Darček na Vianoce pre 4-ročného synovca

4. dec 2022

Prosím poraďte, synovec má 4,5 roka, doma sa u nich pretláčajú silou mocou "riadne chlapské" hračky typu autá, vlaky, lode, lietadlá... Dieťa si nevie kresliť a nemá absolútne záujem skladať puzzle, rozmýšľať, vzdelávať sa, celé sa to točí okolo dopravnej obsesie. Ja som veľmi chcela kúpiť hračku ktorá by ho aspoň trošku posúvala dopredu aj čo sa týka rozumovej stránky a logiky, ale bolo mi narovinu povedané že jemu sa nemajú čas venovať a učiť ho hrať sa spoločenské/ logické a pod. Existujú hračky ktoré by boli založené na vzdelávaní a logike a zároveň by to malo niečo spoločné s dopravnými prostriedkami? Prešla som ponuku Lidlu, tam sa mi celkom pozdávajú ich železničné sady, inak som už zúfalá...

puupava15
4. dec 2022

Skúste pohľadať na Facebook ponúkajú maminy ulohy na suchý zips aj s dopravnou tematikou napríklad priradiť značku k autu alebo podobne, to by ho mohlo zaujať. Bývajú aj úlohy na sieraciu fixku aj na suchý zips tam sa aj čosi naučí a je to aj o autách.

pribinak
4. dec 2022

Albi kniha s perom. Skús pozrieť majú rôzne druhy: vesmír, anglina, ľudské telo, zem, zvieratá, …

To pero priloží k strane k nejakému bodu a ono mu prečíta obrázok

puupava15
4. dec 2022

@puupava15 taketo som ja robila synovi

autor
4. dec 2022

@puupava15 jeej ďakujem, tak sa to volá? Úlohy na suchý zips? 🙂

martinka13
4. dec 2022

Aj lego ma rôzne auta. Tam by sa potrápil pri skladaní a autíčko ostane na hranie.

slavkadi
4. dec 2022

U nás v tom veku fičali drevené vlakové dráhy, a vlastne ešte stále sú v kurze, len dokupujeme doplnky a vlačiky najmä tie na diaľkové ovládanie😁, ....a na motoriku napr. https://www.edupo.sk/produkt/hrave-ucenie-praco... alebo niečo takéto:

autor
4. dec 2022

@slavkadi Kvido mi bol hneď na začiatku zatrhnutý bohužiaľ, chcela som to ich logické pexeso. Vraj "kto sa to s ním bude hrať" :( tam nie je absolútne záujem venovať sa dieťaťu, vysvetliť, ukázať, trénovať pozornosť... Ja som s ním strašne málo aby som sa s ním hrala ja

hipuska
4. dec 2022

Dalo sa dopytovat aj bez tej siahodlhej kritiky rodičov....

ukulela
4. dec 2022

Akukolvek lnizku a autami napr. V martinuse som videla magneticke, na strany sa pripinali auticka.... alebo zvukove. Alwbo kuzelne pero s knihou o doprave. Na uvod drahsie, no potom mu mozes za 15e dokupovat dalsie knihy.

slavkadi
4. dec 2022

To je škoda, ale tak sú zošity ktoré zvládne vypĺňať aj sám, prípadne niečo na samostatné kreslenie, aj šablóny sú fajn, nájdeš rôzne druhy.

mogaa
4. dec 2022

V papiernictvach /hračkárstvach je kopec pracovných zošitov či na nácvik písania/motoriku alebo na logické myslenie, ale....dieťaťu treba minimálne prvý krát rečítať zadanie čo a ako má urobiť, ono si to zapamätá a druhý krát to už vie aj bez toho aby to niekto prečítal.....kúp mu fúkacie fixky, pexeso s dopravnou tematikou(minimálne si ho sám vystrihne), lego, stavebnice SEVA .....na tvojom mieste by som zvolila tú stavebnicu SEVA - tam máš jemnú motoriku, logické myslenie a zároveň je to dopravný prostriedok.....len pozeraj podľa veku, jemu asi to najlahšie aby si to vedel sám postaviť

saxana000
4. dec 2022

Vlacik z lidlu je super..su tam aj vlaciky na baterky.. alebo magneticka tabula s cislami a pismenkami
Drevenne puzzle jednoduche ktore si postavi aj sam.minuly rok mali hodiny..

nesvadbovo
AMBASÁDORKA
4. dec 2022

mozno nieco taketo? dokaze sa s tym hrat sam, cvici motoriku, ukladanie podla obrazka a aj dopravne prostriedky su tam. Mam doma dve decka 4 a 5,5 a obe sa s tym vedia prehrat, len teda maju iny motiv: https://www.agatinsvet.sk/zatlkacka-dopravne-pr...
Daju sa najst aj lacnejsie alternativy...

minutka
4. dec 2022

Albi kniha doprava.

autor
4. dec 2022

@nesvadbovo toto sa mi veľmi páči, posuniem ďalej na posúdenie ďakujem 😊

autor
4. dec 2022

@hipuska vidím že si si len prišla do mňa kopnúť, ďalej mi tu už prosím nereaguj, nestojím o hašterenie

nikaeli
4. dec 2022

ak chceš, napíš mi - ohľadom tých suchozipsových aktivít - mám pár zošitov (aj s témou doprava)

zuzitko74
4. dec 2022

Kúp mu autodráhu, to je fyzika v praxi. Môže sa s ňou hrať aj sám, ale verím, že ocko občas tiež neodolá.

puupava15
4. dec 2022

Áno ulohy na suchy zips alebo aj activity book. V rôznych montessori skupinách to nájdete.

