icon

Mám priateľke kúpiť normálny darček?

avatar
peter1406
16. dec 2021

Cawte baby. Chcel by som poradiť keďže vás ženy je ťažko pochopiť. Minulý rok som spoznal priateľku slobodnú maminu dvoch úžasných detí. Minulý rok som jej nakúpil pomerne dosť darčekov asi za 250€ hlavne praktických keďže nemala ani zimnú vetrovku. Ja som dostal len obyčajnú šálku na čaj a popritom šálok mám doma dosť, takže skončila ani nevie kde. Pri otázke čo chce tento rok na Vianoce tak odpoveď bola že hodinky za 400€ jej urobia radosť . Že nič iné nechce, že nič iné jej neurobí radosť . Že iné veci lacnejšie si dokáže aj sama kúpiť. Popritom viem že tie hodinky si NEZASLUZI čo som jej aj povedal. Na narodeniny som dostal fľašu vína ktorú kúpila na benzínke a keď mala narodeniny tak pozadovala kabelku za 300€ . Na výročie tiež nič nekúpila, že ona také neoslavuje ale dráhy parfém a kyticu kvetov s radosťou prijala. Moja otázka je : či kúpiť aspoň normálny darček alebo jej nekúpiť vážne nič keďže okrem hodiniek jej nič iné neurobí radosť a lacnejší darček si ,, akože dokáže kúpiť sama,, z jej 600€ platu.

Zhrnutie diskusie
Automatický súhrn diskusie generovaný umelou inteligenciou · 22. jún 2026 · 95 príspevkov

Stručné zhrnutie

  • Partnerka požiadala o hodinky za 400 € počas Vianoc, pričom v minulosti prijímala od partnera praktické darčeky vrátane zimnej vetrovky a partner uviedol, že je tri mesiace bez príjmu; diskusia odporúča nekupovať drahý dar, ktorý si partner nemôže dovoliť alebo ktorý ohrozí jeho financie.
  • Alternatívne riešenia odporúčané v diskusii zahŕňajú kúpu lacnejšieho, symbolického darčeka (príklady: šálka, kozmetický balíček za 5 €, pyžamo, digitálne hodinky), stanovenie spoločného finančného limitu na darčeky (v diskusii príklad 100 €) alebo otvorené prerokovanie rozpočtu bez braní pôžičiek či hypotéky.
  • Väčšina príspevkov v diskusii považovala žiadosť o veľmi drahý dar bez reciprocity (príklad: partner dostal len šálku, partnerka požiadala o kabelku za 300 € alebo hodinky za 400 €) za varovný signál a odporúčala zvážiť ukončenie vzťahu alebo testovaciu drobnosť na overenie postojov partnerky.


Najčastejšie otázky

Q: Mám kúpiť hodinky za 400 €, keď som tri mesiace bez príjmu?
A: Väčšina radila nekupovať hodinky za 400 € v situácii, keď je partner tri mesiace nezamestnaný, a konkrétne odporúčania zahŕňali kúpiť drobnosť, dohodnúť sa na lacnejšom variante alebo darček vynechať.

Q: Ako reagovať, ak partner žiada drahý darček, ale sám dáva len lacné dary (napr. šálku alebo fľašu vína z benzínky)?
A: Diskusia považuje opakované prijímanie lacných darov a požiadavky na drahé dary (príklady v diskusii: šálka, fľaša vína z benzínky versus kabelka za 300 € a hodinky za 400 €) za možný znak vypočítavosti a odporúča buď skonkrétniť očakávania, alebo darček vynechať a prehodnotiť vzťah.

Q: Čo darovať partnerke, ak nechcem minúť veľa peňazí?
A: Navrhované konkrétne možnosti z diskusie sú kozmetický darčekový balíček za ~5 €, kniha, pyžamo, šálka, pokladnička s nápisom "na drahé hodinky" s pár drobnými alebo digitálne lacné hodinky; jedna z odpovedí navrhovala aj obálku 20 € so slovami, že sú na vysnívané hodinky.

