Krst v katolíckom kostole, keď krstní mali sobáš v evanjelickom kostole

keithy
29. jún 2021

Ahojte baby. Ja chcem vedieť, či ju tu niekto, kto má takýto problém ako my a vyriešili ho.
Som katolička, muž evanjelik, svadba v katolíckom, podpísali sme papiere, že krst v katolíckom- inak som ani nechcela. Krstný je môj brat a svedok krstu jeho vtedy priateľka- evanjelička. Kým neboli manželia, problém nebol. Ale vzali sa v evanjelickom a uz je problém. Okrstili vám niekomu takto dieťa? Aj keď bola prekážka? Nam v jednej dedine povedali, ze to nevadí, ale nemám tam TP tal sa nedá. Inde nechcú dovoliť. A pritom moja svokra 30r dozadu tiež takto bola, katolička vzala sa v evanjelickom a krstila dve deti katolíkom s mužom evanjelikom a problém nebol. Ja som zúfalá, chcem pre deti jedných krstnych, nie každého iného 😪😪😪

dskjhfdlkdjhl
29. jún 2021

@nafka0483 vidime to rovnako, sice kazda z tej svojej "strany", ale vysledok je v podstate rovnaky.
@makova333 toto sa stalo aj mne, tiez prvy vyber nebol dobry, ale to dopredu nevies-najskor mala velky zaujem a potom zrazu konec, doteraz neviem, snazila som sa zistit, nepodarilo sa, zijeme dalej, nemozes niekoho do niecoho nutit, mozes len svoje konanie ovplyvnit-u nas to vyzeralo, ze to bude super krstna mama po vsetkych strankach a nie je.

nafka0483
29. jún 2021

@evkamotka
@makova333
Alebo sa brat ozeni v katolickom kostole. Ale tam neviem ako je to s tym konfilktom ze slubili, ze deti budu krstit v evanejlickom a pri katolickom sobasi asi budu musiet slubit, ze v katolickom...

Mne to pripada tak, ze chcem dosiahnut svoje, aj ked sa to neda. Napriklad si chcem vziat rozvedeneho katolika v katolickom kostole. Podla cirkvi je stale pravoplatne zenaty, ale ja sa budem hadzat o zem, ze ja s nim chcem svadbu v katolickom kostole. Nechcem svadbu na urade, nechcem ineho zenicha - chcem jeho a v kostole! No proste sa neda... bud ziadna svadba nebude, alebo bude inde alebo bude s niekym inym.
A autorka to ma rovnako.

makova333
29. jún 2021

Tu je teda oficialne stanovisko ako to vidia KN: https://www.katolickenoviny.sk/spytali-ste-sa/c...

evkamotka
29. jún 2021

@nafka0483 ano presne tak 🙂

nevenka
29. jún 2021

@keithy no my mame tak, ze syn ma krstneho jedneho muzovho brata, dcerka ma druheho brata, teda kazdy ma ineho krstneho a spolocneho svedka krstu - moju sestru evanjelicku. Tretie dieta ma zase toho isteho krstneho ako prve. Dalsich bratov manzel nema 😁. A teda, ked sa mladsiemu manzelovmu dietatu narodilo dieta, za krstneho nevolal ani jedneho brata, ale bratranca. Takze kazdy, ako to citi. Vy mate tam tu prekazku, pretoze krstny rodic ma zit sviatostnym zivotom, aby bol dobrym prikladom pre krstne deti. Zarucuje sa za ich krestansku vychovu, v tomto pripade katolicku. Kedze evanjelici nemaju manzelstvo ako sviatost a vzajomne sa teda neuznavaju ako platne manzelstvo, hlavne teda z katolickej strany, tak bohuzial, Tvoj brat nie je dobrym prikladom v tomto a preto ho nechcu uznat ako platneho krstneho rodica ☹...Ja som napriklad takto nemohla byt svedkom na svadbe mojej sestry v evanjelickom kostole, lebo som katolicka a potrebovali mat aspon jedneho svedka evanjelika. Sestrin manzel mal katolika brata a ja som tiez katolicka, takze svedkom bola sesternica evanjelicka. Fyzicky som tam stala ja. Ale to je daco ine. Uz viem, ze ked sestra bude mat deti a budu krstit, tak krstna nebudem a tym padom nebudem mat ani jedno krstne dieta. A tak rada by som...Tak to beriem vsetko, ako obetu pre Pana Jezisa a modlim sa v tichosti za nich, aby im konecne Pan pozehnal babatko. Lebo maju dost velke problemy. A mozno, mi bude viac krstnym dietatom takto, ak sa podari ho vymodlit. Skus sa na to pozriet takto. Mat inych krstnych rodicov nemusi byt vobec tragedia pre deti. Nemusi sa to iste zopakovat, ako ste uz zazili v rodine.

