Krstiny dieťaťa nepokrstenej matky

29. apr 2023

Ahojte chcela by som sa opýtať ,či máte niektorá nepokrstená skúsenosť s krstenim svojho dieťaťa. Mne na tom niejako nezáleží ale manželova rodina si potrpí na krste dieťaťa . Musí byť pokrstená aj matka krsteného dieťaťa alebo stačí ,ak je pokrstený otec? Ďakujem

pribinak
29. apr 2023

Nemusí byt pokrstený ani jeden rodič

nikol789
29. apr 2023

Toto akurat riešime my, muž je pokrstený ale ja nie.
Chceme krstného jeho brata(je pokrstený) ale moja sestra nie je. Myslite si že s týmto by tiež nebol problém?
@pribinak

pribinak
29. apr 2023

@nikol789 nepokrstena sa nemôže stat krstnou mamou. Jej základnou úlohou je viest dieťa k viere. Takze to bude problém

nikol789
29. apr 2023

@pribinak Oki, ďakujem pekne
Tak to teda urobíme tak že to spojíme v jeden deň sa pokrstí sestra a mala ak by sa tak dalo.

hipuska
29. apr 2023

@nikol789 sestra byť nemôže, ani ako krstný rodič ani ako svedok krstu. Bratovi na krstneho rodiča nestačí krst, musí mať aj birmovku. Matka pokrstená byť nemusí

veronika_sk000
29. apr 2023

@hipuska birmovku nemusi mat, zalezi asi od knaza, ale moj partner je krstny rodic bez birmovky

hipuska
29. apr 2023

@pribinak Nestačí aby sa sestra pokrstila-nemoze byť krstná (iba svedok krstu). Krstný rodič musí mať krst+birmovku

spadnutaslivka
29. apr 2023

@pribinak pokrstený musí byť aspoň jeden z krstných. druhý bude "len svedok" krstu

hipuska
29. apr 2023

@veronika_sk000 tak potom je iba svedok krstu a nie krstný rodič

spadnutaslivka
29. apr 2023

@nikol789 krst dospelých je ale iný ako krst detí. Nespoliehaj sa na to, že to "odbijete" v jeden deň

hipuska
29. apr 2023

@spadnutaslivka no, môj kamarát sa pripravoval rok

zuzanaete
29. apr 2023

@nikol789 A sestra naozaj uverila alebo bude divadielko iba kvoli tomu, aby mohla byt krstna? Dospeli sa na krst pripravuju rok a hned maju aj prve svate prijimanie a birmovku (byva to na Bielu sobotu).

pribinak
29. apr 2023

@spadnutaslivka pisem niekde že krstný rodič nemusí byt pokrstený?
Nie. Píšem že krstný rodič pokrstený byt musí, lebo jedna zo základných úloh je viest dieťa k viere

pribinak
29. apr 2023

@hipuska pisem niekde že krstný rodič nemusí byt pokrstený?
Nie. Píšem že krstný rodič pokrstený byt musí, lebo jedna zo základných úloh je viest dieťa k viere

Čítaj môj príspevok 9:04

hipuska
29. apr 2023

@pribinak tvoj príspevok je zavádzajúci. Pretože, birmovku je vyššia sviatok. A teda, kto má birmovkou je automaticky aj pokrstený. A navyše , otázka je zle položená. Pretože krstný rodič birmovku musí mať, tj. automatický je aj pokrstený. A ja som ti neprotirecila ohľadom krstu. Len doplnila, resp.upravila tvoju neúplnu odpoveď

pribinak
29. apr 2023

@hipuska nie je zavádzajúci. Vysvetľujem že bez krstu krstnou matkou byt nemôže
Keď pôjdu na prípravu ku krstu, tam im kňaz jasne povie kto môže a nemôže byt krstným rodičom

hipuska
29. apr 2023

@pribinak takže jej stačí spraviť krst a môže byť krstnou matkou? To je vlastne tvoja odpoveď. Na základe nej, sa Nikol rozhodla, že sa sestra nechá pokrstiť môže sa stať krstnou mamou. Takže, tvoja rada je nafigu

stanulienkat
29. apr 2023

Naco ludia krstia, ked to dieta ocividne k tomu nebudu viest a ani rodicia neziju podla viery. To naco?🤔🤔 Vyssi level pokrytectva?