Q: Je žiaduce pýtať si darčeky vo vzťahu alebo sú dary "o možnostiach" partnera?
A: V diskusii sa názory líšili: niektorí považovali pýtanie si daru za nevhodné a označili ho za zlatokopstvo, iní pripomenuli, že "dary nie sú o zásluhách, ale o možnostiach" a že drahší dar je prijateľný, ak si ho partner môže dovoliť bez finančného rizika.

Q: Ako nastaviť finančné hranice na darčeky vo vzťahu?
A: Konkrétne návrhy z diskusie zahŕňali dohodu na maxime (príklad: 100 €), úprimné povedanie, že si to partner nemôže dovoliť, a zákaz brať pôžičky či hypotéku len kvôli darčekom (v diskusii spomenuté odmietnutie vziať hypotéku).

Q: Môže kúpa lacného "testovacieho" darčeka pomôcť overiť partnerkin postoj?
A: Viacerí diskutujúci odporúčali kúpiť malú vec a sledovať reakciu partnerky ako indikátor jej priorít; návrhy v diskusii zahŕňali darčeky pre deti alebo skromný darček pre partnerku a sledovanie následnej odozvy.

Závery z diskusie

Zhoda

  • Nekupovať drahý dar (príklad: hodinky za 400 €) ak to ohrozuje finančnú stabilitu partnera alebo ak partner sám nemôže.
  • Kúpiť symbolický alebo lacnejší dar (príklady: šálka, kozmetický balíček za 5 €, pyžamo, digitálne hodinky) a sledovať reakciu partnerky.
  • Dohodnúť si finančné hranice na darčeky (v diskusii príklad limitu 100 €) a otvorene komunikovať o rozpočte.


Sporné názory

  • Niektorí tvrdo označovali požiadavku na drahý dar za zlatokopstvo a dôvod na rozchod; iní argumentovali, že ak sú finančné možnosti, nie je nič zlé na kúpe drahšieho daru, pretože "dary nie sú o zásluhách, ale o možnostiach".


Otvorené otázky

  • Ako najlepšie viesť rozhovor o financiách a darčekoch bez eskalácie konfliktu?
  • Pomôže kúpa lacného "testovacieho" darčeka objektívne odhaliť partnerkin reálny postoj k vzťahu?
  • Kedy je požiadavka na drahý dar jasný dôvod na ukončenie vzťahu?


Spomenuté značky a firmy

Badoo

Spomenuté produkty a metódy

hodinky za 400 €, kabelka za 300 €, zimná vetrovka, fľaša vína z benzínky, šálka, kozmetický darčekový balíček za 5 €, obálka 20 €, pokladnička s nápisom "na drahé hodinky", digitálne hodinky z Číny, pyžamo, kniha, bicykel za 1600 €, poukážka na "služby", turistické mačky, hypotéka

Miesta a osoby

Slovensko

avatar
komplikovana
16. dec 2021

Ta zena ta ma iba za penazenku. Vari to nevidis? Ani o laske sa u vas neda hovorit. Dostat sa do financnych problemov kvoli zene naozaj nestoji za to.

avatar
marcellka32
16. dec 2021

Na tvojom mieste nekúpim žiadne hodinky za 400, ale keď potrebuje hodinky, tak jej kúp v hodnote, ktorú si môžeš ešte dovoliť napr.100 eur, zabalila ich a počkala by som na Vianoce a uvidíš reakciu a podľa toho sa zariad...prosím ťa, nedaj sa využívat z peňazí, je vychcana takto ťa využívať. A ešte musím spomenúť, že odhliadnuc od hodnoty darčeka, ty stále obhajujes slovom ZASLÚŽIT SI, ako prepáč, darček nie je za zásluhy, také nehovor žiadnej žene, že zaslúžila si si darček...možno zasulozila si myslel?🤣

avatar
poslednepogo
16. dec 2021

@peter1406 kúp jej kozmetický darčekový balíček za 5 eur

avatar
peter1406
autor
16. dec 2021

Áno je veľa žien na SVK čo by za to dali kebyže si nájdu niekoho normálneho . Len otázka je , že kde tie ženy hľadať ??

