icon

Mám priateľke kúpiť normálny darček?

avatar
peter1406
16. dec 2021

Cawte baby. Chcel by som poradiť keďže vás ženy je ťažko pochopiť. Minulý rok som spoznal priateľku slobodnú maminu dvoch úžasných detí. Minulý rok som jej nakúpil pomerne dosť darčekov asi za 250€ hlavne praktických keďže nemala ani zimnú vetrovku. Ja som dostal len obyčajnú šálku na čaj a popritom šálok mám doma dosť, takže skončila ani nevie kde. Pri otázke čo chce tento rok na Vianoce tak odpoveď bola že hodinky za 400€ jej urobia radosť . Že nič iné nechce, že nič iné jej neurobí radosť . Že iné veci lacnejšie si dokáže aj sama kúpiť. Popritom viem že tie hodinky si NEZASLUZI čo som jej aj povedal. Na narodeniny som dostal fľašu vína ktorú kúpila na benzínke a keď mala narodeniny tak pozadovala kabelku za 300€ . Na výročie tiež nič nekúpila, že ona také neoslavuje ale dráhy parfém a kyticu kvetov s radosťou prijala. Moja otázka je : či kúpiť aspoň normálny darček alebo jej nekúpiť vážne nič keďže okrem hodiniek jej nič iné neurobí radosť a lacnejší darček si ,, akože dokáže kúpiť sama,, z jej 600€ platu.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 22. jún 2026 · 95 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Partnerka požiadala o hodinky za 400 € počas Vianoc, pričom v minulosti prijímala od partnera praktické darčeky vrátane zimnej vetrovky a partner uviedol, že je tri mesiace bez príjmu; diskusia odporúča nekupovať drahý dar, ktorý si partner nemôže dovoliť alebo ktorý ohrozí jeho financie.
  • Alternatívne riešenia odporúčané v diskusii zahŕňajú kúpu lacnejšieho, symbolického darčeka (príklady: šálka, kozmetický balíček za 5 €, pyžamo, digitálne hodinky), stanovenie spoločného finančného limitu na darčeky (v diskusii príklad 100 €) alebo otvorené prerokovanie rozpočtu bez braní pôžičiek či hypotéky.
  • Väčšina príspevkov v diskusii považovala žiadosť o veľmi drahý dar bez reciprocity (príklad: partner dostal len šálku, partnerka požiadala o kabelku za 300 € alebo hodinky za 400 €) za varovný signál a odporúčala zvážiť ukončenie vzťahu alebo testovaciu drobnosť na overenie postojov partnerky.


Najčastejšie otázky

Q: Mám kúpiť hodinky za 400 €, keď som tri mesiace bez príjmu?
A: Väčšina radila nekupovať hodinky za 400 € v situácii, keď je partner tri mesiace nezamestnaný, a konkrétne odporúčania zahŕňali kúpiť drobnosť, dohodnúť sa na lacnejšom variante alebo darček vynechať.

Q: Ako reagovať, ak partner žiada drahý darček, ale sám dáva len lacné dary (napr. šálku alebo fľašu vína z benzínky)?
A: Diskusia považuje opakované prijímanie lacných darov a požiadavky na drahé dary (príklady v diskusii: šálka, fľaša vína z benzínky versus kabelka za 300 € a hodinky za 400 €) za možný znak vypočítavosti a odporúča buď skonkrétniť očakávania, alebo darček vynechať a prehodnotiť vzťah.

Q: Čo darovať partnerke, ak nechcem minúť veľa peňazí?
A: Navrhované konkrétne možnosti z diskusie sú kozmetický darčekový balíček za ~5 €, kniha, pyžamo, šálka, pokladnička s nápisom "na drahé hodinky" s pár drobnými alebo digitálne lacné hodinky; jedna z odpovedí navrhovala aj obálku 20 € so slovami, že sú na vysnívané hodinky.

Q: Je žiaduce pýtať si darčeky vo vzťahu alebo sú dary "o možnostiach" partnera?
A: V diskusii sa názory líšili: niektorí považovali pýtanie si daru za nevhodné a označili ho za zlatokopstvo, iní pripomenuli, že "dary nie sú o zásluhách, ale o možnostiach" a že drahší dar je prijateľný, ak si ho partner môže dovoliť bez finančného rizika.

