Pokrstia nám dieťa, ak krstní rodičia nemajú birmovku?
Má niekto skúsenosti s tým, že Vám pokrstili dieťa v katolíckom kostole aj bez toho, aby krstný rodič (krstní rodičia) mal(i) birmovku?
Stručné zhrnutie
- Podľa kánonického práva musí byť krstný rodič katolík, pobirmovaný, mal prijať sv. prijímanie, mať najmenej 16 rokov a viesť život primeraný úlohe krstného rodiča; inak môže byť zapísaný len ako svedok krstu.
- V praxi sa požiadavky líšia podľa farárov a farností; niektoré fary v Bratislave (Modrý kostolík, Blumentál) mali skúsenosti s flexibilným prístupom, iné odmietli krstných bez birmovky.
- Riešenia v diskusii: nájsť iného farára alebo inú farnosť, zapísať jedného pobirmovaného krstného (druhý byť svedkom krstu), alebo vybaviť potrebné potvrdenia/„sanáciu“ manželstva, ak ide o problém so sobášom.
Najčastejšie otázky
Q: Aké podmienky musí splniť osoba, aby mohla byť krstným rodičom v katolíckej cirkvi?
A: Kňaz v diskusii citoval pravidlá: krstný rodič má byť určený krstencom alebo rodičmi, mať aspoň 16 rokov, byť katolík, pobirmovaný, prijal Eucharistiu, viesť život primeraný viere a nesmie byť rodič krstenca; pokrstenec z nekatolíckej spoločnosti môže byť iba svedkom krstu.
Q: Môže byť krstná mama bez birmovky a predsa zúčastnená na krste?
A: Podľa diskusie kánonicky nie, ale prakticky záleží od farára; časté riešenie je, že jeden krstný má všetky sviatosti a druhý je zapísaný ako svedok krstu.
Q: Čo robiť, ak sú navrhovaní krstní rodičia iného vierovyznania?
A: Kňaz v diskusii pripomína, že krstný rodič má byť katolík; osoby iného vierovyznania môžu byť prítomné ako svedkovia krstu, a niekde farárom boli akceptovaní evanjelici ako krstní, ale záleží to na konkrétnom farárovi (v diskusii sú príklady, kde evanjelici boli aj prijatí).
Q: Ako sa overí, že kandidát na krstného rodiča má birmovku?
A: Farské úrady majú matriku a požadujú krstný list alebo potvrdenie o birmovaní; v diskusii viacerí uviedli, že farský úrad môže vyžiadať krstný listok s údajmi o birmovke a vystaviť potvrdenie.
Q: Môžem byť len svedkom krstu, ak nemám birmovku?
A: Áno; viacerí diskutujúci uviedli, že ak človek nie je pobirmovaný, môže byť písaný ako „svedok krstu“ alebo byť prítomný pri obrade, pričom povinnosť mať birmovku platí pre toho, kto bude oficiálne zapísaný ako krstný rodič.
Q: Môže byť za krstnú osobu babička dieťaťa?
A: Áno, ak babička spĺňa kanonické podmienky (katolíčka, pobirmovaná, prijala Eucharistiu, minimálny vek podľa diecézy); viaceré príspevky potvrdili, že babička môže byť krstnou, pokiaľ má požadované sviatosti.
Závery z diskusie
Zhoda
- Krstný rodič by mal byť katolík, pobirmovaný, mať prijaté sv. prijímanie, minimálne 16 rokov a viesť život primeraný úlohe.
- V praxi mnohé prípady rieši prístup konkrétneho farára; niektorí faráři povoľujú výnimky, iní trvajú na kontrolách dokladov.
- Bežné riešenie pri nedostatku pobirmovaných krstných je zapísať jedného pobirmovaného krstného a druhého len ako svedka krstu.
Sporné názory
- Niektorí účastníci trvajú na striktnej aplikácii kánonických pravidiel (žiadne výnimky), zatiaľ čo iní opisujú praktiky farárov, ktorí krsty vykonávajú aj s krstnými bez birmovky alebo iného formalizovaného potvrdenia.
Otvorené otázky
- Kde konkrétne (ktoré fary) v okolí hľadať farárov ochotných povoliť výnimku pri krstných rodičoch?
- Aké kroky presne potrebuje vykonať osoba so sobášom mimo kostola (sanácia/splatnenie manželstva), aby sa mohla stať krstným rodičom?
