Katolícky krst - krstný evanjelik

15. máj 2022

Ahojte môže byt dcenke krstný evanjelik a plus bude ešte jeden keby ale to bude katolik ale to je asi jedno ? (Keď bude katolícka) len má zaujíma či môže byt evanjelik

dskjhfdlkdjhl
15. máj 2022

Nie, evanjelik moze byt len svedok krstu, krstny rodic musi mat vsetky sviatosti.

kika009
15. máj 2022

@dskjhfdlkdjhl Plne suhlasim. Krstny rodic je zaruka pomoci rodicom v krestanskej katolickej vychove.
Aké sú úlohy krstného rodiča?
Je to vždy úžasný dar, keď nás niekto požiada, aby sme boli krstným otcom / krstnou matkou ich dieťaťa. Koniec koncov, je to služba lásky! Sme si však skutočne vedomí toho, čo to znamená? Ak vás požiadali, aby ste sa stali krstným otcom / krstnou mamou, je užitočné porozumieť tomu, čo je vašim poslaním, a vložiť to do Božích rúk. Pán Vám udelí všetky milosti potrebné na to, aby Vás sprevádzal na ceste viery, na ktorú nás Boh pozýva.

7 základných bodov, ktoré je dobré mať na pamäti, keď sme sa stali krstným rodičom. 7 myšlienok o misii, ktorú musíme splniť.

1

Tvoj život je tvojím svedectvom

Vaše životné svedectvo je najdôležitejšie pre osvetlenie kresťanskej cesty v živote vášho krstného dieťaťa.

2

Daruj najlepší darček

Najlepší darček, ktorý môžeš dať svojmu krstnému dieťaťu, nie je nič materiálne darované k jeho narodeninám alebo Vianociam, ale úprimná podpora v jeho duchovnom živote a vo vzťahu s Ježišom.

3

Nie si náhradný rodič

Nie si náhradník. Súčasťou tvojej misie je sprevádzať rodičov tvojho krstného dieťaťa – byť súčasťou duchovnej rodiny zjednotenej vo viere.

4

Zdieľaj, čo máš najlepšie

Krstní rodičia zdieľajú svoju vieru, preto by sa o ňu mali starať a rozvíjať ju. Je potrebné byť pripravený na otázky a pochybnosti krstného dieťaťa a sprevádzať ho v ťažkom období temnoty viery.

5

Ži to, čo učíš

Krstní rodičia sú povolaní zapojiť sa do života farnosti, aby aktívne žili svoju vieru a život Cirkvi, najmä pokiaľ ide o účasť na sviatostiach.

6

Zostaň blízko

Pokús sa vytvoriť si skutočné láskyplné väzby so svojim krstným dieťaťom a jeho rodinou, zdieľaj s nimi čas a spoznaj vývoj krstného dieťaťa ako človeka a kresťana.

7

Preber plnú zodpovednosť

Krst otvára pokrstenému dvere do neba – stáva sa súčasťou Cirkvi, Božím dieťaťom a povolaným do večného života. Každý, kto súhlasí s tým, že bude krstným otcom / krstnou mamou, prijíma trvalé odhodlanie ako prejav lásky, ale aj ako službu Bohu. Sprevádza tohto nového kresťana, keď sa vyvíja a dospieva. Každý, kto prijme túto výzvu a zodpovednosť, to robí navždy, pretože sme Božím dieťaťom na večnosť. Preto sa tvoja úloha lásky, sprevádzania, starostlivosti a vedenia nekončí, keď sa tvoje krstné dieťa stane dospelým, ale pokračuje po celý život.

7lenka11
15. máj 2022

závisí od kostola a na to koho narazíš.. niektorí s tým nemajú problém, iní do toho nepôjdu.. mám bratrancov, ktorí nie sú pokrstení, ani nemali svadbu v kostole (jeden z nich ešte ani nie je ženatý) a ich deti bez problémov pokrstili, nemuseli ani nič podstúpiť.. pozisťuj si, niekde je to už benevolentnejšie, najmä vo veľkých mestách

antonka
15. máj 2022

Naši chlapci majú evanjelika ako svedka na papieri, ale je to pre nich krstny 🙂 aj ho tak volajú, aj ho tak berieme.