bavlnka92
4. dec 2022

@martinka13 neodporúčam lego autá (ak teda nemáte na mysli tie s veľkými kockami), s mojím sme skladali, návod sa stratil a teraz nemáme ani auto ani polovicu kociek keďže sa hodilo lego do krabice s ďalším legom 🙈

martinka13
4. dec 2022

@bavlnka92 navod sa dá vygooglit 🙂. Máme zmiešané asi 4 lega FRIENDS a keď chceme stavať, ideme podľa netu

hipuska
4. dec 2022

Absolútne som si neprišla do teba rypnut. Mala by si rešpektovať prianie rodičov. Aj pri hre s autami dieťa rozvíja svoje schopnosti. Prečo by malo 4,5 ročné dieťa mať záujem o vzdelávanie? Na to bude času dosť. Zjavne ti nejde o dieťa ako také, pretože by si mu kúpila to, čo ho baví a nie to, čo si ty myslíš, žeby ho malo baviť. Zbytočne budeš hrotit situáciu na detskej oslave darom, ktorý si vyslovene rodičia nepriali. Ale, však rob a ako uznas za vhodné. Trošku pokory voči výchove iných. 🙂

bavlnka92
4. dec 2022

@martinka13 no my sme mali hasičské auto malé a návod som nikde nenašla 🤐

autor
4. dec 2022

@hipuska mne išlo vyslovene o to dať mu do života aj niečo iné ako dookola stále autá a lietadlá ktorých už má aj tak toľko že keď nejaké nové dostane tak sa ani nehrá, len položí na kopu. Teraz idú Vianoce, rodičia, babky, tetky, všetci mu idú zase podarovať xy áut a podobných vecí a ja si naozaj neviem predstaviť ako ho môže všestranne rozvíjať mať 300 áut všetky na jeden štýl resp. nechápem čo je také úžasné na kuse plastu so 4 kolesami, veď to po čase už ani len fantáziu nerozvíja. Naozaj s ním nič nerobia, že by sa mu nejako venovali, učili ho rozmýšľať, kresliť, skladať... Chcela som mu ukázať že je aj taká možnosť a že hranie sa nie je len o autách

hipuska
4. dec 2022

Nemôže mať 300 áut, zase nepreháňaj. Veď kúp stavebnicu, ako radili vyšsie, tie vlaky z Lidl sú fakt fajn.

autor
4. dec 2022

@hipuska železnicu už vraj má, vyberala som ráno niekoľko hodín hračky s tematikou áut v nejakom interaktívnejšom prevedení, na všetko mi bolo povedané že nie. Ani len futbalovú loptu nechceli povoliť. Tak sa asi na to vykašlem a nechám manžela vybrať mu nejaké auto... Čo už...

zuzitko74
4. dec 2022

Pravdepodobne budeš musieť spolu s darčekom darovať dieťaťu aj svoj voľný čas a tie iné aktivity mu ukázať u vás doma (ak bývate aspoň v tom istom meste) Najlepšie by asi bolo, keby si si ho občas od rodičov požičala a strávila s ním príjemné poobedie. Hračka, akokoľvek edukačná a pre dieťa prínosná, situáciu nevyrieši. Dieťa samo od seba jej princíp neodhalí, keď nie je na také zvyknuté a dospelí v jeho najbližšom okolí podľa tvojich informácií nemajú záujem ukázať mu niečo iné. Tvoj dar, tebou dobre myslený, by bol trojnásobným sklamaním. Ty by si bola sklamaná, že si ho s láskou a starostlivo vyberala, ale dieťa sa s ním nehrá. Rodičia dieťaťa by boli sklamaní, že ste mu doniesli ,,blbosť" a dieťa samotné, ak by sa aj pokúšalo s ňou hrať by možno bolo frustrované, že mu to samému nejde a rodičia sa s ním hrať nechcú.

autor
4. dec 2022

@zuzitko74 máš úplnú pravdu, problém je to, že aj keď každý víkend sa celá rodina stretáva u "babky" - u mužovej rodiny, kde je aj jeho brat so synovcom, väčšinou tam presedia deň pred telkou, pozerajú patrolu a podobné šmakociny, do toho samozrejme nejaké autá a vlaky. Ja tam s nimi nechodím pretože cez víkend je jediný čas kedy mám možnosť venovať sa domácnosti a prichystať si stravu na celý ďalší týždeň. Naozaj by som mu ten čas rada venovala, lenže to nejde, k nám malého nenosia pretože starí rodičia sú na neho veľmi úzkostne naviazaní a keď ho stráži iná rodina, cítia sa dotknutí.

hipuska
4. dec 2022

Ty asi nemáš deti, však?

zuzitko74
4. dec 2022

Ups, poviem ti to takto. Si len ďalší člen rodiny, ktorý sa malému nevenuje. Iste, nie je to tvoja povinnosť, nie je to tvoje dieťa. Kvôli svojmu vlastnému dieťaťu by si sa iste prekonala a nevenovala by si celý víkend domácnosti a príprave stravy na celý týždeň, venovala by si sa v prvom rade dieťaťu. A možno aj svoje vlastné dieťa pošleš jedného dňa s mužom na víkendovú návštevu k babke, kde bude celý deň čumieť na labkovú patrolu a hrať sa s vláčikmi a autami, len aby si si v pokoji mohla porobiť tak, ako si teraz zvyknutá. Lebo niekedy sa to tak v živote podarí, že v čom odsudzuješ ostatných, v tom sa po čase nájdeš aj ty sama.