Krst dieťaťa a krstný rodič

26. jún 2023

Ahojte, kde prosím vás nerobili zbytočne ceremónie a pokrstili Vám dieťaťa s tým že krstný rodič je “len” pokrstený ale nemá birmovku...
Bola som v Petržalke v kostole na Betliarskej a Tupolevovej ulici.
Za kazdu radu budem vďačná

kacena4
26. jún 2023

vsade len nebude krstny ale len svedok

januska12323
26. jún 2023

Minimálne jeden krstný rodič musí mať birmovku, ten druhý bude len svedok krstu.

pribinak
26. jún 2023

Zbytočne ceremónie?

Tak buď som veriaca a viem prečo krstny rodič má mat birmovku, alebo teda dieťa ani nekrstim

Ak má dotyčná osoba len krst, tak môže byt svedok

dskjhfdlkdjhl
26. jún 2023

Ked su raz nejake pravidla, tak bud ich dodrzis, alebo musis pocitat s tym, ze krst nebude.

patka06
26. jún 2023

Nie sú to zbytočné ceremonie - krstný rodič MUSÍ mať všetky sviatosti
Alebo bude ako radia vyššie svedok krstu a nie krstný rodič

autor
26. jún 2023

@pribinak vieš prečo sa dáva krstiť mala? Lebo mužova rodina je veriaca

autor
26. jún 2023

Kiezby si farari aj na iné veci potrpeli a nerobili by to hrozne zlo čo robia😃😃 ale toto je “dôležité” aby mal všetky sviatosti. Oni ich všetky síce majú ale robia to čo robia😂🙈

patka06
26. jún 2023

Ak je mužova rodina veriaca, nebude problém nájsť krstného rodiča, ktorí spĺňa všetky podmienky

ajka0207
26. jún 2023

A prečo teda nemáte krstného rodiča z tej mužovej veriacej rodiny?

zuzuliennka1
26. jún 2023

a preco vobec ides davat krstit dieta? ocividne to mas uplne v pazi, ale "len aby bolo", tak to krstit vobec davat nemusis. z dietata bez krstu neubudne

pribinak
26. jún 2023

Tak muž nech pohlada krstného rodiča

autor
26. jún 2023

Proste sme chceli niekoho kto s nou aj trávy čas, má ju rad a chce byt s nou.
Nemusíme tu rozvíjať zbytočne debaty, ak nemáme k danej veci nič viac čo povedať, neriešte prosím zbytočne
Ďakujem všetkým kto poradil
Nasilu dávať nikoho nebudem len preto že to tak má byt bude pokrstena a krstných rodičov má aj bez papiera aby tam boli

autor
26. jún 2023

@zuzuliennka1 to už je nasa vec si myslím a vyššie som uviedla dôvod 🙂 ďalej je to už len nasa vec. Pýtala som sa na niečo iné a iné aby ste mi tu dávali rady mimo otázky ❤️

lucia147852
26. jún 2023

To je vás problém prečo chcete krstiť. Ale ak chcete, tak sú nejaké pravidla, ktoré treba dodržať. KKC má jasne stanovené, kto môže byt krstný rodič. Nechápem, prečo čakáš, že niekto sa bude prispôsobovať vám, lebo ty to tak chceš.

autor
26. jún 2023

@lucia147852 bože, nikto sa nemusí prispôsobovať nám, to kde čítaš prosím tá.

fowi
26. jún 2023

Krstný rodič môže byť len “dospelý kresťan” = má aj birmovku. Hold, toto neobídete.
Ak ju máte krstiť len kvôli tomu, aby bola rodina spokojná tak to nie je dôvod, resp. veľmi mizerný dôvod. Krstiť sa má z presvedčenia a nie z tradície, krst potom stráca význam ak nie je viera v dieťati ďalej pestovaná.