Spomenuté značky a firmy
Modrý kostolík, kostol Blumentál, evanjelický kostol vo Viedni 21, farský úrad, diecéza
Spomenuté produkty a metódy
krstný list, birmovka (sviatosť birmovania), sväté prijímanie, svedok krstu, sanácia/splatnenie manželstva, krst v núdzi (núdzový krst vykonaný laikom), cirkevné poplatky, krstiny, „uvítanie do života“
Miesta a osoby
Bratislava, Modrý kostolík, Blumentál, Dunajská Streda, Trnava, Viedeň, Rakúsko, Praha
@sona367 ja som ti odpovedala ze to nejde, pretoze som sa s tym stretla vo svojom okoli a rodina musela prehodnotit svoj zamer, navstivili viacero farnosti a bol im argumentovany dovod, ktory som ti uviedla (bod kanonu-cirkeveho prava)...takze na tom nevidim nic zle, ze som sa s tebou o tuto informaciu podelila 😉
to ze sa to niekde da, je pre mna taktiez uplna novinka - v kazdom pripade nie realizovatelna v ktorejkolvek farnosti
mozem byt krstna ked sme sa nebrali v kostole ale vsetky sviatosti mam...krstna budem iba ja bez muza...bola som aj starsej neterke ale bola som slobodna...dik
zalezi na fararovi. Ja som krstna 3 krat , krstili 3 rozny farari a nikdy odo mna nechceli potvrdenie o sviatostiach, len ustne mama dietata povedala ze som katolicka. Takisto ked som krstila moje deti, farar sa len spytal ci krstny su katolici. Krstna mozes byt iba ty, muz nemusi byt krstny, mozu byt 2 pribuzne alebo aj nepribuzne osoby.
@kikusik88 Ja ked som isla za krstnu sa ma farar opytal, ci mam vsetky sviatosti, ci som vydata a ak ano, tak ci v kostole. Keby som povedala, ze nie, tak by som nemohla byt krstna. Farar nechcel ziadne potvrdenie o sviatostiach ani sobasny list, narovinu povedal, ze ked mu niekto zaklame, on na to nepride, ale ze Boh to bude vediet..Ja osobne by som nevedela fararovi klamat do oci a to nie som nejaka zaryta katolicka. Ale mozno to zavisi aj od farara, neviem.. U nas som tiez krstna iba ja, moj muz nie je na papieri, kedze on nema ziadne sviatosti, ani pokrsteny nie je..
No, my krstime v sobotu, ked sme boli nahlasit krstnych rodicov, tak sa nas nikto nepytal ci maju birmovku, len ci su rimokatolici.Naa krsna tiez nema birmovku, tak neviem. Uvidime, potom ti poviem.
vsetko zalezi na fararovi. tak napriklad my s priatelom nie sme manzelia. ked sme krstili syna, farar sa nad tym pozastavil, ale nejako to neriesil. krstni su moj brat a frajerova sestra. moj brat ma prijimanie aj birmovku, priatelova sestra nie je ani pokrstena (ani moj frajer). tak to pan farar vyriesil tak, ze bracha zapisal do krstneho listu ako krstneho a svagrinu ako svedka krstu a povedal nam, ze to je formalita, my si mozeme nazyvat krstnymi koho chceme. som mu za taketo riesenie vdacna.
@matja Teraz s tym robia knazi dost problemy.my sme tiez museli mat pri krste oboch krstnych rodicov s birmovkou.Ale sestra krstila asi pred mesiacom a ma krstnych rodicov oboch zapisanych a pritom,krstna mama ma len prijimanie.argumentoval to knaz tym,ze krstni su manzelia,tak ze to tak moze byt.Tak ja neviem....asi zalezi od knaza.
Ahojte mám k jednu otázku ohladne krstu. čo nevidieť sa mi má narodiť dieťa. Krstnú mamu som si už aj vybrala no vraj z toho môže byť problém lebo s priateľom žije len ako druh a družka a majú spolu dieťa. Ja budem slobodná mamička. Je to veľký problém ???
Dieta nam pokrstili uplne bez problemov, myslim, ze keby nemali krstni rodicia krst, tak ani to by nasho farara nezaujimalo, vobec nic nezistovali
@nikusapechova nechcem ťa strašiť, ale asi budeš mať trošku problém, pretože si slobodná matka, čiže si splodila dieťa v hriechu a naďalej aj tento život u teba pretrváva. ďalej uvádzaš, že ako krstných máš druha a družku s dieťaťom. Presne ten istý problém. Žijú dennodenne v hriechu, preto nemôžu zaručiť dobrú katolícku výchovu. Možnosť je tá, že ak nájdeš farára, ktorý ti dieťatko pokrstí aj napriek tomu, že si slobodná matka ako krstného uve´d iba jedného z nich a druhého iba ako svedka krstu s tým, že pomlčíte o ich spolunažívaní. Vyber takého, ktorý má všetky sviatosti a je aktívny katolík.
Nemysli si, niesom žiadna náboženská fanatička, iba tieto problémy poriadne poznám a to čo som vyššie napísala sú slová kňazov, čo som si vypočula. prvú dcérku som porodila ako slobodná mamička a iba vďaka tomu, že sme sa s farárom veľmi dobre poznali a bola to naša farnosť mi ju "potajme" jeden farár pokrstil...už tam nieje, odlifrovali ho dakam na východ. Za krstnú mi bola sesternica, slobodná a bezdetná, ktorá mala tiež všetky sviatosti, tak ako ja (asi aj to veľa zavážilo). ☹ . Druhú dcérku mám so svojim terajším priateľom. Presťahovali sme sa na dedinu a tiež sme si to museli vybojovať cez našu kamarátku Evku, ktorá išla mojej dcére za krstú. Našťastie je aktívna farníčka našej farnosti a to bola pre farára záruka, že bude mať výchovu v katolíckej viere. Potom sa nás pýtal, či sme braný v kostole, na čo sme mu povedali, že nie, ale museli sme mu sľúbiť, že sa tento rok vezmeme. Deň pred krstom sa chudák dozvedel, že nemáme ani civilný sobáš, tak skoro odpadol, ale Evka mu našťastie znova prehovorila do duše, tak nám ju nakoniec pokrstili.