doriiis
29. apr 2023

@stanulienkat ....dobrá otázka.
Asi preto,prečo sa neveriaci silou mocou chcú brat v kostole.Lebo je to pekné,lebo sa to patrí,lebo bla bla.

pribinak
29. apr 2023

@hipuska ja toto nikde nepíšem, tak mi nevkladaj taký téxt do ust
Silne pochybujem že sa rozhodla na základe môjho textu s okrem toho hneď jej niekto aj vysvetľoval že krst dospelých je o niečom inom ako krst dieťaťa

Nebudem sa tu s tebou doťahovať

spadnutaslivka
29. apr 2023

@pribinak no a ja ti píšem, že stačí, keď jeden z krstných bude mať sviatosti. Nie je nutné, aby mali obaja, aj keď je to lepšie. Ale to sú "hádky" aj tak nanič. Treba zájsť za kňazom a porozprávať sa o konkrétnej situácii. Proste si musia zohnať aspoň jedného krstného so sviatosťami a tí, ktorých chceli za krstných, zapíšu do knihy ako svedkov krstu. A je vec poriešená. Zjavne im tu nejde o výchovu vo viere, ale o "kultúrnu akciu".

namornicka
29. apr 2023

Ja sa cudujem aj tym dedkovcom, preco mladych do krstu deti tlacia. Ak im teda na viere zalezi, mali by si uvedomit, ze s tym sa vydierat nema. Potom zbytocne vznikaju take situacie, ze mladi im vyjdu v ustrety pre pokoj v rodine.

janetinka27
29. apr 2023

Ahoj, krstny rodic staci jeden. Je potrebne, aby mal aj birmovku a nezil napriklad vo zvazku bez manzelstva. Deti si pri krste este neuvedomuju vyznam krstu, ale vacsie deti a dospeli ano, preto tam musi byt priprava na krst. Ako bolo vyssie spomenute, pri dospelych je to spojene s 1.sv. prijimanim a birmovkou. Byvaju to spolocne pripravy, mozu trvat az dva roky a sviatost birmovania potom udeluje biskup pomazanim krizmou. (Ale ak ste napr.z gr.kat.cirkvi, tam je to zas inak, pri krste sa myslim dietatu zaroven udeluje birmovka knazom tiez pomazanim krizmou, ktoru posvatil biskup)

deti95060810
29. apr 2023

v jeden deń chcete pokrstiť aj sestru - ona bude potom akože krstná matka a aj tvoje bábo?
Máš ty vôbec potuchy o týchto veciach? Asi minimálne resp. žiadne že....
z krstín robíš hotový holubník...
radšej sa na to vykašli ak máš mať takýto prístup....

hipuska
29. apr 2023

Neprináleží vám tu súdiť nikoho. Píše, že muzova strana su veriaci. A ak naozaj su, je predsa logické, že chcú aby ich vnúča prijalo krst z nejakého presvedčenia. A jedine ako to dosiahnu je, že dotlacia mladých. Matka veriaca nie je a je tiež logické, že ak má už krstiť vlastne dieťa (nie zo svojho presvedčenia, ani nie pre pokoj v rodine) tak tam chce mať sebe blízku osobu. Tak hľadá spôsoby

veronika_sk000
29. apr 2023

@hipuska nie je svedok krstu, je krstny rodic

janetinka27
29. apr 2023

@veronika_sk000 ahoj,s velkou pravdepodobnostou je svedok krstu, zistit sa to da v matrike na fare (iba v pripade,ak by to niekto chcel velmi vediet). Pre krst staci jeden krstny, knaz teda druhem "krstnemu" neoznamuje, ze vy ste len svedok, nie krstny. Krstny bude"hovorovo" tak ci tak, najma ak bude dietatu oporou v raste vo viere

euka210
29. apr 2023

Ty nemusis byt pokrstena, ale krstny rodic musi byt pokrsteny a mat riadne sviatosti aj zit usporiadanym zivotom. Staci ze bude len 1 krstny rodic, nemusia byt 2.

dzina007
29. apr 2023

Moj muz pokrsteny nieje a v pohode sme mali aj svadbuv v kostole aj krstiny deti

veronika_sk000
29. apr 2023

@janetinka27 ubezpecujem vas, ze je krstnym rodicom a nie svedkom krstu, ked riesili krst, tak sa s knazom o tomto bavili