Farár odmieta pokrstiť dieťa

reskator87
26. mar 2019

Ahojte, nie som síce mamička, ale som novopečený otecko. Mám však problém s tým, že by som chcel môjho malého dať pokrstiť, avšak nastal problém u nášho farára. Vzhľadom na moje povolanie (nechcem špecifikovať) proste prichádzam do styku s rôznymi prípadmi zneužívania maloletých detí aj zo strany kňazov a pod. a v minulosti aj v súčasnosti som viackrát verejne cirkev ako inštitúciu kritizoval (aby sme sa ale chápali, som veriaci, ale jednoducho zdravý rozum mi vraví, že kritika nie je predsa zlá). Problém je, že v očiach nášho kňaza som sa kvôli tomuto stal persona non grata a napriek rôznym presviedčaniam mi odmietol vystaviť aj licenciu v zmysle kanonického práva, aby mi malého mohli pokrstiť aj inde.

Moja otázka je zameraná hlavne na ľudí znalých kanonického práva, resp. kňazov a teda, čo mám vlastne robiť, keď môj farár mi dieťa odmieta pokrstiť (popravde už by som ani nechcel, aby ho krstil on po tom všetkom čo som s ním prežil za posledné týždne / dni) a odmieta mi vydať aj licenciu, aby ho pokrstil niekto iný. Za každú konštruktívnu radu vopred ďakujem.

galioska
27. mar 2019

@dskjhfdlkdjh ešte raz bola si u nás?
Strašné mi pripomínala jednu osobu tu z koníka, múdra ako rádio a dáva rady bez vyzvania a nutne potrebuje druhému dokázať že to čo ona píše je pravda 😁, tak ešte raz bola si u nás v Tom čase? Reku keď už ideš kázať o veku či si zrelá odpovedať aj na túto otázku, lebo múdra viem byť aj ja😂

0silvia0
27. mar 2019

Prepacte mlade zeny, ale nazyvat knazov tlkmi a pajacmi je hodne cez ciaru. To akoby vas niekto hromadne nazval slepicami, pacilo by sa vam to?
Aspon zakladnu uctu k cloveku by sa patrilo dodrzat...

dskjhfdlkdjhl
27. mar 2019

@galioska nebola som u vas a ani mi to nechyba. Ak vies citat, tak som napisala, ze nemam zaujem o hadanie. Svoj nazor som si vyjadrila, Ty mas iny, nezhodneme sa, ale moj nazor opakovanim svojho nezmenis.

galioska
27. mar 2019

@dskjhfdlkdjhl toto nieje o názore to je cielene vyhľadávanie u teba kde ukázať svetu že ja som viac😁, mimochodom kde píšem že som neveriaci, keď sme už pri Tom😃

dskjhfdlkdjhl
27. mar 2019

@galioska no, neviem ake cielene vyhladavanie, ja som vcera do tejto temy prispela, dnes sa mi zobrazuju prispevky. Vyjadrila som svoj nazor a znovu opakujem, ze nemam zaujem o hadku. Ak mas nejaky problem, tak si ho ries, fakt nechapem, co tymto sledujes, ale ani nemam zaujem to chapat.

saskia_98
27. mar 2019

@dskjhfdlkdjhl v prvom rade sme si nepotykali, v druhom rade som sa na Vas nazor nepytala tak čo sa obuvate do mna. A v tretom rade, pre mna je farar pajac a nic ine a Vam sa nemusim spovedat preco som tohto nazoru. Tak ak sa Vam to nepaci, tak na jaku onu tu akoze skacete do dakoho... A ak viete co je kompromis, tak laskavo mi ani neodpovedajte kedze som sa Vas na nic nepytala. 😉

galioska
27. mar 2019

@dskjhfdlkdjhl samozrejme takí ľudia ako ty nemajú záujem chápať iného, iba súdiť a hlavne sa do toho starať ako člen rodiny, lebo si tam bola a vieš ako sa to celé odohralo😁( myslím všeobecné), ja nesudim že neveriaci dá krstiť možno má na to dôvod o ktorom nikto netuší, preto najprv zapnem istú čas tela kým niečo vypustím do éteru😉

beky1813
27. mar 2019

A uz sa hadate a autor nereaguje, len sa na vas urcite smeje 😃

galioska
27. mar 2019

@beky1813 ale veď baby sa musia vykecat😜😁

dskjhfdlkdjhl
27. mar 2019

@galioska dakujem za analyzu, je celkom vtipne citat, ako niekto kritizuje presne to, co sam robi a este sa tvari, aky je super😉
@saskia_98 na nete si ludia bezne tykaju, precitaj si pravidla MK😉 K zvysku sa radsej nevyjadrim, myslim, ze @0silvia0 to napisala dost vystizne.

galioska
27. mar 2019

@dskjhfdlkdjhl čakala som takú odpoveď, ako inak no a vieš vrana k vrane sada, akurát rozdiel je v Tom že ľuďom nedávam rady bez vyzvania, to má ešte musíš doucit😂😁

dskjhfdlkdjhl
27. mar 2019

@galioska Vidis, tak si mi nemusela ani pisat, ked si uz dopredu vedela, co odpisem😉 Nemam zaujem Ta nic doucovat, ani dalej s Tebou komunikovat, najdi si niekoho ineho na debatu-niekoho, koho budes moct este len spoznavat-bude to urcite inspirativne😉

galioska
27. mar 2019

@dskjhfdlkdjhl nájdem určite a verím že sa opäť ozveš s mudrou nepotrebnou radou a keď mňa nenájdeš nájdeš isto inú obeť, ide ti to super😂

zuanach
27. mar 2019

Vsak pripravu na krst absolvujes uz v konkretnej farnosti,, kde ides krstit, aj listok si tam vypises, o tom ppdla mna vobec nerozhoduje tvoj farar, bol si sa spytat v inej farnosti? Vsak su presne podmienky ohladom krstu.......