Q: Ako nastaviť finančné hranice na darčeky vo vzťahu?
A: Konkrétne návrhy z diskusie zahŕňali dohodu na maxime (príklad: 100 €), úprimné povedanie, že si to partner nemôže dovoliť, a zákaz brať pôžičky či hypotéku len kvôli darčekom (v diskusii spomenuté odmietnutie vziať hypotéku).

Q: Môže kúpa lacného "testovacieho" darčeka pomôcť overiť partnerkin postoj?
A: Viacerí diskutujúci odporúčali kúpiť malú vec a sledovať reakciu partnerky ako indikátor jej priorít; návrhy v diskusii zahŕňali darčeky pre deti alebo skromný darček pre partnerku a sledovanie následnej odozvy.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Nekupovať drahý dar (príklad: hodinky za 400 €) ak to ohrozuje finančnú stabilitu partnera alebo ak partner sám nemôže.
  • Kúpiť symbolický alebo lacnejší dar (príklady: šálka, kozmetický balíček za 5 €, pyžamo, digitálne hodinky) a sledovať reakciu partnerky.
  • Dohodnúť si finančné hranice na darčeky (v diskusii príklad limitu 100 €) a otvorene komunikovať o rozpočte.


Sporné názory

  • Niektorí tvrdo označovali požiadavku na drahý dar za zlatokopstvo a dôvod na rozchod; iní argumentovali, že ak sú finančné možnosti, nie je nič zlé na kúpe drahšieho daru, pretože "dary nie sú o zásluhách, ale o možnostiach".


Otvorené otázky

  • Ako najlepšie viesť rozhovor o financiách a darčekoch bez eskalácie konfliktu?
  • Pomôže kúpa lacného "testovacieho" darčeka objektívne odhaliť partnerkin reálny postoj k vzťahu?
  • Kedy je požiadavka na drahý dar jasný dôvod na ukončenie vzťahu?


Spomenuté značky a firmy

Badoo

Spomenuté produkty a metódy

hodinky za 400 €, kabelka za 300 €, zimná vetrovka, fľaša vína z benzínky, šálka, kozmetický darčekový balíček za 5 €, obálka 20 €, pokladnička s nápisom "na drahé hodinky", digitálne hodinky z Číny, pyžamo, kniha, bicykel za 1600 €, poukážka na "služby", turistické mačky, hypotéka

Miesta a osoby

Slovensko

Strana
z4
avatar
syslik81
16. dec 2021

@peter1406 kupit jej nieco male jednoduche a uvidis ako zareaguje i ked pravdepodone to bude rozchod-dobre pre teba ... nikdy by ma nenapadlo pytat si tak drahy darcek a prijimat dary ak sama neprejavim snahu prejavit lasku k druhemu - nemyslim rovnako drahym darom ale inaksimi prejavmi lasky .. proste mas doma asi vypocitavu zensku co si nevazi dar

avatar
lubka261
Autor odpoveď zmazal
avatar
evaachesa
16. dec 2021

Myslím že sám vieš že toto nie je vzťah o láske, ale o peniazoch z jej strany...ja by som jej do krabice zabalila kopačky 😏

avatar
anjelicek26
16. dec 2021

Pozri je to na tebe, ako sa k tomu postavis... povedala ti, po com tuzi, co si sama nemoze dovolit (predpokladam, ze ty ano, inak by to ani nevyslovila)... to, ze tebe kupi drobnost - musis tiez chapat, u zeny, co sama vychovava dve deti s minimalnej mzdy je kazdy cent pomimo na priatela uskrteny s nakladov... ale povedat zene, ze si nieco "nezasluzi" ach jaj..to si vazne vyslovil? Ked nechces do vztahu investovat a zda sa ti to cez, je treba proste ist od seba... keby ste manzelia, taky darcek jej kupis bez kecov, prislo by ti to normalne, lebo ano, je to normalne - ak su financne moznosti - kupit partnerovi aj drahsi darcek. Ty stale nejako nechapes, ze ona tie moznosti financne nema...