no neviem, veľa záleží od farára....my sme krstili syna, neboli sme manželia, a bez problémov, farár sa len opýtal či plánujeme neskôr aj sobáš, partner nieje veriaci, (pri 1 stretnutí mu podal ruku zo slovami "zdravím vedúci" 😅 =-asi prof. deformácia 😀 😀 😀 ) takže sme nemuseli ani na žiadne náuky, že vraj "ja to poznám" a jeho načo bude trápiť 😀 , len sme podpísali papiere a bolo. Ale aspoň jeden z krstných rodičov musel mať všetky sviatosti.
pred pár rokmi robili väčšie problémy, nechceli krstiť slobodným, nezosobášeným.. treba skúsiť iného farára, keď jeden nechce, dá sa aj vyžiadať konkrétny farár ktorý je ochotný, príde do inej farnosti
Pokial je to "normalny" farar tak by mu to ze nemaju krstny rodicia sviatost birmovania vadit nemala. Ziaden predpis ani kanon to nepredpisuje. Sviatosti su veci svetske - je to vymysel cirkvi. Ked su to slusny ludia budu si plnlnit svoje ulohy dobre.
Pokial farar trva na tom ze musia mat svoatost birmovania - vymente farara (keby to bolo tak jednoduche)
Ja osobne som krstnym otcom a nemam sviatost birmovania. Chce ma snad niekto sudit za to? (Nastastie mame "normalneho" farara
@ultra a to mas odkial, ze to ziaden predpis neuklada. praveze je to v podmienkach - ak niekto chce byt krstnym rodicom, musi splnat iste pravidla. Len prehlasenie, ze som slusny je malo. To je podobne ako ziadost o pracu - su tam iste podmienky a prijmu toho, kto ich splna.
Velmi ma pobavila veta - sviatosti su veci svetske... zjavne nevies, o com pises.
Ahooj takže som to nakoniec vyriešila úplne super. Našla som mladého kňaza ktorý chápe modernú situaciu a za krstnú mi šla v pohode kamarátka z dieťaťom hoci žije ako družka. Samozrejme sme sa nevyhli prednáške na tému manželstvo a podobne no po hodinke som dostala termím a šups boli krstiny. jedna vec bola iná nekrstil z ostatnými mali sme celý kostol len pre seba čo bolo podla mňa krásne.
ODP. NA OTÁZKU JE ÁNO, no:
- krsná mama či svedok pri krste, ide o to čo vlastne tam do tej matriky farár napíše ...
Jedno je isté, svedkom pri krste môže byť hocikto,
no krsným rodičom podľa sučasného cirkevného práva iba krestan s nadstavbou birmovkou
- vynimku udeluje pápež, tak ako to vlastne je ?!
VYBAVIM LICENCIU KU KRSTU A V AKEJ FARNOSTI "BUDU LUDIA LUDMI" ? 😖
ahojte mam na vas otazku. :D mam 16 rokov. chcem ist krstit bratove dieta ale nemam birmouku mam len krsta prve SV primanie. dalo by sa krtstit aj bez birmouky?? je to surne potrebujem co najrichlejsiu odpoved
Baby evanjeličky, prosím vás, muž je rímokatolík. môže ísť za "krstného"neteri, ak bude krstená na evanjeličku ? (neviem sa vyjadriť, snád ste ma pohopili). Ďakujem
Ahoj, to asi najlepsie zistis, ked sa spytas, resp. rodicia neteri spytaju farara. Niekto s tym nema problem, ani ked krstni rodicia nie su pokrsteni vobec, iny odmieta.
pokial nemas birmovku mozes byt len ako svedok na krste aspon jeden krstnych rodicov musi mat vsetky sviatosti , /krst, prijimanie a birmovku/ aspon u nas to tak muselo byt
@danik1505 No zamýšľam sa moja - som človek, ktorý nemá potrebu tlačiť cudzím ľuďom kaleráby do hlavy ako napr. ty. Každý kto je na tomto svete svojprávny si dokáže uvedomiť čo je v živote správe. Neodcudzujem ľudí, ktorí chodia do kostola, ale iba tých, ktorí žijú tak ako sa má a nemajú potrebu sa tam chodiť iba ukázať. Takže čo som a kto som??? Som človek, ktorý verí v Boha a snaží sa žiť podľa svojho najlepšieho svedomia a vedomia a čo nie som??? Nie som človek ako ty, ktorý tu bude vypisovať, že čo sa podľa cirkevného práva má a čo nemá robiť. Takže asi tak 🙂

dobre, díky 🙂 .. totiž hľadam spôsob že sa to dá a nie ako viacerí tvrdia že to nejde..... keby som chcela počuť že to nejde tak tu ani nepíšem s úmyslom ako by to šlo 🙂 odradiť sa nenechám 🙂