mamelka
26. jún 2023

Nechapem prečo idete krstiť keď dieťa nechcete vo viere vychovávať. Ty si jeho mama a otca na tvojho manžela. O krste rozhodujete vy dvaja nie mama,svokra,babka,tetka
A ďalšia vec, nie nemôže byť krstný rodic

dskjhfdlkdjhl
26. jún 2023

No, ak chces krstneho rodica bez birmovky, tak chces, aby sa Ti prisposobili pravidla.

majkabambulik
26. jún 2023

Pises-"Kiezby si farari aj na iné veci potrpeli a nerobili by to hrozne zlo čo robia" Chapeme ta, ze opakujes mantru diabla, ktory utoci na krestanov a knazov kde len moze. Knazi su ludia taki ako aj ty s chybami (ci ty fakt ziadne chyby nemas???) len s tym rozdielom, ze knazi zasvatili svoj zivot sluzbe Bohu. Bez knazov by sme nemali ziveho Boha medzi nami vo sviatosti oltarnej, bez knazov by sme nemali aj dalsie sviatosti ako sviatost oltarnu, sviatost zmierenia, sviatost posledneho pomazania, sviatost manzelstva -pre krestanov su to sviatosti, kde je zivy Boh. No a vies kto je naveriacejsi z veriacich? Neuveris, je to ten, kto ta pohana v tejto nenavisti voci knazom a v nenavisti voci vsetkemu co ma nieco spolocne s Jezisom Kristom- DIABOL! Diabol utoci-proti zivemu Jezisovi, ktory ho porazil ukrizovanim na krizi. Diabol to neznesie a robi vsetko preto, aby si aj ty utocila kde ty len mozes na cirkev, ty budes davat ustipacne poznamky manzelovej rodine ked pojde o cirkev a vychovu v krestanstve malej. Ked budu sa pytat preco nechodis kazdu nedelu na svatu omsu s malou ked si zivemu Bohu slubila jej krestansku vychovu, vysmejes sa im do tvare ako diabol. Bude ta to iritovat. Budez zurit ako diabol. No pamataj, krstom sa aj TY s manzelom zavazujes, ze vychovas malu krestanku! Budes to slubovat zivemu Bohu, ktory ta v momente tvojej smrti bude za to sudit a pytat sa ci si splnila to co si mu slubila. Krstny/a budu VAM iba pomahat v tom. Toto si uvedom, pretoze Boh je milosrdny ale velmi prisny sudca, ktoremu sice mozes dnes "naplut" ako zastupkyna diabla do "Bozej tvare", no trufas sa postavit proti zivemu Bohu, ktory ma v rukach tvoj zivot, zivot tvojej malej, tvojho manzela a vsetkeho?

vsicka036
26. jún 2023

Nemusi byt vobec krstny rodic pri krste.

aleshka_supermama
26. jún 2023

Dóm sv Martina, kamoške pokrstili. Kľudne napíš správu

lienka_anulienka
26. jún 2023

Aj na VŠ môžeš ísť až keď máš maturitu, aj v cestnej premávke sú určite pravidlá ktoré sa proste musia dodržiavať ... jednoducho to tak funguje a tiež cirkev nie je holubnik.. nerozumiem na čo krstiť dieťa keď už teraz je jasné, že ho aj tak vychovávať k viere nebudeš... nerozumiem prečo toto niektorí ľudia robia a potom len pindaju na fararov a na cirkev ... to ako.prist do obchodu a pindat ze ta nepustili von bez zaplatenia a vlastne čosi od teba chcú
...
A ze vraj dospelá žena..