avatar
lilly2303
16. dec 2021

@peter1406 slobodnej mamine asi udreli peniažky na mozog, pokiaľ si neváži malé dary darované z lásky nezaslúži si nič. My s manželom si nikdy nekupujeme drahé dary a to si to dovoliť môžme, ale v živote by som nedala za hodinky 400 eur a ani by som to neziadala od manžela. Radšej tie peniaze dáme do našich 2 detí alebo na nejaký spoločný výlet. Pokiaľ si niekto neváži to čo pre neho ten druhý robí tak si nezaslúži darčeky a vôbec už nie nekrestansky drahé. Príde mi to z jej strany ako čistá vypocitavost, sorry ale bude to asi ZLATO ⛏️

avatar
belllinka
16. dec 2021

@peter1406 asi taká úžasná nebude...

avatar
ella_price
16. dec 2021

Aspoň teda, že má dve úžasné deti 😀

avatar
janewithane
16. dec 2021

A preco si tie hodinky nezasluzi? Cim by si ich zasluzila? Vianocne darčeky sa podla mne nedávajú za zasluhy..
Je podla mna uplne Ok si nastavot hranicu, ze taky drahy dar jej nechceš kúpiť - co ti na to povedala?

avatar
peter1406
autor
16. dec 2021

@anjelicek26 práveže ja si to tiež nemôžem dovoliť . Už 3 mesiace som bez príjmu. Ja nie som Rokefeler ani žiadny Gaisen 😃😃😃 som obyčajný Slovak s hypotékou na krku

avatar
anickaaa6aaa
16. dec 2021

...možno to napíšem blbo, ale holá bosá, na zadku diera... a bude pýtať dar za 400€ Čím Ťa tak očarila? Lebo zjavne nejaká skromná nebude...

avatar
malinoismum
16. dec 2021

@anickaaa6aaa ja to napíšem hlupo, ale ako moja babka hovorí – asi má zlatú😅🙏🏽🤭

avatar
anjelicek26
16. dec 2021

@peter1406 tak to potom nedava zmysel. My si kupujeme vacsie darceky ale teda financne si to mozeme dovolit, tak pri narodeninach/vianociach kludne nieco takehoto pre radost... normalne si s nou sadni a povedz, ze to financne nevyjde a hotovo... drzim palce pri hladani roboty.

avatar
anickaaa6aaa
16. dec 2021

@malinoismum áno aj toto mi napadlo :D niečo na tom asi bude..

avatar
diewcatqoo
16. dec 2021

Ako prepac, ale ked si 3 mesiace bez prijmu a niekto, to je jedno kto, si od teba v tom obdobi vypyta darcek v hodnote 400 Eur, asi nebude tou najostrejsou ceruzkou v peracniku 🤷‍♀️

avatar
lubka261
Autor odpoveď zmazal
avatar
0laracroft0
16. dec 2021

@diewcatqoo metafora za 100 bodov 😀

avatar
peter1406
autor
16. dec 2021

@malinoismum práveže nemá. Podľa jej slov môžem byť rád keď ju vidím 2x do mesiaca . Druhí muži že nemajú ani to. Takže tento mesiac som včera minul jedného žolíka 😃😃😃

avatar
lucik194
16. dec 2021

to ze pises ze si tri mesiace bez prijmu a do toho urcite vsetko tahas z penazi co mas nasporenych je jej zname?
Lebo inak mi to pride ako cista vypocitavost z jej strany.... jaska kabelka za 300€ si myslim, ze je este pohoda kedze si ine darceky asi nekupujete, predsa len kazda zena ma rada ked ju muz rozmaznava..... lenze z jej strany sa mi to zda ako riadne pokrytectvo .....
tu 300 tam 400 potom kolko zacne pytat? Mam aj ja drahe veci, v pohode si na ne zarobim, ale priznam sa kebyze mi chlap nezaraba, nikdy od neho nepytam darcek drahsi ako 50€......
takze za mna, nie nekupuj jej hodinky za 400€, proste ked na ne nemas tak nemas, nebudes sa kvoli priatelke zadlzovat. Osobne si s nou sadni a narovinu jej povedz, ze proste nemas a nedas jej tolko penazi za darcek, ale ked si vyberie nieco cenovo pristupnejsie tak jej to s laskou kupis...... a ked bude trvat na svojom ze len hodinky a hodinky za 400€ ..... tak prehodnot svoj vztah k nej..... to Ti odporucam....... slobodnych zien je na SKK dost

avatar
sima338
16. dec 2021

Jáj tu sa tak hodí to, že koľko dobrých, múdrych samostatných žien nemá dobrého partnera ( viď príbehy tu koňovi ) alebo dokonca žiadneho a pozrite tu na dámu. Mamička s 2 deťmi, mužovi dopraje 2 žolíky denne, príjem 600 EUR, očákavania na dary teda poriadne. To, že chcem hodinky za 400 eur sa dá prezentovať aj inak, vyjadriť to ako prianie, prosbu, nie štýlom, že chcem. Achh, ako sa nechávaš chlape využívať.

