Netradičné mená pre detičky
Ahojte, len tak by ma zaujímalo aké netradičné, neobvyklé alebo menej freventované mená ste vybrali pre detičky..alebo maáte v rodine, okolí...🙂 ďakujem za každý príspevok..
Stručné zhrnutie
- Rodičia v diskusii volili medzi zahraničnými menami (príklady: Kiara, Simone, Romina) a málo frekventovanými slovenskými menami (príklady: Ľubica, Viliam, Hermína), pričom výber často zohľadňoval, či sa meno „hodí k priezvisku“ alebo je v kalendári mien.
- Netradičné mená môžu priniesť administratívne komplikácie; v jednom prípade meno Simone muselo prejsť schválením ministerstva a rodný list bol vystavený až ako trojtýždňový, a iný rodič spomenul „zápis do slovenskej databázy mien za poplatok 4,50 €“.
- Diskutujúce matky spomenuli alternatívne metódy pri výbere mena vrátane použitia numerológie a horoskopu, a upozornili na cudzojazyčné rozdiely a legislatívne obmedzenia v zahraničí (príklad: Island má povolený/zakázaný zoznam mien).
Najčastejšie otázky
Q: Ako zapísať netradičné meno do rodného listu na Slovensku?
A: Ak meno nie je v evidencii, matrika môže žiadať schválenie od ministerstva alebo zapísať meno do slovenskej databázy mien; v diskusii meno Simone dostalo rodný list až ako 3‑týždňové po schválení ministerstvom a iný rodič uviedol zápis do databázy mien za poplatok 4,50 €.
Q: Sú na Slovensku obmedzenia pri výbere mena dieťaťa?
A: Diskusia uvádza, že matrika môže v prípade neštandardného mena kontaktovať ministerstvo (príklad Simone); prísnejší režim pri povoľovaní mien bol v diskusii spomenutý ako príklad Islandu, kde existujú povolené a zakázané mená.
Q: Ako sa vyhnúť problémom s výslovnosťou a nechcenými zdrobneninami pri výbere mena?
A: Rodičia v diskusii odporúčali vyberať meno, ktoré „pasuje k priezvisku“ (príklad: Kiara pri priezvisku na K) a vyhýbať sa menám vedúcim k nechceným zdrobneninám; v príspevkoch boli uvedené príklady zdrobnenín Kubo, Gabo, Julo pre Jakub, Gabriel, Julian.
Q: Dá sa pri výbere mena použiť numerológia alebo horoskop?
A: Áno, v diskusii niekoľko rodičov spomínalo numerológiu a horoskop; konkrétne meno Adhiraj bolo podľa príspevku vyrátané podľa dňa a hodiny narodenia a dieťa má aj slovenské meno Filip.
Q: Čo robiť, ak má zvolené zahraničné meno v inom jazyku inú rodovú formu alebo význam?
A: Diskusia ukázala konkrétny prípad Simone, kde vznikli problémy pri zápise, pretože v Taliansku je meno mužské a v anglicky hovoriacich krajinách ženské; výsledkom bol požiadavok na schválenie a oneskorené vydanie rodného listu.
Q: Kde hľadať inšpiráciu pri hľadaní málo používaného slovenského mena?
A: Rodičia často používajú rozšírený slovenský kalendár mien; v príspevkoch sa spomínali mená z kalendára ako Kunigunda, Emerencia, Ľubica a Hermína ako príklady málo frekventovaných slovenských mien.
Závery z diskusie
Zhoda
- Rodičia kombinujú výber medzi zahraničnými menami a menej frekventovanými slovenskými menami a často dbajú na to, aby meno „pasovalo k priezvisku“.
- Netradičné meno môže viesť k administratívnym ťažkostiam pri zápise na matrike; v diskusii sú konkrétne prípady schvaľovania ministerstvom a „zápisu do databázy mien za 4,50 €“.
- Niekoľko účastníčok uviedlo použitie numerológie alebo horoskopu ako metódy výberu mena.
Sporné názory
- Niektorí rodičia obhajujú netradičné mená ako originálne a vhodné (príklady: Heidi, Aurel, Romina), zatiaľ čo iní varujú, že netradičné mená môžu dieťaťu spôsobiť hanbu, problémy s výslovnosťou alebo šikanou (príklady: Kajetana, prípady oneskoreného zápisu mena Simone).
Otvorené otázky
- Aký je presný oficiálny postup a kritériá ministerstva alebo matriky pri schvaľovaní neštandardného mena na Slovensku?
- Aké sú dlhodobé sociálne dôsledky pre dieťa so silne netradičným menom v slovenskom kolektíve?
- Ako jednotná je prax matrík pri „zápise do databázy mien“ a pri akých presných podmienkach sa účtuje poplatok 4,50 €?
