas si 23. 24 iba vyprazis rybu, s malou spolu pripravite stol, pozrete rozpravky, pojdete na prechadzku…

cyberk
4. dec 2021

urcite 2 🙂 uz ste rodinka, spravite si svoje tradicie ako vam vyhovuje a hlavne bez stresu ! ved su vianoce tak nic vam neujde 🙂 stromcek mozes aj skor spravit... ja som napr. u nas zaviedla ze ho zdobim 1veho decembra, aby sme mali tu vianocnu atmosferu cely mesiac <3 tiez som tehotna ale hlavne si treba uvedomit ze nemusi byt vsetko perfektne! hlavne ze ste spolu vsetci ❤

lulu0123
4. dec 2021

My mame obaja s manzelom rodinu na vychode a zijeme v Ba.Mame 3 deti.Odchadzame na vychod, podla manzelovej prace, tyzden az den pred vianocami.Stedry den striedame raz u jednych,raz u druhych.Potom po par dnoch sa presunieme k druhym.Vraciame sa po Silvestri.Ja niekedy s detmi ostavam u nasich este dlhsie.My si chceme uzit co najviac casu s rodinou.Zaroven ani oni nechcu byt na sviatky sami.Stromcek doma ale mavame od Mikulasa,nech si ho aj doma uzijeme.

Aj ked rozmyslala som uz aj o variante,ze by sme boli 24.doma a cestovali az potom.Ale z cisto praktickych dovodov,ze tam vzdy trepeme vsetky darceky pre deti a potom zas naspat domov.Ale vianoce bez rodiny si neviem predstavit.Aj deti zboznuju vsetkych starych rodicov.

Kazdopadne, dohodnut sa musite vy dvaja.Ja by som bola za 1.S tym,ze presvedcis manzela a stromcek bude skor a navaris len tolko kolko zjete.

autor
4. dec 2021

@slniecko1992
@michaelam2
@sssss123
@luccy89
@cyberk
Asi som mala dopisat, ze sme takto v trojici doma neustale, kedze pracujeme vo svojej firme a obaja z domu. Verim tomu, ze ak ma niekto klasicku pracu, taketo chvile su vzacne. No pre mna je to proste len obycajny den (s tym rozdielom, ze ak partner pracuje, nema mi kto robit neporiadok cez den 😃 ale ked zalahne na gauc je to len - prines, odnes, naloz ...... a ja tu s bruchom len obslujem, neskutocne ma to vycerpava aj cez bezny den, nie to este cez sviatky, ked mam chystat veceru atd). Rodina nemoze prist, lebo to pre neho nie je oddych. Co on poklada za oddych je pre mna 2x tak narocna praca, lebo sa premeni na druhe dieta.

abbey1
4. dec 2021

Za mňa: stromček urobiť skôr, užívať si teraz advent. 24 a 25 stráviť Vianoce doma v trojici. Potom sa zbaliť a šup za rodinou. Pre mňa je rodina veľmi dôležitá. Ale nie len ja, manžel a deti. Rodina sú i starí rodičia, súrodenci a bohužiaľ, nikto z nás tu nebude večne. Raz tí rodičia budú veľmi chýbať a bude ľúto každého okamihu, ktorý sme nemohli s nimi stráviť.

nicicka
4. dec 2021

Fu no ja to mám so vzdialenostou cca to isté, manžel k rodičom trocha blizsie. Ale všetko chystám ako keby sme boli celé dva týždne doma. 24.,25. sme doma, 26. odchádzame k mojim rodičom, 30. už Silvestra plánujeme a už sme doma, potom týždeň voľno, nejaká turistika, sankovacka, prip. svokrovci...

autor
4. dec 2021

@lulu0123
Takze mi rozumies. My zijeme takto isto, akurat na strednom Slovensku. Prichadzaju mi bratia zo zahranicia (nemaju este svoje rodiny, cize k mame), mozeme byt konecne s partnerovou sestrou a jej rodinou, lebo ma dovolenku, deti sa hraju... co sa darcekov tyka, vzdy zadelim 1 dar, nedostava vela. Takto musim nakupit domov aj sebe? Ci si mam zabalit ten mobil, ktory som uz dostala? 😁 kazdopadne rodina mi bude velmi chybat... budu to smutne sviatky.

michaelam2
4. dec 2021

A ked ste u rodicov tak ho kto obskakuje? …a ten navrh cislo 1 tam je teda problem len stromcek? Ak ano tak ten predsa mozte mat dlhsie v januari napriklad…co sa jedla tyka tak my sme vzdy zabalili zvysky a sli sme 25 alebo 26 na par dni k starym rodicom

nicicka
4. dec 2021

Inak je to individuálne. Ja už vidím kedy sa mám odpratať od našich ze už toho majú dosť. Také 3 noci max, lebo chytajú osýpky a my tiež 🤣

autor
4. dec 2021

@michaelam2
Tam si nedovoli cele dni len lezat a nic nerobit. Rozpravame sa s rodinou, jeme spolocne, navstevujeme sa, deti sa hraju....
Tam nezje keksik a nenecha papier pri sebe, rozhadzane oblecenie...

