Krst dieťaťa - katolíčka + evanjelik

marisaaa
23. mar 2021

Dobry den,
Mala by som na vas jednu otázku, ak ste sa stretli s podobnou situáciu v akej som. Som katolícka a s priateľom evanjelikom čakáme dieta. Chceli by sme ho pokrstiť v katolickom kostole. Problem je v tom ze sme neni zosobášený, svadbu plánujeme o nieco neskor. Viete k tomu nejake informácie? Ci je to vobec možne pokrstiť dieta v nemanželskom zväzku v katolickom kostole, ked rodičia su rozličného vierovyznania...Ďakujem

venusa85
23. mar 2021

@marisaaa ahoj, ja poznam-kamoska evanjelicka, jej priatel katolik=deti pokrstili v katol.kostole. A zase moj bratranec evanjelik, jeho manzelka katolicka a farar im ako manzelom nechcel pokrstiť dieta v katol.kostole, lebo sa vydala za evanjelika. Povedal im farar, ze malu im okrsti ale ona bude zapisana v matrike ako slobodna matka. Takze podla mna, politiku robia farari

miroslavap
23. mar 2021

@venusa85 presne tak. Politiku robia farári 🙄 kamoška katolícka a frajer bol neveriaci. V jej v dedine ich odmietol zosobasit hoci povedali ze ak budú mať deti, dajú ich pokrstiť. Jej muž nemal problém, len jednoducho neveril. Farár v jej dedine ich odmietol zosobasit. Museli ísť 10 km ďalej a tam už problém nebol 😂

exskolla
23. mar 2021

https://www.kbs.sk/obsah/sekcia/h/dokumenty-a-v... - dohoda o vzájomnom uznávaní krstu medzi Evanjelickou cirkvou a.v. na Slovensku a Katolíckou cirkvou.

gianna
23. mar 2021

@marisaaa o krst dieťaťa musí žiadať jeden z rodičov dieťaťa, s tým, že chce viesť svoje dieťa k viere. Nie je žiadna kanonicka prekážka, kvôli ktorej by ti dieťa nepokrstili. Vyber zodpovedných krstnych rodičov, ktorí budú mať iniciacne sviatosti (krst, eucharistia, birmovania), zájdi na farský úrad mieste bydliska a poziadaj o krst. Pokiaľ budete chciet uzavrieť manželstvo v katolíckom kostole, musíš požiadať o dispenz.

simsalabim
23. mar 2021

Ja som evanjelicka a manzel katolik. Sobas sme mali z roznych pricin civilny. Jedna dcera pokrstena v katolickom, druha v evanjelickom kostole. V katolickom sice s recami, ale pokrstili. V evanjelickom uplne bez problemov. Minimalne krst by si obe cirkvi mali navzajpm uznavat.

evkamotka
23. mar 2021

Takze on je/bude v case krstu len tvoj priatel. Takze ty budes v case krstu slobodna mamicka. Pokojne daj pokrstit. Nie je voci tomu ziadna prekazka. Inak da sa aj brnknut na faru za blizsie info ;). Gratulujem k babatku