Spomenuté značky a firmy
matrika, ministerstvo, Antolskej, SOU Obchodne, DOSKU, rádio, Gun's Roses, Horkyze slize
Spomenuté produkty a metódy
numerológia, horoskop, zápis do slovenskej databázy mien za poplatok 4,50 €, schválenie mena ministerstvom, zápis mena na matrike, islandský systém povolenia mien, použitie kalendára mien
Miesta a osoby
Bratislava, Šamorín, Island, Taliansko, Nemecko, Rakúsko, Kolumbia, Španielsko, Irán, Antolská, Shakira, Piqué, Egon Schiele, Kuko z Horkyze slize, Michal Hudák
Moja sa vola Stela.Chcela som meno,ktore je v kalenadari,ale nieje casto pouzivane.A poznam dievcatko,co sa vola Maribel :D
my mame Kiaru 🙂 vzdy som chcela to meno pre dceru a ma to pre mna aj osobitny vyznam,kedze mi to pripomina nieco z minulosti.. ale som spokojna ,ze sme nakoneic nedali ine,aj ked vela mien sa mi paci,ale Kiara vyhravala vzdy. chcela som ju pisat Chiara,no muz si presadil,ze podla priezviska,ktore sa nam zacina na K, tak chcel aj krstne meno na K,tak nakoniec ju piseme tak 🙂
Ja som minule stretla jednu slecnu,l ktora sa volala Eunyka a v skole som ucila Saskiu a jej sestru Fabiu...mozno mali aj tretiu-Feliciu 😉 A poznam aj Fatimu.
Ked som cakala nasu hviezdicku,teta mi nahovarala meno Evelina...ale manzel nechcel 2 mena,lebo ja som trvala aj na "obycajnom" dedicnom Alenka...A nepasovalo by ani k priezvisku,takze sa nam do rodiny narodila tretia Alenka a mne to pride mile.
Moja dcéra dostala meno Jacqueline Salome, hovorí si Jackie a na svoje meno je nesmierne hrdá. Chodí už do školy a na škole každý vie kto je Jackie 🙂 Spolužiačky majú mená ako Edina, Reka, časté sú Zoe, Lambert, Rút, Oliva (nie Olívia), Kinga, zaujímavé a netradičné v okolí Rupert a Clea 🙂
no my rozmyslame nad Vilmou, este sme sa nerozhodli. ale mne sa este paci Gerda, Filipa, Fjora, Loriana... z polovice mien ma manzel vysmial 😠 . ja nechcem byt nejako ze originalna v menach, ale mne sa nejako nase slovenske mena velmi nepacia.
Fiona, Frida, Mavie, Kyra, Alana, Zaretta, Nevena, Nisa, Ricarda,-takto sa volaju dievcata v skolke ,kde pracujem.
Moje som nazvala : Angelina Timea & Linda Maria
Chlapci: Otis,Kilian( favorit u Ch u nas bol), Alwin, Max, Sanjog, Nathan,
moja stará mať sa volala Bernardína, jej sestra Matilda. moje deti majú zahraničné mená a priezviská máme také tiež. ale druhé meno má syn Ivan a dcéra Anna.
na Islande je to s menami tak, že sú mená, ktoré su povolené a ktoré sú zakázané. aké kombinácie mien nemôžu byť. ktoré meno môže byť iba ako druhé meno. môže byť ako prvé ale nemôže byť použité ako druhé meno. ........
je to tak asi lepšie, lebo čo tu čítam, tie mená k slovenským priezviskám, katastrofa. a kombinácie 2 mien, čo sa k sebe vôbec nehodia. no neviem
a ja mám meniny 16.jan, také normálne meno 😉
Ja som mala spolužiačku Jadranku a moja dcéra zase spolužiačku Čedomirku. Volali ju Čeduš.
Ešte máme mená v rodine ako Lorena, Bohumil, Bohumila, Anton, Antonaneta, Elizabeta, Drahomír, Jacinta... poznám aj Kolomana, Eunyku, Ráchel, Marlen 😉
....moja babka sa vola Jozefina... inak my mame Aylin ako bolo spominane je to turecke meno, ale my sme obaja slovaci, nezijuci na slovensku...a mojej mami kamaratky z mladosti syn ma dceru menom Kunikunda, ziju v nemecku.
my cakame 2.chlapceka a bude sa volat Liborko paci sa mize je to take nezvycajne ma povod zo slovanskeho mena Ľubor ale skor sa mi paci ta ceska verzia Libor 🙂 prvy syncek je Marosko
my mame patriciu, nemyslim si, ze je neobvykle alebo netradicne, kazdopadne je velmi malo pouzivane a pritom tak krasne 🙂 v porodnici sa vsetky sestricky cudovali, ked sa ma hned po narodeni pytali na meno, vraj take tam dllllllllho nemali 😕 😕 😕 😕 😀 😀 😀 😀 😀 😀 a volame ju celym menom - patricia, prip. patka
@livka299 ja ked sa niekomu predstavim tak vzdy vznikne akysi zmetok v tom ako ma ten clovek ma oslovovat.Niektori ma oslovia Daska ale popravde to nemam rada lebo meno Dasa je v kalendari a je to uplne ine meno,ak ma volaju Dagmar to je take podla mna tvrde-teda znie to tvrdo.Mna v rodine volaju Dadka.
@huginko aj my mame Huga volame ho Hugi,Hugines,Huginko,Hugis,Dzundzi,Blondinka(ma biele vlasky)
A co tak meno Fridolin? 😀 Poznala som jedneho Fridolina a ten chudak si vsade pisal Fridrich cudzi sa az z jeho parte dozvedeli ze bol Fridolin,cely zivot svoje meno nenavidel
@zuzana323 ked som bola prvy krat tehotna sa mi tiez pacilo meno Chiara(ale raz som videla na obchode plagat,ze stribtiz Bar Chiara) tak som to zrusila.
@sannussi kamoska ma tiez rocneho Huga,Maria Cirova ma tiez 4 rocneho HUga,Michalovi Hudakovi sa tiez teraz narodil Hugo,Kuko z Horkyze slize ma tiez Huga.

Moja spoluziacka ma syna Tamera a dcérku Aylin.to sú turecke mena kedže muž je s turecka