avatar
peter1406
autor
16. dec 2021

@lucik194 noooo práveže sme si k tomu sadli a nie raz. A som jej vysvetlil že pre mňa je to dosť veľa peňazí. Ona si stojí na svojom že ich chce. A rázne vyslovila že nič iné nechce . Preto tá dilema či fakt nič nekúpiť alebo jej kúpiť len niečo normálne. Uz som jej aj povedal že teda nič jej nekúpim keďže nič iné nechce a nakoniec z toho bola hádka . Ja som vnutorne presvedčený že taký dráhy dar si nezaslúži .

avatar
janewithane
16. dec 2021

Tak v tom pripade je uplne financne negramotna (alebo egoisticka?) co by bola pre mna velka red flag vo vztahu.

Ak sa s nou nechces rozísť pred vianocami v tom pripade by som použíla radikalnu poslusnost - na hodinky nemas (ak by si si na to pozical alebo použil rezervu v tvojej situacii tak sa tym dost ohrozujesa bola by to blbost) tak jej nedavaj nic, ked nic ine nechce...

avatar
sima338
16. dec 2021

@peter1406 Prečo s ňou ešte ssi?

avatar
diusqa761
16. dec 2021

@peter1406 z takýchto žien mi je na zvracanie. kopni ju do riti a nájdi si normálnu ženu ktorá nevidí len peniaze..

avatar
lubka261
Autor odpoveď zmazal
avatar
lubka261
Autor odpoveď zmazal
avatar
alexandra2468
16. dec 2021

@peter1406 baby vyssie ti uz vsetko povedali.

Mna ale zaujima, preco si so zenou o ktorej si myslis, ze si od teba nieco nezasluzi (v tomto pripade hodinky). Je ine povedat, ze na to nemam a ine povedat, ze som presvedceny, ze si to nezasluzi.

Clovek ma byt s tym, komu by zniesol modre z neba. Neviem si predstavit situaciu, kde by moj manzel povedal, ze si nieco materialne nezasluzim. Wow.

avatar
lucik194
16. dec 2021

@peter1406 myslim ze je Ti jasne kam to speje...... k rozchodu, za mna nekupuj jej nic .... skor sa zamysli kam speje tento vztah - nevztah.....

avatar
mila23
16. dec 2021

..no mozno keby dostala tie hodinky,tak budu aj 3 zoliky mesacne....ale bez hodiniek budu asi suchoty......zjavne aj ona dava zoliky podla toho 'ako si zasluzis'....
@peter1406 ale uprimne? podla mna je vypocitava zlatokopka.....predtym si jej musel zimnu bundu kupovat lebo nemala a zrazu jej chybaju uz iba hodinky za 400eur?
ma v tebe 'oslika otras sa'....pokial bdues financovat,tak sa Ta bude drzat, ked prestanes, posle Ta do ri.i...

avatar
anjelicek26
16. dec 2021

Ako pisem vyssie, dary nie su o zasluhach, ale o moznostiach a chuti toho druheho rozmaznavat. Ked to presahuje rozpocet, je to cisty egoizmus na niecom takom trvat... asi najlepsie to s kratsej cesty ukoncit...

avatar
peter1406
autor
16. dec 2021

@alexandra2468 Kebyže tvoj manžel príde po mesiaci domov z práce a miesto plného hrnca domácej strevy ho čaká zas rožok s pastekou ktorú jedol celý mesiac na lacnej ubytovni , miesto večerného sexu ho čaká len pusa na dobrú noc , myslíš že by bol nadšený ?? Myslíš že by bol nadšený kebyže mu dáš odpoveď že vonku je teplo že nebudeš pri sporáku stať že radšej pôjdeš na kúpalisko?? Myslíš že potom v očiach tvojho manžela by si si ty niečo zaslúžila?? Áno každá žena chce byť rozmaznavana obdarovaná ale ona musí tiež niečo pre to urobiť aby to dostala . Nie len prijímať ale aj dávať .

avatar
lubka261
Autor odpoveď zmazal
Strana
z4