avatar
marcellka32
16. dec 2021

Mám 2 kamošky (sú normálne, slobodné, pekne 🙂 a nevedia nájsť chlapa na vzťah, sú na Badoo, viac nemôžem povedať 🙂

avatar
janewithane
16. dec 2021

@peter1406 takze si s nou lebo nechces byt sam? To zavana buducim pruserom

avatar
ivanka12311
16. dec 2021

Trošku na zamyslenie, nemyslíš že ťa len využíva???..ja som po svojich okruhlich dostala obyčajný kvietok a čokoládku od drahého a tešila som sa aj z toho.. teraz napríklad pod stromček som mu vravela nech mi nekupuje nič že nechcem nepotrebujem že nech si nerobí zbytočne výdavky 🙏

avatar
luci310
16. dec 2021

Ja keby som bola chlap tak by som nechcela takú priateľku :(

avatar
lubka261
Autor odpoveď zmazal
avatar
macekovam
16. dec 2021

@peter1406 kúpila by som jej drobnosť.. Ale kúpila by som darčeky aj deťom.. Tým trosku drahšie od toho jej.. A sledovala teakciu

avatar
henriettak
16. dec 2021

mal by si podľa mňa otvoriť oči. ty nie si povinný jej niečo kupovať, je to tvoja dobrá vôľa. keby si ťa aspoň vážila, no podľa toho ako si ju opísal, si ani to nemyslím. najlepšie čo jej môžeš a hlavne sebe dať pod stromček, je rozchod

avatar
misulkar
16. dec 2021

Nechcem ti brať ilúzie, ale tento "vzťah" okolo lásky ani len nešiel. Tak nemárni čas a peniaze a mladá si môže zháňať nového sponzora 🤦‍♀️

avatar
peter1406
autor
16. dec 2021

@marcellka32 možno to slovíčko ZASLÚŽIŤ nebo šťastne. Ale ja to proste tak nectim že by som jej ich mal kúpiť. Ja tam nevidím ten dôvod, že vlastne prečo by som to robil. Preto moja otázka bola či jej kúpiť drobnosť ktorej viem že by sa normálna žena potešila alebo nekúpiť nič, keďže to nebudú hodinky. Asi upravím otázku: vy ako ženy chcete si nájsť pod stromčekom drobnosť ktorá poteší alebo nechcete nič lebo radšej chcete nič ak nedostanete hodinky za 400€ .

avatar
mila23
16. dec 2021

@peter1406 my si s muzom taketo velke dary jeden druhemu nekupujeme.....ked niekto nieco chce - kupi / vyberie si to sam a kupi si presne ako chce. AKo prekvapko len nieco mensie...pozornost,ze chceme toho druheho potesit

avatar
julka828
16. dec 2021

@poslednepogo mna by inak taky kozmeticky balicek velmi potesil 🙂 vzdy sa mi pacili tie sady vselijake pokombinovane. Zatial som ho dostala len raz. Asi musim povedat manzelovi

avatar
nwnw
16. dec 2021

@peter1406 kup šálku na kávu. V duchu aký požičaj, taký vráť!

Zlatokopka

avatar
sissy27
16. dec 2021

@peter1406 že "takýto darček si nezaslúži" hovorí za všetko. Nie si v tom vzťahu spokojný a šťastný. Keby si bol, tak by si rozmýšľal nad tým ako jej zaobstarať po čom jej srdce piští, našiel si brigádu, alebo by ťa to úprimne mrzelo, že na to nemáš. Ale nie je to tak a ty to vieš. Myslím, že aj keby ti tých 400€ nechýbalo, tak jej ich proste nekúpiš, lebo to tak necítiš.
Za mňa - ukonči tento nezmysel, kedy ty máš byť rád, že ju vidíš 2x do mesiaca. Veď keď niekoho ľúbim a je mi s ním dobre, tak ho chcem vidieť čo najviac a nie láskavo 2x do mesiaca dovolím... tiež s tebou asi nie je úplne šťastná, ale zas pre peniaze alebo drahé darčeky sa prekoná...
Za tie prachy si vieš zatrtkať aj častejšie ako 2x do mesiaca, že to musím tak sprosto napísať.