zuzuliennka1
26. jún 2023

to nie je "vasa vec", nakolko aj pocas krstu verejne pred vsetkymi v kostole (a vstup do neho nie je zakazany inym ludom okrem rodiny) budes hovorit, preco davas krstit, a prisahat, ze ho budes vo viere viest.
krst ani kostol nie je holubnik, krst je sviatost, ma pravidla a ked s tym mas problem - krstit nedavaj, to nie je povinne

popocathepetl
26. jún 2023

Krst je na spásu duše veľmi podstatný, preto by som neodhovarala nikoho od toho, dať pokrstiť svoje dieťa, aj keď sám veriaci nie je. Skrz krst dostane dieťa mnoho milosti, aj keď budú krstní rodičia “nie dosť vhodní”. Na samotní krst krstní rodičia potrební nie sú, ale na SR máme také prísne pravidla. Predpokladám, že sa od nich bude časom upustat, ako v západných krajinách, kde naozaj stačí krst. Pretože bude čoraz väčší problém nájsť vhodného adepta. 🤷‍♀️ Napr. Rakusku pokrstia dieťa aj s takým krstným rodičom, ktorý ma len krst. Ale ty by si v prvom rade mala ísť do svojej farnosti, kam územne patríš a tam požiadať o dospenz krstiť niekde inde. Alebo farárovi slušne vysvetlí, že nemáte vhodného krstného rodiča a nejako sa dohodnete. Keď aj on bude vidieť ochotu, mohol by byt ústretový.

zuzuliennka1
26. jún 2023

@popocathepetl ale spasa duse len tak sama od seba len krstom nebude. to mas riadne popletene. krstnu sviatost treba v sebe uchovavat, zit podla nej. a rodicia a krstni rodicia maju za ulohu dieta vedome a aktivne ku viere viest. slubuju to priamo pocas krstu.
problem najst vhodneho adepta nie je, s tym maju problm len ludia, co z toho maju holubnik a aby bolo, dovod na stretko s rodinou, aby dedina neohovarala a obed v restike

popocathepetl
26. jún 2023

@zuzuliennka1 popletené nič nemám, krst je prvý a veľmi podstatný krok, nie jediný. Nehovoriac o tom, že sa mozem aj roztrhať, ale v prvom rade ma spasí Božia milosť 🙂
A takýmto útočným štýlom odradime od Boha kazdeho, kto by k Nemu aj skrz krst svojho dieťaťa mohol nájsť cestu.

lienka_anulienka
26. jún 2023

@popocathepetl horšie je byť pokrstený lebo rodiča to tak chceli a nezit podľa toho lebo rodiča ta neviedli ako nebyť pokrstený...vieš ono to je taky záväzok, kým.je dieťa malé tak ho majú rodiča, keď to oni nezvládajú tak sú tu práve na to tí krstní rodiča...a potom keď si dospelý a uvedomely máš žiť a svedčiť o tom ze si pokrstený...to nie je len o oslave o fotkách..je to sviatosť, nie cirkus. Preto je smutné, že si to ľudia neuvedomujú a keď už niečo nie je podľa nich tak hneď zla cirkev, zlí farári..atď.

popocathepetl
26. jún 2023

@lienka_anulienka krst je v prvom rade exorcizmus, kde sa zmyva dedičný hriech a zriekame sa zlého, je to prvé odpúšťanie hriechov a prijatie do cirkvi, ktorá je Kristovou nevestou. Je to nezmazateľny znak.

luckynat
26. jún 2023

Prosim ta tieto sproste komentare si nevsimaj, poznam milion pripadov kedy boli krstni rodicia bez birmovky a nikomu to nevadilo. Moja sestra sice birmovku ma ale nikto sa na to nepytal a mohla byt krstna. Farara to absolutne nezaujimalo a ani to nemusela nejak dokazovat. Co som pocula tak v BA v Modrom kostoliku s tymto tiez nemaju problem, vela sa tam davaju krstit decka co maju jedneho rodica nie zo SR a krstny/ krstna su tiez inej narodnosti bez sviatosti a nikomu to tam nevadi.

nevenka
26. jún 2023

@luckynat zapisani ale su ako svedkovia krstu, to na beton. Aby bolo jasno. To aj nase deti maju 1 krstneho s birmovkou, co zije vo sviatostnom manzelstve a potom svedka krstu, je evanjelickej viery.