V 1.rade sme v novom byvani, nemame este ani stolicky k jedalenskemu stolu, len provizorne. Nemame ani kam dat stromcek, lebo nie je dokoncena detska izba a su tu hracky....zapotil mi, ze ho dame na chodbu 😃😃😃 no aj keby som vytrepala vsetko "na oko" na chodbu a urobila tu atmosferu, pojdem varit (piect neviem, cize sme bez kolacov)
Kapustnica - neznasa kapustu a huby
Ryba, salat - on neje zemiaky, neje hrach, ja neznasam ryby... a tak dalej.
Z vecere zjeme tak 50% a robit nejake uplne ine jedla mi pride divne, este sme take Vianoce nemali. Mimo toho mala nezje skoro nic, on jedava ako mucha.... a zial polievky neviem navarit na 1 porciu, zemiakovy salat detto. Neviem no.... neratam, ze cochvila rodim a ledva stojim na nohach. Asi navarim a rozdam bezdomovcom alebo netusim.

pele
4. dec 2021

Ja by som volila variant 1. Kedze tuzis byt skor s rodinou a manzel suhlasi, ze spolocne stravite len tych par dni. Chystat Vianoce mozes aj skor, uzit si spolocne zdobenie, otvarat s dietatkom adventny kalendar, rozpravat sa o zvykoch, spievajte si koledy, aj keby ste stromcek dali az 23.12. Nevidim v tom problem, aby ste si vytvorili take vianocne menu, ake chuti vam, aj navar kolko chuti vam, pripadne skus nieco s dietatkom napiect, nejake jednoduche vykrajovane kolaciky, zabavite sa. Takisto stromcek daj tam, kam sa zmesti a tes sa z neho.Vianoce nemusia byt uplne presne podla tradicii, ale aby ste z nich mali radost.

autor
4. dec 2021

@nicicka
U nas som este teda nepostrehla, aby nas mali dost 😃 myslim, ze sme sa nikde nezdrzali viac ako 4 noci mozno....ani to nie. Striedame 3 domacnosti + navstevujeme este dalsie, cize skor maju opacny problem, ze si malu dostatocne neuziju a chceli by s nou byt nonstop. Minuly rok sme silvestrovali u nasich, o vsetko som sa starala ja, obcerstvenie, upratovanie.... len aby sme si to ako rodina spolocne uzili. Nevadi mi varenie ci upratovanie...ani ked mi je teraz tazko....ale aktualne nemam ziadnu motivaciu

michaelam2
4. dec 2021

Hmmm dost blba situacia 😀 Nebojis sa ale toho ze ked budes tak daleko ze by si mohla napriklad zacat rodit? Alebo preco ked pises ze nemas problem s varenim a u rodiny si chystala vsetko ty tak teraz ked by ste boli traja to je problem? Nemyslim to v zlom, len to uplne nechapem, ved oni dvaja su tvoja najblizsia rodina

autor
4. dec 2021

@pele
Ide prave o to, ze si mame robit tradiciu. Pride mi na hlavu, ze vycapim strom na chodbu, kazdy rok ho budem stahovat, kazdy rok to bude ine....pointa o tradicii mi teda chyba, ak ide argumentovat tym. S dcerou stale varime, pecieme, prakticky ju zapajam do vsetkeho, takze ani to jej nepride vhnimocne. Ani odcestovat nie je pre mna jednoduche, musim nas balit, vybalovat, rozdelovat potom ten bordel ked prideme ..... Ale kedze sme cely rok sami, vzdy som sa tesila na Vianoce a takto..... proste mi partner povedal, ze medzisviatkove obdobie chce prespat na gauci

luccija
4. dec 2021

Daj trocha do poriadku muža🙂no tak stromček nebudeš robiť 23 ako si on praje, ale skôr nech si ho dcéra užije a navaris tak, aby ste 26 odišli.ake zbytky nosiť so sebou, keď rodina bude mať navarené.Ja by som doma nezostala cítim to tak ako ty.Pre mňa by to bol bežný deň a nuda.Sviatky sú o rodine, stretávani sa..aj, keď teraz nič moc situácia, ale tak ty vieš...my sme boli minulý rok len my 3 prvý x v živote a pre mňa to neboli Vianoce

autor
4. dec 2021

@michaelam2
Nie, nebojim sa a ak ano, bez problemov odrodim tam v najblizsej porodnici 😁
Ide mi o to, ze doma nenadobudnem ziadnu vianocnu atmosferu, budu to dni ako kazde ine - kedze sme neustale doma, ja 3r a partner rok a pol so mnou. Rozbalime si darceky, pustime Popolusku a tym to skoncilo 😏 a okrem ineho nemam ani motivaciu varit pre nas 3, ked naozaj skoro nic nezjeme, nik nepride na navstevu, nic nebude ine, nez hociktory vikend v roku...

