Netradičné mená pre detičky
Ahojte, len tak by ma zaujímalo aké netradičné, neobvyklé alebo menej freventované mená ste vybrali pre detičky..alebo maáte v rodine, okolí...🙂 ďakujem za každý príspevok..
Stručné zhrnutie
- Rodičia v diskusii volili medzi zahraničnými menami (príklady: Kiara, Simone, Romina) a málo frekventovanými slovenskými menami (príklady: Ľubica, Viliam, Hermína), pričom výber často zohľadňoval, či sa meno „hodí k priezvisku“ alebo je v kalendári mien.
- Netradičné mená môžu priniesť administratívne komplikácie; v jednom prípade meno Simone muselo prejsť schválením ministerstva a rodný list bol vystavený až ako trojtýždňový, a iný rodič spomenul „zápis do slovenskej databázy mien za poplatok 4,50 €“.
- Diskutujúce matky spomenuli alternatívne metódy pri výbere mena vrátane použitia numerológie a horoskopu, a upozornili na cudzojazyčné rozdiely a legislatívne obmedzenia v zahraničí (príklad: Island má povolený/zakázaný zoznam mien).
Najčastejšie otázky
Q: Ako zapísať netradičné meno do rodného listu na Slovensku?
A: Ak meno nie je v evidencii, matrika môže žiadať schválenie od ministerstva alebo zapísať meno do slovenskej databázy mien; v diskusii meno Simone dostalo rodný list až ako 3‑týždňové po schválení ministerstvom a iný rodič uviedol zápis do databázy mien za poplatok 4,50 €.
Q: Sú na Slovensku obmedzenia pri výbere mena dieťaťa?
A: Diskusia uvádza, že matrika môže v prípade neštandardného mena kontaktovať ministerstvo (príklad Simone); prísnejší režim pri povoľovaní mien bol v diskusii spomenutý ako príklad Islandu, kde existujú povolené a zakázané mená.
Q: Ako sa vyhnúť problémom s výslovnosťou a nechcenými zdrobneninami pri výbere mena?
A: Rodičia v diskusii odporúčali vyberať meno, ktoré „pasuje k priezvisku“ (príklad: Kiara pri priezvisku na K) a vyhýbať sa menám vedúcim k nechceným zdrobneninám; v príspevkoch boli uvedené príklady zdrobnenín Kubo, Gabo, Julo pre Jakub, Gabriel, Julian.
Q: Dá sa pri výbere mena použiť numerológia alebo horoskop?
A: Áno, v diskusii niekoľko rodičov spomínalo numerológiu a horoskop; konkrétne meno Adhiraj bolo podľa príspevku vyrátané podľa dňa a hodiny narodenia a dieťa má aj slovenské meno Filip.
Q: Čo robiť, ak má zvolené zahraničné meno v inom jazyku inú rodovú formu alebo význam?
A: Diskusia ukázala konkrétny prípad Simone, kde vznikli problémy pri zápise, pretože v Taliansku je meno mužské a v anglicky hovoriacich krajinách ženské; výsledkom bol požiadavok na schválenie a oneskorené vydanie rodného listu.
Q: Kde hľadať inšpiráciu pri hľadaní málo používaného slovenského mena?
A: Rodičia často používajú rozšírený slovenský kalendár mien; v príspevkoch sa spomínali mená z kalendára ako Kunigunda, Emerencia, Ľubica a Hermína ako príklady málo frekventovaných slovenských mien.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rodičia kombinujú výber medzi zahraničnými menami a menej frekventovanými slovenskými menami a často dbajú na to, aby meno „pasovalo k priezvisku“.
- Netradičné meno môže viesť k administratívnym ťažkostiam pri zápise na matrike; v diskusii sú konkrétne prípady schvaľovania ministerstvom a „zápisu do databázy mien za 4,50 €“.
- Niekoľko účastníčok uviedlo použitie numerológie alebo horoskopu ako metódy výberu mena.
Sporné názory
- Niektorí rodičia obhajujú netradičné mená ako originálne a vhodné (príklady: Heidi, Aurel, Romina), zatiaľ čo iní varujú, že netradičné mená môžu dieťaťu spôsobiť hanbu, problémy s výslovnosťou alebo šikanou (príklady: Kajetana, prípady oneskoreného zápisu mena Simone).
Otvorené otázky
- Aký je presný oficiálny postup a kritériá ministerstva alebo matriky pri schvaľovaní neštandardného mena na Slovensku?
- Aké sú dlhodobé sociálne dôsledky pre dieťa so silne netradičným menom v slovenskom kolektíve?