nevenka
29. jún 2021

@zuzadielko4 moze byt svedok krstu, jeden grekokatolik by mal stacit, teda v RKC to plati takto. Popytajte sa na toho svedka krstu. My mame tak, ze vsetky deti maju RKC krstneho a evanjelika akoze "krstnu", ale je zapisana iba ako svedok krstu. Volaju ju krstna mama, normalne.

keithy
autor
29. jún 2021

Ženy ďakujem za názory, za vaše poznatky a skúsenosti. Ide o to, že som proste chcela jedných krstnych a toto som nevedela, tu nejde o to, že by som šla aj cez mŕtvoly teraz...ale viem, že niektorí kňazi to až tak tragicky neberú, lebo tiež majú pocit, ze tie pravidlá sú už až moc niekedy. Pokiaľ si akceptujú sviatosti, maju toho istého Boha, tak už by nemuseli ešte takéto caviky okolo toho robiť....podľa mňa keby si všetci sadneme s Bohom a rozprávame sa, tak on sám by nám povedal, že tie požiadavky sú smiešne...co už, som zvedavá ako to vyriešime 😪

zuzadielko4
29. jún 2021

@nevenka ďakujem za info

111blanka
29. jún 2021

@keithy netrap sa, nemusite dat krstneho. Brat sa moze zapisat ako svedok.

keithy
autor
29. jún 2021

@111blanka o tomto som teda ešte nepočula. To ako funguje? Že by sme krstili dieťa bez krstných a mali by sme len svedkov krstu?

dskjhfdlkdjhl
29. jún 2021

@keithy nie, musis mat aspon jedneho riadneho krstneho rodica a ten dalsi nemusi mat vsetky sviatosti a bude zapisany ako svedok krstu, ved sme Ti to uz vysvetlovali.

111blanka
29. jún 2021

@keithy alebo mozes dat zapisat krstnu svoju mamu alebo babku, a svedka krstu brata. Prave to citam v inej teme.

alvaluka
29. jún 2021

@simsalabim nevadi, pojdu sa vyspovedat

makova333
30. jún 2021

A tu vyzera, ze im staci prijmanie a birmovka:

"Aby sa krstná milosť mohla rozvíjať, je dôležitá pomoc rodičov. To je aj úloha krstného otca alebo krstnej matky, ktorí majú byť presvedčenými veriacimi, schopnými a ochotnými pomáhať novopokrstenému, dieťaťu alebo dospelému, na jeho ceste kresťanského života. Ich úloha je skutočnou ekleziálnou službou (officium)." (Katechizmus Katolíckej cirkvi 1255)

"Kán. 874 - § 1. Aby niekto bol pripustený na prijatie úlohy krstného rodiča, je potrebné:
1. aby ho určil sám krstenec alebo jeho rodičia, alebo ich zástupca, alebo ak nie sú, farár alebo vysluhovateľ, a aby bol schopný a mal úmysel plniť túto úlohu;
2. aby zavŕšil šestnásty rok života, ak diecézny biskup nestanovil iný vek alebo ak sa farár alebo vysluhovateľ domnievajú, že z oprávneného dôvodu treba pripustiť výnimku;
3. aby bol katolík, ktorý už prijal birmovanie a najsvätejšiu Eucharistiu, a viedol život primeraný viere a úlohe, ktorú má prijať;
4. aby nebol postihnutý nijakým kánonickým trestom, zákonne uloženým alebo vyhláseným;
5. aby nebol otcom alebo matkou krstenca." (CIC - Kódex cirkevného práva)

dskjhfdlkdjhl
30. jún 2021

@makova333 obavam sa, ze bod 3 zahrna aj to, ze ak uz je vydata/zenaty, tak musi byt v kat. kostole.

venusa85
30. jún 2021

@keithy poznám pripad: ona katolícka on evanjelik, svadba v evanjelickom. Dcéru chceli v katolíckom krstiť (krstná Evan., krstný katolík) a farár im nechcel pokrstiť, len ako slobodnej mamičke, lebo nevesta ma hriech, že si vzala evanjelika! Nakoniec to riešili v mieste terajšieho bydliska a bez problémov. Čiže záleží na fararovi

venusa85
30. jún 2021

@keithy evanjelici tiež potrebujú mat jedného zo svedkov, resp.krstneho rodiča evanjelického vierovyznania

evkamotka
30. jún 2021

@keithy a co dosiahnes svedkom krstu? Svedok krstu je kazdy jeden pritomny na tom krste. Ze ich farar vyslovne zapise, nic nemeni na tom, ze to znamena jedine: krstny otec brat nebude. Svedkami su tam uplne vsetci, aj ta cudzia rodina od druheho babatka (ak budu viacere babatka). To nie je ziadna cirkevno duchovna alternativa ku krstnemu otcovi. Nema to ziadny pravny ani duchovny aspekt. Iba ak si potrebujes zalepit oci neexistujucou pseudo funkciou. Toto je cirkevno pravny aj duchovny fakt.