vler
4. dec 2021

Tiez sa jednoznacne priklanam k verzii 2, navyse v case rozsireneho kovidu je riskantne chodit hore dole a stretavat sa s ludmi. Hlavne Tebe, si zaockovana?, asi nie...Urob si ale poriadky s priatelom, prestan ho obsluhovat, najvyssi cas aby sa zacal chovat ako zodpovedny milujuci partner a otec

luccija
4. dec 2021

No, ale ste rodina a čo ty s dcérou budeš mať z toho, že prelezi na gauči?Celkovo je nejaký rozmaznany prines, odnes ja by som pritvrdila🙂Určite by som doma nezostala radšej sa potom vrátila skôr nech teda gaucuje

michaelam2
4. dec 2021

Chapem…a co tak kompromis? Ze by ste sli len na kratko napr. 2 dni a zvysok by ste boli doma? Ty budes stastna ze budete s rodinou a on ze bude aj doma

autor
4. dec 2021

@vler
Nemyslim si, ze teraz je cas robit poriadky. Nebudem sa s nim hadat v case Vianoc, lebo toto obskakovanie riesime uz dlho a ziaden vysledok... o tom zbytocne.
Som zaockovana (este nie kompletne), moja rodina je taktiez cela vratane starych rodicov, ti uz maju aj 3.davku. Zvysok sa na poslednu davku chysta. Mimo ineho ako pisem, pracujeme z domu, najvacsi kolektiv je v potrabinach kde nakupim a idem prec. Ale to je nepodstatne. Bavime sa v teoretickej rovine, covid medzi sebou mozeme prenasat tak ci tak, i ked je mensia pravdepodobnost

leskovael
4. dec 2021

No nepocuvala by som muža a stromček by som si postavila kedy chcem. (ja ktorá svieti najradšej už 1.12 by som nemohla mať takéhoto chlapa, mali by sme vážny problém! 😂😂😂) užiť si Vianoce doma a k rodine ísť normálne 26teho ako sa väčšinou aj chodí, aspoň u nas.. Aky problém? Veď navaríš tolko kolko zjete, koláče urobíš, niečo prinesieš na návštevu, niečo vas počká doma-suché... Ja v tom nevidím žiadny problém... Každý je iný no. Ja som najradšej na Vianoce doma a užívam si atmosféru duplom s deťmi to má prave kúzlo.. A muža si rozhýb a neobskakuj, lebo o rok tu bude ďalšia téma ako musíš všetko doma robis s dvomi deťmi na krku a muž je lenivy a nezapaja sa..

autor
4. dec 2021

@leskovael
Muz je lenivy uz teraz, o rok ma to asi neprekvapi 😃 jeho vyhovorka je, ze oddychuje po praci. Bodka

Piect bohuzial neviem, cize to nebude a s varenim sa posnazim, ale nezjeme to, ani keby z kazdeho boli 2 porcie...... obzvlast ked mi zje max den stare jedlo. Ked si s tym budem musiet dar pracu a v zapati to vykydam do zachoda..... pri tom vsetkom (bez rodiny, tehotna plna hormonov 😃 ) sa fakt rozplacem

michaelam2
4. dec 2021

Kolace objednaj, kapustnicu alebo co zvyknete robit potom daj do mraznicky a vyberies ked sa ti nebude chciet varit, z ryby sprav dva kusky (kupit sa da aj taketo male balenie) a salat sprav zo styroch zemiakov a vybavene 😀 nemusis nic vyhadzovat a hotove je to rychlo a aspon aj ty budes moct pozerat rozpravky

shani1588
4. dec 2021

My žijeme ďaleko od rodiny už 6,5 roka a neviem si bez nich predstaviť sviatky. Mam názor presne ako ty, že to potom bude ako obyčajný víkend v roku, akurát s darčekmi. Prišlo by mi to také smutné, lebo som zvyknutá chodiť k našim alebo svokrovcom, všetci sa stretneme, rozprávame, deti ich milujú a ma to také čaro veľkej rodiny. Takže ja, pokiaľ sa len bude dat, vždy budeme chodiť na sviatky k rodine. To je naša tradícia, stretnúť sa nimi, keďže počas roka sa vidíme malo. A zaviedla som, stromček nám nosí Mikuláš. Lebo u našich sa staval vždy až na štedrý deň. 😃 Takže ten si užijeme tiež.

terezka1947
5. dec 2021

Rozmýšľam,či chces mať sviatky bez roboty,užívať si ich.
Či sa tak tešíš na rodinu.
Ja som po svadbe 5 Vianoc mala u seba svokra. Variť,piecť,upratať celý dom,do toho deti,aj v 8mesiavi som bola a dali sme to s manželom. Potom svokor zomrel a už sme úplne sami.
Tradície si budujeme vy.
Je jedno,že nebudú stoličky,či stromček bude provizórne raz na chodbe,či každý rok inde.
To je nepodstatné. Aj toto sú a budú raz vaše spomienky a tradície.
Ak túžiš po rodine,tak sa zbaľte a choďte sa najesť a užívať bezstarostne sviatky k rodičom.
Len....nič v zlom,ale ako chces vytvárať tradície a rodinu s takým priateľom?

nikolka1986
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
marca12
5. dec 2021

Preboha a preco ho obsluhujes?????