- Ako jednotná je prax matrík pri „zápise do databázy mien“ a pri akých presných podmienkach sa účtuje poplatok 4,50 €?
Spomenuté značky a firmy
matrika, ministerstvo, Antolskej, SOU Obchodne, DOSKU, rádio, Gun's Roses, Horkyze slize
Spomenuté produkty a metódy
numerológia, horoskop, zápis do slovenskej databázy mien za poplatok 4,50 €, schválenie mena ministerstvom, zápis mena na matrike, islandský systém povolenia mien, použitie kalendára mien
Miesta a osoby
Bratislava, Šamorín, Island, Taliansko, Nemecko, Rakúsko, Kolumbia, Španielsko, Irán, Antolská, Shakira, Piqué, Egon Schiele, Kuko z Horkyze slize, Michal Hudák
a ake maju priezviska? tiffany fekete? jamie julian breza? noemi vargova? ach jo...
no ja som raz robila s jednou kockou a volala sa Oriana, odvtedy som ziadnu inu s takym menom nestretla.
@lucinka1104 mate nase priezvisko...preco take cudzokrajne meno? K cudzokrajnemu priezvisku ok beriem... Ale takto je to skor na vysmech..si dieta uzije s takym menom :/
Mno,super téma,babule 😎 .My máme klasiku Alex Daniel 😉 .Druhé,pravdepodobne tiež chalan, bude asi Viktor alebo Viktor Leo.Ale páči sa mi aj Norbert,alebo Libor.V lete na kupku bola sranda,lebo keby sme zakričali "Peter" ,tak sa otočia dvaja,my sme zavolali "Alex" a otočili sa šiesti (okrem nášho 😀 ) . Keby bola predsa len baba,tak to sa mi páči Laura,Stanka,Zoja,Hanka,Emilía..a tak podobne..Ku nášmu priezvisku máme obmedzený výber a do pôrodu ešte zo päť mesiacov ostáva,takže už veľmi nehľadám 😅
Niektorý ľudia dávajú strašnè mená bože...každè dieťa má meno Lara,Mia a atď... zavoláte vaše dieťa na ihrisku a otočia sa 10 detí 😀 Mne sa nepáčia s chlapčenských mien takè,že Mathias,Tobias,Jakub...no hrôza,ale tak každèmu sa páči niečo inè.My máme klasiku:sestra je Monika,čo už asi nikto nedáva... 😀 brata mám Tomáša a ja som Beata 😀 aj moje meno má asi málo kto 🙂 A kebyže mám aj ja dieťa tak dám Laura alebo Barbora a chlapec by bol Marián. 🙂 podľa mňa veľmi peknè mená 😉
mne sa velmi paci nezvycajne meno Lejla,ale manzel mi to zatrhol tak mame uplne "najnezvycajnejsie" Ema :D
My sme dali Joel Michelle a priezvisko cudzie. Joel som chcela ja a Michelle manzel, teda po dedkovi, aby sa talianska tradicia zachovala 🙂 Mne sa Joel velmi paci, je to biblicke meno podla proroka.
Mená mojich žiakov- Dorian, Brian, Ronald. A v pohode. Dnes je to iné, globalizácia. 🙂
@lalinko2010 ja som chcela dať bábätku z ultrazvuku meno Adam, Ľudovít, alebo Filip. nakoniec je Dominika 🙂
@karabashka manželov kamarát Janko mám manzelku Janku . Deti sa volajú Janka a Janko. podľa mňa des a hrúza. veď je toľko krásnych mien 😖
@lucinka1104 Olívia Balková znie výborne, Zoana mi znie ako skomolenie mena Zuzana 🙂
synček je samo... žiadny samuel, ale - samo... veľmi sa nám páčila táto forma mena... a tiež sa každý čuduje
mne sa velmi paci meno Soren, ale kedze sme na sk, tak radsej nie,ved ako by to vyzeralo pokrikovat po nom Sori :D
Moj syn je Nicolas, a kebyze mam dceru bola by Santene. Nicolas je po svk Mikulas a Santene bola francuzka zijuca vo vyhnani a bojovala za zenske prava - teda aspon vo filme 😀
Ja som poznala jedno dievcatko ktore sa vola ashley kolenova
super kombinacia 🙂
@ifkael Zoana aj Loriána je v našom kalendary ale v tom rozšírenom 🙂 a prečo syn je Lukáš u nas na sýdlisku je ich 15 ((((

kazde meno ma nieco do seba, aspon je lahko zapamatatelne.....napr. my mame Tamarku a v mojom okoli ziadnu dospelu Tamaru nepoznam, ale toto meno zacina byt popularne v sucasnosti 🙂