avatar
prasiatko30
16. dec 2021

Ako nad cim rozmyslas - mas na to aby si jej urobil darcek za 400€? Si nezamestnany nevies dokedy budes a ty budes kupovat darceky za 400€ 🤦🏽‍♀️Nie nekupila by som. Knizku alebo pyzamo a dovi dopo

avatar
tomikejt
16. dec 2021

@peter1406 kopni ju do zadku, nájdeš si lepšiu. Podľa toho čo píšeš až taká úžasná nebude. My si s mužom tento rok nič nekupujeme, dohodli sme sa ze kúpime len deťom. A ten sex 2 krát mesačne akože fakt? Však to my za deň mame dva krát. Posli ju do teplých krajín, toto je daka vypočítava trúba.

avatar
kiwi3
16. dec 2021

tak hlavne, vy mate zjavne ovela vacsie problemy vo vztahu ako to, co si pyta "na jeziska". to je len vrcholom ladovca. ale aspon vyvazujes stav v naivite zeny verzus muzi.

avatar
laladua
16. dec 2021

Toto uz len z toho co pises je evidentne o co jej ide. Akoze je to smutne, ale vyzera to tak, ze ta len vyuziva. Kup jej nejaku malickost a uvidis. A budes mat jasno aj v tom o com je vas vztah a co dalej robit 😉

avatar
kajulna
16. dec 2021

@peter1406 určite by ma potešila aj drobnosť keď to je od osoby, ktorá má ľúbi a dala si s tým námahu, aby to vymyslela.

avatar
masinka
16. dec 2021

@peter1406 kupila by som jej pokladnicku s napisom "na drahe hodinky" a dala do nej par drobnych a nech si setri

avatar
jankalukasova
16. dec 2021

@peter1406 Keď som mala status priateľky, tak som určite nedostávala darčeky za 400€ a už vôbec nie týmto spôsobom. Teraz som manželka a také drahé darčeky tiež nedostávam. Nie preto, že by sa to nedalo ale proste mi to príde zbytočné. Hodinky, o niečo drahšie, som dostala od rodičov na promócie. Drahší šperk som dostala za narodenie dcérky, za syna som si vybrala niečo iné a za najmladšiu ešte nič, lebo všetko mám, čakám kedy stretnem nejaký "must have" predmet a ten si potom kúpim. Podľa mňa darčeky v tejto hodnote vôbec nepatria do vzťahu v akom momentálne ste.

avatar
peter1406
autor
16. dec 2021

@masinka zatiaľ najlepšia odpoveď 😃😃🙈🙈🙈

avatar
silviaa
16. dec 2021

@peter1406 Ked si to nemozes dovolit tak jej to povedz, ci ona nevidi, ze teraz nie si na tom financne najlepsie?

avatar
kvetinka75
16. dec 2021

tak na zimnú vetrovku nemá ale na lacnejšie hodinky ako 400 eur už áno? Podľa mňa len využíva to, že jej kupuješ drahé darčeky. Neivem koľko má rokov, ale správa sa ako rozmaznané decko. Chce a hotovo. Tak jej kúp nejakú drobnosť a keď sa jej nepáči, nech si hľadá iného sponzora. Budeš jej dobrý iba dovtedy, kým budeš mať prachy akupovať jej drahé veci.

avatar
bikarbona
16. dec 2021

@peter1406 pred Vianocami býva vraj najviac rozchodov. Tu opisuješ, prečo asi.

avatar
kiwi3
16. dec 2021

@peter1406 vidim, ze si aj celkom vtipny. fakt sa mozes na taky vztah vybodnut, zenska dobre vedela, koho si ma omotat okolo prsta. a nema takych ako si ty aj viac?

avatar
silviaa
16. dec 2021

@peter1406 Co sa tyka darceka mna vzdy potesi ked je to nieco co si muz vsimne, ze sa mi paci a na hodnote mi nezalezi. Kludne aj kniha o teme ktora ma akutalne zaujima. Viac sa tesim, ze si vsima mna ako osobu, ze ma lubi.