1mina
15. máj 2022

Podla mna zalezi od farara ale nemusel by byt problem ..moje deti maju napr za krstnych (krst evanjelicky) mojho brata - evanjelik a muzovho brata - katolik... Na svadbe sme mali mat jedneho svedka evanjelika druhy mohol byt katolik... Vacsinou vsetko zalezi na koho narazite ako to berie ci z toho robi vedu ci nie

andreakotesova
15. máj 2022

@1mina svedok môže byť aj ateista. Dokonca obaja môžu byť ateisti 😁

1mina
15. máj 2022

@andreakotesova ano. ? Lebo nam hovorili tusim na svadbu ze aby sme mali aspon jedneho evanjelika 😃

janka1011
15. máj 2022

Môžu byť aj obaja evanjelici, len zapísaní budú ako svedok krstu

andreakotesova
16. máj 2022

@1mina aby sme si rozumeli - píšem o svedkoch pri sobáši, nie pri krste.

eva233
18. máj 2022

@1mina ale toto je u evanjelikov, u katolíkov musí byť krstný rodič katolík so všetkými svaiatostami... Inak môže byť oficiálne iba svedkom krstu a neoficiálne teda krstným.... Ale napríklad viem ze u evanjelikov musi byt jeden zo svedkov na svadbe evanjelikov, u katolíkov zase svedok na svadbe môže byť aj ateista alebo hocijakej viery

eva233
18. máj 2022

V katolíckom kostole môže byť krstným rodičom (dieťa môže mať aj jedného krstného nemusia byť dvaja) iba človek ktorý má Všetky sviatosti krst, prijímanie, birmovka a pripadne ak svadbu tak v katolíckom kostole..... Inak bude oficiálne zapísaný ako svedok krstu a neoficiálne bude bežným krstným rodičom

eva233
18. máj 2022

@7lenka11 dieťa pokrstia aj rozvedenému aj hocikomu, ale otázka znela, ci krstny rodič pri katolíckom krste môže byť evanjelickej viery a to nemôže

7lenka11
18. máj 2022

@eva233 a moja odpoveď je, že závisí od toho, na koho narazí.. a že vo väčších mestách je to benevolentnejšie ako v nejakej malej dedine..

eva233
18. máj 2022

@7lenka11 krstili sme vo veľkom kostole vo veľkom meste a naozaj každý katolícky kňaz pokrstí dieťa ale ako krstného rodiča zápiše iba človeka so sviatostami, bez sviatosti alebo inej viery zápíše ako svedka krstu

7lenka11
18. máj 2022

@eva233 no neviem, musím sa opýtať bratranca, lebo v rodine máme inú skúsenosť.. ale možno mám len zlé informácie

eva233
18. máj 2022

@7lenka11 ale ty si písala, že tvojim bratrancom pokrstili deti, hoci bratranci nemali sviatosti a neboli zosobaseni....alebo som to zle pochopila lebo toto co píšeš je v pohode možné ale opytaj sa koho, ich deti majú za krstných ci katolíkov so sviatostami.... Alebo majú svedkov krstu

1mina
18. máj 2022

@andreakotesova ano u evanjelikov sme museli mat na svadbe jedneho svedka evanjelika 🙂
@eva233 aha tak to veru neviem presne ako sa krsti v katolickom kostole tak radsej nebudem autorku mylit...u nas vlastne nedavala nejake podmienky pri krste bi nasi bratia nahodne evanjelik a katolik ale ani to neriesila predom vobec ...iba som sa jej spytala ci mozu byt len nasi bratia nebola som si ista ci musi byt aj par

7lenka11
18. máj 2022

@eva233 však jeden z tých bratrancov mal vlani krst a za krstného jeho dcéry išiel jeho brat... preto hovorím, že sa ešte na to popýtam, lebo viem, že obaja sú bez krstu/bez viery.. no hovoril nám, že sa báli rôznych problémov, aj toho, že nie sú zobratí v kostole, ani oni nemajú krst, ale nakoniec, že v meste to bolo voľnejšie ako u rodičov na dedine.. ale nechcem úplne trepať, preto píšem, že sa ešte na to opýtam

andreakotesova
18. máj 2022

@7lenka11 a možno ani nevedia, že ich zapísali ako svedkov krstu... Ak chcem byť krstným rodičom, tak by som mal žiť v súlade s vierou a so všetkými jej "pravidlami" 😉

7lenka11
18. máj 2022

@andreakotesova tak vzhladom na to, ze bratranci nie su pokrsteni a v zivote v kostole neboli, tak sa na krst nepozeraju z cirkevneho hladiska.. a takych ludi v mojom okoli je vela.. krst je pre mnohych skor povinnost alebo akysi trend a ci sa to krestansky zalozenym ludom paci alebi nie, proste je to tak.. ja som evanjelicka, svadbu som mala v katolickom kostole, ale s muzom do kostola nechodime.. deti vsak planujeme pokrstit a uz je na nich, aky priestor vo svojom zivote daju viere

andreakotesova
18. máj 2022

@7lenka11 potom nepochopili, co je zmyslom krstu a úlohu krstných rodičov.

7lenka11
18. máj 2022

@andreakotesova neviem, ako su u veriacich vnimani krstni rodicia ale u nas, co do kostola nechodime, krstni rodicia = druhi rodicia.. pomahaju rodicom dietata, istym sposobom sa o neho staraju, nechybaju na ziadnej zivotnej udalosti a su k dispozicii, keby sa cokolvek stalo.. zaroven je to zavazok, ze sa o dieta postaraju, ak by sa rodicom nieco stalo