zuanach
27. mar 2019

@laska201 krstni zosobaseni znamena, ze to nemozu byt partneri, ktori ziju spolu bez zvazku, no a rozvedena sestra......tak co si cakala, ze budu z takych krstnych nadseni na fare?

maciatkolulu
27. mar 2019

@reskator87 neviem,nejako sa mi to nezda,ja som rozvedená, predtym vydatá v kostole,aj manzel,trvalé pobyty v úplne inom okrese,manžel dokonca v zahranici. A farár nám úplne v kľude a bez problémov iega pokrstil....neviem čo sa zaťažuje s,choď inde a uvidis

simsalabim
27. mar 2019

@mitta1436 presne toto urobila moja kolegyna 😂 U farara sa postavila k oknu so slovami - vidite ten kostol (evanjelicky)? Tam mi ho pokrstia bez problemov.... a mily fararko zrazu zmenil nazor. Inak naozaj nerozumiem, preco sa robia taketo cirkusy okolo krstu malinkeho dietata. keby islo o sobas, nepoviem....

laska201
27. mar 2019

@zuanach a ja sa stazujem?ja som ani kusok neuvazovala nad tym ich krstit u katolikov.Mne sa evanjelicka viera paci aj preto ze farari ked hovoria o manzelstve vedia o com hovoria ale katolicky vedia holy prd.Spoved je len o mne a Bohovi.Boh pozna moje hriechy takze hovorit to knazovi v zastupe plneho kostola kde babky sa chodia vykecat a hned ako vyjdu a kostola opet hresia nemusim.Pekne si sadnem zaapievam vyznam svoje hriechy v duchu a farar hovori vswtkym.Ja som dusou evanjelicka hoci krstena u katolikov.

catherinah
27. mar 2019

Ako Ti knaz odovodnil nepokrstenie? Len kvoli osobnym antipatiam? O tom pochybujem

saslavka73
27. mar 2019

@laska201 No tiež si myslím, že katolícka cirkev nutne potrebuje tú reformáciu, ktorá bola u evanjelikov pred 500 rokmi.

laska201
27. mar 2019

@saslavka73 presne tak.potom by nedochadzalo tak casto k zneuzivaniu deti.A vedeli by kazat o manzelstve nielen teoriu naucenu v skole.

saslavka73
27. mar 2019

@laska201 To len ukážka, že sú len slabí ľudia. V tomto prípade neviním len kňazov, ale aj ľudí. okolie, rodičov. Tak boli slepí, že nevideli, že s ich dieťaťom sa niečo deje? Ale nechcem súdiť, to je o inom. Mrzí ma to. Najvyšší čas to zmeniť, neviem prečo to toľko odkladajú. Pokánie na najvyšších miestach.

laska201
27. mar 2019

@saslavka73 tak v tomto mas pravdu aj rodicia museli nieco vidiet, citit ze sa nieco deje.Tak slepo doverovali knazom ze to vsetko vyslo najavo az ked tie deti boli dospele no uz poznacene na cely zivot.

saslavka73
27. mar 2019

@laska201 Len radšej nič nevravím. Je to zložité.

terezka1947
27. mar 2019

Ja sa v takychto diskusiach nikdy neprestavam udivovat
Preco?
Ak sa vam nejaka viera nepaci,nestotoznujete sa s nou,preco v nej vyhladavate sviatosti?
Ono je lahsie zrelativizovat vsetko a aj.zosmiesnit,ale sami nemat nijake presvedcenie....neriesit seba,len poukazovat na inych,ich chyby. Ved je sloboda.....zijte akp chcete.
Ale naplno....rieste seba,svoje vnutro...nie inych,aki su hlupi,ze neveria v co vy.
A ak uz v nieco verim,tak bud naplno,alebo neverim.
To sa neda byt ani,ani.....v tosi ano,,v to nie....a prisposobovat si veci podla seba,len aby som.sa nemusel hrabat vo svojom.svedomi,tak utocim na inych.

saslavka73
27. mar 2019

@terezka1947 Tiež nechápem na čo chce niekto krst keď farár je pajác a ani ani v manželstve nežije. Svoje vlastné sviatosti si neviem dať do poriadku. Ta čudné.

terezka1947
27. mar 2019

@saslavka73 neviem....mne to pride ako pomyselna ochrana,tak ako cervena snurka

saslavka73
27. mar 2019

@terezka1947 Akosi sa boja toho Boha. 😉

88bambulka88
27. mar 2019

a nepomohlo by keby o krst alebo to povolenie požiadal niekto iný z rodiny, napr. samotný krstný otec, či mama..? my sme to tak riešili...lebo s partnerom nie sme ani sami pokrstený, ani zosobášený, tak o krst netere požiadal krstný otec...

ukulela
27. mar 2019

@terezka1947 ale zakladatel je katolik - presvedceny katolik - len s nim ma osobny spor ich farar, ktori odmieta dieta pokrstit (kvoli sporu s rodicom???! a odmieta dat aj teen "vymenny listok". o zakladatelovi to hovori jedno - chce dat pokrstoit dieta tak, ako sa ma. a riesi spravnu cestu.