Priezvisko po svadbe

kmysiakova
17. okt 2018

ahojte, neviete nahodou co vybavit a kde ze po svadbe by som mala priatelove priezvisko ale v muzskom rode ? Zeby som nechcela koncovku ova.
Dakujem 😊

jannyr
17. okt 2018

@kmysiakova to sa uvádza v žiadosti o uzavretie manželstva na matrike.

alasea
17. okt 2018

@kmysiakova pred svadbou pojdete na matriku a tam to uvediete do ziadosti, tak isto priezviska pre deti.

kmysiakova
autor
17. okt 2018

Ahaaa a to nejak tesne pred svadbou ? Termin sme si dali v juny a farar nic nespominal o matrike 🤔

jannyr
17. okt 2018

@kmysiakova no pri civilnom sobáši treba ísť najprv na matriku podať žiadosť a dohodnúť termín sobáša....

karamellova
17. okt 2018

@kmysiakova ak mas svadbu v kostole tak asi 6 tyzdnov pred svadbou treba ist na matriku s tvojim a partnerovym originalom rodneho listu a s OP na zaklade toho ti dasju ziadost o uzavretie manželstva kde uvedies ako by si sa chcela volat po svadbe. Pozor ale lebo ja som si uviedla slovensku narodnost a nechceli mi povolit muzsky tvar priezviska bez ova.Vraj to je mozne iba v pripade ze je narodnost ina ako slovenska...napr. madarska a pod. Da sa to vsak vybavit po sobasi ked prides so sobasnou zapisnicou potvdenou od knaza a od svedkov je treba poziadat o nejaku vynimku o uvadzanie priezviska bez prechalovania a oni ti potom na matrike vystavia potvrdenie ktoré ti posluzi na vybavovanie OP

ivuska027
17. okt 2018

Kamoška má bez ová, žiadny problém s tým nemala. Mali civilný sobáš.

jannyr
17. okt 2018

@karamellova mna sa na matrike pýtala, že aký chcem tvar priezviska, či si nechám rodné alebo rodné-partnerove, partnerove s ová alebo bez ová....

babi81
17. okt 2018

@kmysiakova ak mas zahranicne priezvisko mozes mat aj slovensku narodnost a nie je s tym problem staci vypisat ziadost o zmene.my sme to mali s dcerkou oredtym ako sa narodila sme boli na matrike vypisat ziadost o priezvisku bez ova, jedina zabavna vec bola, ze prvy tyzden mala rodne cislo muzske, co jej potom zmenili.

johanna_b
17. okt 2018

@alasea pocuj... toto som riesila aj ja. dali nam tam pre deti s -ova. v pripade ze sa narodi dcerka, dostane -ova, hoci ja -ova nie som, ze je to zo zakona a potom to musime prist pracne zmenit. pytala som sa s vygulanymi ocami 3x. zijeme v AT, muz je Rakusan...

johanna_b
17. okt 2018

@karamellova a to bolo v ktorom roku preboha? uplne bezne to povoluju

babi81
17. okt 2018

@johanna_b ja dom to vybavila pred a bola od zaciatku bez ova, narodila sa 2016

johanna_b
17. okt 2018

@babi81 no tak povedz. ja som to vybavovala v Bratislava Stare Mesto a mam to, zial, cierne na bielom. Co mesto to rozdiel??

meredith83
17. okt 2018

No ja som sa vydala za Srba a pridala jeho meno a ked som vybavovala nove doklady tak som si dala do ziadosti to co som chcela. Teda obe priezviska bez ova... Nikto mi nerobil problemy. Inak to som tiez citala ze ked budu deti tak dievcata budu mat ova ci chcem ci nechcem... Nechapem to.

sasenka522
17. okt 2018

Ja som bola na matrike este pred svadbou nahlasit ze chceme svadbu a hned som sa aj pytala tej tetuši tam ako to bude ked nechcem ova. Napisala si na ziadost s ceruzou ze nechcem ova, no pri sobasi som sa musela este podpisat aj s ova a ked som si prisla po sobasny list na matriku, podpisala som este ziadost ze chcem mat muzsky rod za priezvisko a sobasny list som dostala uz bez ova. Tu ziadost mi napisala ta tetusa tam, ale uz som sa stretla s tym, ze si tu ziadost museli pisat aj zeny same pre neochotu pracovnicok ..

jana_eyre
17. okt 2018

aj ja som bez ova, uviedla som to na ziadosti..

karamellova
17. okt 2018

@johanna_b vybavovala som to v nitre na matrike cca mesiac dozadu. povedali mi že sa to dá ale až po svadbe a musim si uplatniť ten paragraf o uvadzani priezviska bez prechylovania. ze ak mam slovensku narodnost ze v ziadosti o sobas to nemozem mat. že až potom tak som do žadosti musela pripisat ova ale vraj potom by to nemal byt problem len na to nesmiem zabudnut,

ale je mozne ze na tej matrike to maju trochu pomylene lebo ked sme isli za knazom s už vyplnenou ziadostou tak od nas pytal tlačivo kde budu uvedená mena adresy a rodne cisla svedkov že vraj nam to mali dat na matrike a oni nam to nedali. strasne sa cudoval lebo vraj v inych mestach to davaju bezne....

babi81
17. okt 2018

@johanna_b ja tiez ba stare mesto na vajanskeho.asi dom mala teda stastie 🙂 na pracovnicku

najinka
17. okt 2018

@johanna_b my sme mali svadbu v 2015 a tiez sme museli mat pre dceru v sobasnom liste s -ova, ze sa to potom neskor zmeni..zbytocne papierovacky len..takisto som musela do ziadosti na matriku uviest, ze mam inu narodnost ako slovensku, aby som mohla byt ja bez -ova...🤦🏻‍♀️

johanna_b
17. okt 2018

@najinka ja som nemusela udavat inu narodnost.

najinka
17. okt 2018

@johanna_b no mali sme 2 moznosti, bud uviest tu inu narodnost (co udajne nikdy nikto nekontroluje), alebo napisat na sobasny list s ova a potom k tomu dodat nejaky papier so ziadostou o zmenu..no proste nezmysel..mala sa mi onedlho narodi, no nastastie ju budem registrovat v uk, takze bude bez ova bez zbytocnych papierovaciek..

janulka2811
17. okt 2018

Ved na matrike vypisujes papiere,tam ti poradia.

vierka_z
17. okt 2018

Na ziadost uvedies, ako by si chcela aby znelo tvoje priezvisko a to je v podstate vsetko. Nic viac ani navyše nebudeš musieť vybavovať

alasea
17. okt 2018

@johanna_b ano, uz som to pocula aj ja, ze nech tam vypises hocico, musis to ist po narodeni riesit... kocurkovo 😅 Ja mam klasika s ová, takze osobnu skusenost nemam.

cialota
17. okt 2018

@alasea to si to este celkom pekne napisala, ze kocurkovo, ja by som aj ine pomenovanie vedela dat 😂

alasea
17. okt 2018

@cialota a tak keby je to jedina vec, co na sk nefunguje, sme v tazkej pohode 😉

janamexico
7. mar 2020

@kmysiakova môže byť teda ja mám mexická salazar mám manžel teda nich sa nechávajú iný dve prvé po otcovi teda po manželovi druhé svoje teda ja som salazar suchovska dcéra je karolína salazar syn alexander salazar